fitneszanyu

Izmok és mozgásaik

A fitnesz azért fantasztikus, mert nagyon-nagyon logikus. A lányoknak mindig azt magyarázom, hogyha értjük a mozgások, edzések lényegét, akkor egy idő után már képesek lesznek önállóan edzeni, fejlődni.

Az edzés alapja az, hogy izmokat dolgoztatunk (méghozzá az összeset, nemcsak a popsit és hasat! 🙂 ) De vajon melyik izom milyen mozgásért felelős? Ha ezt átlátjuk, az edzés egy logikus, kerek egésszé áll össze.

Íme, néhány érthető, átlátható példa izmokról és az általuk végzett mozgásokról, hogy megértsük: a gyakorlatok tulajdonképpen izmok mozgásai! Ezt azért jó megérteni, mert így kreatívan más eszközökkel is tudsz edzést végezni bárhol, bármikor – hisz csak a mozdulat kell hogy tudatosuljon!

 

  1. pl. CSUKLYÁS IZOM
    Közelíti a lapockákat, felső része felfelé – alsó része lefelé húzza a lapockákat, vállövet hátra-befelé forgatja:

untitled

 

2. pl. SZÉLES HÁTIZOM
Felemelt kart lefelé húzza, karokat a hát mögé viszi és beforgatja. Pl. húzódzkodás vagy lehúzás:

huz-gép

 

3. pl. NAGY MELLIZOM

Az emelt kart lehúzza és a távolított karokat előrehúzza, egymáshoz közelíti. Pl. fekvőtámasz vagy tárogatás:

fb-fekvo

 

Jó edzést, alakulást mindenkinek! Ha edzeni jönnél vagy étrendet szeretnél, ide kattints! Ha termékek érdekelnek, itt a helyed! Csatlakoznál a csapatunkhoz? Várunk!

Blanka

fantasy

Kis súlyzók vs. nagy súlyzók

Vannak, akik a nagy súlyzókban hisznek, és csak a kondi teremben hajlandók edzeni, mert a valódi változást valódi edzés hozza – mások azt vallják: az aerobikos „kis súllyal sok kicsit” a tuti módszer. Tisztázzuk hát le a kérdést: kis súlyzó vagy nagy súlyzó?!

 

NAGYON EGYSZERŰEN ÖSSZEFOGLALVA:
Kis súlyt, és nagy ismétlés számot
(pl. 3 kilóval 4×20 bicepszhajlítás) akkor használunk, ha a cél az alapozás, vagy a fogyás. Nagy súllyal, kis ismétlés számmal (pl. 10 kilós súlyzóval 4×10 bicepsz) izomtömeg növelés érhető el. Lássuk részletesen!

 

1. Ha most kezdesz el edzeni, vagy a fogyás a cél, kis súlyt kell választanod, mondjuk 2-3 kg-os kézisúlyt. (Ha most készülsz otthonra venni, válaszd a 3-ast, mert a 2-est nagyon hamar ki fogod nőni.) Ha éppen a szülési utáni 6. hétben vagy, és szeretnél visszarázódni, akkor eleinte egyáltalán ne is használj súlyt, vagy fél-1 kilósat! A kis súllyal megtanuljunk szépen végrehajtani a gyakorlatot, és szép fokozatosan elkezdjük növelni a terhelést, ezzel fejlesztve az erő állóképességet (=milyen hosszan tud egy izom dolgozni.) Ennek a fajtaedzésnek a célja, hogy fokozzuk az izomtónust, mely szép formát ad a testnek, illetve növeli a zsírégetés hatékonyságát is. A „kis súly” mindenkinek mást jelent, ill. minden izomcsoportnak mást jelent! A cél, hogy kb. 4×15 ismétlést tudj végrehajtani (esetleg többet). Egy anyukának, aki épp túl van a gyermekágyas időszakon, elég egy pár gyakorlatos edzésterv, melyhez akár ne is használjon egyáltalán súlyzót az első 1-2 hétben (ld. Kezdő edzésterv c. bejegyzés)! Aki most kezd edzeni, annak ugyanez a terv mehet súlyzóval – de elképzelhető, hogy míg oldalemelésből csak 2 kilóval tud majd 12-15-öt csinálni, addig bicepszből megy 3 kilóval a 15-20! Ez az izom nagyságától, funkciójától függ –a lényeg, hogy
– ha egy db súllyal dolgozol (pl. 3 kilóval, mert az van otthon), akkor az ismétlésszámot variáld 12-18 közöttre
– ha teremben több súlyzó áll rendelkezésedre, lődd be a 15 ismétléseket!
Ne feledd, hogy a fogyáshoz a magas intenzitású aerob mozgás is szükséges, és természetesen a diétát sem spórolhatod meg!

