fitneszanyu

Miért vagyok MINDIG éhes?! - 6 TIPP

eat-fat-sad-Favim_com-1018501

“A jó alak 70%-ban az étkezésen, 30%-ban az edzésen múlik.” Te is hallottad már ezt, igaz? Persze a jó edzésterv elengedhetetlen a jó formához, hiszen csak edzéssel építhetünk izmot, de a napközben bevitt kalóriák lesznek meghatározóak, ha a zsírtalanításról van szó. A dolog egyszerű: a fitnesz alapképlete, hogy a bevitt energia ne legyen nagyobb, mint a felhasznált energia. Vagyis, hogy ne zabáljunk többet, mint amire szükségünk van – ellenkező esetben elkezdünk raktározni. Mindez logikus, érthető, és mindannyian tudjuk is legbelül, hogy milyen az ideális étrend. Könnyű vacsora, sok zöldség-gyümölcs, megfelelő folyadék bevitel, blablabla… Akkor miért nem sikerül?!
A válasz: mert az újra és újra ránktörő ÉHSÉG keresztbetesz.

Íme 6 izgalmas dolog, amit talán nem tudtál az ehségről. Olvasd el, tudatosítsd magadban, és lépj fel ellene sikerrel! : )

 

1.) Éhség és kívánósság: nem ugyanaz!

Amikor hirtelen egy konkrét valamit megkívánunk, és úgy érezzük, muszáj azt ennünk, másra nincs kedvünk: az kívánósság, nem éhség. Ha ilyet tapasztalunk, érdemes átgondolnunk, hogy valóban szükségünk van-e az adott kalória mennyiségre, vagy csak egy bizonyos ízre, élményre vágyunk-e… Ha a tudatosság és rendszeres étkezés (kb ugyanabban az időben, kb ugyanannyit – minden nap) az életünk része, akkor jobban kiszűrhetjük ezeket a becsapós fellángolásokat.

binge-eating

2.) A kialvatlanság éhségérzetet kelt

A kisgyerekes anyuka vendégeimen (és magamon is) megfigyeltem, hogy minél nagyobb a kialvatlanság, annál több a feles kalória bevitel. A szervezet hosszútávú kimerültségét sokan értemezzük éhségként: pedig két teljesen különböző energia-hiányról van szó! Most tedd fel magadnak a kérdést: kialszom magam rendesen? Ne feledd, hogy egy jó, energikus nap az éjszakával kezdődik!

tired-after-eating-300x225

3.) A minőségi tápanyagbevitellel megszűnik az éhség érzet

Dr. Márai Géza tanulmányai szerint a hatvanas évektől 1985-ig mintegy 70-80%-kal csökkent zöldségeink és gyümölcseink vitamin- és ásványi anyagtartalma! Ez azt jelenti, hogy szervezetünk rég nem jut annyi minőségi tápanyaghoz, amennyihez kéne. Napi 5x-6x szükséges nyers zöldséget és gyümölcsöt ennünk, valamint valóban minőségi étrendkiegészítőket találni, ahhoz hogy szervezetünk ne éhséggel jelezze folyamatosan: “tápanyag hiányban szenvedek!”

timeto heal

4.) Mutasd meg, hogy eszel – meg mondom, mit érzel!

Egy korábbi, Bánat-evés, unalom-evés c. cikkben már írtam arról, hogy az érzelmi-feltöltődéshez köthető evés mennyire sokakat érint. A lényeg röviden: az intenzív ízek és maga a tevékenység segítenek elterelni a gondolatainkat a valódi problémáról… Az első lépés itt is a tudatosítás!

ice-cream-in-bed-001-150x150

5.) Keresd meg az éhség-pontot

Az agyunk jelez, mikor étkezés közben eljön az a pont, hogy nincs szükség több tápanyagra. A probléma az, hogy ezt a jelzést sokan nem fogjuk. Miért? Egyrészt mert túl gyorsan eszünk. Másrészt, mert az ízek elvonják a figyelmünket a telítettségről. Harmadrészt, mert általában van még a tálban, a hűtőben, az asztalon – vagyis nincs olyan, hogy “egy adag”, mindig lehet újraszedni, vagy más után nyúlni. Egyes hagyomány-tisztelő, keleti népeknél az “egy adag” egy kis tálkányi ételt jelent, egy étkezésnél ennél többet nem vesznek maguhoz. Igaz, ott nincs is dugig a hűtő, meg éjszaka rendelhető pizza : )

ÉRDEKESSÉG: legújabb kutatások szerint a “örökölt” kövérség hátterében az áll, hogy az agy hibásan egyálatlán nem jelzi a telítettség-érzetet. Erről bővebben ITT olvashatsz.

fridge

6.) Szomjúság-érzet és éhség

Sokan összekeverik a szomjúság és éhség-érzetet. Te iszol eleget?! A >testtömeg kg x 0,035< képlet kiszámolni, mennyi folyadékra van szükséged naponta, ha sportolsz!

Water-Drinking

 

Jó edzést, sok sikert! : ) Blanka

Kérdésed van diétával / edzésekkel kapcsolatban? Személyreszabott segítségre vágysz? Kattints IDE!

