fitneszanyu

Anyuka vagyok - így edzem itthon

Én nagyon is a híve vagyok annak, hogy legyen otthon is végezhető edzéstervünk, arra az esetre “ha bármi törénik”. A vendégeimnek is mindig van 1 koncepciózus edzőtermi edzésterve, amit együtt csinálunk, 1 edzőtermi önálló terve (ha pl. beteg vagyok, de ő megy terembe) és 1 otthoni terve, ha a gyerek beteg, vagy valami más oknál fogva nem jut el a terembe. De nem győzöm hangsúlyozni, hogy ezek az otthoni edzések csak ritkán olyan hatékonyak, mint az edzőtermi társaik – és itt most elsősorban nem az otthoni körülményekre gondolok, hanem inkább a befolyásoló tényezőkre… Eszközből sincs persze annyi otthon, de néhány súlyzó, saját testsúly, esetleg egy trx vagy kettlebell tökéletes, hogy leterheljük magunkat. Viszont ha nem egyedül végezzük a gyakorlatokat, hanem jelen van a család többi része, szinte biztos, hogy csak afféle tornázgatás lesz a kőkemény edzésből… 🙂

your_mom_my_mom_funny_fitness_tee_shirt-r902c73e95fab4cd2af9010cd317cacc9_j2nhc_512

Íme az én mai tervem, eredeti verzió

Bemelegítés
Fekvőtámasz
Swing (lendítés) kettlebellel
Fűrészelés kézisúllyal
Vállbólnyomás kézisúllyal
Bicepsz kézisúllyal
Guggolás
Haladás kitöréssel
Vádli egylábon váltva
Felülés és fordított hasprés
Felhomorítás talajon hasonfekvésben
Összidő: 40 perc

 

És ami megvalósult belőle (pedig nekem csak egyetlen 4 éves volt a járulékos elem! 😀 )

Bemelegítés – “Anya, én is tornázhatok veleeeeeeeeeeeeeeeeed?!”
Fekvőtámasz – “Jajj, de jó kuckóóóóóóó! Alábújok!!”
Swing (lendítés) kettlebellel  (kilőve, nem lengetünk nagy súlyt rohangáló gyerek mellett)
Fűrészelés kézisúllyal + 5 perc porszívózás, a szétszakadt babzsák-maci jóvoltából
Vállbólnyomás kézisúllyal + inni megyünk. “Másik pohárból. Nem abból. Kérek még.”
Bicepsz kézisúllyal + padlótörlés (kiömlött az inni…)
Guggolás  – “Kiskapu a lábad, anya, átmászok alattad!!!!”
Haladás kitöréssel – “Megkeressük a sárga zsiráfomat?” ” Keresd egyedül.” “Nem találom, segíts!”
Vádli egylábon váltva – na ez kivételesen elég unalmas lehetett látványra, mert sikerült végigcsinálni
Felülés és fordított hasprés – “Ráülhetek a hasadra, mint baba koromban, anya?”
Felhomorítás hason – “Juhhhúúúú, kishajó vaaaagy! Rádülök!”
Összidő: 2 óra

4a95e91f4fa7724f0bb867a012fcffa5

Aki átélte már ezt az edzéstípust, tudja miről van szó :))) És azt is, hogy nem mindig “arra van időd, amire szeretnéd”… És az én kisfiam még csak nem is a rajtam lógós, békén-nem-hagyós fajta! Csak épp mindig van egy új ötlete és kész… Egyébként nem panaszkodásnak szánom a posztot, csak olyan magunkon röhögős fajtának… Mert persze vannak jól sikerült edzések otthon is – mármint hatékonyság szempontjából jól sikerült. Mert hogy egyébként jól szórakozunk, az biztos. 🙂

Hajrá anyukák, mindenkinek jó edzést! 🙂

Blanka

www.holisztikusfitnesz.hu

Edzésterv otthonra - ezekre figyelj!

