fitneszanyu

A "jó probléma" fogalma

Van egy általam kedvelt kifejezés: a “jó probléma” fogalma, amit már edzőként is használtam, de coachingban elképesztően nagyokat tudunk vele előrelépni. Azért írok erről a Fitneszanyu Blogban, mert azt látom, hogy főleg anyukaként vagyunk hajlamosak a “jó problémákat” felfújni, végtelenségig stresszelni, és “rossz problémának” képzelni – feleslegesen.

 

A “jó probléma” az a probléma, amire nincs rossz megoldás,
mert akárhogy is döntünk fejlődünk általa.

 

Maradjunk az alakformálás kérdésénél:

◊  Ha például van rajtad 40 kilós felesleg, az nem “jó probléma”, nem dilemmázhatsz, hogy mondjuk elfogadd magad vagy leadj a feleslegből. Ugyanis ha nem fogysz, egy csomó egészségügyi problémával találod magad szemben, illetve a családtagjaid is. Itt egyértelmű, mi a helyes út.

◊  Ha viszont van rajtad néhány kiló felesleg, de egészséges határokon belül mozogsz, megteheted, hogy elfogadod magad (gyakorlod az elfogadást, önszeretetet, lazítást, önfelvállalást), vagy pedig igenis ledobod a maradék kilókat (fejlesztve ezzel az akaraterőd, feszegetve a határaid, stb.)

 

 

Gyakorlat:

  • Ha van valamilyen NAGY dilemmád, ülj le egy nyugodt sarokba, és gondold át, hogy ez vajon jó vagy rossz probléma-e.
  • Természetesen ne hagyd, hogy a kényelem, a lustaság győzzön meg a válaszról, valóban azt nézd meg: milyen következményekkel számolhatsz, melyik irányban mennyi fejlődés vár. 
  • Mindez bevethető párkapcsolati, munkahelyi, egyéb területeken is. Légy magadhoz őszinte, és mérd fel a lehetőségeidet, veszélyeket. 

 

 

Hámori Blanka vagyok, edző és coach, illetve 2012 óta éve anyuka. Ebben a blogban, illetve a honlapomon a szolgáltatásaimmal, termékeimmel, programjaimmal szeretnék Neked segíteni, hogy közelebb kerülj a magabiztosabb, mosolygósabb Önmagadhoz. 🙂

Szerephordó - egy coaching gyakorlat anyukáknak

A szerephordó gyakorlatát a coaching területéről hoztam: bárkinek hasznos lehet, de kiemelten most azoknak az anyukáknak ajánlom, akik újragondolnák a szerepeiket, időbeosztásukat, igényeiket.

A gyakorlathoz csupán egy lapra és egy tollra, no, meg némi nyugira van szükség.

1. Lépés: Írd össze, hogy milyen szerepekben állsz helyt naponta: anyuka, háziasszony, feleség mint társ, szexi nő, főnök/beosztott/vállalkozó, kreatív művész, fitneszlány, tanulnivágyó egyetemista, barátnő, testvér, valakinek a lánya és így tovább… Jusson hely a hobbydnak és a nemkedvelt szerepeknek is. Rengeteg szerep létezik, egyénenként sőt életszakaszonként is változnak a szerepeink. (Meglehet pl. hogy te anya és nevelőanya szerepben is vagy.)

2. Lépés: Rajzolj egy kört és oszd fel, aszerint, hogy melyik szerepre mennyi idő és energia jut. Figyelj, ne a vágyott, hanem a valós arányokat ábrázold!

 

A gyakorlat további lépéseit és hogy miért is jó ez neked, itt olvashatod végig

 

 

Hámori Blanka vagyok, személyi edző és coach. Rengeteg nővel és jónéhány férfival dolgoztam már a harmonikusabb élet, nagyobb önbizalom, erősebb testi lelki egészség kialakításán. Rólam többet, valamint a szolgáltatásaimról a honlapomon olvashatsz.

Várlak szeretettel!

Megfázásból gyógyulás anyuka-tempóban: 5+1 tipp az extra-gyors talpra álláshoz

Anyukák vagyunk, így az egyik legnagyobb rémálmunk: a betegség. Ősszel pedig ez nagyon aktuális téma, még ha mindent be is vetünk, hogy erősítsük az immunrendszerünket. A gyerek lebetegedése persze borzalmas, de mégis tisztában vagyunk vele, hogy mellette vagyunk, mindent beleadunk, és helyrejön…

De mi van velünk?!

Anyukaként lebetegedni (szerintem) sokkal ijesztőbb, mert ilyenkor szó szerint MINDEN felborul. Legalábbis eddig így gondoltam, egyedülálló anyukaként. Múlt hét vége felé is, mikor elkezdtem érezni a torkom és hogy nem vagyok toppon, totál kétségbeestem, és aztán szombat reggelre le is robbantam. Természetesen MINDENT bevetettem, hogy hamarosan újra dolgozni tudjak, gyereket-családot koordinálni, és jól érezzem magam!

