fitneszanyu

Kondi vagy kardió?!

A mai bejegyzés a haladóknak unalmas lehet, mégis fontosnak tartom átrágni ezt a témát, mert rengeteg kérdést kapok arról: melyik edzésmódszer „mire” dolgozik, mire jó.

 

Rengeteg edzéstípus létezik, és mindegyiknek megvan a sajátossága. A legfontosabb először is azt átlátni, hogy kardió vagy kondi (erősítő) edzésről beszélünk-e. Nagyon sokan kérdezik levélben, hogy ha fogyni akarnak, jó módszer-e, hogy futással, lépcsőzéssel dolgoznak lábra, aztán egy kicsit felsőtestre, mondjuk hasra. A válasz az, hogy nem. Ugyanis a futás és a lépcsőzés nem számít lábedzésnek, hanem kardió edzésnek. A kardió edzés lényege (ha hobby sportról beszélünk, vagyis nem verseny, hanem fogyás / fittség növelése a cél), hogy hosszú időn keresztül, viszonylag magas pulzussal tudjuk űzni. Ilyen edzés például (növekvő intenzitás sorrendjében): szobabicikli, bicikli, gyaloglás, ellipszis tréner, futás, lépcsőzés, ugráló kötél. A pulzus megemelkedik, a tüdőkapacitás, a szív-érrendszer fejlődik. A kulcs a pulzus: közepes intenzitáson (maximális pulzus 60-70%-án) a szervezet a zsírraktárokból dolgozik – ezt zsírégető edzésnek hívjuk. A magasabb intenzitású (70-80%) edzéseket az állóképesség fejlesztésére használjuk. Nagyon fontos, hogy a kardió edzések után (főleg az első alkalmakkor) is lehet izomlázunk, és fejlődnek is a test izmai – azonban az izomtónus növeléshez szükséges lesz a kondi edzés is! Egy idő után nem jellemző az izomláz, mégis van fejlődés. A kardió tehát mindenkinek ajánlott, aki fittebb akar lenni, a fogyózóknak pedig kifejezetten kötelező!

 

Az erősítés (=súlyzós edzés, kondi edzés) lényege, hogy az izom keresztmetszetét növeljük – vagyis, hogy az izomtónust fejlesszük. Ez mindenkinek fontos, aki alakot akar formálni, akár mert „nőni” akar (nekik kötelező a súlyzós edzés, nagy súlyokkal, kevesebb ismétléssel) – akár mert fogyni szeretne (nekik a több ismétlés, kisebb súllyal ajánlott.) Az erősítésnél, ha hagyományos fitneszben gondolkodunk, minden izomcsoportra külön dolgozunk egy-egy (később több) gyakorlattal: mellre, hátra, vállra, karra, lábra és hasra. A funkcionális edzések lényege, hogy nem izoláltan (külön) dolgozunk az izomcsoportokra – hanem összetett gyakorlatokat végzünk, főként saját testsúllyal, esetleg kettlebellel, TRX-szel. Az utóbbi előnye, hogy a magas pulzussal elérhetjük a kardió edzés hatásait is egyúttal, de hátránya, hogy kezdőknek túl nehéz lehet. A cél az lenne, hogy a kétféle módszert kombináljuk, az ízlésünknek, erőnlétünknek, célunknak megfelelően.

 

Összefoglalva tehát az ideális megoldás, ha az aerob és az erőnléti edzéseket felváltva végezzük a héten, vagy akár egy edzésen belül (pl. köredzés vagy a crossfit jellegű edzések). Fontos megérteni, hogy a szervezet nem fekete-fehéren működik – a kardió edzés alatt is dolgoznak az izmok természetesen, és egy intenzív kondi edzés alatt is felmegy a pulzus! Ha pl. heti 4 edzésben van 1 kardió, 1 kondi, 1 kardió, 1 kondi, pihenő napokkal kombinálva, garantált a változás! Az is jó megoldás, ha egy kondi edzés után 15-20 percet intenzíven kardiózunk. A funkcionális edzéseken pedig úgy tartod fent a pulzust, hogy közben keményen dolgoznak az izmok is!

 

Fitneszanyu-tipp: ha az aerobik órákat preferálod, akkor is próbálj úgy választani az órarendből, hogy legyen ilyen-olyan edzésed is! Ha dupla órára mész, próbálj egy aerob jellegű, és egy erősítő jellegű órát összekapcsolni. Kardió jellegű óra a step, a dance, a zumba, spinning, erősítő jellegű a kondi, erősítő, body pump, alakformáló óra.

 

Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot, hiszen hamarosan újabb tippekkel, infókkal jövök! Addig is keresd a Fitneszanyut a Facebookon! Üdv, Blanka

A súlyzós edzés nőknek II. - Gyakorlatsorok

Arról írtam korábban egy cikket, hogy a súlyzós edzés még mindig kevés nőt érdekel, mert tele vannak tévhitekkel és félelemmel. Pedig azok a hatalmas testépítők, akiknek az izomtömegétől úgy fél a legtöbb nő, nem a 3 kilós súlyoktól lett akkora, amekkora! 🙂 Ebben a bejegyzésben most konkrét súlyzósedzés-terveket olvashatsz, melyeket ajánlok minden kezdőnek!

