fitneszanyu

A hasizmok edzése

“Szép izom a hasizom, reggel este pasizom.” Muszáj volt elsütnöm ezt a mondókát, sorry! 😀  Tény azonban, hogy a szép lapos has a szexisség, a szépség szimbóluma lett. Ezért a hasizmok edzése mindannyiunk gumicicája, főleg a szülés után. Tehát beszéljünk végre a nagy kérdésről: mi van a hasizommal szülés után?! Ha a válaszod az, hogy „edzeni kell rá!”, akkor gratulálok, hivatalosan is fitneszanyu vagy! 🙂 Ha viszontegy fájdalmas mosoly, vagy „nem tudom”, akkor olvass tovább!

Azzal kezdeném, hogy ugyan most a hasizmokról írok, azonban a „csak-hasizmozom” típusú edzéseket felejtsük el! Ugyanis a tévhitekkel ellentétben, nem működik, hogy ahova edzem, ott lesz szép, és a hasprésektől sem lesz lapos a has. A has akkor szép,

— ha nincs rajta felesleges zsír,

— ha mindegyik részére megfelelően edzünk,

— és ha a többi izomcsoport fejlettsége miatt a test harmonikus, a tartás szép.

 

 

A teljes cikket egy gyakorlatsorral olvasd el itt!

Fitt-nass tipp: fitnesz süti zabpehellyel

Egy szuper fitness nasit hoztam Nektek: egy egyszerűen és egészséges alapanyagokból elkészíthető zabpelyhes fitnesz-sütit, amit (persze nem korlátlanul) de bátran fogyaszthatunk mi, fitneszanyuk is:)

 

Hozzávalók:
100 g zabpehely
5 tojás
1 yoghurt (natúr)
100 g sovány túró
kókuszreszelék

…a többi hozzávalóról és elkészítésről olvass az oldalamon!

Edzésterhelés növelése - hogy ne állj meg a fejlődésben!

Az edzésterhelésen folyamatosan (de persze fokozatosan) növelni kell, hogy a fejlődés ne álljon meg. Nagyon gyakori hiba, hogy valaki évekig ugyanazt az (alacsony) terhelést adja a szervezetnek – vagyis ugyanúgy, ugyanannyit edz – és természetesen így érdemi változást sem fog látni. Ha a terhelés marad, akkor szinten tartani tudunk legfeljebb, és persze ezzel sincs baj! Viszont, ha fejlődnél, haladnál, tovább alakulnál, akkor kénytelen leszel néhány hetente 1 valamin változtatni az edzésedben:

 

Ezeken tudsz változtatni:

  • edzés időtartama
  • intenzitása
  • sorozatok
  • ismétlés szám
  • ingersűrűség
  • stb

 

Az edzés időtartama azt jelenti, hogy hosszabb ideig edzel, mondjuk 30 perc helyett 40 majd 60 percig futsz. Az intenzitás a terhelés “nehézségét” jelenti, például gyorsabban futod le az adott távot, vagy a guggolást immár szökdeléssel végzed. A súlyokon való emelés is idetartozik. Emelhetsz a sorozat illetve az ismétlés számon: pl. 3×12 fekvőtámasz helyett végezhetsz 4×12 vagy épp 3×15-öt. Ezen kívül még több dolgon is lehet változtatni pl. ingersűrűségen (tehát hogy mennyi pihenőt hagysz gyakorlatok közt) és edzés számon (vagyis hetente hányat sportolsz).

 

MIN ÉRDEMES VÁLTOZTATNI??

No, itt jön be az edzők szerepe: nem mindegy, hogy a súlyon emelsz, vagy a sorozatszámon, ha már kevés az edzéstervben leírt terhelés. Az sem mindegy, hogy melyik komponensen mikor változtatsz, milyen sorrendben. Ez függ a konditól, fejlődéstől, céltól, testalkattól. Az egyik módszertől izmosodni, tömeget növelni tudsz, a másiktól szálkásodni…

Ha nem akarsz a sötétben tapogatózni, akkor érdemes edzővel edzeni (vagy legalábbis elkezdeni!), különben lehet, hogy a fejlődésed más irányt vesz, mint amire vágysz! Rólam és a szolgáltatásaimról többet itt olvashatsz: www.holisztikusfitnesz.hu

Jó edzést mindenkinek!! 🙂

Blanka

Hogyan tedd profivá az edzésedet?! (9 TIPP)

Miben különbözik egy profi edzése a kezdőétől?! Ha Te is érezted már azt, hogy sötétben tapogatózol edzés terén, és kesze-kuszának érzed az edzéstervedet (ha egyáltalán van ilyen) – ez a bejegyzés Neked szól!

#1 Bemelegítés

A profi SOHA, DE SOHA nem hagyja ki a bemelegítést! Erről már számtalanszor írtam, de nem lehet eléggé hangsúlyozni! A jó bemelegítés tartalmaz keringésfokozást, körzéseket-nyújtásokat és hajlításokat – mindez kb. 10 percet vesz igénybe.TANULSÁG: Hogy valóban hatékony legyen az edzés, és elkerüld a sérüléseket, mindig egy alapos bemelegítéssel kezdj, ami felkészíti a szervezeted a komoly munkára!