Ezt az 5 dolgot csináltam, hogy extrém sebességgel helyrerázzam magamat, mindenkinek ajánlom!

  1. Facsart narancs- és citrom, mézzel
    Borzasztóan szerencsém van, mert ehhez a művelethez nem kellettem, a párocskám ágyba hozta nekem ezt a vitaminbombát (ha van valami amitől idegrohamot kapok a konyhában, az a citromfacsaró)… Ez a kombó fantasztikus, azonnal kezdd el tolni, ha érzed, hogy kezdesz lerobbanni!
    .
  2. Rengeteg pihenés, filmnézés és alvás
    Nagyon hálás vagyok a sorsnak, mert az én szüleim borzasztóan aktív nagy szülők – annak ellenére, hogy anyukám még dolgozik, így a hétvége neki is hétvége… De a kisfiamat mégis szombat reggeltől vasárnap délutánig lenyúlták, így én óriásikat aludtam és filmmaraton tartottunk (Mintaapák <3 ). Ha a szervezetnek van ideje regenerálódni, akkor turbósebességre kapcsol a gyógyulásban.
    .
  3. Zöldségek minden mennyiségben
    Zellerszárat rágcsálni, és brokkolit sütni, és aputól sütőtökkrém elvest kapni… Nem tudok kinek mi az álma, de ha betegek vagyunk, a zöldségek bevitele nem választás kérdése (minden formája, de persze legtutibb a nyers változat). Nemcsak a vitamin- és nyomelem tartalma, hanem a rosstartalma miatt is, amely a belek állapotáért felelős. A beleink kulcsfontosságúak az immunsejtek képződésében.
    .
  4. Nevetés 
    A filmezés és beszélgetés kettesben, gyerekmentesen, időkorlátok és rohanás nélkül – én hiszem, hogy ez is a gyógyulás szerves része… Nevetni még fájó torokkal és hang nélkül is jól esik.
    .
  5. Vitaminpótlás – extraadag
    Nemcsak a zöldség és gyümölcs, hanem étrend kiegészítők formájában is extra vitaminadaghoz juttathatjuk a szervezetünket, amit én mikroalgákkal teszek meg. Én a természetessége miatt tartom jó megoldásnak, de ha más mellett teszed le a voksod, az is rendben van. A lényeg, hogy ne feledd: a betegségek valamiféle hiányállapot miatt alakulnak ki – amikor a szervezetünk valami miatt kevésbé jól működik, kevésbé ellenálló. Vagyis ilyenkor a plusz vitaminok, nyomelemek elengedhetetlenek!
    .

+1: Türelem és figyelem

Ne feledd, hogy egy kis immunrendszer gyengeségből könnyű helyre jönni, de ha valóban ágynak estél, vagy fertőző beteg vagy, akkor nyilván nem 2 nap lesz a gyógyulási idő. Mindig fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy legyünk TÜRELMESEK a testünkhöz! Persze nyilván jobb visszatérni a rendes kerékvágásba és kézben tartani a dolgokat, de ha a testünk épp azt jelzi, hogy NEM akar a rendes kerékvágásban lenni, nem akar mindent kézben tartani, és picit szeretne a mókus kerékből kiszállni – nos, akkor legfőképp FIGYELEMRE van szüksége. Ha Te is hiszel abban, hogy a test & lélek állapota szoros összefüggésben van egymással, akkor ebben a blogban  jó helyen jársz, ugyanis én is ezt vallom, erről írok, és így dolgozom edzőként és coachként 🙂

Jó olvasgatást! 🙂

Blanka

 

"Ne erőltessük, ami nem megy!" vs. "Azon dolgozz, ami nehéz!"

Mérleg vagyok, az össze vicc szerint is, meg a valóságban is nehezen döntök. Ezért minden érdekel, ami döntéshozással kapcsolatos  – valahogy ebben a kérdéskörben érzem megbújni az élet valódi nagy válaszát. 😛 Persze ez nem csak a mérlegek sajátja, mindenki keresi a kapaszkodót, a támpontokat a nagy kérdésre:

hogyan lehetne jobban csinálni, boldogabban élni?!

Számomra az egyik visszatérő kérdés, hogy mikor, milyen témánál kell a “Ne erőltessük, ami nem megy” avagy #amiterőltetnikellaztnemkellerőltetni jelszót, és vessem be az elengedést, jó értelemben vett passzivitást, és mikor van az, hogy csak azért is továbbmegyünk, mert ugye pont #ottvanafeladataholafeszülésvan, és igenis be kell mászni az ablakon, ha az ajtó zárva… A zárt facebook csoportban még szavazást is indítottam a kérdéssel: kinél melyik a meghatározó vezérmondat?

