fitneszanyu

Mi az a "WIIFM", és mit jelent ez a fitneszben?

Ádinak írtam egy mesét a saját születéséről: hogyan vártuk, hogy érkezett meg, kik látogatták először, milyen volt újszülöttnek, hogy nézett ki, mit éreztem, mikor először kinyitotta a szemecskéjét… Nos, Ádiról tudni kell, hogy nem kapkod az olvasási lehetőségek után, és van bőven gyakorolni valónk e téren. De ezt a történetet FOLYÉKONYAN OLVASTA‼

A miértje igazán egyszerű: van egy jó szlogen, ami meghatározza, hogy mit csinálunk szívesen és mit nem, mire tudjuk magunkat rávenni és mire nem:

➡️”WIIFM”⬅️

= What’s in it for me? Mi van ebben a számomra?

Ez a legfontosabb kérdés, amit (tudattalanul) felteszünk magunknak bármibe is kezdünk… Amiben van valami izgi, érdekes, valami pluszt ad nekünk (infót, érzést), azt kedvvel csináljuk – és végigcsináljuk. (Amúgy ezzel a kérdéssel közelítenek bennünket a profi marketingesek, értékesítők is – jó érzékkel “oda nyúlnak” ami a potenciális vevő WIIFM-je, vagyis ami a vevőt valóban motiválja: másképp kommunikál eladás közben azzal, aki időt akar nyerni, mint azzal, aki vonzóbb akar lenni.)

🙈 Ádit nem köti le a kökény bokorról szóló vers az olvasó könyvben – de a saját története annál inkább. Erre az egyszerű WIIFM-kérdésre alapoztam, mikor a mesét megírtam, és nem a tankönyves gyakorlást erőltettem.

💡 A kérdés: mikor változtatsz valamin (életmódon, szokásokon, szemléleten) akkor mi az igazán izgi neked abban? Mi a nyereséged? Ha nem elég motiváló, érdekes az eredmény, akkor nem fogod kitartóan tartani…

➡️ Példa: a testünk néha nem vevő arra, hogy még a szabadidejében is kontroll alatt legyen (=diéta) vagy a távoli jövőben egészséges legyen (ami megfoghatatlan dolog), de ha találunk egy sportot, ami elvisz a flowba és imádjuk, jó társaságban egy finom fehérje turmix-szal a végén, akkor lesz olyan “nyereség” kilátásban, amiért érdemes új szokást beiktatni!!

Amúgy a coachingban is azonnal “csekkoljuk”, hogy valóban megvan-e a WIIFM, vagyis kellő motiváció abban a dologban, abban a célban, amivel az ügyfél jön… Rengetegszer kiderül, hogy pl.csak más elvárásainak vagy félelemből indulna abba az irányba… Ilyenkor teljesen felesleges energiát tenni az adott vonalon, hiszen ha sikert is ér el benne, nem lesz gazán boldog tőle.

Neked mi a célod és mi a WiiFM-ed? 🙂

Szép napot Nektek! 😊

Ki mondhatja meg, milyen az IDEÁLIS NŐ?!

Minden kornak van egy nő-ideálja. Hála Istennek, ma már a fitt test divatosabb, mint a pár éve hódító (egészségtelenül lefogyasztott) csont és bőr – de továbbra is azt vallom, a legszebb ha Önmagunk legjobb formáját hozzuk (és nem valaki másét.)

Sokszor jönnek be a kliensek úgy az első konzultációra vagy edzésre, hogy a telefonjukon egy kockahasú fitness-modell képére mutatnak: “Ilyen akarok lenni.” Ez éppolyan, mint amikor én mutatok a fodrászomnak egy dögös frizurát: “Ilyet akarok!” – És ő erre, mivel jó szakember, azt mondja: “Oké, tudunk hasonlót, de a te fejformád, hajad típusa más, a forgóid máshol vannak stb”

Ugyanígy, neked is más a láb-derék arány, az izmaid formája (genetikailag), és így tovább. A Te legjobb formád ki tudod magadból hozni, de más legjobb formáját: nem biztos. És hogy milyen áron tudod elérni, ill. utána tartani, az megint érdekes kérdés.

