fitneszanyu

Mit vegyünk otthonra párezer forintból?!

“Otthonra szeretnék eszközt venni edzéshez, de nem tudom, mi éri meg legjobban!” – szoktam hallani. Teljes mértékben támogatom az otthoni eszköz készlet beszerzését, legalább 1-2 kis eszköz erejéig, mert az mindig jól jön: beteg a gyerek, nem tudunk edzőterembe menni, esik az eső, nem tudunk futni menni, stb. Az otthoni eszközökkel viszont átmozgathatjuk magunkat bármikor, és túl sokba sem kerülnek! Összegyűjtöttem Nektek, miben érdemes gondolkodni…

5. Fit-ball

A fit-ball egy szuper kis eszköz otthonra, és ha valakinek pl. gerincprobléma miatt eleve is ajánlotta a gyógytornász, akkor kötelező… A jobb fit-ball ára kb. 7000 Ft, de vannak olcsóbbak is már 3000 Ft-tól. Utóbbiaknál általában az anyag és a méretezés szokott problémát okozni.
Előnye: alkalmas pilateshez, nyújtáshoz, gerinctornához, szék helyett ülni rajta
Hátránya: nem ad kellő terhelést, ha csak egy nagy labdánk van, biztosan nem edzük túl magunkat… tehát érdemes legalább 1 kézisúlyzót párosítani hozzá vásárláskor!

jacknife-with-fitball-2

4. Gumikötél

Könnyen beszerezhető, zsebben is elfér, tehát abszolút praktikus és szuperül leterhelhetjük magunkat vele! Ára a boltokban az 1000 Ft-tól kb. 4000 Ft-ig terjed. Ebből is vannak strapabíróbbak és gagyibbak, valamint az sem mindegy milyen nehézségi fokozatot választunk!
Előnye: aktív izommunka, gyógytorna-gyakorlatokhoz is tökéletes, nyújtáshoz is használhatjuk
Hátránya: a vele végezhető gyakorlatok száma viszonylag korlátozott, és kevésbé terhel le ez az eszköz, mint a súlyzók

gumikötél

3. Kézisúly

Egy pár kézisúllyal már rengeteg féle gyakorlatot beiktathatunk az edzésünkbe, és a súlyzó már valódi terhelést ad! Ha befektetünk otthoni eszközbe, mindenképp kézisúllyal kezdjük – az előzőeket (nagylabda és gumiszalag) később kiegészítésképpen iktassuk be! A kézisúly ára a súlytól függ – kezdő hölgyeknek 3 kg-ot szoktuk ajánlani, ez már 3-4000 forinttól elérhető az áruházakban.
Előnye: valódi, színes terheést ad
Hátránya: a kezdeti 3 kg-ot hamar kinövi az ember, tehát érdemes eleve a “fiús” állíthatú súlyokra benevezni a fejlődés érdekében!

untitled

 

2. TRX

A saját testúlyos gyakorlatok és a TRX tökéletes fejlődést biztosít! Otthon a becsukott ajtó, a falbafúrt kappó, a szabadban pedig egy faág bőven elég, hogy edzünk egy jót! Ráadásul viszonylag kis helyen elfér, így bárhova magunkkal vihetjük… Akár kezdők is befektethetnek rá, de az is megoldás ha a program 2. hónapjában szerezzük be, mikor már kicsit megalapoztuk az erőnlétünk… Ára kb 20.000 forinttól terjed felfelé – ez a használt eszközökre és utánzatokra érvényes.
Előnye: bárhol bevethetjük, nagy terhelést ad
Hátránya: nem jön ki párezer forintból

imagesEGTKHJRV

1. Kettlebell

Szuper eszköz, olcsón beszerezhető, tökéletes terhelést ad, nem véletlenül van az első helyen. Mindenképpen bizonyos erőnlét-alapozás és a gyakorlatok helyes kivitelezésének megtanulása után szerezd be! Ára a súlyától függ, lányoknak 6-8 kg-val érdemes kezdeni, ez 5000-8000 Ft befektetést jelent.
Előnye: fantasztikus terhelés

kb

 

Jó edzést, sok sikert! : ) Blanka

Kérdésed van diétával / edzésekkel kapcsolatban? Személyreszabott segítségre vágysz? Kattints IDE!

 

Te hogyan edzel a hátizmokra??

Tudtad, hogy a helyes testtartáshoz másfélszer annyit kéne edzenünk a hát izmaira, mint hasra?! Gondolom, nem tévedek nagyot, ha azt mondom: a legtöbben pont fordítva cselekszenek. Nekem van egy csomó kedvenc hátgyakorlatom, de ma TRX hiányában így hajtottam végre az evezést – egy kötéllel és egy jó stabil szőlőlugassal, anyuéknál 🙂

Te milyen gyakorlatokat hajtasz végre az erős hátizmokért?? Íme néhány tipp, infó a hát edzéséről: A hátizmok edzése

Szép napot, üdv, Blanka 🙂

Készen állsz-e a funkcionális tréningre?