Mivel fejlődéssel foglalkozom –edzőként, coachként– ezért egyértelműen letettem a voksom a második verzió mellett: el kell görgetni a legzavaróbb sziklákat és megtalálni azt az énünket, aki új, erősebb, egy lépcsőfokkal feljebb áll. Ha valami zavar, ott feladat van, és csak az hozhat sikert, amivel foglalkoztunk, amibe időt vagy energiát tettünk. Edzésben alap tézis, hogy ingert kell adni a szervezetnek, hogy az fejlődjön – és a coachingban is valami új vállalás visz előre a változás útján. Ahol van energia befektetés, ott van később mit “kivenni” a dologból!

Viszont vannak csodás dolgok, amiket pont azért tudhatok magaménak, mert egy ponton megálltam az agyalásban, a “hogyanlehetnejobb?”-mantrázásban. Amiben a pont semmitnemcsinálás hozott megértést, áttörést. Igaz, itt is történt valami: szemléletváltás, elengedés, bizalom kialakítása. Ilyen a párkapcsolatom, a karrierem és a saját én-képem. Van egy pont, amikor

azt érezzük, hogy görcsösségbe forduló akarással nem lesz jobb. Ezen a ponton lehet elengedni a változás, fejlődés erőltetését, és egy lépést hátralépni a témától.

 

Nekem legalábbis ez a módszerem. Neked? 🙂

Blanka

Eredménycél vs. "etikus cél"

Edzőként és coachként teljesen más módszerekkel kell dolgoznom, hiszen edzőként konkrét tanácsokat sőt feladatokat kap a kliens, míg coachként kérdezési technikákkal, a saját erőforrásait és megoldási ötleteit használva lép előre az ügyfél. Nagyon izgalmas a kétféle munka, kihívást jelent nekem is, és az ügyfélnek is, hogy néha konkrét gyakorlatokat, teendőket kap, amiket mindenáron meg kell csinálnia – néha viszont visszadobom a labdát, és saját válaszokat, mélyebb értelmezéseket kell találnia. Megjegyzés: Nem mindig a testképpel, túlsúllyal, túlevéssel dolgozunk – néha amellett, hogy edzünk, egész már “üggyel” ülünk a coachingban, és persze olyan is van, aki csak az egyik “szerepemben” ismer, mert csak edzeni vagy csak coachingba jár.)

Szóval: 2 szerep, 2 szakma, 2 féle célkitűzés.

Mert már a CÉLKITŰZÉSNÉL másképp alakul az edzői konzultáció és a coaching:

Edzés esetén konkrét eredmenycélokat tűzünk ki pl. “-15 kg, szeptember végéig”. Ilyenkor az a szempont, hogy egy MÉRHETŐ, IDŐKORLÁTHOZ KÖTHETŐ, KONKRÉT célt tűzzünk ki, amit én edzőként konkrét módszerekkel (edzésmódszerek, táplálkozási szabályok) tudok támogatni. A célra és a módszerekre is jellemzők a konkrét számok: miből mennyit ehetünk, hány ismétlés kell a fekvőtámaszból, hány centi ment le, és mikor.

A coachingban viszont ún. etikus cél megfogalmazásáig kell mennünk, ami azt jelenti hogy NEKEM MINT ÜGYFÉLNEK kell valamit AKTÍVAN MEGTENNEM, MEGFEJLŐDNÖM, hogy elérjek valamit. A 15 kg mínusz ez esetben nem “jó” cél, hanem lehet ez: “Aktívabbá és kitartóbbá válni, reggelente fél órával korábban kelni és futni.” Ehhez a coachingban nem edzéstervet kap az ügyfél (kivéve ha kombinaltan edzésre is jár) hanem motivációkat keresünk, megtörjük a sémákat, konkretizáljuk mit is ad nekem a karcsúbb test (magasabb minőséget, ami tenyleg fontos nekem valamiért) stb. Vagyis ebben a folyamatban kiemelt hangsúlyt kapnak az érzések!