A héten beteg a kisfiam: együtt vagyunk, itthon vagyunk, játszunk, mesét nézünk. Ez eddig szuper, és bevallom én magam is élvezem a plusz közösen töltött időt, kihagyva a reggeli (és egész napos) rohanást, meg a többi tennivalót – ugyanakkor ezekben a napokban a rutinszerű teendőket is ki kell hagynunk, a bevásárlástól a munkáig.

Van azonban, amit nem muszáj kihagynunk: a mozgást! Persze korábban írtam már róla, hogy az otthoni edzés, gyerekkel a nyakunkban, az esetek nagy részében nem tud olyan hatékony lenni, mint az edzőtermi önálló edzés 🙂 de azért van rá lehetőség, hogy otthon is átmozgassuk magunkat!

Ajánlott tehát ötletekben bővelkedni, ha otthoni edzésre kerülne sor. Íme, amikre figyeljünk:

 

0. Az időpont

Az első és legfontosabb: MIKOR? Valami olyan időszakot kell választanunk, mikor legalább 30-40 percet (vagy edzettségünktől függően többet) folyamatosan végig tudunk mozogni. Ha már megetettük a kicsi(ke)t, lefektettük, csendben eljátszik. Tudom, tudom, ez önmagában egy kihívás, hiszen bármikor felzenghet a mindentmegállító “Anyaaa!” vagy csecsemősírás, tehát fogadjuk el, hogy tökéletes időpont, és garancia, hogy nyugodtan végigcsinálhatod a tervet NINCS. Ha ezzel a gondolattal megbékéltünk, akkor készen állunk az otthoni edzés szépségeire. 🙂

1. Babával vagy nélküle?

Ebben a NLC cikkben régebben megosztottunk egy gyakorlatsort, amelyet a babáddal is végrehajthatsz. Szerintem nagyon is jó megoldás, csecsemők vagy egész picik esetében, hogy bevonjuk az edzésünkbe, de nagyobbakkal természetesen ez nem nagyon kivitelezhető. (Bár ők igyekeznek bebizonyítani, hogy de igenis jobban jársz, ha rád ül fekvőtámasz közben :)) Ha már edzettebb vagy, nagyobb terhelésre vágysz, ezek a baba-mama tornák átmozgatásnak lesznek jók maximum.

 

2. Legyen(minimális) eszköztárad!

Egy gumikötél, egy pár kézisúly legyen otthon ha teheted, hogy tudj mihez nyúlni, pláne ha a saját testsúlyos gyakorlatokhoz még nem vagy annyira edzett. Utóbbiakból persze vannak könnyen kivitelezhetők: például a guggolás, lábemelgetések – de ha a felső test gyakorlataira (fekvőtámasz, húzódzkodás) még nem állsz késze, kiseszközökkel kell gyakorlatokat végezned.

3. Minden izomcsoportra dolgozz!

A fenti bekezdésből már látható: nem elég egy popsi-láb 20 percet végignyomni, a kezdők pláne teljes testet mozgassanak át! Nevezetesen: mell, hát, váll izmait, kart (bicepsz, tricepsz), láb és far izmok, vádli, has.

Minta edzéstervet a 3 hetes programban osztottam meg, mely INGYEN letölthető az oldalamon!

 

4. A pulzus mérvadó!

Ha a cél a fogyás, akkor meg főleg! Az edzés attól edzés, hogy izzadsz, szaporábban veszed a levegőt, néha úgy érzed: nem bírod… És mindezt minimum 30-40 percig csinálod. Minden más csak átmozgató torna. Persze lehet, hogy neked elég egy kis torna, ha nagyon kezdő vagy, vagy nagyon apró a baba… de akkor is tudni kell: az edzés közben illik megemelni a pulzust! Vagyis NE mozogj kényelmesen, NE tarts hosszú szüneteket, NE hagyd abba ha fáradsz, NE válaszd a kisebb súlyokat… Igyekezz megpörgetni az edzésed! Ezt megteheted helyben futással, szökdelésekkel is.