#2 Fokozatosság

A profi mindig okosan, a fokozatosság-elvét betartva építi fel az edzését, mind rövidtávon (1 edzésen belül), mind hosszú távon (pl. egy 6 hetes edzéstervet nézve). A kezdővel ellentétben – aki a kezdeti lelkesedéstől elvakulva egyből napi 2 aerobik órával kezd, amit egy hétnél tovább nem is bír – a profi a jelenlegi fittségi állapotának megfelelően dolgozik! TANULSÁG: Te is maradj nyugodt, dolgozz fokozódó terheléssel, hisz így biztosan fejlődni fogsz!

#3 Gyakorlatok végrehajtása

A profi igyekszik tökéletesen végrehajtani az egyes gyakorlatokat, mert tudja, hogy a tessék-lássék megoldás nemcsak hogy sérüléshez vezethet, de valójában nem is hozza meg a kellő eredményt – csak időpocsékolás. TANULSÁG: Tégy úgy, mint a profi – számára is mindig vannak új gyakorlatok: ő ilyenkor utána néz, vagy a még profibbtól megkérdezi, mi a helyes végrehajtás módja!

#4 Gyakorlatok sorrendje

Talán leginkább azon látszik, ki dolgozik tudatosan, edzésterv alapján, és ki a laikus, hogy milyen sorrendben hajtja végre a gyakorlatokat. A sorrend ugyanis egyáltalán nem mindegy, valamilyen koncepción alapszik, vagy valamilyen módszert vesz figyelembe! TANULSÁG: Ha most kezdtél el edzeni, minden egyes izomcsoportra egy-két gyakorlatot hajtasz végre, melyek sztenderd sorrendje: mell-hát-váll-kar-láb-has.

#5 Tudatos módszer-választás

Sokféle edzés-módszer létezik, amit az edző aszerint variál, hogy mi a vendég célja, mire képes, milyen szinten van a fittsége, koordinációja, mik a lehetőségek. 2 nagy tévhit van a módszerekkel kapcsolatban: 1. „Ha fogyni akarok, csak kardiózom” – Ez nem igaz, a súlyzós edzés ugyanis nemcsak hatékonyabbá teszi a zsírégetést, de a megfelelő izomzat nélkül elképzelhetetlen a szép testforma. 2. „Oda edzek, ahonnan fogyni akarok” – Helyi zsírégetés nem létezik, úgyhogy a kezdetektől teljes testre kell edzeni! TANULSÁG: az alap edzésmódszer kezdők számára: teljes testes edzés, minden izomcsoportra egy-egy gyakorlattal, kiegészítve kb. 30 perc közepes intenzitású kardióval. (Heti 3x-4x)

#6 Hozzáállás

A profi egészen biztos, hogy nem riad vissza újfajta edzésfajtáktól, vagy gyakorlatoktól. Kipróbálja a négyütemű fekvőtámaszt akkor is, ha utoljára az általános 5. osztályában találkozott vele, és bemegy egy újfajta aerobik órára – csak kipróbálni magát, csak a móka kedvéért! TANULSÁG: Légy nyitott és bátor, hogy ne szorulj a „szokásos” gyakorlatok és gépek korlátai közé! Ha elsőre nem megy: menni fog legközelebb, vagy azután – miközben folyamatosan fejlődsz!

#7 Mennyiség és intenzitás

A profi tudja, hogy a fitneszben minden számnak jelentősége van! Az erősítésben pl. nem mindegy milyen ismétlés számmal dolgozol, miből hánykor csinálsz. Ha nagy súlyokkal 3 x 8 ismétlést csinálsz, inkább az izomvastagítását éred el, míg ha 3 x 12 ismétlést kisebb súllyal végzel, akkor az izom állóképességét növeled, és zsírégetést segíted elő. A profi a kardió edzés közben a pulzusszámot is figyeli: az alacsony intenzitás a bemelegítésnél használatos, vagy regeneráló hatással bír, a közepes intenzitás kiváló a zsírégetéshez, a magas pulzusszám az állóképesség növelést szolgálja.

#8 Hosszú távú étrend

A profik a szalmaláng-szerű diéták helyett a hosszú távú diétát választják, hiszen nem engedhetik meg maguknak, hogy az efféle drasztikus étrendek leépítsék a nehezen felépített izmokat! Tudják, hogy a fogyás nem a testtömeg fogyását, hanem a zsírszövet fogyását jelenti – így olyan étrendet állítanak össze, mely ezt a célt szolgálja! TANULSÁG: ne bonyolítsd túl a dolgokat, ha étrendről van szó! A mellébeszélés és divatos sallangok helyett maradj a jól bevált módszernél: a szénhidrát bevitel csökkentésénél, és a minőségi ételek választásánál!

+1 A „fíling” meglelése

A profit a szakmai tudatosságon túl még egy nagyon fontos dolog megkülönbözteti a laikustól: ez pedig a „fíling”. Szereti az edzést, mert megtalálta a neki való mozgásformát, szereti az edzőterem zsivaját, vagy a szabadban futás szabadságát, az uszoda illatát, a tükrös terem hangulatát! Az utolsó tanulság tehát: találd meg azt, ami örömmel tölt el, mert akkor garantált a következetesség és rendszeresség – ez pedig a siker titka!

Ha tetszett a bejegyzés, várlak holnap egy „nőnapi tűNŐdő” poszttal! Addig is jó olvasgatást itt, vagy a facebookon: facebook.com/Fitneszanyu! 🙂 Üdv, Blanka

Éhség, éhezés, minőségi éhezés

Ma egy nagyon fontos dologról írok Nektek afféle “rakjunk-rendet-a-fejünkbe” jelleggel. Nem könnyű a téma, kicsit magyaróra-fíling lesz, úgyhogy nagyon figyeljetek 🙂

Az ÉHSÉG és az ÉHEZÉS nem ugyanazt jelenti.