 

A zárt VIP csoportban osztottam meg egy ezzel kapcsolatos saját élményt: az én egyik fejlődésben lévő területem a komfortzónából való kilépés, mert amúgy imádom az ismert terepet, a magabiztos énemet – de közben tudom, hogy tök jó érzés a kényelmes körön kívül tapasztalatokat szerezni! Közben pedig a 2 éves ülő munkát elhagyva, és újra sok-sok edzést tartva a saját alakomat is formáltam – ehhez pedig konkrét célokat tűztem ki számokban, amik felé haladok. Erről is írok hamarosan! 🙂

Blanka

edző, coach

Sissi királyné és megfelelési kényszer

Edzőként az a tapasztalatom, hogy az étkezési zavarok, a túlzott edzés hátterében mindig egy dolog húzódik meg: a megfelelési kényszer vagyis önbizalom hiány. Valami olyasmi gondolatmenet, hogy “ezt és ezt a problémát megoldani ugyan nem tudom, de legalább a saját testem kontrollálom” vagy “…de legalább jobban nézek (majd) ki mint más.” Sissi királyné legendás szépségének is ez állhatott a hátterében. A magyar királyné (Wittelsbach Erzsébet) élete sok szempontból érdekes és kimeríthetetlen téma. Most azonban nézzük meg, hogy milyen kapcsolat állhatott fent Sissi boldogtalansága és legendás szépsége között!

A meg nem felelés érzete

Sissi nemesi családból származott, de az udvartól távol, nyarait vidéken töltve nőtt fel. nem szánták trónra, nem neveltették és képezték úgy, mint későbbi császárnét. Ez azért fontos, mert mikor Ferenc József végül mégis őt választotta feleségnek (eredetileg Sissi nővérét szánták neki), Sissire óriási nyomás nehezedett. A házasságig és azon túl számtalan dolgot kellett megtanulnia, hogy méltó legyen az uralkodói családban betöltött helyre. Mindez megalapozta a királyné óriási megfelelési kényszerét, és a “sosem elég jó”-érzetet, mely az anorexiás betegeknél mind fellelhető lelkiállapotok.

Sissi már 16 évesen feleség volt, és már az udvarban tartózkodása első sisijpgnapjától boldogtalannak érezte magát. Ebben nagy szerepe lehetett anyósának, Zsófia főhercegnének, aki rengeteg elvárással állt Sissihez. Mivel Zsófia túl fiatalnak tartotta menyét a gyermek neveléshez, az unokák szobáit a saját lakosztályához közel (Sissiétől viszont távol) helyezte el, így Sissinek az egész épületen végig kellett mennie, ha gyermekeit látni akarta. Nevelésükbe szinte egyáltalán nem szólhatott bele, melynek oka az volt, hogy anyósa “szépnek, de butuskának” tartotta. Egyes források szerint ennek hátterében Sissi egyetlen szépséghibája: a rossz fogai álltak. Ugyanis a királyné annyira szégyellte őket, hogy alig nyitotta ki száját beszéd közben, így alig érthetően beszélt – melyet intelligenciahiánynak tartottak a körülötte élők.

A királyné egyszer mégis a sarkára állt: 1857-ben kierőszakolta, hogy gyermekeit magával vihesse magyarországi útjára. Itt kislánya megbetegedett és meghalt. Sissi innentől kezdve szinte lemondott gyermekeiről, elfogadva, hogy alkalmatlan a nevelésükre.

A legendás szépség háttere

A fent leírtak, és a férjével megromló viszony egyre mélyebb depressziót sissi ruhaeredményeztek a királyné életében. Később ugyan messzire utazott és megerősödve tért vissza, sőt, az udvarban elfoglalt helyzetét és méltóságát is sikerült kiépítenie – de azért a királynét mindig is boldogtalannak ismerték. A legendák szerint napi több órát töltött azzal, hogy rendbe szedje magát: csak a haját 4 órán át fésülték minden nap! A dereka 49,5 cm volt, és ha ennél többet mutatott a szabócenti, aznap képtelen volt enni. Hashajtókkal és hánytatókkal tartotta “formában” magát, igyekezett mozogni is: lovagolt, gyűrűhintán tornázott, súlyzókat emelgetett – minden palotájában volt tornaszobája! Egyes kutatók szerint zsírt, cukrot és alkoholt állítólag a legkisebb mennyiségben sem vitt be a szervezetbe – viszont Katrin Unterreiner kutató szerint viszont Sissi egész biztosan bőségesen táplálkozott, mert különben képtelen lett volna a rendszeres testmozgásra.

Tornaszoba

Tornaszoba

 

Ő állítja azt is, hogy a királyné imádta az édességet (rossz fogait is ennek köszönhette) és néha egész egyszerűen bezabált, degeszre tömte magát édességgel, mely után órákig feküdt és emésztett. Valószínűsíthető, hogy gyakori ájulásai a túl szorosra fűzött fűzőnek voltak köszönhetőek, és a legendák szerint alsó szoknyát sem viselt, hogy még karcsúnak tűnjön (mely akkoriban óriási botránynak számított.)

A királyné élvezte a rá irányuló figyelmet, a társasági eseményeken való részvételt, és hogy hivatalosan őt tartják az udvar legszebb asszonyának. A legendák szerint, az utolsó gyermeke születése után is büszkén hirdette: még most is belefér az esküvői ruhájába!