 

5. Ha egyébként van edzésterved…

…mert mondjuk személyi edzővel összeraktatok egy személyre szabott programot, akkor próbáld ahhoz tartani magad. Nyilván gépes gyakorlatokat nem tudsz otthon megcsinálni, de a sorrendet, terhelést tartsd: amely gyakorlatokat otthoni is tudod kivitelezni, azt csináld pont úgy, amelyiket nem, azt pótold hasonlóval, de legalábbis az adott izomcsoportra dolgozz más gyakorlattal. Pl. tricepsz letolás csigásgépen helyett lórúgás kézisúlyokkal vagy tolódzkodás ágy szélén (és NEM egy kis plusz lábemelés, mert nincs csigásgéped.)

 

Remélem sikerült 1-2 kérdést elolszlatni, és remélem, hogy minél többen, minél effektívebben tudtok otthon is edzeni 🙂

Blanka

"Miért igen" vs. "Miért nem"

A fitnesz azért (is) csodálatos, mert kicsit rámutat a gyenge pontjainkra. Ezek jellemzően a lustaság, a kifogás keresés, a félelmek és kudarc-kerülés. A legegyszerűbb, ha magára a “fitnesz” szóra gondolunk – mi jut hirtelen, legelsőre eszünkbe?

 

A drága kondi bérletek és még drágább étrend kiegészítők?

A “kis röcögős hájaink”, amiket takargatni kell mások elől?

A rossz emlékű tesiórák?

A gyerek-háztartás-mitszólnaaférjem című mantra?

stepbystep

Én egyiket sem értékelném, csak megállapítom, hogy ezek a leggyakoribb “miért nem”-elvek, vagyis kifogások, vagy rossz mantrák, amiket vagy életünk végéig mormogunk (nemcsak a mozgás-témában, hanem amúgy is – valószínűleg) – vagy egyszer és mindenkorra búcsút intünk nekik.

Ez nem azt jelenti, hogy ma ünnepélyesen átruházzuk a férjeinkre az összes házimunkát, és a családi pótlékot elkezdjük fehérje porra költeni : D Hanem hogy elismerjük a legegyszerűbb téziseket: például hogy a kocogás vagy otthoni torna nem kerül pénzbe, a kis hájaink az ég világon senkit sem érdekelnek rajtunk kívül, a mosatlan edény pihenhet 2 órával tovább, és bizony a mozgás élménye nem a tesitanár üvöltéséig terjed, hanem sokkal tovább.

ujra3

Ezeket legbelül mind tudjuk, de mi nők szeretjük a dolgokat szépen, sorban, érzelmekkel, emlékekkel, példákkal kielemezni 🙂 Úgyhogy most kielemeztem a leggyakoribb “miért nem”-eket és most jöjjenek a “miért igen”-ek:

  • a mozgással javul a közérzet, energikusabbá válunk
  • javítja a koncentrációt
  • magabiztosságunk nő
  • akaraterőnk nő
  • kialakul az “összpontosítás&elengedés” képessége
  • önismeretünk fejlődik (énhatár-feszegetés)
  • izzadás = méregtelenítés
  • több vizet és optimális ételmennyiséget kívánunk
  • mindenféle szempontól egészségesebb lesz a szervezet (csontok, gerinc, izmok, légzőrendszer, szívérrendszer és sorolhatnánk)
  • test-tudat fejlődik, mozgás rendezettebbé válik
  • nyitottabbá válunk
  • gyerekeknek: jó példával tanítjuk a mozgás-szeretetet (és nemcsak szavakkal)

Remélem ma is edzetek (nekem már megvolt:)) Blanka

——————————————————————–

Elakadtál az edzésprogramodban vagy diétádban? Gyere el INGYENES állapot felmérésünkre, beszéljük át, hogyan tovább! Tovább a termünk oldalára.

