fitneszanyu

A gyerekem rengeteget fejlődött a karantén alatt - velem

Hadd kezdjem azzal, hogy nem szeretnék és nem is tudnék a tökéletes szülő szerepébe bújni, és a hurráoptimizmus is távol áll tőlem. Az alábbiakat azért írom le, mert érdekes tapasztalás nekem is – anyaként is, meg segítő szakemberként is – hogy mit hozott ki belőlünk a 2020 tavaszán átélt “lesőhullámos” karantén.

Ugyanis most már megy a suli (Ádi 3.-os lett), és elképesztő látni, hogy a március-májusi időszaknak, azon belül is a mi kis közös törekvéseinknek meglett a gyümölcse!

(Hozzá tartozik, hogy nyáron is folytattuk a heti 2x félóra közös matekos-magyaros-angolos járékos tanulást, csak hogy gyakorolja a lentieket…)

 

 

1.Összeszedettebbek lettünk

A karantén első heteiben rá kellett jönnöm, hogy Ádi valahogy nem kapta els 1. és 2. osztályban a fonalat, rengeteg dolog, feladat és infó lóg a levegőben, ami borzasztóan frusztráló. Az első dolgom volt, hogy napirendet alakítottunk ki, és egy feladatos füzetet, amiben követtük, hogy mely feladatokkal, leckékkel hol tartunk. Pipáltuk, ami kész volt, igyekeztem lépésről lépésre haladni, de előtte mindig megbeszéltük, hogy mit miért kell előre sorolni (priorizáltunk), és mennyi idővel számoljunk.

MOST: félév elteltével azt látom, hogy gyönyörűen vezetett, pipálgatott leckefüzettel manőverezik a mindennapokban, átlátja hogy miből mikor írnak, mennyi feladat van – vagyis megszűnt az “úszás az árral”, és ez jókedvűvé és nyugodtá teszi…

 

 

2. Megtanultunk tanulni

Korábban eszembe se jutott, hogy magával a “hogyannal” is baj lehet, de rá kellett jönnöm, hogy ez a feladat is rám vár:

  • hogyan kell kiemeleni a lényeget egy 2 oldalas szövegből?
  • idegenszavakat hogyan tanuljunk ismétléssel, sorozat írással?
  • hogyan rajzoljunk és számoljunk másképp, ha adott módszerrel nem érti a matekot?

MOST: látszik, hogy rengeteget csiszoltunk a hogyanon, eltűnt az életünkből a hiszti, mikor le kell ülni tanulni. Ha nem tudod, hogyan tanulj meg egy verset, bizony elég frusztráló a tudat, hogy meg kell csinálni… ÉS ezzel egyszerűen felvettük a fonalat tudásban is. Újabb önbizalom és jókedv adag.

 

 

3. Megszerettünk témákat és tárgyakat

A nagypapám és anyukám mottója, hogy ha valakiben megteremted az igényt a tudásra (mert érdekesen vezeted fel a témát, izgalmasan közelíted meg), többé nem kell küzdened azzal, hogy tanulni kell. Az érdeklődés a kulcs szó.  karantén alatt erre is volt végre idő: együtt nézegettünk utána a környezetből tanult dolgoknak, természetfilmet kerestünk róla, elolvastuk az olvasókönyvben lévő részlet folytatását, megkerestük a dalok modern feldolgozását… Előtte is csináltunk ilyet, de korántsem minden tárgy és téma vonatkozásában.

MOST: végre megnyílt! Elmondja, mi izgi, mi jutott még eszébe, mit tart izgalmasnak…

 

…egyszerűen csodásan kezdődik ez a tanév, és remélem, hogy tartjuk is ezt a szintet! Az biztos, hogy nekünk a tavaszi karantén ajándék volt!

És mi köze ennek a fitneszhez, coachinghoz, amiről ez a blog szól?

 

Hát hogy szuper érzés volt bevetni az eszközeimet, ötleteimet a saját gyerekemnél  – az ő sikere érdekében! Mert edzőként és coachként is ezt csinálom: keresünk kapaszkodókat, rendszert építóünk fel, tervet kovácsolunk annak érdekében, hogy valami jobban működjön.

Ez az én esetemben általában az egészséggel, alakformálással, önbizalommal, hétköznapok folyásával kapcsolatos témák – mivel én edző és életmód coach vagyok, de természetesen lehet dolgozni hasonlóan koncepciózusan a karrieren, párkapcsolaton, stb.

