fitneszanyu

Hogyan tedd profivá az edzésedet?! (9 TIPP)

Miben különbözik egy profi edzése a kezdőétől?! Ha Te is érezted már azt, hogy sötétben tapogatózol edzés terén, és kesze-kuszának érzed az edzéstervedet (ha egyáltalán van ilyen) – ez a bejegyzés Neked szól!

#1 Bemelegítés

A profi SOHA, DE SOHA nem hagyja ki a bemelegítést! Erről már számtalanszor írtam, de nem lehet eléggé hangsúlyozni! A jó bemelegítés tartalmaz keringésfokozást, körzéseket-nyújtásokat és hajlításokat – mindez kb. 10 percet vesz igénybe.TANULSÁG: Hogy valóban hatékony legyen az edzés, és elkerüld a sérüléseket, mindig egy alapos bemelegítéssel kezdj, ami felkészíti a szervezeted a komoly munkára!

#2 Fokozatosság

A profi mindig okosan, a fokozatosság-elvét betartva építi fel az edzését, mind rövidtávon (1 edzésen belül), mind hosszú távon (pl. egy 6 hetes edzéstervet nézve). A kezdővel ellentétben – aki a kezdeti lelkesedéstől elvakulva egyből napi 2 aerobik órával kezd, amit egy hétnél tovább nem is bír – a profi a jelenlegi fittségi állapotának megfelelően dolgozik! TANULSÁG: Te is maradj nyugodt, dolgozz fokozódó terheléssel, hisz így biztosan fejlődni fogsz!

#3 Gyakorlatok végrehajtása

A profi igyekszik tökéletesen végrehajtani az egyes gyakorlatokat, mert tudja, hogy a tessék-lássék megoldás nemcsak hogy sérüléshez vezethet, de valójában nem is hozza meg a kellő eredményt – csak időpocsékolás. TANULSÁG: Tégy úgy, mint a profi – számára is mindig vannak új gyakorlatok: ő ilyenkor utána néz, vagy a még profibbtól megkérdezi, mi a helyes végrehajtás módja!

#4 Gyakorlatok sorrendje

Talán leginkább azon látszik, ki dolgozik tudatosan, edzésterv alapján, és ki a laikus, hogy milyen sorrendben hajtja végre a gyakorlatokat. A sorrend ugyanis egyáltalán nem mindegy, valamilyen koncepción alapszik, vagy valamilyen módszert vesz figyelembe! TANULSÁG: Ha most kezdtél el edzeni, minden egyes izomcsoportra egy-két gyakorlatot hajtasz végre, melyek sztenderd sorrendje: mell-hát-váll-kar-láb-has.

#5 Tudatos módszer-választás

Sokféle edzés-módszer létezik, amit az edző aszerint variál, hogy mi a vendég célja, mire képes, milyen szinten van a fittsége, koordinációja, mik a lehetőségek. 2 nagy tévhit van a módszerekkel kapcsolatban: 1. „Ha fogyni akarok, csak kardiózom” – Ez nem igaz, a súlyzós edzés ugyanis nemcsak hatékonyabbá teszi a zsírégetést, de a megfelelő izomzat nélkül elképzelhetetlen a szép testforma. 2. „Oda edzek, ahonnan fogyni akarok” – Helyi zsírégetés nem létezik, úgyhogy a kezdetektől teljes testre kell edzeni! TANULSÁG: az alap edzésmódszer kezdők számára: teljes testes edzés, minden izomcsoportra egy-egy gyakorlattal, kiegészítve kb. 30 perc közepes intenzitású kardióval. (Heti 3x-4x)

#6 Hozzáállás

A profi egészen biztos, hogy nem riad vissza újfajta edzésfajtáktól, vagy gyakorlatoktól. Kipróbálja a négyütemű fekvőtámaszt akkor is, ha utoljára az általános 5. osztályában találkozott vele, és bemegy egy újfajta aerobik órára – csak kipróbálni magát, csak a móka kedvéért! TANULSÁG: Légy nyitott és bátor, hogy ne szorulj a „szokásos” gyakorlatok és gépek korlátai közé! Ha elsőre nem megy: menni fog legközelebb, vagy azután – miközben folyamatosan fejlődsz!

#7 Mennyiség és intenzitás

A profi tudja, hogy a fitneszben minden számnak jelentősége van! Az erősítésben pl. nem mindegy milyen ismétlés számmal dolgozol, miből hánykor csinálsz. Ha nagy súlyokkal 3 x 8 ismétlést csinálsz, inkább az izomvastagítását éred el, míg ha 3 x 12 ismétlést kisebb súllyal végzel, akkor az izom állóképességét növeled, és zsírégetést segíted elő. A profi a kardió edzés közben a pulzusszámot is figyeli: az alacsony intenzitás a bemelegítésnél használatos, vagy regeneráló hatással bír, a közepes intenzitás kiváló a zsírégetéshez, a magas pulzusszám az állóképesség növelést szolgálja.