De előbb kezdetnek néhány alapelv:

A súlyzós edzések előtt kiemelt jelentősége van a bemelegítésnek, kérlek ne feledkezz meg róla!
A gyakorlatok közt tarthatsz fél-egyperc szünetet – ha intenzívebbé akarod tenni az edzést akkor kevesebbet pihensz, ha viszont kézben akarod tartani a pulzusod (mert pl szoptatsz, vagy kezdő vagy), többet pihenj, várd meg, míg csökken a pulzus szám!
A súlyzók méretét direkt nem írtam meg! Van akinek megy pl 20 bicepsz gyakorlat 4 kilóval, van akinek a kezdetekkor a 2 kiló az ideális. Az első sorozat végén gondold át, hogy tudsz-e ezzel a súllyal ebből a gyakorlatból még 2 kört megcsinálni. Ha az első kör is alig ment, nyugodtan válassz kisebb súlyt! Hamarosan fogsz emelni a terhelésen, türelem!

A gyakorlatok kivitelezését ne más vendégektől lesd el (van aki éveken át vidáman végzi rosszul az adott gyakorlatot), hanem a teremedzőtől kérdezz!

A légzés a súlyzózásnál kulcsfontosságú! Az izommunkakor fújom a levegőt, ernyedéskor szívom. (Pl. bicepsz hajlítás – fújás, leengedés – szívás)

Igyál pár kortyokat edzés közben, legyen nálad víz! A konditeremben illik nem összeizzadni a padokat, gépeket, teríts kis törölközőt oda, ahol a bőröd érintkezne az eszközzel! (Kézisúlyhoz nem kell :))

 

I.terv – szabadsúlyokkal

Guggolás rúddal 3 x 12

Kitörés előre váltva kézisúllyal 3 x 12 pár

Vádli egylábon súllyal váltva 3 x 15

Női fekvőtámasz 3 x 12

Tárogatás kézisúllyal 3 x 15

Vállbólnyomás kézisúllyal 3 x 15

Oldalemelés kézisúllyal 3 x 12

Bicepsz hajlítás kézisúllyal 3 x 15

„Lórúgás” gyakorlat 3 x 12

Lábtolás hátra-fel térdelőtámaszban (lábsúllyal) 3 x 15-15

Hasprés 3 x 20

Fordított hasprés 3 x 12

Felhomorítás hasonfekve 3 x 12-15

 

 

II. terv – gépekkel

Lábtológép 3 x 12

(Combfeszítő gép 3 x 12

Combhajlító gép 3 x 12

Farizomgép 3 x 12-15)

Vádligép 3 x 15

Fekvenyomógép 3 x 12

Tárogatógép 3 x 12

Lehúzás hátgépen 3 x 12

Állighúzás alsó csigán T-rúddal 3 x 10

Bicepszgép vagy alsócsigán 3 x 12

Tricepsz nyújtás felső csigán kötéllel 3 x 12

Hasizomgép 3 x 20

Fordított hasprés 3 x 12

Felhomorítás hyprextensio-gépen 3 x 8-12

 

Fitneszanyu-tipp: többszáz erőfejlesztő gyakorlat létezik: saját testsúllyal, egypár kézisúllyal, gépekkel. Ezt egyrészt azért emelem ki, hogy ha nem áll módodban edzőterembe járni, akkor is van lehetőséged erősödni (gondolj a börtöncellákban edző rabokra – na, nem mintha háromgyerekes anyukákat kitetovált rabokhoz akarnék hasonlítani, akik a cella mennyezetéről lelógva felüléseznek :))
Másrészt, ha megtetszik a kondi edzés, ne idegesítsen, hogy mennyi gyakorlatot nem próbáltál még ki! Az idő előrehaladtával egyre többet ismersz majd meg, melyek folyamatosan megújítják az edzésedet!

Olvasd el ITT hogyan válaszd meg a megfelelő nagyságú súlyzót az edzésedhez!

🙂 Üdv, Blanka

 

A súlyzós edzés nőknek

A legtöbb nő alapból elutasítja a súlyzós edzések gondolatát, hiszen abban a hitben élnek, hogy a súlyzós edzések hatására hipp-hopp a testépítők izomtömegére tesznek szert. Azonban ez koránt sincs így! 

