fitneszanyu

Túlsúlyosok és koronavírus

Egy sor kutatás bizonyítja (erről egy csomó nemzetközi és haza cikk is ír), hogy a túlsúlyosokat jobban leteríti a koronavírus, mint egészséges testösszetételű társaikat:

Egy új tanulmány keretében több mint 5200 fertőzött ember esetét vizsgálták meg. A csoportban lévők 35 százaléka elhízott volt. A kutatók megállapították, hogy a nagy testtömegindexű páciensek nagyobb eséllyel kerültek kórházba a Covid-19-betegség miatt, mint azok, akik normális testtömegindexűek.”

Izgalmas tény főleg nekünk, magyaroknak, hiszen

az OECD jelentése szerint az elhízottak aránya Európában hazánkban a legmagasabb, globálisan pedig az USA, Mexikó és Új-Zéland után a negyedik helyen állunk.

 

Ezzel a poszttal persze nem azt üzenem, hogy aki túlsúlyos, “az nem is számít, vessen magára, stb.” hanem épp ellenkezőleg: lássunk át összefüggéseket, folyamatokat (nemcsak a vírus kapcsán, hanem azon túl is), mert a nagy súlyfelesleg nemcsak trend, alak, ízlés kérdése, hanem az egészségünkkel alapvetően öszefüggésben van! (Meg amúgy az anyagi helyzetünkkel is: az EU-ban az elhízással járó egészségügyi kiadások és a munkából való kiesés évente 70 milliárd eurót emésztenek fel.)

 

 

DE MIÉRT IS KISZOLGÁLTATOTTABB, AKI TÚLSÚLYOS?!

Azt hiszem nem kell magyarázni, hogy az általános fittség (vagyis hétköznapi értelemben vett egészség, kondi) összefüggésben van az immunrendszerünkkel, ami természetesen nemcsak magát az ellenálló képességet jelenti, de azt is, hogy mennyire sikeresen küzd meg a szervezet egy lehetséges betegséggel. Lássuk, miért:
.

  • A egyik kulcsszó az izomtömeg, ugyanis az izomtömeg (kg-ban mérve magassághoz viszonyítva) és az immunitás között komoly kapcsolat van, de olyan kutatás is készült, mely azt veszi górcső alá, hogy milyen összefüggés van a rendszeres mozgás és megbetegedések gyakorisága közt. A másik izgalmas kutatási vonal, hogy ha már megtörtént a baj (megbetegedés, baleset, sérülés stb.), akkor mennyivel gyorsabban regenerálódnak az aktívan sportoló és/vagy megfelelő izomtömeggel rendelkező és/vagy elegendő fehérjét fogyasztók. A válasz röviden: sokkal gyorsabban.
    .
  • A másik kulcsszó a táplálkozás, illetve hiányállapot: amennyiben a túlsúly oka a nagy mennyiségű rossz tápanyagok bevitele, az egyik következmény a hiány-állapot, vagy minőségi éhezés állapota. Ez azt jelenti, hogy a szervezet kevés olyan vitamint, ásványi anyagot, rostot kap meg, amellyel valóban jól tudna működni, nemcsak a hétköznapokban, hanem nagyobb terhelés, betegség esetén.
    .
  •  Természetesen a nagy mértékű elhízással egyéb problémák is járnak: cukorbetegség, szív és érrendszeri problémák, ízületi és gerinc problémák. Talán nem kell kifejteni, hogy ezek a járulékos, sokszor krónikus betegségek szintén egy csomó rizikóval járnak, ráadásul újabb problémákat vetnek fel: pl. ízületi fájdalommal, derékfájdalommal  kevésbé van kedvünk sportolni indulni, ami fokozza a passzív életmódot.
    .
  • És akkor a közvetett eredményekről is esen szó: a kvésbé aktív élet, rossz közérzet következményei a még kevesebb mozgás, depresszió adott esetben, bezárkózás és érzelmi evés – szóval a túlsúly (ahogy mondani szoktam) nem egy állapot, hanem egy negatív spirál lefelé.

 

 

MI A MEGOLDÁS?