A "kötelező" bikiniforma (de az az Ő top-formája, és nem a TIÉD!)

A “kötelező” bikiniforma (de az az Ő top-formája, és nem a TIÉD!)

Persze, legyen példaképünk, motivációnk, egyértelmű. De mégis:

KI MONDHATJA MEG HOGY MILYEN AZ IDEÁLIS NŐI TEST?!

Én azt gondolom: senki.

Van egy testünk, bizonyos adottságokkal, genetikával, formával, és ebből megpróbálhatunk kihozni egy topformát, vagy fitt, egészséges, hosszútávon tartható formát. Ha megnézitek a blogot, általában én sem a “topformát” akarom elérni, hanem a “topformáMat” – nem mindegy!

És ha full topon vagy, és maximálisan edzett, 100%-os a közérzeted és minden férfi a lábaid előtt hever – nos, akkor sem biztos, hogy hasonlítasz a plakáton lévő lányra, aki elméletileg A Nőideál. De ez akkor már nem is fog számítani 🙂

típusok

A tökéletes kondival rendelkező lányok is abszolút különböznek

 

Rövidre zárva a témát:

  1. Írd fel az adataid, nemcsak a paramétereket (kg, BMI, derék, csípő stb) de a kondíciód jelenlegi állását is (fittségi tesztelések)
  2. Jó ha mindehhez edző segítségét kéred, aki profi a témában
  3. Előre tervezett programmal kezdj el fejlődni (szándékosan kerülöm a fogyás/szépülés szavakat)
  4. Újratesztelés és eredmények kiértékelése: 1. magadhoz képest mennyit fejlődtél? (korábbi adatokkal összevetve) 2. objektív fejlődés, a “hivatalos” táblázatokhoz képest.

Ezzel a felfogással a FEJLŐDÉSEN van  a hangsúly, és elmegy a fókusz a plakáton lévő “elvárt” testről. Nem az a megoldás, hogy felmutatjuk a középső ujjunk: “Jó vagyok így, dagin is, hagyjatok!” – hanem hogy hajlandók vagyunk Önmagunkhoz képest és Önmagunkért fejlődni!

Jó edzés és sok sikert! Blanka

Szeretnéd kihozni a legjobb formád, de nem tudod hogyan kezdj hozzá?! SEGÍTÜNK! Kattints IDE!

Az első lépés a siker útján: a cél és az út pontos megfogalmazása

groove2Minden kezdet nehéz. Azonban a közhiedelemmel ellentétben a változás nem az első edzéssel kezdődik – és nem is a diéta első napjával. A változás legeslegelső lépése a cél meghatározása. Nagyon sokan már itt elbuknak. Később az edzésmódszert vagy a diétát hibáztatjuk, pedig csak az első lépést rontottuk el: nem hoztuk összhangba a valódi célt és a valódi munkatervet.

Pontosan tudnunk kell, hogy mit szeretnénk, mit várunk magunktól, mikor elhatározzuk, hogy mostantól mozogni fogunk. Ha szilveszter éjjelén meg is fogadtuk, hogy az új évben “jobban odafigyelünk” vagy “valamit mozgunk”, akkor is érdemes konkretizálni a miérteket. Miért akarok edzeni? Miért és min akarok változtatni? Miért választom ezt a mozgásformát / diétát és nem mást?

Ha tudatos és logikus döntéseket hozunk a kezdetekkor, akkor nagyobb valószínűséggel érjük el a célunkat, mintha lógnak a levegőben a női lapokban olvasott és barátnőktől hallott tippek. Ehhez azonban le kell ülni és pontosan megfogalmazni a célokat. Mit is akarok magamtól, mit várok a mozgástól?!