#8 Hosszú távú étrend

A profik a szalmaláng-szerű diéták helyett a hosszú távú diétát választják, hiszen nem engedhetik meg maguknak, hogy az efféle drasztikus étrendek leépítsék a nehezen felépített izmokat! Tudják, hogy a fogyás nem a testtömeg fogyását, hanem a zsírszövet fogyását jelenti – így olyan étrendet állítanak össze, mely ezt a célt szolgálja! TANULSÁG: ne bonyolítsd túl a dolgokat, ha étrendről van szó! A mellébeszélés és divatos sallangok helyett maradj a jól bevált módszernél: a szénhidrát bevitel csökkentésénél, és a minőségi ételek választásánál!

+1 A „fíling” meglelése

A profit a szakmai tudatosságon túl még egy nagyon fontos dolog megkülönbözteti a laikustól: ez pedig a „fíling”. Szereti az edzést, mert megtalálta a neki való mozgásformát, szereti az edzőterem zsivaját, vagy a szabadban futás szabadságát, az uszoda illatát, a tükrös terem hangulatát! Az utolsó tanulság tehát: találd meg azt, ami örömmel tölt el, mert akkor garantált a következetesség és rendszeresség – ez pedig a siker titka!

Ha tetszett a bejegyzés, várlak holnap egy „nőnapi tűNŐdő” poszttal! Addig is jó olvasgatást itt, vagy a facebookon: facebook.com/Fitneszanyu! 🙂 Üdv, Blanka

8 karácsonyi ajándék tipp - fitnesz témában

Ezzel a bejegyzéssel szeretném segíteni azokat az apukákat, férjeket, barátokat, pasikat stb. akiknek nincs ötletük, milyen ajándékkal lepjék meg sportos párjukat a közelgő ünnepen. Ez a lista nemcsak a személyes tapasztalatból, de többéves edzői pályafutásom alatt szerzett infókból áll össze. Azt az elején le kell tisztáznunk, hogy ezeket az ötleteket akkor érdemes bevetni, ha a hölgy valóban nyitott a fitneszre (épp most kezdett bele lelkesen egy életmódváltó/fogyasztó/edző- programba) vagy már egy ideje hobbyként űzi azt. (Ha csak te gondolod, hogy ráférne néhány kiló ledobása, inkább ne egy masnival díszített fitneszbérlet átadásával kezdd a célozgatást: ebben az esetben azt tudom elképzelni legideálisabb megoldásnak, hogy te magad kezdesz neki a sportos életmódnak, a pozitív változás valószínűleg megadja neki a kezdő lökést.) Lássuk, mi az a könnyen beszerezhető TOP 8 ajándék, ami elősegíti az edzéseket, az alakformálást:

.

1. KIS ESZKÖZÖK, KIEGÉSZíTŐK
Példa: kézisúlyzók (párban), gumikötél, fitt-ball, tornaszőnyeg, lábsúly
Kiknek: kezdőknek (haladónak már vagy van, vagy ritkábban használja)
Mire figyelj kézisúlynál: jó ha állítható, vagyis 3 kg-tól felfele lehet emelni a terhelést,
Kb ár: 1.000-5.000 FT

.

2. KÖNYV
Példa: nem bestsellerekre, hanem szakkönyvekre gondolok, amik által tudatosabban, szakszerűbben edzhet a hölgy >>> válogathatsz az én e-bookjaim közül is, most csak 1.490 Ft-ért!
Kiknek: kezdőknek az alapokkal foglalkozókat, és haladóknak a szakkönyveket
Mire figyelj: puhatolózz: szívesen olvas-e a témában, érdekli-e elméleti szinten a mozgás, étkezés, lelki változás!
Kb ár: 1.000-10.000 FT

3. KETTLEBELL
Kiknek: középhaladóknak, haladóknak
Mire figyelj:  mindenképp tapogatózz előtte, milyen súllyal dolgozik a teremben általában, nem mindegy, hogy 4 vagy 24 kilót bír!
Kb ár: általában egy kettlebell annyi x ezer FT ahány kiló (8 kilós – 8.000 FT körül)

 