 

Mindig azt szoktam mondani, hogy a folyamat kezdetén (főleg, ha nagy túlsúllyal küzdünk), ne kockahasban, szálkás combban gondolkozzunk. Kivéve persze, ha ez az ami nagyon motivál – de általában ez inkább irreális és unszimpatikus, szóval első célunk legyen, hogy

  • ledobjunk 10 kilót 2 hónap alatt (belátható célok)
  • megszeressünk 3-4 egészséges ételt, 1-2 új menüsort
  • megtaláljuk azt a sportot, ami kikapcsol és élvezzük
  • felismerjük az érzelmi evést, hangulati ingadozásokat és találjunk rá más eszközöket

 

 

NEM KELL FITNESZ-MODELLNEK LENNI!

Att is fontos tisztázni, hogy nem kell mindenkinek darázs derékkal, leszálkásított formában gondolkodni: egyszerűen optimalizáljuk a testzsírt (kb. 18-28% nőknél, 10-20% féfiaknál), és törekedjünk az erőfejlesztésre, egy alapvető jó kondira – ami mellett élvezhetjük az ízeket is, a pihenést is, de közben jól érezhetjük magunkat a bőrünkben is…. legalábbis ez egy jó cél lehet, a következő 20-30-40 évre! <3

 

Az "alma-típus" edzése

Az almatípusú (tehát inkább felsőtestre raktározó) lányok-fiúk leggyakrabban elkövetett hibája, hogy sok-sok hasizom gyakorlattal próbálják leadni a derék táji felesleget. Nos, ez az, amitől NEM lesz laposabb a hasfalunk 🙂 Lássuk hát mire kell figyelned az alakformálás-projektedben, ha Te is almatípus vagy, vagyis derék, has, mell környékére raktározol. Ezekkel a tippekkel egy arányos, esztétikus testet tudsz magadnak formálni, ha épp arra vágysz 🙂

  1.  A fogyás komplex folyamat – Fogadd el, hogy nincsen olyan, hogy csak hasazol és onnan égetsz zsírt. A hasizmod ugyan erősödik, de a lokális zsírégetést nem fogod (így) elérni. A zsírvesztést teljes testes edzésekkel és diétával tudod beindítani, és türelmesen ki kell tartani, míg a legkritikusabb tájakon is látszani kezd a változás. (Megjegyzés: a hasad már most is kockás – a hasizom szerkezetéből adódóan mindenkinek kockás a hasa! Csak épp eltakarja a zsírréteg és ennek ledolgozására kell koncentrálnod edzéssel, diétával.)

Képtalálat a következőre: „fit curvy”

2. Zsírok kívül és belül – Fontos tudni, hogy a has tájékán nem csak a bőr alá, de a szervek közé is rakódik le zsír. Ezek az úgynevezett zsigeri zsírok, és sajnos az alma típusú fiúk és lányok nagyobb hajlammal rendelkeznek erre a típusú raktározásra. A hasüregi zsírok kipucolására sincs kiejezett gyakorlat, ezt 100%-ban diétával tudod megoldani.

3. Popsi láb formálása – Ne csak a has és derék (esetleg mell) zsírtalanítására koncentrálj, hanem arra is, hogy a popsi és combok is formásodjanak! Szóval teljes testes edzésekben gondolkozz: erősítsd  az alsó végtagot is, de a vállat és karokat is hozd tónusba! Ha a popsi és váll kerekedik, a derék optikailag is karcsúbbnak tűnik.

4. Lokális zsírégetés – kicsit ellentmondok az első pontnak, mert most azt állítom: van helyi zsírégetés. De nem gyakorlatokkal, hanem  a HŐ erejét kihasználva. Mélyre ható hővel – példul rádió frekvenciás kezeléssel – ugyanis elérhető a zsírsejtek  szerkezetének megváltoztatása. Erről itt írok bővebben.

5. Mellből fogyás?! – Főleg a csajokat érinti, hogy mell környékéről szeretnének fogyni. Ez semmi speciális tudást nem igényel: ugyanúgy mint a hasnál itt is igaz, hogy ha zsírból szeretnénk fogyni, diétával és edzéssel ezt megtehetjük, de az edzések tartalmazhatnak (sőt, tartalmazzanak is!) mellgyakorlatokat, hisz az izomzat fejlesztésével a zsírégetés meggyorsul. (De helyi zsírégetőként nem funkcionál az adott izomra végzett gyakorlat!)