Ez legyen a kiinduló pont. Szerintem ezt mindenki tudja, de a diéta kapcsán mégis keverjük, pláne a jól hangzó reklámszövegeknek (“Fogyás éhség nélkül!”) köszönhetően… Szóval:

  • Az ÉHSÉG egy érzet, ami azt jelzi, hogy ennünk kell.
  • Az ÉHEZÉS egy állapot, amikor is a szervezetnek nem jut elegendő tápanyag.

Értitek mennyire fontos, hogy ezt a kettőt külön kezeljük?! Például, ha napi 3000 kalóriához vagyok szokva, vagy unalom- / bánat-evő vagyok, akkor mindenképpen éhes leszek egy diéta során, mondjuk napi 1500 kalóriával. Mert hiszen érzem, hogy többet szeretnék enni. Azonban nincs szó éhezésről – amennyiben persze jó étrendet követek – hiszen a testem valójában megkapja azt a tápanyag mennyiséget, amire szüksége van!

Miért fontos ez az infó?

Hogy tudatosítsuk magunkban:

  1. Diéta során néha éhesek vagyunk, ez van. Ezt fogadjuk el az elején, és ne essünk kétségbe az első éhségérzetnél, és nem süllyedjünk önsajnálatba, hogy “úúúgy éhezünk” : )
  2. Ha jó az étrendünk, akkor az éhezés ki van zárva – vagyis megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyaghoz jutunk: fehérjéhez, szénhidráthoz, zsírokhoz, ásványi anyagokhoz, rostokhoz, stb.

Miért emelem ki, hogy jó minőségű tápanyagokhoz jussunk?

Mert (és most jön egy 3. fogalom) olyan is van, hogy:

  • MINŐSÉGI ÉHEZÉS:

ez az a fajta éhezés, ami viszont valóban sokakat érint, de nagyon kevesen tudnak róla. Akkor szenvedünk minőségi éhezésben, ha megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jutunk (kalóriában), de azok összetétele vagy minősége nem megfelelő. Például nem jó a fehérje-zsír-szénhidrát arány (mert mondjuk túl sok a szénhidrát, és alig van fehérje.) Vagy a minőség nem jó: nem jutunk elég vitaminhoz, ásványi anyaghoz! Ekkor ún. hiányállapot alakul ki, és  érezzük is, hogy valami nem stimmel: pl. nem fog úgy az agyunk, fáradtabbak, ingerültebbek leszünk, betegségek alakulnak ki. Éhesnek is érezhetjük magunkat – pedig nem kalóriára van szükségünk! Hanem minőségi tápanyagra. (Ezt hívjuk sóvárgásnak – lásd a lenti képen.)

https://www.instagram.com/p/BQU5_qZl5VW/?taken-by=hamoriblanka

Erre a megoldás, hogy a fent említett jó étrend tartalmazzon minőségi tápanyagokat is, sok vitamint, nyomelemet, rostot – ezt elérhetjük természetes, jó minőségű étrend kiegészítőkkel és a rossz táplálékok jóra cserélésével (lásd az ingyenes anyagok közt: az Ajánlott és nem ajánlott táplálékok táblázata c. letölthető anyag.)

 

Szóval továbbra is csak TUDATOSAN! : )

Feladat:
1. figyeld meg mikor vagy tényleg éhes, és mikor csak sóvárogsz.
2. találd ki, hogy hogyan, mivel viszel be mostantól jó minőségű tápanyagokat a szervezetbe.
3. egy életre felejtsd el a koplalást, mert azzal csak hiányállapotot idézel elő és izmot sorvasztasz.

2018-as mottónk: Fejlődni akarunk! (És nem "leakarunkfogyni")

Minden évben biztatlak Benneteket (meg persze magamat is), hogy az új évre új mottót találjunk ki!

A leggyakoribb újévi fogadalom a szebb testtel vagy fogyással kapcsolatos, ami általában olyan megfoghatatlan “tervekben” merül ki mint hogy “Többet fogok mozogni” vagy “Odafigyelek az étkezésre”.

Pedig ez édeskevés a szebb formához! Ha a valódi álmod az új évre valóban egy fittebb forma, akkor 2 javaslatom van:

  1. valódi tervvel, koncepcióval és reális célokkal kezdj hozzá – hányszor, hol fogsz edzeni, milyen szisztémával fogsz étkezni, mit szeretnél elérni.

  2. ne a “fogyás” és “koplalás” szavak szerepeljenek a fogadalmadban, hanem valami POZITÍV meghatározás!

Ami ugyanis a fit forma és szépség elérésének titka az az, hogy nem valami ellen küzdünk, hanem valamiért. Amikor ugyanis “fogyókúrázol” akkor (ahogy a neve is mutatja), fogyni akarsz, veszíteni valamit, ami nem kívánatos, amit nem szeretsz. Végső soron a tested egy része ellen küzdesz, próbálod lefaragni mint egy utálatos dolgot, magadról. Belenézel a tükörbe és ohhhh, hájakat látsz. Ránézel a mérlegre és ohhhh, nincs fogyás. Nem ehetsz ezt, nem ehetsz azt, éhes vagy, jajjjjj…. Esetleg az edzést viccesen “önkínzásnak” nevezed.

