fitneszanyu

Fokozatosság: edzésben, étkezési reformokban és önismeretben

Edzőként már sokszor beszéltem a fokozatosság elvéről, de tudnotok kell, hogy a lépésről-lépésre haladás mindenféle változtatásban bevethető. TUDOM, hogy a hirtelen nagy, látványos fejlődések sokkal motiválóbbak (pl. a “10 kiló fogyás 3 hét alatt” című cikkre biztosan 100x többen kattintanának, mint erre:P), de a valóságban a legtöbb igazán eredményes változás lépésről-lépésre zajlik. Hoztam 3 területet, amiben a fokozatosság elve fontos vagy jól jöhet: edzés, étkezési reformok, önismeret.

 

Erről részletesen itt írok (kapcsolódó videót is találsz)! 🙂

Fitt-nass tipp: fitnesz süti zabpehellyel

Egy szuper fitness nasit hoztam Nektek: egy egyszerűen és egészséges alapanyagokból elkészíthető zabpelyhes fitnesz-sütit, amit (persze nem korlátlanul) de bátran fogyaszthatunk mi, fitneszanyuk is:)

 

Hozzávalók:
100 g zabpehely
5 tojás
1 yoghurt (natúr)
100 g sovány túró
kókuszreszelék

…a többi hozzávalóról és elkészítésről olvass az oldalamon!

30 lépés felfelé: Oldódjunk fel a csakúgyjólvagyok-érzésben (10. lépés)

Októberben határoztam el, hogy elindulok felfelé az érzelmi és fizikai mélypontról, és a 30 lépésből már 10-et megtettem 🙂 Ez a 10. egy elég lényeges, évek óta halogatott lépés volt, de most az ünnepekhez még pont passzolt is. A kiinduló pont az volt, hogy 7. lépésként a hála és elégedettség gyakorlása volt a feladatom, és rá kellett ébrednem, hogy

habár rengeteg dologért lehetek hálás (a gyerekemért, az egészségemért, a munkámért, a családomért, stb), de napi szinte, apró örömökből, élvezetekből elég kevés van az életemben.

Nem nagyon van olyan dolog, amit csakúgy csinálnék, mert jó. Mert élvezem. Mert örömet okoz. Nagyon szerencsés vagyok, mert olyan munkám van, amit szeretek, és olyan emberek vesznek körül időm 99%-ban, akiket szeretek, és jóféle gyerekes programokból sincs hiány – de hogy valamit csakúgy kedvtelésből csinálnék, az nagyon ritka.

Évekig úgy gondoltam, hogy majd jön egy nyugisabb időszak, mikor időbeosztásban, energiában és anyagilag is eljön a fordulópont, és beiktatom az életembe a szórakozást, a cél nélküli vidám teendőket, a hobbykat, és lesz időm örülni. De rá kellett ébrednem, hogy

sosem jön el ez a pillanat, hacsak nem tudatosan választunk ilyen pillanatokat.

 

Ezért elkezdtem igenis időt szakítani arra, hogy az élet szépségeit is megéljem, és írtam egy listát olyan dolgokról, amik csakúgy örömet okoznak, pedig

nem hoznak fejlődést edzésben,

nem hoznak előrelépést a munkában,

nem válok általuk jobbá, nem fejlődik az önismeretem,

nem hoz pénzt a konyhára,

nem fejlesztem vagy nevelem vele a gyerekem,

nem leszek általa jobban szervezett, és hatékonyabb…

… csakúgy, szimplán, örömet okoznak, amíg végzem őket!

 

Íme néhány példa a listámról, azokról a dolgokról amik csakúgy, mindenféle fejlődési szándék nélkül örömet okoztak az elmúlt 2 hétben:

  • új hobby (ami sport, de nem fitnesstermi)
  • újféle sminkek kipróbálása
  • hidratáló-simító arckezelés a kiszáradt bőrömnek
  • új zenék edzéshez
  • egy kedves üzenet egy kollégának (mivel munkahely váltásban vagyok, ez adta magát a búcsú ajándékokhoz)
  • 1 moziélmény
  • kirándulás egy városban, ahol még nem jártam
  • 1 múzeumos délután
  • 2 új könyv
  • este “a 3 legjobb dolog aznap” felsorolása a gyerekemmel
  • őszintén érdeklődni valaki iránt, akivel régen beszéltem
  • egy szuper utazó kávésbögre az unokatesómtól:

egy szuper 2018-as határidőnapló a húgomtól:

Még jó sok dolog van a listámon, de most nem ezeket sorolom fel, hanem leírom, hogy ez a lépés nagyon fontos, ugyanis kapcsolódik a fitneszhez! Méghozzá

a túlevések kapcsán.