A szépség: mint mentsvár

A királyné jobb és rosszabb éveiben is egyetlen dologhoz mindig menekülhetett: a saját szépségének legendájához, és a tudathoz, hogy a testén uralkodik, azt legalább ő szabályozza. Idősebb korában kis fátyollal, legyezővel (és állítólag protézissel) járt, hogy halványuló szépsége ne kerüljön nyilvánosságra. Az nem derül, mely legendák igazak a felsoroltakból, melyek nem. Az sem derül ki, hogy valóban bulimiás vagy anorexiás volt-e, esetleg csak roppant mód hiú volt. Az viszont igen, hogy a a ma is tapasztalható jelenség a nők körében: “szép leszek – csak szeressetek”, nos, ez egyáltalán nem újkeletű…

sissi szép

 

sissi teljes

 

Forrás: Wikipedia, silouette.postr.hu, Brigitte Hamann: Erzsébet királyné

Negatív érzelmek és ellenállás a fogyásban

A másik blogomban írtam a tevőleges elkerülésről, és azt látom, hogy a fogyás kapcsán nagyon gyakran botlunk bele ebbe a dologba. Miért? Mert lefogyni (és itt most főleg arra gondolok, mikor valaki sok év után igazán nagy súlyt ad le) egy különleges érzelmi folyamattal is jár. Akárhogy is nézzük, elhagyni egy saját részünket (=leadni x %-át a testünknek), és lemondani bizonyos dolgainkról (=szokásainkról), nagy feladat!

Előfordulhat, hogy (tudattalanul) akadályozzuk magunkat ebben a folyamatban, hiszen legbelül nem találjuk szimpatikusnak, sőt, kicsit félelmetes is, hogy majd fogyás után azzal kell szembesülni, hogy  azért lettem hirtelen mások számára vonzó és szerethető, mert változtam. Ez azt is jelenti, hogy csak olyan vagyok, amilyen, az nem elég jó.

Az is lehet reális félelem, hogy ezzel a lépéssel sokkal vonzóbbá válok és kikerülök a “húspiacra”, vagy hogy középpontba kerülök, az emberek megnézik a testem, megjegyzik, hogy fogytam, foglalkozni kezdenek velem… Kérdés lehet az is, hogy áll hozzám a családom, ha a megszokott “duci énem” megszűnik létezni, esetleg kiderül, hogy így már nem én vagyok a “rosszabb” egy társaságban, és megszűnik valamiféle viszonyrendszer…

Egyszóval teljesen megértem, hogy túlsúlyosként valami belső ellenállás van jelen bennünk – és ezért gabalyodhatunk bele a “tevőleges elkerülésekbe”, vagyis olyan tevékenységekbe, amikor látszólag teszünk a célunkért, de valójában a céltól távol futunk plusz köröket (ilyenek a villám diéták, csoda módszerek, infók gyűjtése, átváltozós műsorok nézése, stb.)

 

Azt javaslom, hogy vegyük sorra, milyen negatív érzelmek vannak belül mélyen bennünk a fogyással kapcsolatban: biztos néha lelkesek vagyunk, de közben lehet, hogy

  • félünk az új testtől,
  • vagy nem szimpatikus a fitness világ,
  • esetleg azon aggódunk, hogy hogyan áll hozzánk a szűkebb környezet,
  • vagy éppen hogy fókuszba, középpontba kerülünk,
  • félhetünk attól is, hogy “beállunk a sorba”, feladjuk a szabadságunkat
  • illetve a folyamatos döntéshelyzetektől, kontrolltól
  • és persze hogy bebizonyosodik, csak akkor vagyunk szerethetők, ha MÁSOK vagyunk, mint most…?

 

NEM! TUDATOSÍTSUK MAGUNKBAN, HOGY A FIZIKAI FORMÁNKTÓL FÜGGETLENÜL VAGYUNK SZERETHETŐK ÉS ÉRTÉKESEK!

Mondjuk ki: “Bármilyen is vagyok most, bármilyen szokásokkal is bírok, egy értékes ember vagyok, rengeteg erősséggel! Rengeteget adhatok a világnak, és rengetegen szeretnek!”