ÁLLJ, ÁLLJ, ÁLLJ!

Ez csupa negatív érzelem, és a végén még siker sem koronázza a lemondást! Teljesen felesleges így nekilátni is. Idén csináld másképp!

Fitness-Women-Workout-Exercises-Lunges

Határozd el magad a fejlődés mellett: tűzz ki konkrét célokat, pl. hogy májusban képes leszek 40 percet egyiramban futni.

Írd le a fogadalom-listádra, hogy több folyadékkal látod el a sejtjeid, amiért hálásak lesznek.

Fogadd meg, hogy erősebb és szívósabb leszel, ezért heti 3x elmész az XY terembe edzeni.

Naponta nézz bele a tükörbe, és adj hálát a mostani formádért és az egészségedért.

Keress olyan óratípust, amit élvezel.

Akarj kerekebb feneket és vállakat (ne kisebbeket).

Nyújts többet, legyen új cél pl. a spárga!

Készíts magadnak egy szuper track listát az edzéshez, hogy többet bírj.

Fektess be egy edző trikóba vagy táskába, amire ránézel és jó kedved lesz.

Nézz ki 1-2 olyan receptet, amit szívesen megeszel, mert finom.

Eleve legyen egy minőségi fehérje turmixod, amivel jutalmazod magad (pl. ezek)

Iktass be az életedbe különböző örömforrásokat és élvezeti faktorokat, hogy a túlevések eltűnjenek a mindennapokból. Ez is egy fejlődési pont: megnézni mi hiányzik, mi esne jól, és megengedni magadnak ezeket. Saját bőrömön tapasztaltam, hogy ez önmagában alakuláshoz vezet! Erről “A jól lenni CSAKÚGY” c. posztban írtam bővebben.

 

SZÓVAL 2018-ban:

felejtsd el a FOGYÁST, majd jön, kellemes mellékhatásként, ha szépen rálépsz a fejlődés útjára. Hiszen a fejlődni szó önmagában növekedést, előretörést, szárnyalást, emelkedést jelent! Valójában erre vágysz a fogyókúra során is, hisz csinosabb, ragyogóbb, emelkedőbb akarsz lenni – csak rosszul közelíted meg a dolgot. Ha viszont a fejlődést tűzöd ki célul, akkor

  • valami pozitív felé haladsz (és nem menekülsz önmagad elől),
  • tele vagy pozitív élményekkel (és nem szenvedsz)
  • elégedett leszel önmagaddal (és nem utálod magad)
  • a pozitív változásokat veszed észre (és nem a hurkácskákon görcsölsz)

 

ferdehas

És igen, akkor jönni fog a karcsúbb derék, kevesebb narancsbőr és feszesebb, formásabb test. Persze ne 2-3 hetekben gondolkodj. Gondolkodj hónapokban, években, életmódban, valós önszeretetben! Sorozatos döntésekben, amik a fitt élet felé mutatnak!

Mert, akármilyen furcsán hangzik, csak valóban fitt életmódot élők érdemlik meg a fitt alakot… Egyetlen sportoló sem akart még lefogyni vagy szebbnek lenni – mégis hibátlan az alakjuk, nem igaz?

Röviden összefoglalva, ma még január elsején, a hivatalos szabály szerint még módosíthatod a fogadalmad 🙂 És ha értetted ennek a cikknek a lényegét, a fogadalmad nem tartalmaz többé olyat, hogy “idén lefogyok” – mert jobban hangzik így:

“Idén ebben fejlődök: ……………………………..”

Jó edzést! 😉

Blanka

 

 

Fitneszanyuk a szülőszobában

A blogom elsősorban arra koncentrál, hogyan lehet „sima” anyukából fitneszanyuvá válni. Most azonban nézzük meg, mi a helyzet azokkal a nőkkel, akik már a szülés előtt fitneszesek voltak? Vagyis rendszeresen és keményen edzettek, akár hobbyból, akár hivatásból. Most nyilván azt gondolod, nekik könnyebb a fitneszanyuvá válás. Nos, jól gondolod. Már a szülőszobában óriási előnnyel indulnak!

Néhány fitneszben mozgó nőtársammal, a saját szülésemet is felidézve összegyűjtöttük, miben segíthetett a rendszeres edzés a szülés pillanataiban. Miért könnyebb azoknak, akik már korábban is eleve fitneszanyunak készültek?! 🙂

Mert ismerik a fájdalmat
Dr. Hirschler Imre írja a fájdalom nélküli szülés kapcsán, hogy „a méhizomzat szülés alatti működése igen nagyfokú izommunka, jelentős sportteljesítménynek felel meg. De saját tapasztalatunkból is tudjuk, hogy a mégoly nagy izommunka okozhat fáradtságot, de fájdalmat nem.” Nos, egy izom hosszútávú munkája valóban okozhat fáradtságot fájdalom nélkül, azonban egy izom teljes összehúzódása igenis fájdalommal jár. Aki végez kemény súlyzós edzéseket, az tisztában van ezzel, ismeri az izomfájdalom fogalmát. Tudja, hogy az izom akkor fáj, ha dolgozik – ez a gondolat pedig megnyugtató egy fitneszes számára. Az edzésen azért, mert tudja, hogy fejlődik, a szülőszobában pedig, mert tudja, hogy halad az ügy. 🙂