Kipróbálnád az általam kidolgozott Nagy Megújuló Programot most töredék áron?! Kattints IDE!

Bánat-evés, unalom-evés

A mai bejegyzés egy nagyon fontos témáról szól: az olyan evészetről, ami nem az éhséget csillapítja, hanem valami egészen másról szól. Keveset beszélünk róla, pedig nagyon is létező probléma, és rengeteg embert érint! Azokat legfőképp, akik egyébként is nagyétkűek, szeretik a pocijukat. : ) Természetesen a mai világban megjelenő élelem-bőség is új és új lakomázásra sarkall. Miről is van szó tulajdonképpen?

 

Elsősorban az unalom-evés és a bánat-evés jelenségéről. Mind a kettő arról szól, hogy az étellel valamit pótolni szeretnénk. Az intenzív sós és édes ízek valamit adnak, amire szükségünk van, ami megnyugtat, vagy jókedvre hangol. A kérdés nyilván az, hogy mit? Ez azonban egyénenként változó, és pont ez a csavar a sztoriban: a legtöbben nincsenek is tudatában függőségüknek! Én várandósként egyik napról a másikra hagytam abba a munkámat, vagyis az edzéstartást, valamint a saját edzéseimet is. Egy olyan városba költöztem, ahol nem voltak barátaim, gyakorlatilag semmi programom. Maradt az evés, mint unalom-űző tevékenység. Számtalan kismama (és más emberek), akik hirtelen elfoglaltság nélkül maradtak, számoltak már be hasonló jelenségről.

Az sem ritka, hogy valamilyen bánatot próbálunk a finom falatokkal gyógyítani. Ki ne látott volna már amerikai filmben szerelmi bánattól gyötrődő, dobozból nagy kanállal fagyit evő lányokat?! Sokaknak ismerős a szituáció: egy nagy stressz vagy fájdalom elviselhetetlensége elől jó elbújni egy sarokba, és filmet nézni pizzával / hamburgerrel / chipssel / kínai kajával stb a kezünkben…

 

Mi a megoldás azok számára, akik magukra ismertek? Én a magam részéről a következőt tettem, és ezt szeretettel ajánlom másoknak is:

1. Tudatosítás

Nézz önmagadba! Nem csak nagy általánosságban („Igen, valószínűleg én is bánat-evő vagyok…”) hanem konkrétan, mikor a kekszes zacskó után nyúlnál: „Valóban szüksége van erre a szervezetemnek?” „Most valóban éhes vagyok?” (Ne feledd, hogy az éhes ember bármit szívesen megeszik, a kívánós azonban kifejezetten egy dolog után áhítozik!) Figyeld meg, milyen időszakokban, érzésekkel jön rád a plusz-kalóriák bevitele, hogy eldönthesd valóban bánat-evő vagy unalom-evő vagy-e!

2. A „miért”

Lehet, hogy már az első lépés is segít kilábalni a bajból, de ha mégsem, áss mélyebbre: miért segít neked az evés? Mi van a háttérben? Gondolkodj el, mielőtt kinyitod a chipses zacsit: mire van szükséged? Egy csendes, magányos félórára? Valami intenzív ingerre? Biztonságra?

3. Emlékeztető

Akármi is legyen a „miért”, nagyon valószínű, hogy hosszútávon nem oldódik meg a probléma, csupán időt nyersz az evészettel. Miután lenyelted az utolsó falatot, és visszatért az unalom vagy bánat az életedbe, írj egy cetlit magadnak: „Az evés nem segített. Ugyanúgy érzem magam, mint korábban – csak 500 kalóriával több van bennem…” Tedd ki jól látható helyre, hogy legközelebb elkerüld ezt az érzetet!

4. Egyéb elfoglaltság

Ha úgy látod, hogy az evés pótcselekvés az életedben, itt az ideje, hogy válassz valami mást helyette! Ha legközelebb unatkozol, vagy szomorkodsz, készíts pl. karácsonyi dekorációt az otthonodba. Lakkozd ki a körmöd. Próbálj ki egy új frizurát. Takaríts. Rajzolj. Sőt akár edzhetsz is : )

5. Segítség

Lehet, hogy már az evés rabja vagy, és ebben az esetben érdemes szakemberrel konzultálni, de a dolog a legtöbb esetben valószínűleg nem mondható függőségnek! Csupán egy rossz szokásnak, amiből egy kis akaraterővel ki lehet jönni. De ebben az esetben is kérhetsz segítséget! Egyrészt gondolok itt egy jó étkezési tervre, amely tisztán és világosan vezet végi a napodon, és segít kiiktatni a melléevéseket – ebben a blog dietetikusa Bihari Nóri segíthet neked (Megismerkedhetsz vele és felveheted a kapcsolatot itt)

Másrészt megbeszélheted a dolgot azzal, akivel együtt élsz: ne legyen otthon nasi, legyen több közös programotok, beszélgessen veled többet (Ez nagyon női magazinba illő tanács, pedig én pontosan ezt tettem a párommal, és bevált!)

Fitneszanyu-tipp: életmódváltásban gondolkodsz? Szeretnél végre tisztán látni: mi helyes és mi nem az étkezésben? Katt ide!

Üdv, Blanka 🙂

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!