 

2. A nagy súllyal, kevesebb ismétlés vezet a nagyobb izomzat eléréséhez, ők 8-10 ismétlésnél csak kevesebbet csinálnak – bizonyos esetekben ez akár 1 ismétlés is lehet (gondoljunk erőemelő versenyszámokra pl.) A kis ismétlés számot azoknak a hölgyeknek ajánlom, akik nagyon vékonyak, és nőni szeretnének – de ezt nem háj felszedésével szeretnék megtenni, hanem formás, feszes idomok kialakításával. Ők azonban szintén az előző bekezdésben említett alap tervvel indítsanak, hiszen a kezdetekkor nincs erejük a nagy súlyok megmozgatásához. 4-6 hét alap, teljes testes edzés végzése után láthatnak neki a súlyok növelésének, az ismétlésszám csökkentésének, és egy speciális étrend kialakításának.

 

Fitneszanyu-tipp: a legmegfelelőbb súly kiválasztásához kövesd az alábbi módszert! Válassz egy súlyt, mellyel 4 kör pont megy! Vagyis: ha 4×15 bicepsz van előírva, akkor a 4. kör végén az utolsónak még pont mennie kell / vagy az utolsó 1-2 már nem megy / vagy még max. 1-2 menne. Vagyis a vége legyen pont necces! Ha sokkal több menne – kicsi a súly, ha a végén nagyon sok nem megy – túl nagy a súly.

 

Kapcsolódó bejegyzés: Súlyzós edzés nőknek valamint Súlyzós edzésTERV Jó olvasgatást kívánok, szép napot! : ) Üdv, Blanka

A súlyzós edzés nőknek

A legtöbb nő alapból elutasítja a súlyzós edzések gondolatát, hiszen abban a hitben élnek, hogy a súlyzós edzések hatására hipp-hopp a testépítők izomtömegére tesznek szert. Azonban ez koránt sincs így! 

A legáltalánosabb tévhit megcáfolásával kezdeném. A súlyzós edzésekkel nem leszünk testépítők, sem „túl nagyok” – ahogy sok nő mondja. Először is: a női hormonok eleve kizárják a nagyon gyors és látványos izomgyarapodást. Vagyis nem elképzelhető, hogy néhány hét-hónap alatt végzett kondi edzés hatalmassá tesz! Sőt, az eredmény jó sok idő után lesz látványos – egy idő után bizony mi magunk örülnénk a legjobban, ha gyorsabban fejlődnénk! 🙂

Másrészről: nyugi, Schwarzenegger nem 3-4 kilós súlyoktól lett akkora, amekkora. 🙂 A súlyzós edzések kezdetekor egy kezdő nő a legtöbb gyakorlatot 2-3 esetleg 4 kilós súlyzókkal tudja végrehajtani. Egy testépítő ezeket a súlyokat még a bemelegítéshez sem veszi kézbe. Azonkívül, azokért a hatalmas bicepszekért és hátizmokért hónapokat-éveket kell dolgozni, nem egyik napról a másikra alakultak ki!