Mert tudja szabályozni a légzését
Akár súlyzós, akár kardió edzésről van szó – a helyes légzés kulcsfontosságú. Aki rendszeresen edz, tudja ezt, hiszen már rájött, hogy a helyes ritmusú és sebességű kifújás-beszívás rengeteget segít munka közben. Ahogy korábbi (futásról szóló) bejegyzésben írtam, csak a légzéstechnika fejlesztésével jóval tovább bírjuk a futást, jóval nagyobb súllyal tudunk edzeni! A szülésre felkészítő könyvek és tanfolyamok pedig szintén a légzést helyezik előtérbe. Habár sokaknak nem tűnik nagy kihívásnak a tudatos légzés, a szülés közben kiválik, hogy a legtöbb nőnek fogalma sincs, hogyan lehet koncentráltan lélegezni. A rendszeres edzők számára azonban ez már rutin-kérdés.

Mert van testtudata
A testtudat szó sajnos sokaknak nem jelent semmit, pedig különösen a nőknek nagy szükségük van rá. Egyrészről mert egy testtudattal rendelkező nő kihúzott derékkel megy, harmonikusan mozog, kecses, szép. (A legtöbb esetben a „jó nőket” csupán a testtudat megléte különbözteti meg a slamposoktól.) Másrészről a szülés közben is elengedhetetlen, hogy tökéletesen tisztában legyünk vele, hol van a hasizmunk, hogyan kell megfeszíteni vagy ernyeszteni a különböző izmokat. Ha rendszeresen edzettél, végeztél néhány farizom-gyakorlatot, has-gyakorlatot, stb – akkor sikerült megismerned annyira a tested, hogy a szülés alatt is tökéletesen urald!

Mert össze tudja hangolni a mozdulatait
A fitneszben vannak ún. összetett gyakorlatok. Például megteheted, hogy guggolsz 15-öt, majd vállból kinyomod a súlyt 15-ször – de ha már erősebb vagy, és mindkét gyakorlatot megtanultad jól végrehajtani, egyszerre is végrehajthatod a kettőt – ez az összetett gyakorlat. Ha már olyan erő és tudat szinten vagyunk edzésen, hogy összetett gyakorlatokat végzünk (vagy más bonyolult mozgásformát szépen végzünk, akár táncolunk, akár snowboardozunk) – akkor a szülés közben sem okoz gondot majd egyszerre felemelni a fejet és kifújni és nyomni. Mert ezeket a tevékenységeket is komolyan össze kell hangolni, méghozzá minél nagyobb rutinnal! Mert minél kevesebbet koncentrálunk arra, hogy összehangoljunk, annál több energiánk marad az erőteljes, pontos végrehajtáshoz. (Sosem felejtem el, hogy a kórházban az egyik szobatársam felháborodottan mesélte, hogy „ennyi mindenre kellett koncentrálnia, mikor még 2 dolgot is olyan nehéz egyszerre…”:))

Mert tudja, hogy „azok” az izmok is izmok
Az intimtorna végzése a terhesség alatt nemcsak azért fontos, hogy aztán a kitágult hüvelyizomzat ne legyen gond az ágyban. Egyébként sem szabályszerű, hogy az első szülés alkalmával „kell plusz egy öltés” – ahogy a poénos mondás tartja. Inkább azért ajánlom ezen izmok edzését is, hogy a szülés alkalmával valóban tökéletes testtudattal rendelkezzünk! Úgy tartom, hogy igaz az „edzek rá, tehát ismerem” – vagyis, minél többször dolgozom egy izomra, annál inkább megismerem a működését, és tudom tudatosan dolgoztatni. A szülés alkalmával hatalmas előnyt jelent, ha tudatosan tudjuk ellazítani a gáttájékot, és a hüvely izomzatot! Mindenképp kötelező tehát a feszítést-ernyesztést hosszú időn át gyakorolni!

Agy és izom – mindkettő dolgozik a szülés alatt!
A szülés alatt a megfelelő izomzat (főleg a has és csípő izmok) természetesen rengeteget számít. A terhesség alatt ugyan nem edzünk a has alsó izmaira, és egy idő után az egyenes hasra sem ajánlott (lásd: A hasizmok edzése c. bejegyzés), de ha előtte rendszeresen dolgoztattuk őket, akkor a szülésnél máris előnyben vagyunk. Azonban nemcsak az izommunka, de a megfelelő agymunka is rendkívüli segítség lehet a szülés alatt. Aki az edzések alatt megtanulta mantrázni magának, hogy már nincs sok hátra, ki fogom bírni, uralom a helyzetet, stb, az a szülés alatt is bevetheti ezt a tudományát, és nem kap sokkot attól az érzéstől, hogy a fájdalom, az orvos, a szülésznő vették kézbe az irányítást, és ki tudja mi lesz…

Az edzés rengeteg mindenre megtanít, sokkal többről szól, mint „-3 kiló júniusra!” Olyan extrém helyzetekben, mint egy baba világrajötte is hatalmas előnyt jelenthet!

 

 

Ki vagyok? 2008 óta aerobik és személyi edző – és 2012 óta boldog anyuka is. Az életmód-tanácsaimmal és edzőként a holisztikus – vagyis testi-lelki változásokat együttesen kezelő – szemléletet képviselem. És nemcsak az edzéseken a vendégeimnek, hanem a blogjaimon, honlapomon keresztül is segítek, ha szeretnéd! Komplex programokkal, ingyenes online konzultációval, étrend kiegészítőkkel, hamarosan workshopokkal is – látogass el a honlapomra!

www.holisztikusfitnesz.hu

 

 

Luxus-e az edzés - anyukáknak?!