Képtalálat a következőre: „fit curvy”

 

Szeretém felhívni a figyelmeteket, kedves Alma-típusú lányok, hogy habár a csapból is a lapos-has-kerek-fenék típusú nőiedeál folyik (a múltkor én is írtam egy posztot a homokóra-alak kialakításáról), azért nem kell beleőrülni a másféle-test kialakításának vágyába. Az alkatunk (csontozat, arányok, raktározás helye…) genetikailag valamelyest hozott, és a legnagyobb szívességet akkor tesszük a testünknek, ha szeretettel fordulunk felé. Némi mértékletességgel és mozgással egy alma típusú lány nagyon is csinos és fitt tud lenni, anélkül hogy homokóra vagy fitness modell vagy atletikus alakot célozna meg – nem véletlenül osztottam meg erre példákat képekben :)))

Hány PLUSZ napot eszel a héten?!

Hány napot eszünk egy héten a 7 helyett?!😯

Ha nem értjük, miért nem fogyunk (vagy miért hízunk), akkor kövessük a kalóriákat vagy széndhidrátot napi szinten egy táblázatban és látni fogjuk, hogy akár 8-10 napot eszünk egy hét alatt! Az a 1-3 napnyi plusz pedig zsír formájában tárolódik. 🥨

 

Példa: a testalkatodnak megfelelően mondjuk napi 150 gr CH-ra van szükség (tehát hetente 1050 gr), néha sikerül tartani, néha viszont 220-260 gramm szénhidrát csúszik le egy nap. Ha az egész hetes mennyiség mondjuk már 1350 gr CH, akkor elmondhatjuk, hogy 2 azaz kettő nappal többet étkezünk, mint amire szükségünk van!🗒

Mivel azonban egy hét alatt csak 7 napot mozgunk-dolgozunk-jövünk-megyünk-tanulunk stb. (vagyis 7 napnyi kalóriát égetünk), a plusz mennyiséget a szervezet tárolni fogja!🌽

 

Az érzések, megérzések fontosak, de túlsúly esetén a SZÁMOK a legbeszédesebbek! 🤗

A túlsúly hátterében persze sok minden állhat és a helyes étkezés sem csak a kalórián múlik, de az esetek többségében ennyi (a fenti) a probléma☝😘

Fitnesz & Coaching Koncepció: https://www.hamoriblanka.hu/fitnesz-coaching/

 

Alapanyagcsere vs. Napi kalória szükséglet karantén idején

Az alapanyagcsere azt az energiamennyiséget jelenti (kalóriában), amelyre a szervezetnek alapvetően szüksége van – tehát csupán az életben maradáshoz, pihenés közben, az alap életfunkciók fenntartásához. Vagyis napi x kalória csupán ahhoz kell, hogy a testhőmérsékletünk, szervek működése, izomzatunk stb. megmaradjon. FONTOS, hogy nagyobb izomzattal ez a mennyiség is nagyobb – ez később fontos lesz! Ez a mennyiség egyébként egy átlagos testalkatú nem sportoló nőnél kb. 1000 kalória, sportolónál 1500 kalória.

A napi kalória szükségletünk ellenben azt a mennyiséget jelenti, amire valóban szükségünk van nap közben: munkához, rohangáláshoz, jövéshez-menéshez, intézkedéshez, sportoláshoz… Ez nyilván magasabb az alapanyagcserénél, hiszen arra jön pluszban: ha ülő munkát végzünk és kocsival járunk mindenhova, akkor csak kicsit több, mint az alapanyagcsere. Viszont, ha fizikai munkát végzünk, vagy sportolunk, sokat rohangálunk, vagy szellemileg igencsak igénybe vagyunk véve, akkor viszont magasabb.

MI TÖRTÉNIK A MOSTANI ÉLETHELYZETBEN??

1.Ami (jó esetben) nem változik a kijárási korlátozás illetve esetleges karantén idején semaz az alapanyagcsere. Jó lenne, ha sikerülne megtartani az izomzatunkat, vagyis mozogni és elegendő fehérjét fogyasztani az otthonlét alatt is!