Ha felismerjük, mi miért nem működik (fejlesztendő terület), és mik az erőséégek amikre viszont támaszkodhatunk, akkor nagyon szép, hosszútávú változásokat lehet elérni! <3

 

 

 

 

Költözés: dobozok, cuccok, kettlebell

Költöztünk. Kicsit furcsa volt a folyamat, mert  7 évet éltünk Ádival kettesben (szinte a születése óta egyedül neveltem), és valahogy mindig is úgy képzeltem, hogy ez így marad. Tudom, a legtöbb szingli anyuka átmenetiként kezeli a szingli éveket, és sokszor utálják is, én viszont szerettem és élveztem minden nehézségével együtt az egyszülőséget. Nem féltem egyedül lenni, nem kerestem minden áron párt, és mivel nehezen alkalmazkodó típus vagyok, talán nem is bántam volna, ha ez mindig így marad. Csak hát a szerelem, ugyebár. Közbeszólt.

Szóval váltottunk: lakást, kerületet, életformát, családformát, mindent. Na jó, nem mindent, mert a párom csodálatosan alkalmazkodott hozzánk, a fontos dolgainkat, szokásainkat, mindenfélénket hoztuk magunkkal. Csak a nagyon gagyi, kínaiban vett kiskanalaimra mondott nemet. Tudjátok, az a fajta kiskanál, ami annyira vékony, hogy 2 ujjal elhajlítod – jobb estedben, mert rosszabb esetben elvágja a nyelved. Nos, erre mondta a ház ura, hogy eddig és nem tovább. A súlyzóim, a kettlebell és egyéb fitnesz eszközeim viszont bevándorolhattak a sportszeres szekrénybe, ami nagyon megnyugtatott. Az otthon ott van, ahol a kettlebellem állandó polcot kap.

A lényeg, hogy legfőképp nyilván a helyszín változott: az elmúlt 2 hétben rengeteget sétáltunk, hogy felfedezzük az új helyeket, játszikat, edzőparkokat, boltokat, fagyizót és egyéb helyszíneket. Már edzettem is a szabadban is, meg edzőteremben is, meg itthon is. A mozgás olyan alappillér az életemben, ami mindig velem lehet. Amikor elkezdek melegíteni, bárhol vagyok is, megtalálom a belső egyensúlyom és erőforrásaim.

 

Írnám, hogy huhh, mennyi alkalmazkodást és súrlódást tartalmazott az elmúlt 2 hét, de ez így nem igaz. Ha az együttélés nehézségei felmerülnek a gyakorlatban, ígérem írok arról is. Biztos vagyok benne, hogy nemcsak a házasból egyedülállóvá válás, hanem a fordított folyamat is tartogat nehéz perceket! Hisz minden változás kihívás! Egyelőre azonban még a szép, új, közös otthon újdonságát, és a párom mindennapos közelségét élvezzük. Arra is számítottam, hogy a kisfiamnak lesznek problémái a sok újdonsággal, de első perctől imádja az új élethelyzetet, az új szobáját, és a nevelő apát meg eddig is imádta. És ugye a pár nap alatt szétszedett ház és lárma nem neki probléma 😛

És, hogy tényleg mennyire szuper párom van, arra bizonyíték az alsó kép! Múlt héten 1,5 napos “kimenőt” kaptam: a fiúk programot csináltak, én pedig a csodálatos Duna-parton dolgozhattam! Mivel újra önállóan dolgozom, nagyon is szükségem van az inspiráló, nyugodt környezetre és csendre, ezért aznap szuperül haladtam:) Aznap találtam ki az INGYENES új fejezet nyitó ajánlatomat is egyébként!

 

 

Szóval indul egy egészen új élet: hármasban. Új helyen. Új munka beosztással, újra edzőként, coachként / vagyis vállalkozóként. Biztos vagyok benne, hogy új fejezetet nyitni mindig érdemes, főleg ha az előző fejezet már véget érni látszik 🙂

Blanka

Miért kéne anyukaként vékonynak lenned?!

Rögtön le is lőném a poént: szerintem anyukaként nem kell vékonynak lenned, és ezért nem árt hangsúlyozni egy olyan világban, ahol a vékonyságnak oltárt állítunk, kamusztorikkal adják el a fogyasztó csodaszereket, és az anyukák megosztják a szülés után pár héttel elért kockahasukat, mint eredményt…

Szerintem (és ahogy látom, a legtöbb anyának) az egyik legszuperebb dolog, amit megtanulunk az anyaság alatt, hogy

NEM KELL 100%-IG TÖKÉLETESEN CSINÁLNOD.

