fitneszanyu

A nagy eredményekhez csak kis akaraterő és rend kell

Te is úgy tudtad egész életedben, hogy a nagy akaraterővel rendelkező emberek érik el a nagy sikereket?

Nos, egyre több szokáskutató állítja az ellenkezőjét: nem nagy akaraterő, hanem pontosan a kis lépések -vagyis megfelelő szokások-, és jól kialakított rendszer kell ahhoz, hogy elérjük a célunkat, legyen az alakformálással, munkával, leszokással, vagy bármi mással kapcsolatban.

 

NEM AZ AKARATERŐ A KULCSSZÓ!

 

A megfoghatatlan és túlmisztifikált “akaraterő” szócska a hangzatos idézetekben hátráltató tud lenni, mert bizonyos helyzetekben egyáltalán nincs köze a sikerhez.

Nem véletlen, hogy az edzőtermek is tele vannak sikeres nőkkel, akik vezetők, cégtulajdonosok, ám túlsúllyal küzdenek: az életmódváltásban az a fajta akaraterő nem működik, ami az üzleti életben igen.

Ebben a cikkben azt írja a szakértő, Szalay Ágnes pszichológus, hogy

“a célok elérésében sokkal nagyobb szerepe van a szokásoknak és a rendezett körülményeknek, amelyek megteremtik azt a helyzetet, amiben nincs is szükség az akaraterőre ahhoz, hogy a célod felé haladhass. Ha abba akarod hagyni az ivást, akkor sokkal jobban jársz, ha nem mész többet kocsmába, új, nem ivó barátokat és alkoholmentes szórakozási lehetőségeket keresel, mint ha ülsz a bárban, és az akaraterőd segítségével igyekszel nem inni.”

NAGY FOGYÁSOK KIS LÉPÉSEKBEN

Oké, a kis lépésekhez is kell akaraterő: korábban kelni, elindulni edzeni, más köretet választani…
Jó, ha a kis lépéseket még kisebbekre bontjuk, hogy megkönnyítsük a dolgunkat:
👉 érzelmi túlevés esetén legyen valaki, akit felhívunk, vagy más konkrét tevékenység, amihez nyúlhatunk, ha az adott stresszt érzékeljük.
👉 készítsük elő a jó szokásokat: dobozoljunk hétvégén ebédet, együnk vásárlás előtt és listával induljunk el, készítsük elő az edzőcuccot reggelre.
👉 konkretizáljuk: “mi helyett mit”, vagyis a tízóraimra fogyasztott capuccínót 3 helyett 1 cukorral iszom. A ködös elképzelések (“Mostantól jobban figyelek”) sosem vezetnek eredményre!

REND A LELKE MINDENNEK

A másik tényezőről: a rend, a struktúra fontosságáról már írtam korábban. A rendre, rendszerességre való igényünk olyan alapigény, mint mondjuk az evés vagy alvás. Ennek hiánya egy csomó problémához, akár komoly kényszerevéshez vezet!

Energiagyűjtés anyukáknak ősz végére - 10 tipp

Anyukaként az év vége kész őrület tud lenni: imádjuk az ősz szép színeit és a közelgő ünnepi hangulatot, de (valljuk be) tele vagyunk stresszel is ilyenkor. Az ünnepi időszak komoly szervezéssel jár, számolással és épp ebben a stresszben kéne kreatívnak is maradni… Ha ekkor becsúszik egy betegség a családba, vagy mi magunk vagyunk enerváltak, az egész időszak egy nyűglődés lehet – és a karácsonyi fotókon csak egy karikás szemű, lófarkas anyuka fog a kamerába nézni. Nem kell így lennie! Én imádom ezt az időszakot és hoztam néhány bevált tippet – használd ha szeretnéd! 🙂

🌲 Még több tipp az ingyenes 30 napos adventi kihívásban – a csillogó szemű, szép anyukákért! 🌲