A funkcionális tréning nem egy újabb fitnesz-őrület, mely szalmaláng szerűen meghódítja a termeket, majd el is tűnik a süllyesztőben. Nem is egy konkrét eszközre vagy technikára vonatkozik az elnevezés, hanem egyfajta edzésmódszerre, mely nagyon sok újdonságot hozott a fitnesz-világba!

 

Szemben a hagyományos fitnesszel

Ahogy a neve is mutatja, a funkcionális edzés funkcionális mozgásokat gyakoroltat, ellentétben a hagyományos fitnesz-gyakorlatokkal. Gondoljunk pl. a hagyományos bicepsz gyakorlatra – mely mozdulatot az életben egyáltalán nem szoktuk használni! Ha pl. a polcról leemelünk egy bögrét, máris legalább 3-4 izomcsoport dolgozik, míg odafordulunk, megemeljük és nyújtjuk a kart, majd leengedjük. A funkcionális edzés alapelve tehát, hogy több izomcsoport dolgozik egyszerre, nem „mesterkéltek” a gyakorlatok. Vagyis nincs izolálás (1-1 izom külön-külön dolgoztatása), csak összetett gyakorlatok. Nagy különbség, hogy nem gépekkel végzik a gyakorlatokat, hiszen a gép segít vezetni a mozgást – ellentétben a szabadsúlyos gyakorlatokkal, ahol nekünk kell koordinálni és kontrolálni a gyakorlatot. Ezzel hatékonyabban dolgoznak az izmok, és az ízületi szalagokat is jobban igénybe vesszük. Nincsenek ülésben vagy megtámasztással végrehajtott gyakorlatok, ami miatt a tartó izmok (has és hátizmok) folyamatosan dolgoznak. Mivel több izomcsoport dolgozik egyszerre, nagyobb terhelésnek van kitéve a keringési rendszer.

 

Ajánlott-e anyukáknak?

A funkcionális edzésnek rengeteg előnye van a „hagyományos” fitnesszel szemben, hiszen egy nagyon hatékony edzésmódszerről van szó. Mivel nemcsak egy-egy, hanem több izomcsoport dolgozik egyszerre, a pulzus szinte folyamatosan magas, a terhelés nagy – és ez bizony minden anyukának (vagy bárki másnak) fontos, aki a sportra szorított kevéske idejét a lehető leghatékonyabban akarja kihasználni! Nem is kifejezetten eszköz igényes, mert sok saját testsúlyos gyakorlatra épít – de lehet olyan speciális eszközökre beruházni, mint a TRX vagy a Kettlebell (vagy az egyre bővülő készlet egyéb eszközei), ezért otthon vagy a szabadban is végezhető.

Ami az előnye, az azonban a “hátránya” is ennek a típusú mozgásnak. Az összetett gyakorlatok nagy koordinációt igényelnek, ráadásul ennél az edzésmódszernél nincs megtámasztás (pl. széken ülve végrehajtott gyakorlat) – így nehéz a helyes végrehajtás! Azt tanácsolom hát, hogy akik most kezdenek el mozogni, azoknak ne ez legyen az első lépés, hanem a hagyományos fitnesz alapgyakorlatait sajátítsák el szabályosan, és esetleg kiegészítésként ik-

tassanak be egy-egy funkcionális gyakorlatot. Hiszen amíg valakinek például ülve, csak a vállra koncentrálva nem megy helyesen a vállból-nyomás gyakorlata, addig nehezen fogja mindezt végrehajtani egy guggolással meg egy térdhúzással kombinálva! 🙂 A szülés után tehát a fokozatosság elvére hallgatva, kezdjük kicsit statikusabb mozgásformákkal, majd nyugodtan vezessük be apránként az egyéb módszereket! A szoptatós kismamák figyelmét felhívnám arra, hogy a magas pulzusszám savasodáshoz vezet, amit a baba megérezhet a tejben, és elutasíthatja azt! Nálunk legyen kulcsfontosságú a pulzus-kontroll!

 

Készen állsz hát a funkcionális tréningre?!

– igen, ha szereted kipróbálni önmagad
– igen, ha bizonyos ideje már edzel, ismered az alapgyakorlatokat, van egy alap edzettséged
– igen, ha szeretsz néha szabadban is edzeni
– igen, ha nyitott vagy a kreatív, sokoldalú gyakorlatokra!
– igen, ha szereted a mellébeszélés nélküli, valóban hatékony edzéseket!

 

Fitneszanyu-tipp: több edzőteremben már vannak funkcionális edzésből csoportos órák – érdemes megnézni, milyen is ez! Ha soknak érzed, kezdd klasszikus aerobik órákkal, vagy kondival, és később térj vissza rá! Mindenképpen ajánlom a nyitottságot ez irányban – de csak a fokozatosság elvével élve!

 

Ha kérdésed vagy megjegyzésed van a témával kapcsolatban, várom kommentben, e-mailben, vagy Facebookon (https://www.facebook.com/Fitneszanyu)! A héten még több izgalmas témával jövök, úgymint

– Mindent a láb edzéséről
– egy szuper recept pénteken,
– edzés-e a Zumba – és ha igen, miért nem?!

Legyen szép napotok, és hetetek! 🙂 Üdv, Blanka

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!