Kezdjük a mai bejegyzést egy szituációs játékkal! Képzeld azt, hogy a Facebookon felfedezed: egy barátnőd, aki mondjuk 2 gyerekes anyuka, káprázatosan lefogyott, remekül fest! A kép aláírásból kiderül, hogy 15 kilót adott le úgy, hogy edzőterembe járt heti 3x egy-egy órára. Mit reagálnál először?

 

  • Inspirálva éreznéd magad, hogy te is hozzáláss az edzésekhez? “Tényleg sikerülhet jó formába kerülni!”-gondolnád.
  • Odakommentelnéd, hogy „gratula”, de legbelül irigységet éreznél? Talán dühös lennél, mert „ő megteheti”, mert van rá ideje, pénze? Elkezdenél-e azon morfondírozni, hogy igazságtalan az élet, mert ő neki van rá lehetősége, neked pedig nincsen?
  • Vagy akár az is megfordulna a fejedben, hogy biztosan a gyerekei, otthona látják kárát a „kimaradásoknak”?

Amennyiben az első lehetőséget választottad, már most gratulálok neked a leendő sikerért, hiszen a fitneszanyuság első lépése az inspiráció, a lelkesedés a Változás iránt! Azonban ha az utána következő válaszokat érezted magadénak, valószínűleg el kell gondolkodnod a mozgással való viszonyodról. Úgy képzelem, hogy ez rengeteg anyukát érintő kérdés:

miért érezzük luxusnak ma, 2017-ban Magyarországon, mi anyukák, hogy a mozgás luxus?!

Miért kapok még mindig olyan leveleket anyukáktól és / vagy a párjaiktól, hogy “heti 3 mozgás?! Ki az aki ezt megteheti, ugyanmár!” (Az edzőteremben ugye olyan közeg vesz körül, ha a sportolás alap. A blogon keresztül azonban egész más meglátásokat is kapok.)

A miértekre persze, az első válasz az, hogy a pénzhiány az ok, hiszen a mozgás egy bizonyos életszínvonal felett engedhető csak meg: azoknak akik nem dolgozzák magukat halálra, belefér pénzben meg energiában is az edzés.

Én most nem megyek bele, hogy ebből mennyi múlik rajtunk és mennyi valóban a körülményeken. Tökéletesen tisztában vagyok vele, hogy a körülmények mennyire sokat számítanak. Ha azonban úgy érzed, csak 1 picit is szeretnél változtatni, megmutatom mi az a 2 kincs, amire szükséged van – és mindez NEM a nagybetűs luxus!

1. A legnagyobb kincs a megfelelő támogató kör.

Hogy a családom megértse azt a nézőpontomat, hogy a mozgásom (heti 2-4 alkalommal) nem úri hóbort, hanem jár! Sok anyuka írja a blogon keresztül, hogy hogyan „tornázgathatnának” otthon, mikor egyszerűen érzik, hogy ez nem helyes. Érzik a párjuk nézésén, a környezetük hozzáállásán. Nagyon jó lenne, ha mindenkinek annyi támogatója lenne, mint nekem van: azt hiszem, anyukám titkon feminista, a szülés után ő maga biztatott, hogy mozduljak ki néha, csak a hecc kedvéért dolgozzak kicsit, mozogjak, bízzam rá a picit – a párom pedig szintén tökéletesen támogatott mindent, amitől jobban vagyok. Sajnos ez nem mindenkinél van így, tudom. Sok önző ember van, aki csak a saját kényelmét félti, és mindent megtesz azért, hogy ez ne sérüljön. Az anyák sokszor a kiszolgáló-személyzet szerepkörében vannak, természetesen nem fogadja majd lelkesedés az ötletet, hogy mostantól kevesebb feladatot lát el, mer spinningelni megy. Egyébként rengeteg családban fellépő probléma, ha az egyik tag drasztikus (életmódbeli) változtatásra szánja el magát. A környezet sok módszerrel akadályozhatja meg az anyukát, hogy néha önmagával is törődjön, változzon: lelkiismeret-furdalás keltéssel („a gyerek látja kárát a kimaradásnak”), sértéssel („nézd meg, hogy néz ki a lakás!”), észérvekkel („így is túl sok dolgod van”), elkedvetlenítéssel („már megint fogyózol?! Eddig se tudtad végigcsinálni…”) Sokszor a háttérben a féltékenység is lehet: “Mi lesz, ha megint bomba alakja lesz?!” Akármi is legyen az ok, vagy a módszer:

szúrjuk ki, ha akadályoznak!!

Semmi értelme elhinni, hogy nem fog menni, hogy nem érdemeljük meg, vagy hogy a háztartásban pont az a heti 3-4 óra lesz számottevő! Tegyük félre a félelmeket, hogy nevetség tárgya leszünk, vagy utasítsuk el a vádakat, sértéseket! Én is hiszem, hogy az anyuka a család lelke, és pont ezért fontos a sport: „ha az anyuka jól van, mindenki jól van”. Ha néha kikapcsolódva, mosolyogva tér haza (vagy teszi le otthon a kézisúlyt), és utána képes odafigyelni a beszélgetésre, nevetni, és elégedetten néz tükörbe – sokkal jobban jár a család, mint ha minden este csillog az összes eltörölt pohár, és üres a mosogató.