Személyes blogomban többet olvashatsz a nőiesség, anyaság-karrier kérdésekről, motivációkról – tovább a bloghoz.

Olyan munkára vágysz, melyet végezhetsz otthon vagy csapatban, teljes vagy rész munkaidőben, akár GYES mellett?  Várunk a csapatunkba – tovább az ajánlathoz!

Egyik rajzol, másik edz - avagy hogyan tornázz a gyerek mellett?!

Tornáznál otthon? És van gyereked? És már sikerült valaha összehangolni?!

Fekvőtámasznál rád ül. (“Lovacska, anya, lovacskaaa!”) A guggolásnál a lábaid között kúszik át. (“Vonat vagyok, anyaaa! Nézd”) Kitörésnél elbuksz benne, a felülés esélytelen, a súlyzót meg már nem is használod, mert biztos, hogy pont abban a pillanatban kerül alá, pedig direkt figyelted, hogy az előbb még a lakás másik felében játszott…

imagesKVOOFPIW

Szóval, a nagy kérdés: hogyan eddzünk, ha ott van a gyerek. És persze ő is edzeni akar. Vagy játszani veled. A lényeg, hogy mióta szültél az igazán hatékony, minőségi edzés ritkaságszámba megy. Megoldás?! Valaki?! A magam tapasztalataiból, és néhány anyuka-társammal elbeszélgetve összeszedtünk egy-két tippet, mit kezdj az izgő-mozgó csemetével(-kkel) , hogy kicsit átmozgasd magad akkor is, ha nem jutsz el terembe/szabadba/bárhovamáshováaholnemrobbanszétafejed. Persze az újabb tippeket én is szeretettel várom! Az apukák ötletei pedig különösképp érdekelnek ; )

Nagyon pici babával…

…viszonylag könnyebb, hiszen ő legalább nem vereti szét a fejét a fél kilós kis súlyzóddal, és nem ugrik rád teljes lendülettel minden egyes ismétlésnél. Viszont ő is igényli a figyelmedet, és a vártnál előbb felébredve félbeszakíthatja az edzésedet. Erre viszonylag egyszerű a megoldás: legyen olyan az edzésterved, melyet könnyen át tudsz konvertálni babásra, vagyis tartalmazzon olyan gyakorlatokat melyeket súllyal és babával is végre tudsz hajtani. Ehhez csak kreativitás kell… hamarosan pont egy erről szóló cikkem jelenik meg az NLCafe.hu-n, képekkel, edzéstervvel.

Kisgyerekkel…

…azért nehéz, mert ha épp nem alszik, akkor tuti ott nyüzsög körülötted, és vagy rádmászik, amivel biztosítja, hogy ne legyen a gyakorlat kivitelezés helyes, az edzés dinamikus… vagy arra kér, hogy ne tornááááááázz, anya, aminek következtében elkap a lelkiismeretfurdalás, mivel az alakod fontosabb, mint az utódod… Na ilyenkor teheted például a következőket:

I. Tornázzon ő is!
Ha mindenáron részt akar venni az edzésben, akkor nyugodtan mozogjon veled! Az nagyon fontos, hogy a súlyokat felejtse el minden 14 éven alatti, hiszen a csontrendszer és izomzat nem áll készen a súlyzós terhelésre! A súlyzós gyakorlatokat csinálja plüssökkel, labdával, de a guggolással és felüléssel nyugodtan próbálkozhat! Szökkenéseket beiktatva még jobban kifárazsthatod, a páros nyújtás pedig igazán jó móka és még változatossá teszi az edzi az edzésed is. A lényeg: a 15 kilós gyereket ne akard emelgetni, hacsak nem a nagy súlyos edzéseknél tartasz.

mom-and-me

II. Izgalmas elfoglaltság az asztalnál
Életkortól és érdeklődési körtől függően, a gyerekek jól el tudnak lenni egyedül. Az egyik anyukám mesélte, hogy a szombat délután náluk azért izgi, mert mindig valami új kézügyességi játékot néz ki és készít elő a kislányának, mellyel a kislány 1 órát nyugodtan elbíbelődik, míg anya az ellipszistréneren izzad… Kézügyességi blog meg van egyezer az interneten.