2. Ami biztosan mindannyiunknál változik, az a napi kalória szükséglet. Egyszerűen képtelenek vagyunk (még tornázással is!) tartani azt a mennyiségű mozgást, amit eddig a mindennapokban végeztünk: lementünk a lépcsőn az utcára, majd felléptünk a villamosra, meg kiszaladtunk a büfébe, meg siettünk a gyerekért az oviba… Szóval most fizikai mozgásban korlátozottabbak vagyunk!

Erőltessük a minél több mozgást (sport, kimozdulás, házimunka), és igazítsuk a napi kalória bevitelt a jelenlegi (csökkent!!) szükségleteinkhez. Ha ugyanis ugyanúgy beviszünk mondjuk 2000 kalóriát, mint az eddigi rohanós-dolgozós napokon, akkor biztosan plusz kilókkal számolhatunk!

 

HOGYAN CSÖKKENTSÜK AZ ÉHSÉGÉRZETET??

  • Vegyük észre, ha nem fizikai éhség, hanem stressz, bánat, ingerhiány miatt vagyunk kívánósak, itt írok erről: érzelmi evés a karanténban!
    .
  • Ne raktározzunk be korlátlan mennyiségű nasit otthonra, így kevesebb eséllyel nyúlunk ehhez a pótcselekvéshez!
    .
  • Most simán ledobhatunk néhány kilót, hisz nem szaladunk ki a munkahelyi büfébe kávézni, nem ugrunk be a gyroszoshoz, nem esik útba látvány pékség 🙂
    .
  • Mindettől függetlenül most NE görcsöljünk az a alkunkon, diétánkon, most ne tetézzük a negatív érzelmeket bűntudattal is! Természetes, hogy az evés amúgy örömforrás és családi találkozás is, ezek igenis pozitív dolgok!

Gyere a zárt csoportokba és tornázz velünk! Hámori Blanka vagyok, edző és coach és igyekszem most is pozitívan, hatékonyan és a fejlődésre koncentrálva élni és írni, segíteni Nektek is!:) Részletek a honlapomon!

 

Top 10 tévhit a fogyásról

„Nem az a baj, hogy tévhitekben él. Az a baj, hogy továbbadja őket.” – Ezt egy edző barátom mondta, és igaza van. A laikusnak éppúgy nem kell ismernie a fitnesz csínját-bínját, mint mondjuk az órás-szakmát, vagy az autószerelést, vagy a gyógyszerész munkáját. Hisz ez egy szakma, melyet mi is évekig tanulunk. A baj az, hogy a levegőben lógó fogalmak, elméletek összekeverednek, kisül belőlük valami, majd ezt az emberek megtanítják egymásnak. Mi a top 10 tévhit a fogyással kapcsolatban?

 

#1 „A fogyás az fogyás…”
De mennyire hogy nem így van! Ugyanis nem mindegy, miből fogytál: izomból vagy zsírból. Lehet, hogy elkezdtél egy fogyókúrát, és pár hét múlva 56 kiló helyett 52 vagy, viszont a tartásod ugyanolyan rossz, az alakod pedig ugyanúgy egy összeesett zoknira emlékeztet, csak kicsit kisebben. DE az is lehet, hogy pár hét múlva csak 2 kilóval kevesebbet mutat a mérleg, mégis látványosan fogytál, az alakod szebb, a tartásod nőies, a mozgásod harmonikus, a formák feszesek, és még jobban is érzed magad.

#2 „Mozogjunk valamit…”
Ebben a mondatban a hiba a „valamit”. Ugyanis a valamit mozogni és az edzés között óriási a különbség! Ha nagyobb szünet után (vagy netán életedben először) kezdesz mozogni, biztosan eredményt érsz el már az otthoni tornával is, vagy egy könnyebb óratípussal. Ezzel nincs is gond, sőt, támogatom – én magam is osztottam meg otthoni gyakorlatsorokat. Azonban egy idő után mindez nem lesz elég, a szervezetnek egyre nagyobb terhelésre van szüksége, új mozgásformákra, gyakorlatokra, nagyobb súlyokra!