2. A másik kincs: a megfelelő hozzáállás – önmagamtól.

Ha sikerült félretenni a lelkiismeret furdalást, és a környezet károgó hangját kikapcsolni, akkor már csak a belső démonjainkkal kell megküzdeni. A leghangosabb az, amelyik az időhiányról beszél. Pedig az időhiány, amiről annyian beszélnek, sokszor nem olyan észveszejtő, mint amilyennek látszik. Egy jó időbeosztás segít, hogy tartsuk a menetrendet, és azt a megnyugtató érzést adja, hogy holnap is van nap, nem vagyok elhavazva, bizonyos dolgokat úgyis csak holnapra osztottam be. Akinek van időbeosztása, az azt is átlátja, hol csúszik ki a kezéből a gyeplő. Nekik leesik, hogy mennyi időt pazaroltak egy nap a Facebookon lógásra, vagy egy színvonaltalan műsor bambulására. Ezeken ugyanis rengeteget lehet spórolni! Az időbeosztás témájához tartozik a „nemet mondás” képessége is. Hogy bizonyos emberekre, munkákra, programokra, póttevékenységekre nemet mondunk, mert az edzés fontosabb. Ha nem fontosabb, akkor persze nem kötelező – de akkor legyünk tudatában annak, hogy hoztunk egy döntést, aminek pl. az a következménye, hogy nem fogyunk le. Szükséges az „ajándékórák” felismerésének a képessége is, mert az ajándékóra (pl. egy órával hamarabb aludt el a pici, vagy “ottragadt” egy barátnőnél / mamánál egész délutánra = egyedülálló anyukáknál: apás-hétvége van…) remek alkalom az edzésre. Persze ehhez szükség van némi spontaneitásra: hogy azonnal át tudd rendezni az eltervezett időszakot úgy, hogy az edzés beleférjen. Ha rugalmasak vagyunk, és az „akkor edzem, amikor csak le tudok csapni egy ajándékórára”-elvet követjük, pluszban heti 1-2 alkalommal is leedzhetünk! Nem is gondoltad volna, mi?!

A másik nagy érv a pénzhiány. Nos, erre a problémára már számtalan megoldást kínáltam az otthoni edzésektől kezdve a futásig. Óriási tévedés azt hinni, hogy a mozgás pénzbe kerül!

És persze: a mozgás nem KÍNZÁS! A mozgás legyen flow, stressz-levezetés, öröm-forrás, kikapcsolódás, én-idő! Ez talán a lényeg. Ha ezt megértjük, magunknak teszünk szívességet – és persze az egész családnak, hiszen

ha van miből, akkor újra tudunk adni.

Ha tehát eddig úgy gondoltad, hogy a mozgás luxusnak számít, most már tudod, hogy egyáltalán nem az. Inkább egy szuper megoldás, hogy

  • kiegyensúlyozottabb ember légy
  • önmagával elégedett,energikus nő
  • kevésbé stressze, netán vidám anya és társ 🙂
  • összeszedettebb munkaerő

 

Ki vagyok? 2008 óta aerobik és személyi edző – és 2012 óta boldog anyuka is. Az életmód-tanácsaimmal és edzőként a holisztikus – vagyis testi-lelki változásokat együttesen kezelő – szemléletet képviselem. És nemcsak az edzéseken a vendégeimnek, hanem a blogjaimon, honlapomon keresztül is segítek, ha szeretnéd! Komplex programokkal, ingyenes online konzultációval, étrend kiegészítőkkel, hamarosan workshopokkal is – látogass el a honlapomra!

www.holisztikusfitnesz.hu

Méregtelenítés - az új év első teendője

Régóta tartó, látszólag ok nélküli gomba- vagy bőrproblémák, rendszertelen széklet, fejfájás, epebetegség, hüvelygyulladás, kellemetlen szájszag. A belekben lerakódott méreganyagok (tartósítószerek, mesterséges ételadalékok, gyógyszerek), illetve a megemészthetetlen tápanyagok megakadályozzák a tápanyagok felszívódását, melyek a belekben maradnak, és rothadásnak indulva méreganyagokat termelnek. A böjtölés lényege, hogy kitakarítsuk kicsit a szervezetet. Hetente egyszer rendszeresen iktass be egy böjtnapot, pl. hétfőnként (kipihenve a hétvégi nagy evészetet), vagy pénteken (az egész hetet pihenve ki) 🙂

 

imagesU77ETLBE

 

 

GYÜMÖLCS-NAP: Tartható méregtelenítés anyukáknak, kis kiegészítéssel: 1,5 kg friss gyümölcs, lehetőleg egyféle gyümölcsből. Reggelire és ebédre fogyasszunk hozzá kis müzlit a szoptatás alatt.

JOGHURT-NAP: 6 pohár natúr joghurt édesen (gyümölcsdarabokkal, vagy –péppel – akár összeturmixolva, esetleg mézzel), vagy sósan (zöldségdarabokkal, fokhagymával, vagy curryvel!!). A joghurt az emésztőrendszer nagy gyógyítója!

RIZS-NAP: a rizs-napon egész végig rizst eszünk: szintén édesen (méz, fahéj, mazsola vagy gyümölcsdarabok) vagy sósan (zöldség, petrezselyem, snidling) – lehetőleg barnarizst válasszunk!