Korábban a Holisztikus Blogban írtam róla, hogy a túlevéseknek többféle oka lehet, nemcsak az “unalomevés” és a “bánatevés” létezik! Létezik az ingerhiányból fakadó evészet, a szexualitás hiányából és az intimitás hiányából fakadó evészet, lehet az ok, hogy kevés elismerést kapunk, vagy hogy akadályoztatva érezzük magunkat, esetleg, hogy nincs rendszer az életünkben, és ehetünk kényszeresen azért is, mert kevés az életünkben a valódi öröm vagy élvezet.

Bevallom, én is hajlamos vagyok több kalóriát bevinni a kelleténél, és erre eddig csak a mennyiségek kontrollálása volt a megoldás – azonban azt tapasztaltam, hogy

ha egy újabb kontrollt iktatunk be, az amúgy is túl kevés lazaság-szórakozás-élvezet mellé, akkor az arány még jobban felborul, és a túlevések óhatatlanul visszatérnek, hisz akkor már valóban ez marad az egyetlen kontroll-nélküli cselekedet és/vagy örömforrás!

Ergo, a “csakúgy jól lenni” pillanat, szórakozás és élvezet mennyisége összefüggésben van az étkezésünkkel, az alakunkkal és egészségünkkel. Magamon és vendégeimen is észrevettem már, hogy az izgalmasabb, vidámabb életszakaszokban szebben eszünk, jobb formában vagyunk, de ezzel a 10. lépéssel most szó szerint a saját bőrömön érzem a különbséget!

Úgyhogy még fogok erről írni, mert biztos, hogy ez a dolog nemcsak engem érint. A 11. lépéssel pedig hamarosan jövök 🙂

(A korábbi lépésekről itt olvashatsz)

8 étkezési hiba, amit leggyakrabban elkövetünk

Személyi edzők szedték össze, hogy mik azok a leggyakoribb (és legegyértelműbb) hibák, amik egészségünk és álomalakunk útjába állnak:

  1. TÚLZOTT KALÓRIA BEVITEL

Nem meglepő, ez van az első helyen 🙂 Először is ott az unalom-, ill. bánat-evés (és minden egyéb érzelmi evés) az ízekhez való kötődés, a rossz rögzülések (Gyerekkorból: “mindent meg kell enni!”) és persze az alváshiány vagy tápanyag hiány, amikor a szervezetünk nem kalóriát kíván, mégis azt adjuk neki.

FB_20140924_08_53_15_Saved_Picture

2. TÚL KEVÉS KALÓRIA

A koplalás hibája egyrészről, hogy raktározó üzemmódra kapcsol a szervezetünk, másrészt viszont azért is veszélyes, mert ha a testünk elkezd fehérjét bontani (=izmot sorvasztani), azzal a későbbi zsírégető funkciók is lelassulnak.

3. RANDOM KÚRÁK

Akármilyen jónak tűnik is egy diéta, az ideig-óráig alkalmazott és sűrűn váltogatott kúrák felborítják a szervezet egyensúlyát,és a működéseket hosszú ideig, sok kísérletezéssel tudjuk csak visszaállítani. A cél az legyen, hogy egy életen át tartható, jól alkalmazható étkezési szokást állítsunk be magunknak!

4. NINCS HELYES ELOSZTÁS

Hiába is eszünk annyi kalóriát, amennyi elő van írva és hiába is eszünk jó minőségű tápanyagokat, ha a napi elosztás helytelen – pl. csak este eszünk, egész nap éhezünk. A helyes napi elosztás: 20-10-40-20-10%

Hogy ez mit jelent pontosan és mi a maradék 4 nagyon gyakori étkezési hiba, azt tudd meg

a teljes cikkből!

 

Ki vagyok én? 2008 óta aerobik és személyi edző, egy csodás kisfiú anyukája. A fitneszben a holisztikus (testet-lelket átfogó) hozzáállást képviselem. Nemcsak személyi edzéseket tartok, de akkor is segíthetek, ha távol élsz tőlem: komplex programokkal, e-bookkal, étrend kiegészítő és egyéb termékekkel. Keress bátran, ha kérdésed van: fitneszanyu@gmail.com, vagy iratkozz fel a hírlevelemre a honlapomon:

www.holisztikusfitnesz.hu

Pozitív energiákkal az alakformálásért!