#3 „Elég, ha hasazok kicsit…”
Nos, nehéz elképzelni, hogy valaki mindenegyes testrészén tökéletes izomtónussal rendelkezik, csak a hasa (/feneket /combja…) maradt gyenge / zsíros. Sok nő csak erre vagy arra akar edzeni, néhányan a kondi teremben is csak haspréseznek, és kicsit ülnek a belső-comb gépen. Ennek nincs értelme, ugyanis helyi zsírégetés, vagy alakformálás nem létezik! Ha fogyni szeretnénk, a teljes testre kell erősíteni, ill. kardiózni, és diétázni.

 

Még 7 gyakori tévhit, amely miatt talán Te sem tudsz fogyni >>> 

 

A hasizmok edzése

“Szép izom a hasizom, reggel este pasizom.” Muszáj volt elsütnöm ezt a mondókát, sorry! 😀  Tény azonban, hogy a szép lapos has a szexisség, a szépség szimbóluma lett. Ezért a hasizmok edzése mindannyiunk gumicicája, főleg a szülés után. Tehát beszéljünk végre a nagy kérdésről: mi van a hasizommal szülés után?! Ha a válaszod az, hogy „edzeni kell rá!”, akkor gratulálok, hivatalosan is fitneszanyu vagy! 🙂 Ha viszontegy fájdalmas mosoly, vagy „nem tudom”, akkor olvass tovább!

Azzal kezdeném, hogy ugyan most a hasizmokról írok, azonban a „csak-hasizmozom” típusú edzéseket felejtsük el! Ugyanis a tévhitekkel ellentétben, nem működik, hogy ahova edzem, ott lesz szép, és a hasprésektől sem lesz lapos a has. A has akkor szép,

— ha nincs rajta felesleges zsír,

— ha mindegyik részére megfelelően edzünk,

— és ha a többi izomcsoport fejlettsége miatt a test harmonikus, a tartás szép.

 

 

A teljes cikket egy gyakorlatsorral olvasd el itt!

Fitt-nass tipp: fitnesz süti zabpehellyel

Egy szuper fitness nasit hoztam Nektek: egy egyszerűen és egészséges alapanyagokból elkészíthető zabpelyhes fitnesz-sütit, amit (persze nem korlátlanul) de bátran fogyaszthatunk mi, fitneszanyuk is:)

 

Hozzávalók:
100 g zabpehely
5 tojás
1 yoghurt (natúr)
100 g sovány túró
kókuszreszelék

…a többi hozzávalóról és elkészítésről olvass az oldalamon!

Negatív érzelmek és ellenállás a fogyásban

A másik blogomban írtam a tevőleges elkerülésről, és azt látom, hogy a fogyás kapcsán nagyon gyakran botlunk bele ebbe a dologba. Miért? Mert lefogyni (és itt most főleg arra gondolok, mikor valaki sok év után igazán nagy súlyt ad le) egy különleges érzelmi folyamattal is jár. Akárhogy is nézzük, elhagyni egy saját részünket (=leadni x %-át a testünknek), és lemondani bizonyos dolgainkról (=szokásainkról), nagy feladat!

Előfordulhat, hogy (tudattalanul) akadályozzuk magunkat ebben a folyamatban, hiszen legbelül nem találjuk szimpatikusnak, sőt, kicsit félelmetes is, hogy majd fogyás után azzal kell szembesülni, hogy  azért lettem hirtelen mások számára vonzó és szerethető, mert változtam. Ez azt is jelenti, hogy csak olyan vagyok, amilyen, az nem elég jó.

Az is lehet reális félelem, hogy ezzel a lépéssel sokkal vonzóbbá válok és kikerülök a “húspiacra”, vagy hogy középpontba kerülök, az emberek megnézik a testem, megjegyzik, hogy fogytam, foglalkozni kezdenek velem… Kérdés lehet az is, hogy áll hozzám a családom, ha a megszokott “duci énem” megszűnik létezni, esetleg kiderül, hogy így már nem én vagyok a “rosszabb” egy társaságban, és megszűnik valamiféle viszonyrendszer…

Egyszóval teljesen megértem, hogy túlsúlyosként valami belső ellenállás van jelen bennünk – és ezért gabalyodhatunk bele a “tevőleges elkerülésekbe”, vagyis olyan tevékenységekbe, amikor látszólag teszünk a célunkért, de valójában a céltól távol futunk plusz köröket (ilyenek a villám diéták, csoda módszerek, infók gyűjtése, átváltozós műsorok nézése, stb.)