Nekem ez a legmegnyugtatóbb és egyben legmotiválóbb mondat, amit kifejezetten anyaként sajátítottam el, és most arra biztatnálak, hogy Te is rágd meg, ízleld meg, és ha tetszik vidd magaddal ezt a mottót. A testedre vonatkoztatva is. Miért? Mert változik minden: az időnk, a sejtjeink, a hozzáállásunk, a prioritási sorrend, a tanulságaink.

Anyaként nem vékonynak kell lennünk, hanem

ENERGIKUSNAK, ERŐSNEK, ESETLEG CSINOSNAK, ÉS LEGFŐKÉPP BOLDOGNAK!

 

A test változása: természetes

Ahogy írtam, változik a testünk: akár tetszik, akár nem, a nőknél a sejteket tekintve a “top” kor a tudomány szerint 23-30 éves kor közt van, és ezt edzőként a fejlődés, regenerálódás, stb. folyamatokat tekintve egyértelműen igaznak látom. Ha a kor tényező mellé biggyesztem a tényt, hogy kihordtam, megszültem, szoptattam, naponta nevelem az 1, 2, 3…. gyerekemet, teljesen rendben van, hogy a 20 éves alakom nem tér visza. Ne térjen. Nem kell.

Aludj többet!

Testösszetétel

Másképp raktározunk, változik a mell tengelye, lassabban regenerálódnak a sejtek, a fehérje beépülés is lassabb, vagyis az izom-zsír arány, és ezzel a sziluettünk is változik. Természetesen (pont ezek miatt) a profi testösszetétel elemzések során a kort  figyelembe veszik, vagyis simán lehet, hogy egy picit alacsonyabb izomtömeggel és magasabb testzsír-százalékkal jobb összeredményről beszélhetünk, mint egy lusti gyerektelen, húszéves!

Fitt és erős persze legyél!

A derék-csípő arány és a titokzatos “ágyéki szög”

Írtam már arról, hogy a derék-csípő arány (alias “szépség-index”) és a titokzatos 45,5 fokos ágyéki görbület sokkal fontosabb adatok, mint a kilók: valójában a férfiak ezt, és nem a kilóinkat méricskélik (tudat alatt), amikor eldöntik, vonzók vagyunk-e. Teljesen természetes, hogy anyaként is szeretnénk vonzók maradni (ez is egy hülye hiedelem, hogy házas asszonyként és anyaként már nem kell akarnunk tetszeni), de erősítsd meg magadban a gondolatot, hogy nem néhány plusz hurkától leszel jobb vagy kevésbé jó nő.

Az energia szexi!

A test-összetételünknél, testsúlyunknál 100x szembetűnőbb a testi-lelki kisugárzásunk! Ha erős, kiegyensúlyozott, vidám anyukák vagyunk, akkor a testünk kisebb-nagyobb változásai nem okozhatnak problémát! Fontos hangsúlyoznom, hogy (a fenti mottó értelmében!) egyáltalán nem kell mindig vidámnak és kicsattanónak lenned! De ha választanod kell, hogy egy durva diétába fogj a vakáció előtt az alakod érdekében, vagy csak érezd jól magad, akkor az utóbbira voksolok!

 

Azt szeretném neked üzenni: elég, ha anyukaként szimplán jól érzed magad a bőrödben. Ha ehhez eszköz a fitnesz vagy néhány kiló ledobása, az is rendben van – de a megfelelési kényszer, és a másokhoz való hasonlítgatása önmagadnak már ne legyen szempont.  

 

Ha úgy érzed, mégis változtatnál a testeden, akkor persze semmi akadálya: edzéstervek és diétás tippek és mindenféle más infó van itt a blogban bőven, és én segíthetek neked edzőként. Ha az egészséges énkép, a változás elfogadása, az önizalom növelés a cél, akkor coachként állok rendelkezésedre.

Tovább a honlapra >>>

A nők és a mozgás - 100 éve és most

Imádom ezt a videót, ami bemutatja, hogyan változott a nők által preferált divat trendje. Nos, ez nem egy tudományos feldolgozása a témának, valljuk be 😛 de a lényeg jól látható, vagyis ami szerintem a lényeg:

A NŐK EGYRE TÖBBET MERNEK/TUDNAK VÁLLALNI!