Vanda személyi edzésre járt hozzám egy ideig. Korábban is ismertem, és azóta is tartjuk a kapcsolatot, így tudtam: mióta világ a világ Vanda fogyózik. Magas is volt és nagydarab, nem kövér, de volt rajta felesleg. Éveken át hallgattam, hogy most így fogyózik, most azt a módszert próbálja ki, most ez a termék, most az az edző… Mondanom se kell, semmit nem fogyott.

Múltkor szembe jött velem az utcán, és nem hittem a szememnek: hibátlan alak, mosolygó arc, ragyogó nő. Elképesztően nézett ki! Természetesen azonnal beszélgetni kezdtünk, és találd ki, mi történt vele…

FB_20141130_18_11_00_Saved_Picture

 

  • Sikerült a nyelvvizsgája (amivel ezer éve szenvedett, húzta-halasztotta…)
  • Talált egy jó munkahelyet, ahol jól érzi magát
  • Talált egy olyan Férfit, akivel tökéletes összhangban, szeretetben élnek

Milyen gyakori!

Ahogy feloldósnak a görcsök (lehetőleg több, jelentősebb görcs), azonnal beindul a fogyás (vagy szépül az arcbőr, erősödik a köröm, nincs alvás probléma stb. – szóval a fizikai valóban megnyilvánul az Erő, az Egész-ség…)

Ennek különböző okai vannak (az én nézetem és tapasztalataim szerint) :

  1. Konkrét érzelmi evés csökken
    Maga a tett (unatkozom és eszem, bánatos vagyok és eszem) oka fogyottá válik, vagy egyszerűen többé nincs idő rá! Mínusz kalóriák.
  2. Megszűnnek a gócpontok – szabad áramlás
    A lelkiismeret-furdalás, a szégyen vagy más súlyosan negatív érzelmek olyan blokkokat hoznak létre bennünk, melyek akadályozzák az energiák szabadon áramlását. Ha ez helyre áll, beköszönt az EGÉSZ-SÉG. : )
  3. Gondolataink hatással vannak az ételre!
    Ugye hallottál azokról a kísérletekről, melyben a szobanövény elhervad a folyamatos negatív ingerekre, a pozitívakra viszont kivirágzik? Az ételeink többsége növényi eredetű, ne feledd. A gondolataid és érzelmeink pedig óriási erővel: a közelen élő rendszerek könnyedén ráhangolódnak! Ha eleve „uristen-hány-kalória-ez” hozzáállással állsz neki egy étkezésnek, akkor a hízás elkerülhetetlen.

imagesU77ETLBE

Próbálj pozitívan, nyugodtan és ésszerű adagokkal étkezni. Mondj előtte el egy „köszönömöt” vagy áldást, hogy az étel pozitívan hasson a szervezetedre! Felejtsd el a rettegést és lelkiismeret furdalást! Ez a hozzáállás sokkal többet ad a Testednek, mint bármely diéta vagy étrend kiegészítő!

Jó szépülést kívánok, Blanka : )

————————————————————

Elakadtál az edzésprogramodban vagy diétádban? Gyere el INGYENES állapot felmérésünkre, beszéljük át, hogyan tovább! Tovább a termünk oldalára.

Személyes blogomban többet olvashatsz a nőiesség, anyaság-karrier kérdésekről, motivációkról – tovább a bloghoz.

Olyan munkára vágysz, melyet végezhetsz otthon vagy csapatban, teljes vagy rész munkaidőben, akár GYES mellett?  Várunk a csapatunkba – tovább az ajánlathoz!

A bennünk élő Aphrodité

Csodálatos könyvet írt Jean Shinoda Bolen pszichiáternő a nőkről. A női alapvonásokat a görög mitológia 7 istennőjével hozza párhuzamba: a női önállóságot Artemisz, az intellektuális nőt Athéné, a legbelsőbb harmóniát Hesztia, az anyaságot Démétér jelképezi, míg Héra az örök asszony, Perszephoné pedig a bennünk élő kíváncsi kislány. Én azonban a legszorosabb értelemben vett hetedikkel szeretnék most foglalkozni: az elbűvölő, csodás Aphroditével – a bennünk élő Nővel.

 aphrodite1

Egy barátnőmtől hallottam az „anti-nő” kifejezést, és mikor megkérdeztem mire gondol, csak nagyjából tudta körbeírni: „olyan, aki görbén áll… és hülyén öltözködik… látszik, hogy nem örül, hogy nő… vagy nem is tudom…” Én azonban rögtön tudtam, hogy mire gondol. Nem a külsőségeken van a hangsúly, azonban sokat mondóak. Egy beesett vállú, slampos nő, még ha van is rajta smink, vagy drágák a ruhái – aki nem tudja 100%-ig élvezni, hogy nő.