 

Azt javaslom, hogy vegyük sorra, milyen negatív érzelmek vannak belül mélyen bennünk a fogyással kapcsolatban: biztos néha lelkesek vagyunk, de közben lehet, hogy

  • félünk az új testtől,
  • vagy nem szimpatikus a fitness világ,
  • esetleg azon aggódunk, hogy hogyan áll hozzánk a szűkebb környezet,
  • vagy éppen hogy fókuszba, középpontba kerülünk,
  • félhetünk attól is, hogy “beállunk a sorba”, feladjuk a szabadságunkat
  • illetve a folyamatos döntéshelyzetektől, kontrolltól
  • és persze hogy bebizonyosodik, csak akkor vagyunk szerethetők, ha MÁSOK vagyunk, mint most…?

 

NEM! TUDATOSÍTSUK MAGUNKBAN, HOGY A FIZIKAI FORMÁNKTÓL FÜGGETLENÜL VAGYUNK SZERETHETŐK ÉS ÉRTÉKESEK!

Mondjuk ki: “Bármilyen is vagyok most, bármilyen szokásokkal is bírok, egy értékes ember vagyok, rengeteg erősséggel! Rengeteget adhatok a világnak, és rengetegen szeretnek!”

Ezután nézhetjük azokat a pozitív érzelmeket, amik a fogyással járnak: szeretnék-e kényelmesebben élni, nem összeérő combokkal, nem izzadva, nem az XXL részlegen vásárolva. Ha sikerül tudatosítanom, hogy ez NINCS összefüggésben az értékeimmel és szerethetőségemmel, hanem ez pusztán egy döntés az életem egy területéről (mint ahogy az is, hogy milyen autót vásárolok, vagy milyen terítőt teszek az asztalomra!), akkor felszabadultabban, tisztábban tudok olyan szokásokat beiktatni, amivel ledobhatok pár kilót, javíthatok az egészségügyi értékeimen (pl. vércukor szinten, várnyomáson), és aztán bezsebelhetem a felismerést is, hogy új belső minőségekkel rendelkezem: kitartás, újítás képessége, rendszeresség beiktatása, szabadság…

Nem tudom, érted-e, kedves Olvasóm, hogy a fogyást egy másik szemszögből szeretném láttatni. Szeretném, ha egy új minőségként, lehetőségként gondolnál rá, és nem pedig társadalmi elvárásként, illetve le tudnád vetkőzni az ezzel kapcsolatos érzelmeket (de első lépésként leginkább tudatosítani). Szeretném, ha tudnád, hogy természetes, hogy vannak Benned félelmek és hogy néha rossz eszközökhöz nyúltál. Fontos, hogy egy belsőbb, magasabb minőségbeli motivációt kell találnod, ami TÉNYLEG RÓLAD szól, és nem másokról, nem a külvilágról!

JÓ MOTIVÁCIÓK:

  • egészségedről szól, pl. jobb értékekről
  • önszeretetről szól: pl. imádom magam, amikor táncolok
  • jobb közérzetről szól: pl. kevésbé izzadok, és jobb kedvem van
  • jövőmről szól, pl. jobban esik a kirándulás a szeretteimmel
  • magasabb minőségről, értékről szól, pl. megtanultam kitartani, nyitni az újra

és coaching eszközöket vetek be, hogy jobban érezd magad! >>> tovább a  tanfolyamhoz!

Még jobb, ha személyre szabott változtatásban gondolkodsz, erre fejlesztettem ki a Prémium Programot, melyben edzőként és coachként, illetve táplálék kiegészítő csomaggal és egyéb kiegészítő anyagokkal segítelek 8 héten át a célod elérésében! >>> tovább a programhoz!

Edzésterhelés növelése - hogy ne állj meg a fejlődésben!