Ezután nézhetjük azokat a pozitív érzelmeket, amik a fogyással járnak: szeretnék-e kényelmesebben élni, nem összeérő combokkal, nem izzadva, nem az XXL részlegen vásárolva. Ha sikerül tudatosítanom, hogy ez NINCS összefüggésben az értékeimmel és szerethetőségemmel, hanem ez pusztán egy döntés az életem egy területéről (mint ahogy az is, hogy milyen autót vásárolok, vagy milyen terítőt teszek az asztalomra!), akkor felszabadultabban, tisztábban tudok olyan szokásokat beiktatni, amivel ledobhatok pár kilót, javíthatok az egészségügyi értékeimen (pl. vércukor szinten, várnyomáson), és aztán bezsebelhetem a felismerést is, hogy új belső minőségekkel rendelkezem: kitartás, újítás képessége, rendszeresség beiktatása, szabadság…

Nem tudom, érted-e, kedves Olvasóm, hogy a fogyást egy másik szemszögből szeretném láttatni. Szeretném, ha egy új minőségként, lehetőségként gondolnál rá, és nem pedig társadalmi elvárásként, illetve le tudnád vetkőzni az ezzel kapcsolatos érzelmeket (de első lépésként leginkább tudatosítani). Szeretném, ha tudnád, hogy természetes, hogy vannak Benned félelmek és hogy néha rossz eszközökhöz nyúltál. Fontos, hogy egy belsőbb, magasabb minőségbeli motivációt kell találnod, ami TÉNYLEG RÓLAD szól, és nem másokról, nem a külvilágról!

JÓ MOTIVÁCIÓK:

  • egészségedről szól, pl. jobb értékekről
  • önszeretetről szól: pl. imádom magam, amikor táncolok
  • jobb közérzetről szól: pl. kevésbé izzadok, és jobb kedvem van
  • jövőmről szól, pl. jobban esik a kirándulás a szeretteimmel
  • magasabb minőségről, értékről szól, pl. megtanultam kitartani, nyitni az újra

és coaching eszközöket vetek be, hogy jobban érezd magad! >>> tovább a  tanfolyamhoz!

Még jobb, ha személyre szabott változtatásban gondolkodsz, erre fejlesztettem ki a Prémium Programot, melyben edzőként és coachként, illetve táplálék kiegészítő csomaggal és egyéb kiegészítő anyagokkal segítelek 8 héten át a célod elérésében! >>> tovább a programhoz!

A diéta szörnyei: éhség, éhezés, minőségi éhezés, kívánósság, érzelmi evés és sémák

Ha a célod néhány (vagy több) kiló ledobása, mert csinosabb, karcsúbb testre vágysz, akkor először is tudatosítanod kell, hogy ehhez több mozgásra és kevesebb kalóriára lesz szükséged. Tegyük fel, hogy ez megtörtént, elfogadtad a kalória-balansz szabályát, nem a csodapirulákra hagyatkozol, és találtál egy mozgást, amit élvezel. Mégsem sikerül az a fránya tápanyag-bevitel csökkentés! 🙁 Mi lehet ennek az oka?

Nagy-nagy hazugság, hogy csak és kizárólag az akaraterőn múlik mindez. Persze, az nem árt a diétához 🙂 de mégsem biztos, hogy akaratgyenge vagy, ha a diéta kihívást okoz számodra! Nézzük mik azok a szörnyecskék, amik a diétádat szabotálják – akár már sokadszor!

ÉHSÉG = egy érzet, ami azt jelzi, hogy ennünk kell. Éhség nélküli diéta nem nagyon létezik, ugyanis (az alábbiak miatt) az evésre késztető inger nem múlik el csakúgy! MEGOLDÁS: El kell fogadnunk, hogy ez az érzet, bizonyos mértékig jelen lesz a diéta alatt – még ha meg is próbáljuk így-úgy kiiktatni.

ÉHEZÉS = egy állapot, melyben a szervezet nem jut elég táplálékhoz. (A jobb reklám szakemberek már éhezés nélküli diétát ajánlanak, mert ez a szó sokkal drámaibb!:)) A szervezetünk azonban (az esetek nagy részében) igenis épp elég kalóriához jut, csak épp a korábbihoz képest érzi kevésnek a testünk az energia bevitelt!MEGOLDÁS: a ténylegesen szükséges (és nem a megszokottan magas!) energia-bevitellel kell számolni.

MINŐSÉGI ÉHEZÉS = az állapot, amikor kevés tápértékhez (ásványi anygaok, vitaminok, rostok…) jut a szervezet, és emiatt hiányállapot alakul ki. A kalóriához semmi köze – sokszor a túltáplált emberek is szenvednek ebben a hiányállapotban, minőségileg éheznek! Ez az állapot fáradékonyságot, gyengülő immunrendszert eredményez. MEGOLDÁS: állandó vitaminpótlás, lehetőleg természetesen!

KÍVÁNÓSSÁG = a fent leírt hiányállapot miatt (vagy épp egy speciális hiány miatt pl. vas, cink) extrán kívánunk egy adott dolgot, vagy ízvilágot. Vigyázni kell, mert sokszor nem azt akarjuk bevinni, ami tényleg segítene, hanem a kalória-dús egészségtelen változatot. MEGOLDÁS: ugyanaz, mint a minőségi éhezésnél + figyelni a testünk jelzéseit.