A legáltalánosabb tévhit megcáfolásával kezdeném. A súlyzós edzésekkel nem leszünk testépítők, sem „túl nagyok” – ahogy sok nő mondja. Először is: a női hormonok eleve kizárják a nagyon gyors és látványos izomgyarapodást. Vagyis nem elképzelhető, hogy néhány hét-hónap alatt végzett kondi edzés hatalmassá tesz! Sőt, az eredmény jó sok idő után lesz látványos – egy idő után bizony mi magunk örülnénk a legjobban, ha gyorsabban fejlődnénk! 🙂

Másrészről: nyugi, Schwarzenegger nem 3-4 kilós súlyoktól lett akkora, amekkora. 🙂 A súlyzós edzések kezdetekor egy kezdő nő a legtöbb gyakorlatot 2-3 esetleg 4 kilós súlyzókkal tudja végrehajtani. Egy testépítő ezeket a súlyokat még a bemelegítéshez sem veszi kézbe. Azonkívül, azokért a hatalmas bicepszekért és hátizmokért hónapokat-éveket kell dolgozni, nem egyik napról a másikra alakultak ki!

Ha sikerült megnyugodni, íme még néhány érv, hogy miért érdemes a súlyokhoz nyúlni! Az első (és a legtöbb nő számára valószínűleg a legfontosabb), hogy a megfelelő izomtónus nagyban hozzájárul a fogyáshoz. Jóval hatékonyabb egy zsírégető edzésterv is, ha nemcsak a lépcsőzőgép, a futás és a step aerobik szerepel az edzésnaptárban. Ugyanis, nagyon leegyszerűsítve, az izmokban van az az anyag, mely a zsírégetését felelős. Azonkívül egy nagyobb izomtömegű ember a nap folyamán is jóval több energiát asznál el, mint a kisebb izomtömegű – gondoljunk az alapenergia felhasználásra, amit a szervezetünk a tudtunk nélkül old meg (hőmérséklet fenntartása, oxigén, vér ellátás, stb)

A másik, hogy a harmonikus izomzat adja a test szép formáját, a szép testtartást, a feszes idomokat. Ha csak futunk, eltűnik a zsírréteg és fejlődik is az izomzat természetesen, azonban sokkal látványosabban szépül a test, ha az egyes izomcsoportokra külön-külön is dolgozunk. Az igazán szép testformához izomzatra van szükség!

 

Ha tehát rászánjuk magunkat a súlyzós edzések végzésére, akkor bátran menjünk be a terembe! Az alakformáló aerobik órák nem fejlesztik olyan mértékben az izomzatot, mint a kondi, és a zene diktálta ütemre nem is lehet 2-3 kilónál többel dolgozni. A valódi fejlődéshez jó egy (ha lehet személyre szabott) edzésterv, melyet nem az aerobik teremben, hanem a kondi részlegben szabad súlyokkal és gépekkel végzel.

A kondiba sokan félnek bemenni, pedig érdemes tudni, hogy ez az egyetlen hely a földön, ahol a férfiak inkább méregetik egymást, mint a nőket. 🙂 Ha egy hölgy egy normális edzéstervvel érkezik a kondiba, melyet (helyesen kivitelezve) végrehajt, nem érheti atrocitás. 🙂 Kerüljük az „először 15 percben hasazok, majd 15 percet a belső-comb gépezek”-típusú edzéseket. Ez értelmetlen és eredménytelen, hisz egyrészről nincs értelme a belső comb izmokat külön edzeni, ha még guggolni sem tudunk rendesen, mert a láb összes többi izma nem elég erős. Másrészt pedig vegyük tudomásul, hogy ezzel a módszerrel nem égethetjük le a zsírt! Nincsen helyi zsírégetés – a teljes testre kell edzeni, aerob edzést kell végezni, és diétázni: ez a fogyás kulcsa.

Ha eddig nem kondiztál, vagy csak sötétben tapogatóztál a kondiban, és helytelenül edzettél, semmi gond – most azért olvasod ezt a bejegyzést, hogy eredményesebbé tedd az edzésed! A bejegyzés második részében (LINK) konkrét terveket olvashatsz, melyet ki is próbálhatsz az edzőteremben, vagy akár otthon, ha rendelkezel a 2 kilósnál nagyobb súlyzókkal! (Az állítható súlyzók nagy sport áruházakban egész olcsón kaphatók, a szülés után én is csak otthon tudtam edzeni, és teljesen jól megoldható ezekkel!)

Az anyukák is nyugodtan járhatnak kondizni, az egyedüli szabály, hogy a szoptatás alatt tartsuk szemmel a pulzusunkat! (Lásd: a pulzuskontrollról szóló bejegyzést!) A mellgyakorlatok nem ártanak az anyatejnek! A hasgyakorlatokról már írtam korábban, lásd Hasizmok edzése c. részt!

 

Fitneszanyu-tipp: a konditermekben általában van egy teremedző, aki könnyen felismerhető vagy a teremedző feliratról a pólóján, vagy arról, hogy ő maga nem edz, de segít másoknak bizonyos gyakorlatokban. Nyugodtan kérd meg, hogy mutassa meg a helyes kivitelezését egy-egy gyakorlatnak, javítson ki! Nem fog végig melletted állni, de bátran menj oda hozzá, ha kérdésed van – az a munkája, hogy segítsen!

ITT arról olvashatsz, hogy hogyan válaszd meg a súlyzó nagyságát! ITT pedig 2 konkrét edzéstervet osztok meg veled!

Jó olvasgatást! : ) Üdv, Blanka

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!