Nem is mennék bele, hogy ez mennyire így van az élet minden más területén is… maradjunk a sportnál: az 1900-as évek elején (de egyébként már korábban is) valóban már “tornázgattak” a nők, erről sok anyag van a neten: képek, videók. Mindegyiken látható: még nincs átöltözés, vagy nagyon dinamikus mozgás…

v_girls_from_north_london_school_swing

Emlékszem, mikor az édes nagymamim mesélte, mennyit nevettek a gimiben (lányiskolába járt), ahol tesiórán az volt a feladat, hogy előre és hátra döntsék a fejüket, mint “a kismadár, mikor iszik” 😀

Szóval, nem izzadtak meg, az biztos. 😉

Aztán egyre dinamikusabb lett a mozgás, és a 2000-es években egyértelműen egyre menőbb volt a szálkás test és a kockás has 🙂

It's raining men! - Ugye emlékeztek erre? :D

It’s raining men! – Ugye emlékeztek erre? 😀

És hát igen, jól tudjuk, hogy a mai nők nem állnak meg a Zumbázásnál (a videón ez az utolsó kép) – hanem kőkeményen futnak, sárban másznak, lendítik a kettlebellt, és emelgetik a súlyokat! 🙂

learn-about-crossfitter-camille-leblanc-bazinet_facebook_bsn

Hajrá csajok, mindenkinek jó edzést! <3

Blanka

 

fantasy

Csekk-lista a változáshoz

Úgy érzed mindent megteszel a változáshoz, még sincs eredmény? Kezdőként nehéz eldönti, hol a hiba a programban, és min kéne változtatni a siker érdekében. Ezzel a listával most csekkolhatod, hogy jó úton haladsz-e!

Mennyi időt töltesz edzéssel?

A. Összesen heti 6-8 órát
B. Összesen heti 1-2 órát
C. Összesen heti 3-6 órát

Mennyire intenzív az edzésed?

A. Másnap nagyon kemény izomlázam van, mely 3-5 napig is eltart
B. Soha nincs izomlázam, edzés közben kényelmesen mozgok (nincs izzadás, vagy szapora légzés)
C. Izzadás, intenzív munka jellemzi az edzésem, másnap izomérzet vagy 1-2 napig tartó izomlázam van

Milyen fáradtságot érzel edzés után?

A. Kimerültséget, nagy fáradtságot érzek
B. Maximum enyhe fáradtságot érzek
C. Kellemes fáradtsággal vegyes felfrissülést érzek

Mennyire szigorú az étrended?

A. Nagyon szigorú, max. napi 1500 kalóriát eszem
B. Igyekszem betartani, de a nassolásnak nem tudok ellenállni
C. Tartható az étrendem: nincsenek benne zabálások, de éhes sem maradok és van energiám nap közben!

Mennyit alszol naponta?

A. 4-6 órát
B. Mikor mennyit…
C. Igyekszem tartani a napi 6-8 óra alvást

Mi az első gondolatod a “CÉL” szó hallatán?

A. Muszáj erősnek lennem és elérnem őket!
B. Eddig ritkán sikerült elérnem őket…
C. Igyekszem a tervek szerinti feladatokat teljesítve elérni őket!

tumblr_static_women_fitness_and_excercises__2_

Válaszok: ha a legtöbb válaszod…

A.) Nem vagy egy kicsit túl szigorú önmagadhoz? Ne feledd, hogy a szervezetnek szüksége van a regenerációra, és a túlfeszített tempó hatására “sokkot kaphat” a szervezet (ez a túledzés), ami stagnálással járhat! A túledzés hatása, hogy megáll a fogyás / izmosodás, kimerültséget és kiégettséget érzel, kedvedet veszted, és fáradékony leszel. Néha egy picit állj meg, és vegyél egy nagy levegőt!

B.) Ha a tempó lassú és kényelmes, az eredmények is így jönnek majd. Egy picit bíznod kéne önmagadban és elhinni: szorítottabb tempóban is menni fog! Még hozzá nem is akárhogyan! Emelj az edzésadagokon / edzésterhelésen, határozz meg egy jól követhető diétát és egy tartható napirendet!

C.) Gratulálok! A legjobb úton vagy a fejlődés és alakulás felé! Az esetlegesen becsúszó A és B válaszok arra utalnak, hogy valamelyik területen elmozdultak az arányok, de ez könnyen helyrehozható a C válaszokat megtekintve! Ha ezek után sincs változás, érdemes szakemberhez fordulni: egy edzőhöz, aki profibbá teheti a terved, vagy utánajárni nincs-e valamilyen egészségügyi probléma a háttérben!

 

Remélem segített a csekk-lista közelebb kerülni az “ideális programhoz”! Ha mégsem bátran kérdezz itt a blogon keresztül vagy ezeken az elérhetőségeken!

Üdv, Blanka

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!