4. EDZŐTÁSKA
Kiknek: mindenkinek
Mire figyelj: Telitalálat egy edzőteremben járó hölgynek egy divatos, vagány, (és márkás) edzőtáska! Nem tudod elrontani! (Azért a számlát persze ne dobd ki…)
Kb ár: 10.000-20.000 FT

 

5. FITNESS BÉRLET
Kiknek: mindenkinek
Mire figyelj: hogy mikortól kezdődjön a bérlete (mikor jár le a mostani, ha van), és hogy szíve szerint hova járna: mi van közel az otthonhoz vagy munkahelyhez, vagy épp van-e már kedvenc helye…
Kb ár: egy havi bérlet 10.000-20.000 FT, teremtől függően
Nálunk is van decemberi bérletakció egyébként 😉

 

6. RUHÁZAT, CIPŐ
Kiknek: mindenkinek
Mire figyelj: mivel nagyon kényes téma, csak akkor ajánlom, ha pl. egy konkrét cipőre rámutatott egy reklámban: húhh ez kéne! Ebben az esetben a méretet ne feledd kideríteni! Egyébként sok üzletben már kapható ajándékkártya, amire bizonyos összeg feltölthető és az ünnepelt levásárolhatja kedve szerint.
Kb ár: 3.000-40.000 FT

 

7. SZEMÉLYI EDZÉS
Kiknek: elsősorban kezdőknek tuti ajándék, akiknek fogalmuk sincs hogyan kezdjenek hozzá egy edzésprogramhoz!
Mire figyelj: az edzőterem és az edző megválasztására. Érdeklődj komolyan utána, milyen referenciái, képzettsége, tapasztalata van az illetőnek!
Kb ár: 2.000-10.000 FT/ alkalom. Ez nemcsak teremtől és edzőtől függ, de bérlet típustól is (1 vagy 20 alkalmast veszel. 5 alkalom minimum kell az alapokhoz)

 

8. KOMPLEX PROGRAM
Példa: az én 60 napos Nagy Megújuló Programom lényege pontosan a komplexitás és tudatosság
Kiknek: kezdőknek elsősorban, akik konkrét étkezési szabályokra, edzéstervre, kitölthető naplóra és jó termékekre vágynak
Mire figyelj: hogy elkezdett-e már valamilyen koncepció szerint dolgozni az illető, mert akkor ne szakísd meg a folyamatot
Kb ár: 60.000 FT

Amit NE: a különböző fogyasztó tablettákat inkább hagyd ki, még akkor is ha hallottad már a párodtól, hogy szívesen kipróbálná ezeket. Hogy miért, azt itt írom le! Jó olvasgatást! 🙂

Fogyás kisgyerek mellett - min tudsz változtatni és min NEM?

Először is: Miért fogadjuk el, hogy az anyukák rendre meghíznak?!

Mert gyakran a koreográfia a következő: Az anyukák többsége felszed néhány kilót a terhesség alatt, és ez így van rendjén. A pici baba mellett az edzés és főzőcske elképzelhetetlen (mondjuk engem pl. kikapcsolt, de meg lehet érteni, ha valaki nem így van vele…) Gyakran a totyogó mellett az unalom-evés az egyetlen hobby, ahogy erről az érzelmi evészetről szóló cikkben írtam, de a fáradtságot is gyakran szénhidrát bevitellel próbáljuk elűzni. Aztán mikor már bölcsis-ovis a kicsi, már illene mozogni és alakulni, hisz “több időnk van”,  de akkor meg kopogtat a kistesó 😀 vagy visszatérünk a munkába… Tehát a fogyás álom marad.

live_comm_6666

 

Én azt vallom, hogy anyukaként is lehetünk csinosak, edzhetünk, csak épp mások a szabályok, mint a gyerektelen időszakban és néha be kell vetnünk a kreativitásunk. 🙂

És én nem azokat az anyukákat veszem példának, akik mögött ott a “hátszél” és délelőttönként az edzőteremből posztolnak az instán, hanem akik dolgoznak + háztartást vezetnek + gyereket nevelnek (nem egyszer egyedül). Én csak azért posztolok onnan, mert ott dolgozom 😛

https://www.instagram.com/p/BnNqNHag92H/?taken-by=hamoriblanka

 

Másodszor is: tehát jó módszer, ha számba vesszük, hogy min tudunk és min nem változtatni.

Pl. elfogadjuk, hogy heti 4 súlyzós edzés nem fér bele, de néhány apróságon igenis alakíthatunk (lásd lejjebb.) Persze ez mindenkinél egyéni pl. Van, aki tud variálni az edzés számmal, mert a párja aktívan támogatja vagy olyan a munkarendje – másnál ez felejtős…

TIPP: Jó lehet elővenni egy lapot, és felírni mely 5-10 szabályt tudjuk vállalni és mi az amit elengedünk.

Íme néhány ötlet:

MIN TUDUNK ÉS MIN NEM TUDUNK VÁLTOZTATNI?!

  • Tudunk változtatni az időbeosztáson – lehet hogy bizonyos keretek között, de az biztos hogy a tevékenységek egy része átrendezhető, összeköthető, lerövidíthető vagy lepasszolható.
  • Tudunk dönteni arról, hogy mit teszünk és mit nem a kosarunkba a nagy bevásárláskor! Ha van egy jó listánk, akkor bizony ez automatikussá válik egy idő után.
  • Meg tudjuk határozni, hogy szedünk-e még egy tányérral vagy bevágjuk-e az esti tábla csokit. Ez bizony csak döntés kérdése, és akár elfogadjuk, akár nem, a kellő pillanatban kimondott apró “Nem”-ek vezetnek szép lassan a fogyáshoz
  • Meg tudjuk határozni, hogy a mozgás jól is essen, el is fárasszon és egyáltalán ne legyen ártalmas a picinek. Egy nagy séta nem a gyerek(ek)től vesz el időt, igaz? Egy félórás kis otthoni torna, míg legóznak, nem árt senkinek, igaz? Ezeket igenis az egész család túléli (Sőt, akár élvezi) és még azt is megállapíthatjuk, hogy jó stressz levezető, ami szintén a család javát szolgálja

 

Nemrég a “12 napos kihívásban” (ami elérhető a VIP csoportban az albumok közt), apró tippeket osztottam meg, kifejezetten anyukáknak (ez nem mind alakformálós, de az is van köztük.)

Vannak dolgok, amin persze nem tudunk változtatni (legalábbis egyelőre ez alap-állapot) : a kialvatlanság, az éjszakai szoptatás, a beteg gyerekek mellől nem tudunk futni indulni, az időbeosztásunk véges és néha hullák vagyunk.

Ezek tények és néha elmélázunk, milyen egyszerűek is voltak egykor lánykorunkban a szombat reggelek, mikor a hangulatunkhoz választottuk a futócipő színét, majd futás közben a fák között eszünkbe se jutott hogy időre kéne hazaérni… 🙂

Nos, egy fitneszanyu azonban meglehetősen kreatív kell, hogy legyen. Na és ez az, amiben tényleg fejlődnünk kell. 🙂

Szép alakulást mindenkinek:))

Pénteki tipp: fekete retek

A napokban kaptam anyutól egy pár fekete retket (ő is kapta valahonnan, cserébe adtam egy csomó lengyelországi krumplit neki, virágzik a háziasszony-maffia: ) )

A fekete retket a Közel-Keleten már ősidők óta termesztik, az ókori egyiptomiak étkezésében is megtalálható, nagy becsben tartották. Európába a római hadsereg által került be. Leginkább nyersen esszük (sózva), valamint lé-kúraként alkalmazzuk.

Hatásai:
— jó megfázásos megbetegedések, rekedtség ellen
— légúti betegségek gyógyítására
— elősegíti az epe és gyomornedvek elválasztását
— antioxidáns hatás
— stabilizálja a vérnyomást
— jó bőrbetegségek megelőzésére, gyógyítására
— ízületi gyulladások esetén
— daganatellenes hatása is ismert

Pénteki fitt-nass tipp: uzsonnára rizst!

Egy valódi könnyed recept-tippel jövök március első péntekjén: 🙂 Uzsonnára vagy vacsorára szuper megoldás hagymás-gombás rizs, mely önmagában is finom és laktató! Legjobb hozzá barna rizst használni, vagy vadrizst. Lássuk, ezt a végtelenül egyszerű receptet:

Készítsük ki a megfőzött 6 dkg rizst. Tisztítsunk meg és vágjunk apróra egy szál póréhagymát és 1 gerezd fokhagymát. Az egészet pirítsuk meg kb. 10 dkg gombával olívaolajon! Reszeljünk rá parmezánt!

Fitneszanyu-tipp: a rizst a legtöbben csak köretként ismerik, pedig ezerféle változata van! Akár édesen, akár sósan – uzsira vagy tízóraira, esetleg méregtelenítéshez? Katt ide:

https://fitneszanyu.cafeblog.hu/2013/01/03/meregtelenites-az-uj-ev-elso-teendoje/

 

Tetszett a bejegyzés? Kövesd a blogot, mert holnap NYEREMÉNYEKRŐL lesz szó! Várlak!

Üdv, Blanka

Facebook.com/Fitneszanyu

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!