fitneszanyu

Alapanyagcsere vs. Napi kalória szükséglet karantén idején

Az alapanyagcsere azt az energiamennyiséget jelenti (kalóriában), amelyre a szervezetnek alapvetően szüksége van – tehát csupán az életben maradáshoz, pihenés közben, az alap életfunkciók fenntartásához. Vagyis napi x kalória csupán ahhoz kell, hogy a testhőmérsékletünk, szervek működése, izomzatunk stb. megmaradjon. FONTOS, hogy nagyobb izomzattal ez a mennyiség is nagyobb – ez később fontos lesz! Ez a mennyiség egyébként egy átlagos testalkatú nem sportoló nőnél kb. 1000 kalória, sportolónál 1500 kalória.

A napi kalória szükségletünk ellenben azt a mennyiséget jelenti, amire valóban szükségünk van nap közben: munkához, rohangáláshoz, jövéshez-menéshez, intézkedéshez, sportoláshoz… Ez nyilván magasabb az alapanyagcserénél, hiszen arra jön pluszban: ha ülő munkát végzünk és kocsival járunk mindenhova, akkor csak kicsit több, mint az alapanyagcsere. Viszont, ha fizikai munkát végzünk, vagy sportolunk, sokat rohangálunk, vagy szellemileg igencsak igénybe vagyunk véve, akkor viszont magasabb.

MI TÖRTÉNIK A MOSTANI ÉLETHELYZETBEN??

1.Ami (jó esetben) nem változik a kijárási korlátozás illetve esetleges karantén idején semaz az alapanyagcsere. Jó lenne, ha sikerülne megtartani az izomzatunkat, vagyis mozogni és elegendő fehérjét fogyasztani az otthonlét alatt is!

2. Ami biztosan mindannyiunknál változik, az a napi kalória szükséglet. Egyszerűen képtelenek vagyunk (még tornázással is!) tartani azt a mennyiségű mozgást, amit eddig a mindennapokban végeztünk: lementünk a lépcsőn az utcára, majd felléptünk a villamosra, meg kiszaladtunk a büfébe, meg siettünk a gyerekért az oviba… Szóval most fizikai mozgásban korlátozottabbak vagyunk!

Erőltessük a minél több mozgást (sport, kimozdulás, házimunka), és igazítsuk a napi kalória bevitelt a jelenlegi (csökkent!!) szükségleteinkhez. Ha ugyanis ugyanúgy beviszünk mondjuk 2000 kalóriát, mint az eddigi rohanós-dolgozós napokon, akkor biztosan plusz kilókkal számolhatunk!

 

HOGYAN CSÖKKENTSÜK AZ ÉHSÉGÉRZETET??

  • Vegyük észre, ha nem fizikai éhség, hanem stressz, bánat, ingerhiány miatt vagyunk kívánósak, itt írok erről: érzelmi evés a karanténban!
    .
  • Ne raktározzunk be korlátlan mennyiségű nasit otthonra, így kevesebb eséllyel nyúlunk ehhez a pótcselekvéshez!
    .
  • Most simán ledobhatunk néhány kilót, hisz nem szaladunk ki a munkahelyi büfébe kávézni, nem ugrunk be a gyroszoshoz, nem esik útba látvány pékség 🙂
    .
  • Mindettől függetlenül most NE görcsöljünk az a alkunkon, diétánkon, most ne tetézzük a negatív érzelmeket bűntudattal is! Természetes, hogy az evés amúgy örömforrás és családi találkozás is, ezek igenis pozitív dolgok!

Gyere a zárt csoportokba és tornázz velünk! Hámori Blanka vagyok, edző és coach és igyekszem most is pozitívan, hatékonyan és a fejlődésre koncentrálva élni és írni, segíteni Nektek is!:) Részletek a honlapomon!

 

Időt mozgásra és önmagunkra!

Tervezhető és egyértelmű eredményt hoz.

A mozgásról és az önszeretet gyakorlásáról beszélek: mindkettőre igaz, hogy időben tervezhető, vagyis napirendi pillérként szolgálhat, és mivel eredményt hoz, így sikerélményt, jobb közérzetet és fejlődést várhatunk tőle.

Bárhogyan is alakul ez az egész, nem lenne jó, ha pont ugyanúgy vagy rosszabb állapotban jönnénk ki belőle, mint ahogy beleléptünk. Valahogy a javunkra kell fordítani.