Ha sikerült megnyugodni, íme még néhány érv, hogy miért érdemes a súlyokhoz nyúlni! Az első (és a legtöbb nő számára valószínűleg a legfontosabb), hogy a megfelelő izomtónus nagyban hozzájárul a fogyáshoz. Jóval hatékonyabb egy zsírégető edzésterv is, ha nemcsak a lépcsőzőgép, a futás és a step aerobik szerepel az edzésnaptárban. Ugyanis, nagyon leegyszerűsítve, az izmokban van az az anyag, mely a zsírégetését felelős. Azonkívül egy nagyobb izomtömegű ember a nap folyamán is jóval több energiát asznál el, mint a kisebb izomtömegű – gondoljunk az alapenergia felhasználásra, amit a szervezetünk a tudtunk nélkül old meg (hőmérséklet fenntartása, oxigén, vér ellátás, stb)

A másik, hogy a harmonikus izomzat adja a test szép formáját, a szép testtartást, a feszes idomokat. Ha csak futunk, eltűnik a zsírréteg és fejlődik is az izomzat természetesen, azonban sokkal látványosabban szépül a test, ha az egyes izomcsoportokra külön-külön is dolgozunk. Az igazán szép testformához izomzatra van szükség!

 

Ha tehát rászánjuk magunkat a súlyzós edzések végzésére, akkor bátran menjünk be a terembe! Az alakformáló aerobik órák nem fejlesztik olyan mértékben az izomzatot, mint a kondi, és a zene diktálta ütemre nem is lehet 2-3 kilónál többel dolgozni. A valódi fejlődéshez jó egy (ha lehet személyre szabott) edzésterv, melyet nem az aerobik teremben, hanem a kondi részlegben szabad súlyokkal és gépekkel végzel.

A kondiba sokan félnek bemenni, pedig érdemes tudni, hogy ez az egyetlen hely a földön, ahol a férfiak inkább méregetik egymást, mint a nőket. 🙂 Ha egy hölgy egy normális edzéstervvel érkezik a kondiba, melyet (helyesen kivitelezve) végrehajt, nem érheti atrocitás. 🙂 Kerüljük az „először 15 percben hasazok, majd 15 percet a belső-comb gépezek”-típusú edzéseket. Ez értelmetlen és eredménytelen, hisz egyrészről nincs értelme a belső comb izmokat külön edzeni, ha még guggolni sem tudunk rendesen, mert a láb összes többi izma nem elég erős. Másrészt pedig vegyük tudomásul, hogy ezzel a módszerrel nem égethetjük le a zsírt! Nincsen helyi zsírégetés – a teljes testre kell edzeni, aerob edzést kell végezni, és diétázni: ez a fogyás kulcsa.

Ha eddig nem kondiztál, vagy csak sötétben tapogatóztál a kondiban, és helytelenül edzettél, semmi gond – most azért olvasod ezt a bejegyzést, hogy eredményesebbé tedd az edzésed! A bejegyzés második részében (LINK) konkrét terveket olvashatsz, melyet ki is próbálhatsz az edzőteremben, vagy akár otthon, ha rendelkezel a 2 kilósnál nagyobb súlyzókkal! (Az állítható súlyzók nagy sport áruházakban egész olcsón kaphatók, a szülés után én is csak otthon tudtam edzeni, és teljesen jól megoldható ezekkel!)

Az anyukák is nyugodtan járhatnak kondizni, az egyedüli szabály, hogy a szoptatás alatt tartsuk szemmel a pulzusunkat! (Lásd: a pulzuskontrollról szóló bejegyzést!) A mellgyakorlatok nem ártanak az anyatejnek! A hasgyakorlatokról már írtam korábban, lásd Hasizmok edzése c. részt!

 

Fitneszanyu-tipp: a konditermekben általában van egy teremedző, aki könnyen felismerhető vagy a teremedző feliratról a pólóján, vagy arról, hogy ő maga nem edz, de segít másoknak bizonyos gyakorlatokban. Nyugodtan kérd meg, hogy mutassa meg a helyes kivitelezését egy-egy gyakorlatnak, javítson ki! Nem fog végig melletted állni, de bátran menj oda hozzá, ha kérdésed van – az a munkája, hogy segítsen!

ITT arról olvashatsz, hogy hogyan válaszd meg a súlyzó nagyságát! ITT pedig 2 konkrét edzéstervet osztok meg veled!

Jó olvasgatást! : ) Üdv, Blanka

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!