Az edzésterhelésen folyamatosan (de persze fokozatosan) növelni kell, hogy a fejlődés ne álljon meg. Nagyon gyakori hiba, hogy valaki évekig ugyanazt az (alacsony) terhelést adja a szervezetnek – vagyis ugyanúgy, ugyanannyit edz – és természetesen így érdemi változást sem fog látni. Ha a terhelés marad, akkor szinten tartani tudunk legfeljebb, és persze ezzel sincs baj! Viszont, ha fejlődnél, haladnál, tovább alakulnál, akkor kénytelen leszel néhány hetente 1 valamin változtatni az edzésedben:

 

Ezeken tudsz változtatni:

  • edzés időtartama
  • intenzitása
  • sorozatok
  • ismétlés szám
  • ingersűrűség
  • stb

 

Az edzés időtartama azt jelenti, hogy hosszabb ideig edzel, mondjuk 30 perc helyett 40 majd 60 percig futsz. Az intenzitás a terhelés “nehézségét” jelenti, például gyorsabban futod le az adott távot, vagy a guggolást immár szökdeléssel végzed. A súlyokon való emelés is idetartozik. Emelhetsz a sorozat illetve az ismétlés számon: pl. 3×12 fekvőtámasz helyett végezhetsz 4×12 vagy épp 3×15-öt. Ezen kívül még több dolgon is lehet változtatni pl. ingersűrűségen (tehát hogy mennyi pihenőt hagysz gyakorlatok közt) és edzés számon (vagyis hetente hányat sportolsz).

 

MIN ÉRDEMES VÁLTOZTATNI??

No, itt jön be az edzők szerepe: nem mindegy, hogy a súlyon emelsz, vagy a sorozatszámon, ha már kevés az edzéstervben leírt terhelés. Az sem mindegy, hogy melyik komponensen mikor változtatsz, milyen sorrendben. Ez függ a konditól, fejlődéstől, céltól, testalkattól. Az egyik módszertől izmosodni, tömeget növelni tudsz, a másiktól szálkásodni…

Ha nem akarsz a sötétben tapogatózni, akkor érdemes edzővel edzeni (vagy legalábbis elkezdeni!), különben lehet, hogy a fejlődésed más irányt vesz, mint amire vágysz! Rólam és a szolgáltatásaimról többet itt olvashatsz: www.holisztikusfitnesz.hu

Jó edzést mindenkinek!! 🙂

Blanka

Hogyan tedd profivá az edzésedet?! (9 TIPP)

Miben különbözik egy profi edzése a kezdőétől?! Ha Te is érezted már azt, hogy sötétben tapogatózol edzés terén, és kesze-kuszának érzed az edzéstervedet (ha egyáltalán van ilyen) – ez a bejegyzés Neked szól!

#1 Bemelegítés

A profi SOHA, DE SOHA nem hagyja ki a bemelegítést! Erről már számtalanszor írtam, de nem lehet eléggé hangsúlyozni! A jó bemelegítés tartalmaz keringésfokozást, körzéseket-nyújtásokat és hajlításokat – mindez kb. 10 percet vesz igénybe.TANULSÁG: Hogy valóban hatékony legyen az edzés, és elkerüld a sérüléseket, mindig egy alapos bemelegítéssel kezdj, ami felkészíti a szervezeted a komoly munkára!

#2 Fokozatosság

A profi mindig okosan, a fokozatosság-elvét betartva építi fel az edzését, mind rövidtávon (1 edzésen belül), mind hosszú távon (pl. egy 6 hetes edzéstervet nézve). A kezdővel ellentétben – aki a kezdeti lelkesedéstől elvakulva egyből napi 2 aerobik órával kezd, amit egy hétnél tovább nem is bír – a profi a jelenlegi fittségi állapotának megfelelően dolgozik! TANULSÁG: Te is maradj nyugodt, dolgozz fokozódó terheléssel, hisz így biztosan fejlődni fogsz!

#3 Gyakorlatok végrehajtása

A profi igyekszik tökéletesen végrehajtani az egyes gyakorlatokat, mert tudja, hogy a tessék-lássék megoldás nemcsak hogy sérüléshez vezethet, de valójában nem is hozza meg a kellő eredményt – csak időpocsékolás. TANULSÁG: Tégy úgy, mint a profi – számára is mindig vannak új gyakorlatok: ő ilyenkor utána néz, vagy a még profibbtól megkérdezi, mi a helyes végrehajtás módja!