Edzői munkám során számtalan „anti-nővel” találkoztam, de jó hír, hogy nem egy közülük csodálatosan kivirágzott a mozgás hatására. Számtalan mozgásforma létezik, csak meg kell találni, mi az, ami önbizalmat és jó érzéseket kell bennünk? Lehet, hogy a futás felszabadít, lehet, hogy untat. Lehet, hogy a hastánccal istennővé válsz, lehet, hogy ügyetlennek érzed magad. Ha valamelyik sportról bebizonyosodik, hogy nem jön be, ki kell próbálni mást.

A rendszeres mozgás csodálatos módszer, hogy összebarátkozz a testeddel. Minél többet érzed a tested, annál jobban ismered, minél jobban ismered, annál magabiztosabbal „viseled”, és annál több siker élményben lesz részed.

És mi tehet szebbé egy nőt, mint a szép tartás, az összerendezett mozgás, és a kisugárzás, melyből messze tőle érezni, hogy rendben van önmagával, elégedett és büszke?! Hiszem, hogy anyukaként is folytatni kell (esetleg elkezdeni) felfedezni magunkban Aphroditét. Vagyis folytatni (esetleg elkezdeni) mozogni, és megteremteni a jó közérzetünket, nőies, elbűvölő kisugárzásunkat.

Fitneszanyu-tipp: a bevezetőben említett könyv egy csodálatos mű, melyet szeretettel ajánlok mindenkinek, aki szeretné felfedezni, fejleszteni női mivoltának rejtett kincseit! (Jean Shinoda Bolen: A BENNÜNK ÉLŐ ISTENNŐK)

Kedvet kaptál a megújuláshoz? Hamarosan jövünk a Nagy Megújuló Programunkkal, kövesd a blogot! 🙂

Jó edzést, sok sikert! : ) Blanka

Kérdésed van? Személyreszabott segítségre vágysz? Kattints IDE MOST! :)

Összefoglaló - mindent a helyes táplálkozásról

Hát elkezdődött az advent, a karácsonyi készülődés: jönnek a nagy sütések, evészetek, családi lakomák… : ) Tartsuk szem előtt a helyes táplálkozás szempontjait ebben az időszakban is, hogy januárban ne tépjük a hajunk, ha mérlegre állunk! Íme egy kis összefoglaló a korábbi cikkekből, időrendi sorrendben – jó olvasgatást! : )

 A helyes táplálkozás alapjai 1. rész – Itt az abszolút alapokról olvashatsz: szénhidrát, fehérje, zsírok – mit kell tudni róluk??

A helyes táplálkozás alapjai 2. rész – Vitaminok, ásványi anyagok – miért fontosak? Kiemelten ajánlott állapotos és szoptatós kismamáknak!

A helyes táplálkozás alapjai 3. rész – Mindent a folyadék bevitelről: mit, mikor, mennyit?

Táplálkozási piramis – Miből többet, miből kevesebbet? Olvasd el és megérted!

Ajánlott és nem ajánlott táplálékok táblázata – Egy konkrét lista – ezzel indulj vásárolni!

Üdv, Blanka

A helyes táplálkozás piramisa

Már nagyon régen írtam Nektek szakmai cikket, és még régebben került szóba az étkezés téma köre, így most mindkét hiányosságot pótlom. Biztosan láttátok már az ábrán látható piramis ábráját életetek során. Most picit ezt fogjuk elemezni.

A piramis alapja: a szénhidrátok

A „szénhidrát” az utóbbi években mindenféle hiedelem lengi körbe, sőt egyesek azt állítják, hogy a szénhidrátokat úgy ahogy van, ki kell hagyni az életünkből! Ezt most felejtsük el! A szénhidrát adja a megfelelő energia-mennyiséget a tevékenységeinkhez, így a napi kalória bevitelünk 55%-át kell hogy kitegyék. Két csoportra oszthatjuk a szénhidrátokat: gabonafélékre valamint zöldség- és gyümölcsfélékre. Ezek közül általában az előbbiek csoportja okoz fejtörést: mit ehetünk, mit nem ezek közül?! A gabonafélék közül ajánlottak a teljes kiőrlésű vagyis barna lisztből készült termékek, magasabb élelmi-rost tartalmuk miatt, ami miatt könnyebben emészthetőek, a durumliszből (tojás nélküli) készült száraztészták, müzlik és gabona pelyhek, rizs.