MUTÁRMAG: A méregtelenítés napján reggel és este nyelj le rágás nélkül egy-egy kávéskanálnyi mustármagot, mely szépen „végigkaparja” a belek falát.

 

A zöldségek és gyümölcsök, a sok folyadék és minőségi, méregtelenítő étrendkiegészítők elengedhetetlenek a hosszútávú tisztulási folyamathoz. A terhesség alatt tilos mindenféle böjt, de a szoptatás alatt különösen fontos, hogy néha kitisztítsuk a szervezetet. Azonban nagyon szigorú és hosszúböjtöket nem csinálhatunk, mert a babának változatos étrenddel szolgáltathatunk minden tápanyagból. Ebben az időszakban maradjunk az 1 napos méregtelenítő kúráknál.

Fitneszanyu-tipp: a méregtelenítés jelentőségével már a régiek is tisztában voltak! Gondoljunk csak a keresztényeknél a mai napig tartott Nagyböjtre, vagy a pénteki húsmentes napra!

 

Jó edzést, sok sikert! : ) Blanka

Kérdésed van? Személyre szabott segítségre vágysz? Keress bátran! fitneszanyu@gmail.com

A "mom bod" jelenség - avagy neked is anyatested van?!

Pár hónapja együtt nevettünk a facebook oldalon az “apatest” jelenséggel, ami kb. arról szól, hogy az izom nélküli, puha, sörhasú férfitestek kezdenek teret hódítani, és ez mennyire jó. 😛 Azóta, egyfajta ellenpéldaként feltűnt az interneten az “anyatest” is.

Effajta képeket posztolnak az anyukák:

mombod

Jó kis kérdést vet fel, hogy ha az apatestet elfogadjuk akár fiatal fiúk esetében, akkor az (akár több gyerekes!) anyukák miért ne vállalhatnák a striákat, a megnyúlt bőrt, a plusz kilókat?!

Persze én továbbra is azt mondom, hogy legyünk csinosak, mozogjunk, találjuk meg azt a mozgásformát és életstílust, ami nekünk bejön. De mindezt magunkért. A saját jó közérzetünkért, energikus napjainkért. Hogy többet vigyorogjunk, mint morgolódjunk. 🙂

Egyébként való igaz, hogy anyukaként nehezebben megy az alakformálás… Miért?

 

ÁTALAKULT A TESTÜNK

A testünk valóban alakul a terhességgel, a szüléssel – ez nem afféle legenda. A belső szerveinktől kezdve, a hormonokon át, a gerincen át, a bőrünkig minden alakul. Ez nem azt jelenti, hogy soha többé nincs esélyünk a fitt formára. De el kell fogadni, hogy egy megszült nő teste sosem lesz olyan, mint egy nem megszült nőé. Erre legyünk büszkék! Persze a jó forma még bőven kihozható, fontosabb azonban, hogy…

…MEGVÁLTOZTAK A SZOKÁSAINK IS.

A szokások sokkal lényegesebbek, mint a testi adottságok, ha az alakformálásról van szó. Például, hogy mikor, mit eszünk, mennyit alszunk, mennyit mozgunk. Végig lehet venni ezeket a szempontokat, mit hogyan csináltunk lány korunkban, és talán lesznek pontok amikhez visszatérhetünk. (pl. korábban biztos nem gyűrtük le az asztalon maradt összes maradékot 🙂 ) De valószínűleg lesznek olyan szokások is, melyekhez nincs esély visszatérni (pl. naponta 2 órát tölteni az edzőteremben 🙂 ) Mégis van néhány apróság, amin igenis lehet változtatni. Például…

… TÖBB ALVÁST BEIKTATNI!

Ugyanis az alvás a regeneráció alapköve, és a fogyáshoz is van köze! Persze esténként még gyorsan kiteregetünk, na még egy kis edény pakolás a konyhában, és csak húzzuk, húzzuk a lefekvést. Kelni viszont korán kell, nincs mese. Mégis, az alvási szokásaink átrendezése, újragondolása (így elősegítve a regenerációt) segíthet ledobni néhány kilót.

jennifer-nicole-lee-31-ok

Amerika legszexibb anyukája, Jennifer Nicole Lee

 

NEM JÓL / NEM ELEGET EDZÜNK

Mozogni persze kell. Nem, nem órákat töltve az edzőteremben, nem fitneszmodellek edzéstervét követve… Csak heti 3x félórát. Csak a mozgólépcső helyett a lépcsőt választva. Csak autó helyett lesétálni az oviig. Ilyesmi, naponta többször végezve bizony igenis számít kilók tekintetében!

ESTI RELAXÁCIÓ AZ EVÉS

Tipikus hiba (de nem csak anyukáknál!) hogy az esti evés, pláne a TV előtt, számít az esti relaxációnak, ehhez kötjük a “végre leülök + végre kikapcsolok+ finom ízek + nincs stressz” érzéseket, így jóvalta több kalóriát viszünk be, mint kéne…

Te milyen szokásokon változtatnál apránként, hogy ledobj néhány kilót? 🙂

Jó edzést, szép napot! Blanka

Ha edzeni jönnél vagy étrendet szeretnél, ide kattints! Ha termékek érdekelnek, itt a helyed! Csatlakoznál a csapatunkhoz? Várunk!

fantasy

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!