1. Társasági életet, szórakozást

Ha kevés időnk van társaságba járni, akkor jó összekötni a két kellemeset és olyan sportot választani, ahol hasonló érdeklődésű emberekkel találkozunk, alkalmunk van barátságot kötni, könnyeden elbeszélgetni, nevetni. Ha van heti 1-2 esetleg 3 alkalommal lehetőségünk mozogni, és tudjuk, hogy ezt az igényünket akarjuk kielégíteni, akkor válasszunk könnyebb, átmozgató és elsősorban jó hangulatú órákat! Tipp: Zumba, dance órák vagy pl tancok

2. Kikapcsolódás, lelki egyensúly, önismeret fejlesztése

Előfordul, hogy valakinek a sport a teste és lelke megismerését jelenti. Hogy az elme lecsendesítésére használja a mozgást, a helyes légzéssel és az átmozgató, kiegyensúlyozott edzéssel a stresszt vezeti le, és megtanul befelé figyelni. Nagyon ajánlatos ezeket az óratípusokat is kipróbálni, főleg anyukáknak! Tipp: jóga órák, Pilates

MEDITATION

3. Hobby

Valakinek a hímzés, valakinek a BMX. Nem kell feltétlenül extrémsportokat választani, azonban ha hobby szinten űzzük a sportot, a lényeg a teljesítmény javítása, az egyre jobb és jobb eredmény elérése, és persze a teljes kikapcsolódás. A fitnesz berkein belül is lehet fejlődni pl. futásban, erőedzésekben, és ide sorolhatók az idénysportok is, pl a sízés, vagy vitorlázás, mely hatalmas élményt nyújt.

4. Fogyás vagy tömegnövelés

Az utolsó pont, a formálódás az, ami a legtöbbeket vonz a sport felé, azonban tudni kell, hogy ez kívánja meg a legtöbb kitartást, hiszen folyamatos edzés munkát kíván, kidolgozott tervvel, konkrét célokkal, az adataink (kg, BMI, testzsír százalék) dokumentációjával. Aki valóban változni akar, nem elégedhet meg az 1. kategória vidám edzéseivel, heti 2x, nem koncentrálhat csak a 2. kategória edzéstípusaira, dinamikusabbra van szüksége – és a hobby sportok idényszerűsége sem kielégítő, hiszen egy egyhetes sítúra nem ér fel egy félévig tartó heti 4 edzéssel.

huz-gép

 

Gondold át, mire szánsz/szánhatsz valóban időt és energiát, akkor nem ér csalódás!

Jó edzést, sok sikert! : ) Blanka

Edzés, testkezelés, és diéta összeállítás van nálunk! De csak azokat várjuk, akik ÉLETMÓDVÁLTÁSBAN gondolkoznak és KELLŐKÉPP motiváltak! Mi sem szeretjük a kudarcélményt és az időpazarlást!  Kattints IDE MOST! :) :)

A csavar a sztoriban

Amikor igazán akarsz valamit, azt el is érheted. Talán nem azonnal, talán csak kis lépésekben – de a tiéd lehet, akár hiszed, akár nem. Legalábbis ezt mondják. Akkor miért van az, hogy évek óta minden tavasszal kudarcba fullad a fogyókúrád? Hogy te igazán nagyon akarod azt a tökéletes alakot, mégsem vagy a közelében sem?

Mivel edzőként szemtanúja sok nagy fogyásnak, alakulásnak, észrevettem, hogy egy bizonyos ponton eldől, hogy az illető hölgy elképesztően fog-e alakulni vagy épp semmi változás nem lesz az alakjában, esetleg abba is hagyja a programot.

Exercise-Running-on-Beach

Amikor valaki eljön személyi edzésre, az első alkalommal konzultálunk. Meghallgatom, mit szeretne, hogyan képzeli el a munkát, mik az eddigi élményei az edzést-diétát illetően, majd elmondom én is, hogy nagyjából mire számíthat. Ha különösen bizonytalannak vagy kétségbeesettnek tűnik a hölgy az alakját illetően, azonnal elmondom neki, hogy nálam az a szabály: nincs önostorozás, hisztizés, önsajnálat. Ezek az élmények ugyanis csak kézifékként funkcionálnak a programban, semmi szükségünk rájuk! A folyamat, akkor lesz sikeres, ha mindenki részt vesz a munkában, igazi csapatként: az edző és a szaktudása, és a vendég: agyban, testben, lélekben.

