A legtöbb nő naponta áll mérlegre, és szuggerálja a számlapot. Természetesen remélve, hogy szélsebesen halad a korábban kitűzött cél felé. A cél X kg, melyben az X= egy 10 évvel korábbi testsúly, esetleg egy barátnő testsúlya. (Szóval nem egy szakértelemmel kiszámított reális testsúly.) Nézzük meg először is, hogy az illető hölgy hogyan számíthatná ki hozzávetőlegesen reálisan a cél-súlyt?
BMI: kg/m²
Ezzel a számolással már reálisabb képet kapunk arról, hogy 10 vagy 20 kilótól kell-e megszabadulnunk. A normál testsúly 18-25 érték között van, efelett már elhízásról beszélünk. Azonban ez sem ad pontos értéket, nem veszi figyelembe a személyes jegyeket, alkati sajátosságokat! Példa: 160 centis vagyok, 70 kg, a BMI ebben az esetben: 27. Min. 6-7 kilót kell leadnom.
Magasság – 110: ez a képlet elsősorban sportolókra vonatkozik, tehát azokra akik heti min. 5-6 alkalommal keményen edzenek! Ez fontos infó, hiszen nekik az izomtömegük magasabb súlyt enged meg! Ez a képlet sem vesz figyelembe alkati sajátosságokat. Példa: 170 cm vagyok, 170-110=60 kg.
Derék-csípő hányados: a derék-kerület és a csípő-kerület mérése, majd osztása. 0,80 alatt beszélünk normál értékről.
Személyi edzővel: az edzők csuklókerület alapján egy képlettel, valamint a testzsír százalék mérésével állapítanak meg pontos ideális testsúlyt, és hogy ezt mennyi idő alatt milyen kalória bevitellel, és edzésprogrammal érheted el reálisan.
Szóval tegyük fel, hogy az illető hölgy kiszámolta, hogy kb. 15 kiló leadásával már elégedett lehet, egészséges és jó alakú. OK. Tegyük fel, hogy valóban helyesen étkezik, és heti 3-4x mozog, mégsem mozdul a mérleg. Hogyan állapítsa meg, hogy mégis halad-e előre??
Elő a szabócentit, tessék lemérni a derekat, csípőt, combot, és akár a vállat, kart, vádlit is! A lényeg: mindig ugyanott mérjünk (derekat köldök felett 2 ujjal, csípőt a legszélesebb ponton, stb.) és ugyanúgy! (pl. jegyezzük meg, hogy mennyire húztuk be a hasat mérés közben)
Testzsírszázalék mérővel még pontosabb és megnyugtatóbb eredményt kapunk: sok edzőteremben a recepción van lehetőség elkérni az eszközt, máshol a személyiedzés / dietetikus szolgáltatáshoz tartozik. A lényeg, hogy reggel, éhgyomorra, vízivás után mérjünk, és pontosan jegyezzük fel az adatokat!
A jó minőségű eszközök már százalékosan mérik a csontok, izom és zsír arányát is, valamint a vizet! Így láthatod igazán át, hogy a súlyod valóban stagnál, vagy más van a háttérben, pl. izomnövekedés (a zsír csökkenése mellett), vagy fokozott víztárolás (pl. menstruáció esetén).
Ezek a módszerek bebizonyíthatják, hogy haladunk előre, akkor is ha a mérleg áll, és látszólag nem változik semmi. Azonban én azt tanácsolom, hogy csak hetente vagy még ritkábban méricskéljünk, mikor már valóban van értelme, és biztos eredményt kaphatunk! Ha mégis tartósan áll a fogyás, lehet hogy holtponthoz értél a programodban – olvasd el itt mi állhat a háttérben!
Üdv, Blanka
Személyre szabott segítségre vágysz? Keress bizalommal: hamori.blanka@gmail.com
Hámori Blanka személyi edző
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: