fitneszanyu

Sport a szoptatás alatt

A NAGY KÉRDÉS: Szabad-e mozogni a szoptatás alatt? Van-e lehetőség úgy mozogni, hogy a baba továbbra is elégedett legyen az anyatejjel? Van-e valami általános szabály? – És a válasz: Bizony van! Az egyik lényeges kulcsszó: a pulzuskontroll!

A pulzus kontrollált edzés lényege, hogy az edzések során figyelemmel kísérjük a pulzusunkat, vagyis hogy mennyit ver a szívünk egy perc alatt. Nyugalmi állapotban ez az edzettebbeknél 50-60 bpm / perc, az edzetlenebbeknél akár 80 is lehet. Az edzések alatt a pulzusszám a magasba szökken, de nem mindegy, hogy mennyire! A különböző intenzitású edzések alatt más és más folyamatok zajlanak a szervezetben, és erről ad nekünk információt a pulzusszám. Tehát:

milyen intenzív edzéseket vállalhatnak tehát a szoptatós anyukák?

Mindenképp olyan edzés-zónában kell dolgozniuk, ami nem túl magas pulzussal jár, hiszen a túl intenzív edzés hatására a szervezetben savasodás jön létre, amit a baba megérezhet a tejben, és elutasíthatja azt. Ugyanakkor nyilván nem lehet túl alacsony se a pulzusszám, hiszen akkor nem beszélhetünk edzésterhelésről, nem következik be változás.

A közepes edzészónát ajánlom tehát, amely a maximális pulzus 65-75 %. Hogy neked pontosan ez milyen pulzus zónát jelent, azt ezzel a képlettel tudod kiszámolni

Mérjük tehát a pulzusszámot az edzés alatt rendszeresen (pl. futás közben 5 percenként, vagy súlyzós edzésnél minden sorozat után.) A nyaki ütőéren mutató és középső ujjal mérd az ütéseket 10 mp-ig, majd szorozd be hattal. (Ma már kb. 5000 Ft-tól lehet pulzusmérő órákat is kapni, mely kényelmesebbé teszi az edzést.)

Tipp: Több edző figyelmen kívül hagyja a pulzuskontrollt, mondván, hogy az edzés akkor edzés, ha minél intenzívebb, nem kell a “tudományos méregetés”! Ez a nézet a szoptatós anyukákra nem vonatkozik!!! Ha mégis ilyet hallasz, engedd el a füled mellett! 

Itt még találsz 6 dolgot a szoptatás alatti sportolás témában (a melltartótól a striákig), amire érdemes figyelni! 

Torna a babáddal - és Bagollyal :)

A szülés után pár héttel az anyuka néha már szeretne visszatérni a “rendes kerékvágásba” – mind társasági, mind fittségi szinten. Ez persze nem megy egyik napról a másikra, mégis van megoldás! Tornázz a babáddal, és más anyukákkal! Ennek előnyei, hogy
— nem kell bébi-szittert intézned, hogy mozoghass
— ez lehet az első közös társasági programod a picivel
— találkozhatsz más anyukákkal, akik jókedvükkel, hasonló témáikkal javítják a közérzeted
— kifejezetten kisbabás anyukáknak való gyakorlatokat végezhetsz – biztonsággal, hiszen az oktató jelen van!

 

Bagollyal (Hovorka Tünde) legalábbis ezekre az előnyökre számíthatsz, és persze profi óravezetésre! Nemrég felkerestem, hogy néhány képpel bizonyítsam a blogban: itt bizony nincs lazsálás!! 🙂 Használd bátran ezeket a gyakorlatokat az otthoni tornádban is, és újabbakért látogasd meg Bagoly óráit!

 

1. Az órát az anyukák a baba átmozgatásával kezdik: a babát oldalra görgetjük gyengéden, majd kezecskéjét fogva fölültetjük. (Ezeket a mozgáskoordinációt fejlesztő gyakorlatokat már egészen biztosan ajánlotta orvos vagy védőnő is.) Ezzel jókedvre hangoljuk a babákat, akik így feloldódnak, és a többség angyali türelemmel nézi a továbbiakban a mama tornázását! : )

 

2. Ezután a bemelegítés következik, ezt te se hagyd ki otthon se! A bemelegítés könnyed, dinamikus, minden izomcsoportot átmozgat. Az aerobik jellegű bemelegítés biztosan felkészít az edzésre: mentálisan, és fizikailag is: a légzőszervrendszert, a szív- és érrendszert, az izmokat.

 

 

3. Bagoly az erősítés alatt minden izomcsoportot átmozgat: mell, hát, váll, kar, láb-far, has. Mivel aerobik jellegű óráról van szó, a dinamikusabb állásban végzett gyakorlatokkal kezdenek az anyukák, majd jönnek a statikusabb, ülésben végzett, majd térdelőtámaszban és a fekvésben végzett gyakorlatok. Ezeket ne hagyd ki semmiképp:

Guggolás nagy labdával a falnál
– láb és farizmok erősítése. A megtámasztás miatt könnyített verzió, és labda közben masszírozza a hát és derék izmait.
Kar emelése előre dőlve – hát izmok. Az anyukáknak különösen fontos a gyakori emelgetés, az egésznapos lótás-futás miatt. Mindenképp mozgasd át, és nyújtsd is le alaposan!


Vállból nyomás, bicepsz és tricepsz gyakorlatok
– a váll és kar gyakorlatok átmozgatása súllyal (ha már nem szoptatsz) vagy súly nélkül.

 

 

Tárogatás – a mellizom megdolgoztatása kötelező, ne félj: nem megy el tőle a tej, ellenkezőleg! Az izommunka hatására a vérellátás fokozódik így a tejtermelés is!

 

 

Farizom gyakorlatok és hasizom – nyugodtan eddz a “kényes” területekre a talajon! Ezeket a gyakorlatok a babák is imádják, hiszen a közelében vagy, és még “részt is vehet” bennük! : ) A hasprésnél szólj az oktatónak, hogy ellenőrizze a hasizmod állapotát!

 

4. Az órát alapos nyújtással, majd a babák

hintáztatásával (karban, fit-ballon vagy hanyatt dőlve a térdünkön) zárja Bagoly.  Ez a fajta gyakorlat rendkívül szórakoztatja a piciket, azonkívül fejleszti az egyensúlyérzéket is! Próbáld ki otthon is, hidd el sikere lesz! : )

 

Az órákra már 10-12 hetes babával lehet jönni! A picik rendkívül jól elvannak a szőnyegen, a totyogósok pedig egymással (érdemes néhány csörgőt, játékot bekészíteni nekik, a nagyon picinek felhozni a hordozót hátha elalszik) Bagoly a heti fitt anyukánk, olvass róla bővebben ITT!

A BABA-MAMA TORNA IDŐPONTJA: kedd és csüt. 10.00
HELYSZÍN: 1142. Erzsébet királyné útja 61. Bp.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK: Corner Fitness

A mell edzése

A fitneszteremben a „mell” szón a mellizomzat edzését, fejlesztését értjük, nem pedig a női mell formálását. Természetesen a kettő nem létezik egymás nélkül, ezért is ajánlom ezt a bejegyzést nagyon azoknak a hölgyeknek (valószínűleg az összesnek), akiket érdekel a téma – különösen pedig az anyukáknak, akik esetleg csak a szoptatás után találkoztak a mellükkel való elégedetlenség érzésével.

 

A női mell áll egy zsírrétegből és egy mirigyes állományból, melyek a mellizmon helyezkednek el. A legtöbb nő a „helyi fogyás” tévhitében élve úgy gondolkodik, hogy „ha popsira edzem, kisebb lesz – tehát ha mellre edzem, leégetem róla a zsírt”. Azt ugye sokszor leírtam, hogy a zsírégetést nem helyi szinten, hanem teljes szervezet szintjén kell elképzelni, vagyis hogy valahonnan (és csak onnan) leégetem a zsírt, ez így nem létezik. Ha tehát egy aerobik órán 2 kilós súllyal csinálunk 3 x 15 fekvenyomást, attól önmagában nem lesz kisebb a mellünk. Az azonban igaz, hogy a legtöbb női szervezet fentről-lefelé kezd el fogyni – vagyis ha egy komoly, valódi zsírégető programba kezdünk (diétával, kardióval, teljes testes kondival), akkor a legtöbbünk először a melltartóját kell, hogy lecserélje, és a farmerját csak majd jóval később. (Egyébként az „almatípusú”, vagyis felső testben gömbölydedebb nők, lábban kezdenek formálódni, és olyan is van, aki teljesen arányosan, de ez nagyon ritka!) Egyszóval: igen, mellből (is) fogyni fogunk, ha amúgy is belefogunk egy kemény edzéstervbe. A kérdés sokkal inkább az: örülünk-e ennek?

Van, aki örül neki, hogy mellből fogyni fog, vagy mert eleve a teljes testes fogyás a cél, vagy pedig kifejezetten mellből szeretne leadni, mert zavaróan nagynak érzi azt. Az ő számukra azt javaslom, hogy a teljes testes edzésen belül heti 3x csináljanak 2 majd 3 mellgyakorlatot, 4×15 ismétléssel. Mikor kevés a 15 ismétlés (ezt onnan lehet tudni, hogy akár 2×20-25 is menne), akkor emeljenek a súlyon – de csak annyira, hogy a 15 ismétlés menjen, és ne kevesebb! Ha kifejezetten csak a mellből szeretne valaki fogyni, végezzen 3 mellgyakorlatot, heti 3x-4x, és ügyeljen nagyon a diétára, és a kardió edzésekre!

A nagymértékű fogyásnál egyébként a mell tengelyállása is megváltozik: a vízszintes közeli tengelyállás a függőleges felé kezd közelíteni (lógó mell). Ezzel a jelenséggel sajnos a szoptatás után is számolnunk kell.

Természetesen ugyanolyan nagy problémát jelenthet, ha valaki túl kicsinek tartja a mellét. Az edzések nem növelik a mellen látható zsírréteget, és a rossz hír, hogy izomszövettel sem pótolható az. A mellre való túlzott edzés az egyébként kis mell esetében nem szerencsés, mert férfias lapos mell alakulhat ki a hatására. A fitnesz sajnos nem nyújt megoldást a kis mell esetére, de a nagyobb fogyás utáni lógó mell problémájára sem: edzéssel ugyanis az emlők zsírraktárát, mirigyállományát (méret) és tengelyállását (alak) nem szabályozhatjuk! Az is lehet, hogy valaki már elhatározta magát (vagy már meg is csináltatta) a mellplasztikát. Őket hangsúlyozottan kérem, hogy tájékoztassák az orvost arról, hogy edzenek, és kérdezzék meg, hogy milyen gyakorlatokat csinálhatnak, milyen hosszú pihenő után! Az implantátum ugyanis elmozdulhat a mellgyakorlatok hatására, ami nagyon veszélyes! (Általában a megfelelő pihenő után minden mehet úgy, ahogy régen.)

Ha a mellnek megvan a zsírszöveti és mirigyállománya, akkor a mellizom növelése még esztétikusabbá teheti a mellet. A mellizom növeléséhez heti 2 melledzést ajánlanék teljes testes edzéstervben ez 2-3 gyakorlatot jelent, nagy súlyokkal! Nagy súlynak nevezzük azt, amivel 3x 10 ismétlést tudunk csak megcsinálni, és többet nem! Ne feledjük, hogy az izomépítéshez magas fehérjetartalmú diétára van szükség, vagyis sok tojásra, szárnyasra és tejtermékre!

Az anyukákra mindaz vonatkozik, amit fent leírtam: aki már túl van a szoptatáson, annak el kell fogadnia, hogy a mell megereszkedése nem visszafordítható folyamat, de ha nekikezdünk edzeni, mindenképp legyen a tervben mellgyakorlat! Ha éppen most szoptatsz, akkor is nyugodtan végezz mellgyakorlatokat átmozgatásképen (emlékezz, miket írtam a savasodásról a Hogyan mozogjunk a szoptatás alatt c. fejezetben!!!) – hiszen a tejtermelődést nem állítja meg egy kis izommunka! Sőt: a mozgás serkenti a vérkeringést, az pedig elősegíti a tejtermelést! Tehát felejtsük el a károgókat és nyugodtam mozgassuk meg a mellizmokat a szoptatás időszakában is!

 

A gyakorlatok

A nagymellizom feladata, hogy a két felkart összehúzza, ill. hogy nagy erővel lefelé húzza, ezenkívül légzési segédizom (tehát pl. futás közben is dolgozik!!). Tehát minden olyan gyakorlat, mely ezeket a mozdulatokat imitálja, mellgyakorlat! (Vannak más, kis izmok is, melyeket a mellizmokhoz sorolunk, azonban ezekre külön nem dolgozunk, ők segítik a többi izom munkáját.)

– Fekvőtámasz széles kéztartással (női fekvő: lent van a térd)

– Fekvenyomás: rúddal, kézisúllyal, gumikötéllel, kettlebellel vagy gépen

– Tárogatás kézisúllyal, vagy gépen

– Áthúzás gyakorlata

– Lehúzás csigás gépen állva

– Aerobikban: kislabda vagy tenyerek összeszorítása

 

Fitneszanyu-tipp: egy tuti tipp a szebb mell eléréséhez, amire biztosan nem gondoltál még, pedig a legegyszerűbb az összes közül: a HELYES TESTTARTÁS! Ha kihúzod magad, a melled optikailag nagyobbnak tűnik, a derék karcsúbbnak, a popsi kerekebbnek. Nem a pucsítós-mesterkélt állásról beszélek, hanem a szép, nőies, büszke, egyenes tartásról, ami tökéletesen formálja az alakot! Ha fárasztónak érzed, ajánlom figyelmedbe a Hátizmok edzése c. bejegyzést is, illetve a mellizmok alapos megnyújtását!!!!

 

Kapcsolódó bejegyzések: Leggyakoribb hibák a felsőtest edzése alatt

Többi izomcsoport: hát, váll, kar, láb és has

 

Üdv, Blanka

Anyukából Fitneszanyu

Ha még emlékeztek rá, a Fitneszanyu Blog legelső, bemutatkozó bejegyzésében ezt írtam: “A célom kideríteni és/vagy bebizonyítani, hogy a fittség és elégedettség, illetve az anyaság nemcsak megfér egymás mellett, de kifejezetten inspirálják egymást!” Most, hogy hivatalosan is leadtam a 18. pluszkilómat, úgy gondoltam, írok Nektek egy összegzést, vagy ha úgy tetszik: vallomást… 🙂 

2012 júliusában, a szülés után +20 kg felesleggel jöttem ki a kórházból. Egyáltalán nem aggódtam azon, hogy le tudom-e majd adni, egyrészt mert a terhesség utolsó hónapjaihoz képest pille-könnyűnek éreztem magam – és alig vártam, hogy elkezdhessek edzeni. Másrészt mert tudtam, hogy egy jó edzéstervvel és kellő elszántsággal csak idő kérdése az eredmény.

Természetesen az első időszakban sokként ért a tény, hogy a Pici mellett egyáltalán nem én osztom be az időmet: míg régen csak azt kellett eldöntenem, hogy reggel vagy este menjek az edzőterembe, most örültem, ha este ha 2 szoptatás-altatás-pelusozás között volt időm kicsit elmosogatni, rendet rakni. Ebben az első időszakban nemcsak az új élet időhiánya gátolt a mozgásban, hanem a szoptatás ténye is: a szoptatás alatt ugyanis nagyon odafigyeltem, hogy a pulzusom ne emelkedjen a maxpulzus 65%-a felé, hogy a tej ne savasodjon. Ebben az időszakban a délelőtti órákban, míg Ádám aludt 30 percet tornáztam, heti 3x-4x.

A következő időszakban tulajdonképpen az otthoni edzést folytattam, csak emeltem a terhelésen: a súlyon, az ismétlés számon, újabb és újabb gyakorlatokat vezettem be. Az edzőteremben, ahol korábban edzősködtem, szeretettel vártak edzeni, azonban természetesen esélyem sem volt eljutni oda. A 4. hónap körül állt be annyira már a napirendünk, hogy volt időm heti 4x egy órát edzeni otthon, általában az esti időszakban, mikor Ádámot már lefektettem.

A 6. hónapban, januárban, már -10 kg-nál tartottam, és ekkor kerestek meg először azzal, hogy aerobik órát tartsak. A megbízás 3 hétre szólt, míg a kolléganőm szabadságon van. Nagyon megörültem neki, azonban azzal is tisztában voltam, hogy a kezdésig, ameddig ekkor még volt 3 hetem, keményen kell edzenem, hogy bírjam majd az órákat. Tehát emeltem az edzés adagokon, és heti 1x kimentem a szabadba futni, valamint 1x az edzőterembe. A téli futásról ekkortájt írtam is nektek egy bejegyzést.

Február közepétől 3 hétig heti 3x tartottam 2-2 aerobik órát, és ha volt időm otthon edzettem este, továbbra is. Ezután már minden magától jött: ha volt időm, és Ádám is jobb lábbal kelt, vagy volt aki vigyázzon rá, elmentem az edzőterembe, de ez nagyon ritkán jött össze. Továbbra is otthon edzettem egyre nagyobb súlyokkal, és ahogy jött a jó idő, kijártam edzeni. Hálistennek, ebben a témában volt edzőtársam is, aki a kinti, saját testsúlyos edzések megszállottja – és habár még nem tudok húzódzkodni, és csak néhány rendes fekvőtámasz megy, ezzel a típusú edzéssel igazán nagy terhelést adok a szervezetnek, és gyorsabban megvan, mint elmenni az edzőteremig-leedzeni-vissza-stb. Ádám pedig  hintázik és játszik közben a napon. 🙂 (Erről a gyakorlatsorról hamarosan képes bejegyzés!!!)

 

AMI NAGYON FONTOS:

#1. A szoptatás alatt: a pulzus-kontroll, és a sok pihenés!! Ebben az időszakban semmi sem lehet fontosabb, mint a baba teljes ellátása.

#2. A jó időbeosztás: biztos van olyan, amit kihagyhatsz a napodból, és ezzel időt szoríthatsz a mozgásra. Én például soha nem lógok Facebook-chaten, és még egyetlen adást sem láttam a Címlaplányból 😉 de az igazán fontos dolgokra időt szakítok – és nekem az edzés is ilyen.

#3. A spontaneitás, és alkalmazkodókészség: lehet, hogy néha délelőtt máskor délután vagy este van időd edzeni. El kell fogadni, hogy a baba mellett nem tudod azt az én-központú szoros időbeosztást tartani, amit korábban. Természetesen más lesz az edzésnaptárad a baba hasfájós heteiben, a fogzás idején, vagy amikor mászni kezd, és egész nap pakolsz után 🙂 Nekem is volt, hogy maradtak ki hetek, de próbáltam kapva kapni azokon az alkalmakon, mikor idő és kedv is maradt az edzéshez.

#4. A sok pihenés: a fogyás nem éri meg, ha kimerült és kedvetlen vagy, feszült vagy egész nap, és nincs kedved a picivel birkózni és dilizni másnap. Időben lefekvés, és alvás – ez a kulcsszó!

#5. A türelem: nem tehetsz mást, mint hogy kiválasztod a legmegfelelőbb edzésmódszert, következetesen csinálod, és vársz. A jó módszer meghozza a hatását, és egyértelmű, hogy a szülés után félévvel nem lesz még teljesen feszes a hasad. Ennek nincs is jelentősége.

#6. A tudatosság: nagyon fontos, hogy mikor milyen edzésmódszert választasz! A szervezetnek szüksége van a fokozatosságra, a megfelelő gyakorlatokra, ezeknek a jó sorrendjére, az edzések ideális elosztására! Ha nem vagy biztos a dolgodban, kérd szakember véleményét! Ha eddig úgy gondoltad, ezt nem engedheted magadnak, akkor a Fitneszanyu Blog Kiadványa segíthet Neked! Olvsd el mi ez, és hogyan szerezheted meg!

—————————————————————————-

Megjegyzés 2013. okt.: mostanáig újabb feles kilókat tudtam leadni, és ebben a bejegyzésben 15 titkot osztottam meg az olvasóimmal 🙂 Jó olvasgatást!

Üdv, Blanka

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!