III. Apa közbelép
Már többször leírtam, hogy óriási lájk a mai apukáknak, amiért ilyen sok fitneszanyu létezhet az országban! Nagyanyáink idejében még fura lett volna egy nő szájából azt hallani, hogy “Drágám, akkor kérlek öltöztesd a 3 gyereket, nem hagyhatom ki a mai edzést, tudod lábnapom van!” Ma viszont az apukák igenis segítik az anya edzését és ez szuper, nem?!

IV. Rapid edzés sok kreativitással
Mindenképp készülj fel, hogy ha otthon edzel gyerek mellett, az edzés talán kevésbé lesz intenzív, alapos, mint ha egyedül vagy. Néha meg kell szakítanod, nemcsak a szabotálás miatt, hanem inni adni, pisiltetni kell, stb. De ne feledd! A rövid edzés is hatékonyabb mint a semmi! Legyen az edzésed talán rövidebb, és kicsit más, de végezd el. Az edzésben nincs olyan, hogy “mindent vagy semmit” – “ha nem megy a 4 kör, akkor nem is éri meg edzeni”. Akkor menjen 3 kör, maradjon le a hasazás, meg a nyújtás… de legalább átmozgattad magad, az izmaid dolgoztak, felélénkülsz tőle, és ami a legfontosabb: NEM ÁLL MEG A FOLYAMAT! Ugyanis a legnehezebb ÚJRAkezdeni, ha szüneteltél… (Na de erről majd egy későbbi cikkben)

V. Társaságban könnyebb
Egyes anyukák szerint jobb egy baba-mama tornán, vagy más anyukákkal a szabadban edzeni, mert a gyerekek lekötik egymást, míg a szülők mozognak, és még a kimozdulás élménye is megvan. Más anyukák szerint még többet beszélgetni a gyerek-témáról egy baba-mama klubban, és még több gyerekzsivalyt hallgatni, még edzés közben is… maga a rémálom. Nyilván karakter-, gyerek-, életkor-, és társaság-függő a dolog!

live_comm_6666

Jó edzést, sok sikert! : ) Blanka

Kérdésed van? Személyreszabott segítségre vágysz? Kattints IDE! :)

Folytasd az edzést... a babáddal! :)

Végre elaludt. Gyorsan kiteregettél, elmosogattál, elpakoltál az asztalról – és most!! Végre van egy kis időd magadra. Például végre tornázhatnál, maradt egy kis időd. Szuper! Gyors bemelegítés, előveszed a kis súlyzókat, 1 gyakorlat… 2 gyakorlat… 3 gyakorlat… kezdesz belelendülni! 4 gyakorlat… Oáááááááááááááááááááááá…. Felébredt. Félre a kis súlyzót, és így félig megizzadva (de nem eléggé), félig átmozgatva (de korántsem teljesen), folytatjátok a napot, miközben megállapítod, hogy nem tudtál mozogni. Most se.