#4 Gyakorlatok sorrendje

Talán leginkább azon látszik, ki dolgozik tudatosan, edzésterv alapján, és ki a laikus, hogy milyen sorrendben hajtja végre a gyakorlatokat. A sorrend ugyanis egyáltalán nem mindegy, valamilyen koncepción alapszik, vagy valamilyen módszert vesz figyelembe! TANULSÁG: Ha most kezdtél el edzeni, minden egyes izomcsoportra egy-két gyakorlatot hajtasz végre, melyek sztenderd sorrendje: mell-hát-váll-kar-láb-has.

#5 Tudatos módszer-választás

Sokféle edzés-módszer létezik, amit az edző aszerint variál, hogy mi a vendég célja, mire képes, milyen szinten van a fittsége, koordinációja, mik a lehetőségek. 2 nagy tévhit van a módszerekkel kapcsolatban: 1. „Ha fogyni akarok, csak kardiózom” – Ez nem igaz, a súlyzós edzés ugyanis nemcsak hatékonyabbá teszi a zsírégetést, de a megfelelő izomzat nélkül elképzelhetetlen a szép testforma. 2. „Oda edzek, ahonnan fogyni akarok” – Helyi zsírégetés nem létezik, úgyhogy a kezdetektől teljes testre kell edzeni! TANULSÁG: az alap edzésmódszer kezdők számára: teljes testes edzés, minden izomcsoportra egy-egy gyakorlattal, kiegészítve kb. 30 perc közepes intenzitású kardióval. (Heti 3x-4x)

#6 Hozzáállás

A profi egészen biztos, hogy nem riad vissza újfajta edzésfajtáktól, vagy gyakorlatoktól. Kipróbálja a négyütemű fekvőtámaszt akkor is, ha utoljára az általános 5. osztályában találkozott vele, és bemegy egy újfajta aerobik órára – csak kipróbálni magát, csak a móka kedvéért! TANULSÁG: Légy nyitott és bátor, hogy ne szorulj a „szokásos” gyakorlatok és gépek korlátai közé! Ha elsőre nem megy: menni fog legközelebb, vagy azután – miközben folyamatosan fejlődsz!

#7 Mennyiség és intenzitás

A profi tudja, hogy a fitneszben minden számnak jelentősége van! Az erősítésben pl. nem mindegy milyen ismétlés számmal dolgozol, miből hánykor csinálsz. Ha nagy súlyokkal 3 x 8 ismétlést csinálsz, inkább az izomvastagítását éred el, míg ha 3 x 12 ismétlést kisebb súllyal végzel, akkor az izom állóképességét növeled, és zsírégetést segíted elő. A profi a kardió edzés közben a pulzusszámot is figyeli: az alacsony intenzitás a bemelegítésnél használatos, vagy regeneráló hatással bír, a közepes intenzitás kiváló a zsírégetéshez, a magas pulzusszám az állóképesség növelést szolgálja.

#8 Hosszú távú étrend

A profik a szalmaláng-szerű diéták helyett a hosszú távú diétát választják, hiszen nem engedhetik meg maguknak, hogy az efféle drasztikus étrendek leépítsék a nehezen felépített izmokat! Tudják, hogy a fogyás nem a testtömeg fogyását, hanem a zsírszövet fogyását jelenti – így olyan étrendet állítanak össze, mely ezt a célt szolgálja! TANULSÁG: ne bonyolítsd túl a dolgokat, ha étrendről van szó! A mellébeszélés és divatos sallangok helyett maradj a jól bevált módszernél: a szénhidrát bevitel csökkentésénél, és a minőségi ételek választásánál!

+1 A „fíling” meglelése

A profit a szakmai tudatosságon túl még egy nagyon fontos dolog megkülönbözteti a laikustól: ez pedig a „fíling”. Szereti az edzést, mert megtalálta a neki való mozgásformát, szereti az edzőterem zsivaját, vagy a szabadban futás szabadságát, az uszoda illatát, a tükrös terem hangulatát! Az utolsó tanulság tehát: találd meg azt, ami örömmel tölt el, mert akkor garantált a következetesség és rendszeresség – ez pedig a siker titka!

Ha tetszett a bejegyzés, várlak holnap egy „nőnapi tűNŐdő” poszttal! Addig is jó olvasgatást itt, vagy a facebookon: facebook.com/Fitneszanyu! 🙂 Üdv, Blanka

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!