Meg kell tanulni önmagaddal csapatban dolgozni! Meg kell értened, hogy nincs értelme úgy edzeni, hogy közben lesajnálóan vagy undorodva nézegeted magad a tükörben. Az önsegítő könyvek erre mondják, hogy „azt teremted, amit érzel” – azonban van egy sokkal praktikusabb oka is ennek a gondolkodásnak. Ha percenként megnézed magad a tükörben, nem pörög az edzés, elmegy az időd, elmegy a kedved, talán be sem fejezed, de minimum megutálod az edzést. A cél viszont pont az, hogy megszeresd az edzést. Hogy az étkezésben megtaláld az optimális mértéket. Hogy legyen kedved csinálni!

Természetes, hogy az elején nem tetszik, amit látsz, ezért is kezdtél bele a változtatásba – de a csavar az egész sztoriban pont az, hogy kezdd el MOST úgy érezni magad, mint az a fitt lány, aki majd leszel!

Tudom, erre a válasz (pláne ha valaki régóta vagy sosem volt elégedett az alakjával) ez: „De hát nekem fogalmam sincs, milyen érzés az. Fogalmam sincs hogyan néz magára a tükörben az, aki tetszik magának. Agykontrolloznám én a lapos hasat, de milyen érzés az?!”

girl-deadlift

Az én tanácsom a következő: amit el tudsz képzelni és át tudsz érezni, azt képzeld el, és érezd át. Amit nem, azt pedig egyelőre told félre, ne görcsölj rajta, hagyjad. Például:

„Múltkor sikerült egyben lefutnom 10 percet, szuper érzés volt” – ok, akkor ezt az érzést jegyezd meg, írd le, éld át erősen és idézd fel gyakran!

„Undorító a hasam, és nem tudom elképzelni, hogy valaha kisebb lesz” – ok, akkor a has-téma menjen egyelőre a polcra.

„Tegnap igazi fitnesz-fíling járt át az edzőteremben, olyan jól átmozgattam magam!” – szuper, akkor erre emlékezz holnap is és idézd elő újra és újra!

„A mai zumbán béna voltam, csak én nem tudtam lekövetni a koreográfiát. Nem való ez nekem!” – ok, akkor a zumba és koreográfia gondolata egyelőre félretéve addig, míg lenyugszol és úgy döntesz, újra megpróbálod, egy lelkesebb pillanatban.

És Neked mi vált be? Mondd el a facebook-oldalunkon! : )

Szép napot, üdv, Blanka

 

Tűsarkú cipőben, hátrafelé

Egy kis lélek-melengető gondolat / motiváció azoknak az anyukáknak, nőknek, akik úgy érzik: talán túl sok szerepben kell tökéleteset alakítaniuk:

“Tudnak-e a nők annyit, mint a férfiak? Az amerikai feministák erre egy ügyes viccel válaszolnak. Gondoljunk csak Ginger Rogersre és Fred Astaire-re – mondják. – Fred Astaire-t a legnagyobb táncosként ünnepelték, pedig Ginger éppoly jól tudott táncolni, mint ő. Csak éppen tűsarkon és hátrafelé.”

(Cheryl Benard-Edit Schlaffer a Tűsarkú cipőben, hátrafelé c. könyv bevezetőjéből)

🙂

Szép estét! Üdv, Blanka

Krista Dunn: 46 éves és anyuka

Krista Dunn 46 éves és anyuka. Csak 41 éves korában kezdett el versenyezni, és azóta számtalan 40 felettit motivált mozgásra. A Facebook profilján elmondta: “Büszke vagyok rá, hogy képes vagyok inspirálni és motiválni a 40 feletti férfiakat és nőket, hogy soha nem késő elkezdeni fittnek és egészségesnek lenni! A kor csak egy szám, ami nem definiál téged!! ” : )

Te is fitt és csinos anyuka vagy, vagy ismersz ilyet?? Várjuk a sztorikat a blogba, hogy másokat is motiválj vele! Írd meg, hogyan oldod meg a mozgást a gyerekek mellett, heti hányszor és mit sportolsz, milyen elvek alapján étkezel! Várjuk a leveled (képekkel, nagy változás esetén előtte-utána fotókkal) a fitneszanyu@gmail.com címre!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!