ÉRZELMI EVÉS = az ehetnékünk valamilyen érzelmi háttérrel magyarázható: például unalmat űzünk, stresszt oldunk, bánatot enyhítünk, izgalmat-ingert vagy rendszert-keretet adunk az életünknek az evés által. A legtöbb diéta az érzelmi evés miatt dől dugába, de ezek okai annyira egyénre szabottak, olyan mélyen keresendők, hogy erre általános megoldást nehéz is ajánlani – ha mégis, akkor az a belső munka, önismeret fejlesztése…

SÉMÁK, SZOKÁSOK = a lehető legkeményebb szörny! Ha reggel a cukros, habos kávé kelt fel 20 éve, vagy ha este a nagy tálca meleg étel + TV kombináció lazít el, akkor igencsak oda kell tenned magad, hogy változtass! MEGOLDÁS lehet: olyannak kezdeni, ami kisebb lépés, olyanról lemondani, ami kevésbé fáj (bár a nagy változást nyilván a “legnagyaobb szikla elgörgetése” hozza majd)… De legalább bebizonyítjuk, hogy képesek vagyunk valamit másképp csinálni! (Pl. tudom, hogy az esti evészet miatt nem változom, de a több folyadékra vagy a heti 3 mozgásra rámehetek eleinte, és ez majd erőt ad az esti étkezés újragonodlásához, mert bizonyítja, hogy MÁSKÉPP is tudok élni).

 

Hámori Blanka vagyok: edző, life coach, blogger.

EDZŐKÉNT a helyes napi energiabevitel kiszámolásában, a táplálkozás alapszabályainak áttekintésében és a mozgásos anyagban tudok Neked segíteni

COACHKÉNT pedig a 2 utolsó pontban: hogyan fedezd fel a kis érzelmi buktatókat és mihez kezdj velük? Miként formáld újra a sémáidat, hogy a mostani (akár az 1000. elkezdett) diétában sikert arass!

RÉSZLETEK A HONLAPOMON! >>>

"A legjobb dolgok az évben"-befőttes üveg. Csináld meg te is!

Még nincs késő, hogy egy sokkal magasabb rezgás számon, hálával telve indítsd a 2019-es évet! És ami a legfontosabb: tanítsd is meg a gyerekeknek ezzel az egyszerű módszerrel, hogy rendszeresen hálásnak lenni, pozitívvá válni (tudatosan), örömforrásokat találni szuper jó móka, és nagyon hasznos is! 2018 január első hétvégéjén egy befőttes üvegre a következő cetlit ragasztottam:

“A LEGJOBB DOLGOK AZ ÉVBEN”

Minden hétvégén betettük egy cetlin, minek örültünk azon a héten. 50 cetli, legalább 200 pozitív emlék 2018-ból… Ma olvastuk át, mert mi ma zártuk az évet, most találkoztunk először 2019-ben. Jókat nevettünk és néha folyt a könnyem. Mennyi apróbb dolognak és nagy feladatnak tudtunk örülni! Felírtunk cápa-alakú lufit, szülinapi bulit, az R hanggal való megküzdést, nyaralás pillanatait, kagylógyűjtést, szánkózást, sulikezdést, múzeumokat, megoldott konfliktus helyzeteket, új ismeretségeket… Lehet, hogy mozgalmas és nem egy pehely súlyú év volt, de az biztos hogy CSODÁLATOS!! 🙏💎 Borítékba elraktuk a 2018-at és most az üres üveg újra előttünk… alig várjuk hogy tele legyen!!🎁 Boldog újévet mégegyszer mindenkinek! :))

Blanka és Ádi


A héten indul az online tanfolyamom anyukáknak – ebben nemcsak a fizikai teendőkre, de a belső harmóniára is figyelünk majd!

Minden vasárnap 2-3 apró feladatot kapsz majd, mindig 3 témában:
🍓 étkezés
👟 mozgás
🗝 kulcsgondolatok

Hogy mire szükséged?
Penzre nem, mert a tanfolyam ingyenes:)) viszon ezekre igen: – 2-3 kg kézisúlyok (1 pár)
– kényelmes ruha
– füzet, toll
– nyitottság

Nemcsak én, hanem más szakemberek is tanítanak majd! Vasárnaponként 16:00 (50 percben) tartjuk majd a leckéket online. Részletek: www.holisztikusfitnesz.hu

30 lépés felfelé: Oldódjunk fel a csakúgyjólvagyok-érzésben (10. lépés)

Októberben határoztam el, hogy elindulok felfelé az érzelmi és fizikai mélypontról, és a 30 lépésből már 10-et megtettem 🙂 Ez a 10. egy elég lényeges, évek óta halogatott lépés volt, de most az ünnepekhez még pont passzolt is. A kiinduló pont az volt, hogy 7. lépésként a hála és elégedettség gyakorlása volt a feladatom, és rá kellett ébrednem, hogy

habár rengeteg dologért lehetek hálás (a gyerekemért, az egészségemért, a munkámért, a családomért, stb), de napi szinte, apró örömökből, élvezetekből elég kevés van az életemben.