A piramis közepe: a fehérjék

A napi bevitelünk 25%-át adják ki, nem elhagyható, hiszen a fehérjék legfőbb feladata a sejtek regenerálása. Egyrészt tejtermékekből, másrészt húsokból és húskészítményekből vihetjük a napi fehérje adagot. Fogyás esetén a tejtermékek közül az alacsony zsírtartalmú tejet, kefirt/yoghurtot válasszuk, a sajtokat mellőzzük – a húsok közül pedig a sovány húsokat helyezzük előtérbe (ne feledjük, hogy pl. a csirke melle alacsony, de combja magas zsírtartalmú, a kacsát teljesen mellőzzük, a halaknál figyeljünk oda: sovány a fogas, hekk, keszeg, pisztráng.)

A piramis teteje: a zsírok és egyebek

A bevitt tejtermékek és húsok fedezik a kellő (20%) zsír-szükségletet, így aki szigorúan számolja a kalóriákat és a fent említett arányszámokat, vegye figyelembe az elfogyasztott hús vagy tejtermék zsírtartalmát!! Ha odafigyelünk a telített-telítetlen zsír fogyasztás arányára, akkor végleg jó irányba terelhetjük a táplálkozási szokásainkat. A telítetlen zsírokat részesítsük előnyben: olivaolaj, halolaj, lenmag, napraforgó- vagy kukorica- vagy más növényi olaj. Az egyéb élelmiszereket (csokoládé, süti, puding, dzsem, alkohol, szörpök, üdítőitalok, chipsek, leves porok, gyorskaják, konzervek) egyetlen, nem szívesen hallott szabállyal illetjük: minimálisra kell őket csökkenteni!

 

Fitneszanyu-tipp: a blogban szerdán megosztom a teljes “ajánlott és nem ajánlott táplálékok” táblázatát! Várlak Benneteket!

Hamarosan újabb tippekkel, ötletekkel, edzéstervekkel jövök itt a blogban és persze a Facebookon! Üdv, Blanka

Még többet akarsz tudni a helyes táplálkozásról? Katt IDE!

Receptekre, még több infóra vágysz? Látogass el a  facebook-oldalunkra!

MIKULÁSRA

Jó mikulásozást kívánunk minden fitneszanyunak és kicsinyeiknek! 🙂

 

Vonzó, motiváló, konkrét CÉLOKRA van szükségünk, ahhoz hogy az hosszútávú diétát és edzésmunkát bírjuk szusszal – ezt már korábban több bejegyzésben is kiemeltem. Ilyen cél lehet például egy fotózás: kérj időpontot pár hónapra előre, és fogadd meg, hogy csodálatosan fogsz kinézni a profi fotókon! Ma már elérhető árakat látni a fotósok oldalain, és egy szép, profin elkészített képsorozat tökéletes ajándék a kitartó munkádért! 🙂

Én ezeket karácsonyi képeket Ádámmal a PicurFotónál készíttettem: Ildi, 3 gyerek anyukája, sok éve fotós, és profilja a picik és családok fotózása. Számtalan kiegészítővel, jelmezzel, háttérrel, díszlettel várja a kis kalózokat, cowboyokat, pillangókat, tündéreket! Szívből ajánlom!! 🙂

Fitneszanyu-tipp: még nincs meg mindenkinek a karácsonyi ajándék? Íme, a megoldás! Pikáns képek a párodnak, családi fotók a nagyi albumába, babás képek a keresztszülőknek!

http://picurfoto.hu/index.php

 

 

Pénteki fitt-nass tipp: szárított gyümölcsök

Ma az aszalt gyümölcsöket ajánlom nektek, mint nassolási lehetőséget. Az aszalt gyümölcsök a tudatunk perifériáján mozognak, holott rengeteg jótékony hatásuk van! Hadd osszam meg veletek most a 2 kedvencemet!

 

Aszalt fekete áfonya

Ha valaki szereti a fekete áfonya ízét, akkor nagyon jól járt. Ugyanis nem egy pozitív tulajdonsággal rendelkezik: nemcsak fogyasztó hatása van, de vérzsírok és koleszterinszint csökkentő hatása is. Erősíti az immunrendszert és vizelethajtó hatása is van, mely méregtelenítésben jól jöhet.

Aszalt alma

Az aszalt alma karika B-vitaminban gazdag, mely serkenti a bélműködést. Gazdag A-vitaminban, kalciumban, káliumban, vasban, magnéziumban és foszforban.

 

Fitneszanyu-tipp: ne félj vendégségben aszalt gyümölcsöt az asztalra tenni, akár vegyesen is! Gyerekeknek is érdemes megmutatni, hogy a sós, zsíros chipsek helyett almachipset is lehet rágcsálni.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!