A fenti sztori szerintem ismerős minden pici babás, otthon lévő anyukának. Pláne azoknak, akiknek a babája rendszertelenül alszik, kiszámíthatatlan, hogy mennyi idővel számolj, ha elaludt, mibe kezdj bele, mibe nem érdemes…

 

Mikor elhatároztam, hogy a kisfiam mellett újra mozogni fogok, néhány nap alatt világossá vált: ez nem lesz olyan egyszerű… Néha 30 percet aludt, néha másfél órát, néha nyűgösen kelt, néha nevetve – afféle kis zsákbamacska játék volt ez, és egy idő után egyáltalán nem volt kedvem elkezdeni edzeni, hiszen utálom a félbehagyott edzést! Egy idő után azonban 2 dologban változtattam a tornámat illetően. Elkezdtem olyan otthoni kis edzést végezni, mely:

1. köredzés jellegű volt, hogy biztosan minden izomcsoportot átmozgassak (és ne mindig csak pl. a mell és lábizmokat, amik az edzés elején vannak, mert mindig csak eddig jutok el : )

2. minden gyakorlatnak volt egy „babás” párja, így ha di felébredt csak „eszközt” váltottam, és folytathattam a tornát!

(A 2 módszer kombinálható is, de ha köredzésben edzel a babával, folyamatosan váltogatnod kell a helyzetét – kérdés, hogy ezt ő mókásnak találja-e. Lehet, hogy igen! :))

 

Íme egy példa:

MELLIZOM és TRICEPSZ:
Fekvőtámasz (lent lehet a térd)
– babás verzió: ugyanaz a fekvő, de a baba feküdjön hanyatt a szőnyegen a két kar között, és minden leereszkedésnél nyomj egy cuppanós puszit a pocakjára! Nálunk ez mindig nagyon kacagós gyakorlat volt 🙂 Ismétlés: 10×3

babafekvő

LÁB és FARIZMOK:
Guggolás kézisúllyal
– babás verzió: tartsd meg úgy a babát mellkas előtt, hogy nagyjából középen legyen a súlypont, ő is legyen függőleges helyzetben, ha lehet. Babával a guggolás legyen szélesebb. Ismétlés: 15×3

VÁLLIZOM:
Előre emelés kézisúllyal
– babás verzió: enyhén hajlított karral engeddle és emeld meg a babát (kar vízszintes). Figyelj rá, hogy ne derékból lendíts, próbáld vállizomból dolgozni. (Hát igen, ez a gyakorlat egy 5-6 kilósnál nagyobb babával már nem működik…) Ismétlés: 10×3

LÁB és FARIZMOK:
Kitörés helyben vagy előre kilépéssel
– babás verzió: fogd meg a picit úgy, ahogy a guggolásnál. Ismétlés: 6-6×3

TRICEPSZ:
Tolódzkodás ágy vagy szék szélén
– babás verzió: itt úgy helyezd el a babád magaddal szemben, hogy fel-le ereszkedésnél (mivel elég nagy a mozgástartomány), kialakul a kukucsjáték. Én pl. a kanapé sarkába ültettem a picit, és az egyik széken tolódzkodtam, másikon voltam a lábam. Felemelkedésnél átnéztem a szék felett, leereszkedésnél „anya eltűnt”. Ismétlés: 10×3

VÁDLI:
Lábujjhegyre emelkedés egy lábon
– babás verzió: ugyanaz, de a babát egy kézben tartod (ha jobb lábbal dolgozol, akkor jobb kézben), másik kézzel megtámaszkodhatsz pl. falnál. Ismétlés: 12×3

HASIZOM:
Hasprés
– babás verzió: a baba üljön a csípődre, megtámaszkodhat háttal a felhúzott lábakon

pilateshas

 

Fitneszanyu-tipp: ez a gyakorlatsor olyan anyukáknak ajánlott, akik már több mint 6 hete szültek, az orvos pedig rábólintott, hogy mozoghatnak. A gyakorlatsort csak saját felelősségre végezd, lehetőleg 5 kilósnál nagyobb babát már ne emelgess! Jó megoldás lehet több gyakorlathoz, ha hordozóban van a baba! : )

Ha biztonságos és felügyelt edzéssel szeretnél formába jönni (a babád társaságában), kattints ide!

Jó tornázást! Üdv, Blanka

Hasonló bejegyzések a témában:
Mi van a hasizommal a szülés után?
Példa kezdő edzéstervre

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!