Nem nagyon van olyan dolog, amit csakúgy csinálnék, mert jó. Mert élvezem. Mert örömet okoz. Nagyon szerencsés vagyok, mert olyan munkám van, amit szeretek, és olyan emberek vesznek körül időm 99%-ban, akiket szeretek, és jóféle gyerekes programokból sincs hiány – de hogy valamit csakúgy kedvtelésből csinálnék, az nagyon ritka.

Évekig úgy gondoltam, hogy majd jön egy nyugisabb időszak, mikor időbeosztásban, energiában és anyagilag is eljön a fordulópont, és beiktatom az életembe a szórakozást, a cél nélküli vidám teendőket, a hobbykat, és lesz időm örülni. De rá kellett ébrednem, hogy

sosem jön el ez a pillanat, hacsak nem tudatosan választunk ilyen pillanatokat.

 

Ezért elkezdtem igenis időt szakítani arra, hogy az élet szépségeit is megéljem, és írtam egy listát olyan dolgokról, amik csakúgy örömet okoznak, pedig

nem hoznak fejlődést edzésben,

nem hoznak előrelépést a munkában,

nem válok általuk jobbá, nem fejlődik az önismeretem,

nem hoz pénzt a konyhára,

nem fejlesztem vagy nevelem vele a gyerekem,

nem leszek általa jobban szervezett, és hatékonyabb…

… csakúgy, szimplán, örömet okoznak, amíg végzem őket!

 

Íme néhány példa a listámról, azokról a dolgokról amik csakúgy, mindenféle fejlődési szándék nélkül örömet okoztak az elmúlt 2 hétben:

  • új hobby (ami sport, de nem fitnesstermi)
  • újféle sminkek kipróbálása
  • hidratáló-simító arckezelés a kiszáradt bőrömnek
  • új zenék edzéshez
  • egy kedves üzenet egy kollégának (mivel munkahely váltásban vagyok, ez adta magát a búcsú ajándékokhoz)
  • 1 moziélmény
  • kirándulás egy városban, ahol még nem jártam
  • 1 múzeumos délután
  • 2 új könyv
  • este “a 3 legjobb dolog aznap” felsorolása a gyerekemmel
  • őszintén érdeklődni valaki iránt, akivel régen beszéltem
  • egy szuper utazó kávésbögre az unokatesómtól:

egy szuper 2018-as határidőnapló a húgomtól:

Még jó sok dolog van a listámon, de most nem ezeket sorolom fel, hanem leírom, hogy ez a lépés nagyon fontos, ugyanis kapcsolódik a fitneszhez! Méghozzá

a túlevések kapcsán.

Korábban a Holisztikus Blogban írtam róla, hogy a túlevéseknek többféle oka lehet, nemcsak az “unalomevés” és a “bánatevés” létezik! Létezik az ingerhiányból fakadó evészet, a szexualitás hiányából és az intimitás hiányából fakadó evészet, lehet az ok, hogy kevés elismerést kapunk, vagy hogy akadályoztatva érezzük magunkat, esetleg, hogy nincs rendszer az életünkben, és ehetünk kényszeresen azért is, mert kevés az életünkben a valódi öröm vagy élvezet.

Bevallom, én is hajlamos vagyok több kalóriát bevinni a kelleténél, és erre eddig csak a mennyiségek kontrollálása volt a megoldás – azonban azt tapasztaltam, hogy

ha egy újabb kontrollt iktatunk be, az amúgy is túl kevés lazaság-szórakozás-élvezet mellé, akkor az arány még jobban felborul, és a túlevések óhatatlanul visszatérnek, hisz akkor már valóban ez marad az egyetlen kontroll-nélküli cselekedet és/vagy örömforrás!

Ergo, a “csakúgy jól lenni” pillanat, szórakozás és élvezet mennyisége összefüggésben van az étkezésünkkel, az alakunkkal és egészségünkkel. Magamon és vendégeimen is észrevettem már, hogy az izgalmasabb, vidámabb életszakaszokban szebben eszünk, jobb formában vagyunk, de ezzel a 10. lépéssel most szó szerint a saját bőrömön érzem a különbséget!

Úgyhogy még fogok erről írni, mert biztos, hogy ez a dolog nemcsak engem érint. A 11. lépéssel pedig hamarosan jövök 🙂

(A korábbi lépésekről itt olvashatsz)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!