Ez egyébként már most igaz, különösebb direkt törekvés nélkül:  az élet maga tanította meg, hogy rugalmasnak kell lenni, jobban belelátunk a gyerekünk dolgaiba, több időt vagyunk egymással, felértékelődött a napfény és társas kapcsolatok.

DE!!

HA IGAZÁN FEJLŐDÉS-PÁRTI VAGY, AKKOR PLUSZBAN TESZEL A JOBB ÖNMAGADÉRT:

sportolj, ha csak 20 perceket, az is szuper. Most akarhatsz csak picit jobban lebni bőrödben, vagy akár megtanulni kézrnállni, spárgázni, vagy ledobni 5 kilót. Most táncolhatsz, kipróbálhatod, hogy hajnalban vagy délben esik jobban a mozgás, van idő azokra a mozgásokra, ami eddig kimaradt pl. Pilates.

önszeretet gyakorlása. Direkt nem önismeretet írok – ugyanis erre krízis közepén kevésbé alkalmas az emberi agy. Viszont gyakorolni, napi 3 percben, hogy keresek magamban 2 jó dolgot, 3 szép dolgot a testemen, 5 jó dolgot az életemben… ez most működhet és nagyon sokat adhat!

kezdj meg egy naplót, és írd le hogy haladsz a kitűzött céloddal a sportban, hogy érzed magad. Pici célok is teljesen jók, de ha csak önmagáért csinálod ezeket, máris nyertél.

 

Hámori Blanka vagyok, személyi edző és coach, anyuka. Nézz rá a honlapomra vagy csatlakozz a zárt Facebbok csoportjaimhoz!:) Részletek

Tesióra otthon: így vezesd le a gyerek energiáit

Te is rettegsz, hogy hogyan kötöd majd le a gyereke(ke)t otthon? Napi minimum 1 óra intenzív mozgásra mindenképp szükség van!

1. Szabadban ameddig lehet!☀️

Pillanatnyilag a kormány által javasolt megelőzési módszerek közt nem szerepel, hogy egyáltalán ne menjünk a szabadba: csupán nem gyülekezzünk csoportokba, tartsunk távolságot. Vagyis egy séta a parkban jó lehet, de férjen bele a futkározás, bicikli, ugrándozás – a lenti “tornaórás” mozgásanyagot is bevethetjük. Ne feledd: a D-Vitamin miatt a napon lenni ameddig lehet! Ez a vitamin az immunerősítés egyik alapfegyvere.

2. Otthoni tesióra🤸‍♂️

Állíts össze egy otthoni tornaórát az ovis/sulis emlékeid alapján (indiánszöldelés, békaugrás, sarokemeléssel futás…), vagy ha nincs ötleted, kérdezd meg a gyereked mit szoktak csinálni. Szívesen segítek olyan gyakorlatsort összerakni, ami az állóképességet, erőt, rugalmasságot és egyensúlyt is fejleszti, bemelegítést is tartalmaz, korosztálynak megfelelően. Nyilván a nagy tér és a társak hiánya picit kereteket szab, de érdemes beiktatni az “órarendbe”.

 

3. Mozgás anyával👩‍👦

Az is megoldás, ha együtt mozogtok: legyen egy olyan gyakorlatsorod, ami téged is átmozgat és a kicsi(ke)t is bevonja. Én Ádival szeretek együtt nyújtani, mert már kifejezetten segítség benne – igaz, ez kortól is függ, és számoljunk azzal is, hogy a Te edzésed “énidő” jellege megszűnik, de ez viszont közös proginak is megfelel. Ezt a típusú edzéstervet is szívesen összerakom neked online, figyelembe véve a Te célod és kondid, és a gyerkőc korát és kondiját!

ONLINE EDZÉSEK (A KORONAVÍRUS IDEJE ALATT HITELRE) – részletek a honlapon

Én anyaként, edzőként és coachként azt javaslom, hogy legyen napirendünk, mert az egyik legalapvetőbb emberi igényünk a strukturált élet, és nagyon meg tudunk zuhanni a rendszer hiányától.

Szóval elsőként próbáljunk egy laza napirendet kialakítani, amiben helyet kapnak a kötelezettségek is, a közös idő is, de pl.anya énideje is (ha lehet). (Nyilván más lesz a helyzet annál, aki még dolgozik és annál, aki már nem.)

Hámori Blanka vagyok edző, coach és anyuka. Töretlenül hiszem, hogy nagyon is jól helyt tudunk állni mindenféle helyzetben, ha kamatoztatjuk az erősségeinket és összefogunk❤🤞

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!