  1. Vitamin-pótlás természetesen
    Vitaminpótlás mindenkinek, hogy ellenállóbba legyünk! Az alapszabály, hogy a tápanyagok minimum 70%-át szilárd tápanyagból visszük be, és a maradék 30%-ot “pótolhatjuk” étrend kiegészítőkkel. Vagyis a sok zöldség-gyümölcs az alap: brokkoli, citrusfélék, csemegepaprika, spenót, mellé szedjünk családilag valami természetes, komplex készítményt (én pl. ezt szeretem).
    .
  2. Bélflórák rendben tartása
    Az immunrendszerünk alapja a belek rendben tartásával van összefüggsében, ugyanis az immunsejtek nagy része a belekben képződik. Advent nem a pucolás, méregtelenítés időszaka, de az év során 1 x érdemes ezt is beiktatni – azonkívül a bélflórákért fogyasszunk pre- és probiotikumokat: gabona és diófélék az előbbire, savanyított tejtermékek az utóbbira megoldás.
    .
  3. Napfény, napfény, napfény
    Igen, tudom, alig van télen nap a mi régiónkban, de azért vannak napok, amikor akad: ilyenkor irány a szabadba, gyerekestől, mert a D-vitamin hiánya borzasztóan megvisel kicsiket és nagyokat is… (A szolizás nem tökéletesen helyettesíti a napsugárzást, de boldogsághormonképzőként megfelelhet.)
    .
  4. Ünnepek: dolgozz előre
    November közepe van: ha most elkezdesz előkészülni az ünnepekre, rengeteg stresszt megspórolhatsz. A profik már eddigi ötletlista alapján vásárolnak, de ha Te csak most kezdesz ajándék-listát írni vagy a fogásokat találod ki és vázlatot írsz a hozzávalókról, azzal is előrébb vagy, mint ha december 20-n kezdenél szaladgálni és görcsölni. (még több ajándék- és tervezés-tipp a 30 napos kihívásban lesz! :)) Addig is néhány ötlet itt, ha gyors akarsz lenni.
    .
  5. Egy kis torna (nem sok!)
    Azért szeretem az átmozgatás szót használni, mert nem olyan ijesztő, mint az edzés szó; és igen, lehet rövidebb. Egy 20-30 perces kis torna igenis számít hosszútávon alakformálás és egészségi szempontból, és energiát is nyerünk belőle! Miért ne lehetnénk karcsúak a fa alatt, miért ne vehetnénk fel a legcsinosabb ruhánkat, miért ne vonulnánk be büszkén a családi / céges vacsorára? (A 30 naposban mini edzéstervvekkel is jövök…)
    .
  6.  Friss levegő és séta
    Ha nincs napfény, akkor is kell a szabad levegő  – bár tudom, a hidegben nehezebb elindulni… Akkor is fontos, főleg gyerekkel, hogy a “beszorult” energiákat levezessük és újakat nyerjünk, akár egy félórás séta, akár egy kis játszizás során…
    .
  7. Rossz szénhidrátok, energiaitalok és egyéb méreganyagok: felejtsd el!
    A diéta időszaka nem az év vége, tudom. De a rossz szénhidrátok, cukrok, energiaitalok, nasik és egyéb méreganyagok (pl. túlzott kávé, cigi), RENGETEG ENERGIÁT vesznek el tőled: hisz a szervezet velük küzd, ahelyett, hogy a fontos dolgokat, kreatív gondolatok, teendőket látná el energiával. Ha nem akarsz karikás szemű, leharcolt anyukaként mosolyogni a karácsonyi és szilveszteri fotókon, ezeket felejtsd el… (A 30 naposban lesz szó a minimális CH-kontrollról, amit Te is tartani tudsz, és még SIMÁN ledobhatsz néhány kilót karácsonyig!)
    .
  8. Apró örömök
    Gyűjts listát a kis örömökről, ne sajnáld magadtól azt a negyedóra sétát, a szép körömlakkot, az olvasással töltött plusz félórát a kádban! Kezdd a napot azzal, hogy összegyűjtesz 5-10 olyan dolgot, amik mostanában örömet okoznak/okoztak, legyen az egy humoros mém vagy egy jó szám…
    .
  9. Összeszedettség érzés
    Korábban már itt a blogban írtam róla, hogy a jó közérzet egyik alapja, hogy valamilyen rendszer van az életünkben  – a struktúra-éhség ugyanolyan igény az életünkben, mint az alvás vagy étkezés igénye! Ezért peregnek szét az anyukák a nehezebb időszakokban. Nem kell így lennie: tervezz, írj listákat a teendőkről, szervezz ki feladatokat, húzd ki a lényegtelen köröket tartsd kézben az életed! Erről is lesz szó a 30 napos progiban: módszerek, prioritás állítás, tervezés egyszerűen.
    .
  10. Ki a városból!
    Ha teheted, hagyd itt a várost legalább néhány órára! A gyönyörű ősz vagy hamarosan a téli hangulat, a csend, a nyugodtság új lelket lehet beléd egy nap alatt! Mi a hétvégén a telkünkön és Tatán voltunk, imádtam, felszabadultam, szószerint fellélegeztem… Karácsony előtt egyszer még biztosan kiszabadulunk 🙂

 

https://www.instagram.com/p/B4-awlthXFx/

 

Kipróbáltam! Októberben offline voltam - így érzem most magam

Októberben offline voltam: vagyis nem posztoltam, nem blogoltam, nem görgettem. Na de kezdjük az elején. Rendszeresen tartok offline időszakot: amikor azt látom, hogy sokkal többet vesz el a közösségi média, mint amennyit ad, akkor egyszerűen kikapcsolom magam. Persze nem teljesen, mert teljesen nem lehet. De mégis muszáj visszavenni. Nézzük részletesen:

  • Teljesen nem tudsz offline-ná válni, vagyis én nem. Rengeteg kapcsolatomat online ápolom, massengeren kontaktolok a vendégekkel, családdal, barátokkal, és basszus a weboldalamon keresztül jönnek a kliensek és termékrendelések! Az ügyintézések java része is (hálistennek) megoldható egy telefonról. A 100% offline lét ki van zárva.
  • Ebből következik, hogy a teljes offline nem is cél, és az online jelenlét miatt nem kell magunkat rosszu érezni, lelkiismereti kérdést csinálni belőle. Ez csak egy újabb felesleges frusztráció. Én pusztán mérlegre tettem a “mennyit kapok – mennyit adok (az időmből elsősorban)”  kérdést, és igyekeztem megszűrni a mennyiséget, és minőséget.
    .
  • A görgetés Facebookon és instagramon, az idegesítő hírlevelekről való leiratkozás, és felesleges csoportok kiiktatása volt a kardinális lépés, és megdöbbentő volt, mennyi időm szabadult fel. Október közepén olyan gondolataimmal és kérdéseimmel is találkoztam, amiket jó ideje tologattam félre. Sosem haladtam még ennyit a tervezésben és megvalósításban. (Találkozókon, beszélgetések közben eddig sem volt elől a telefonom, így ebben nem volt változás.)
    .
  • Vállalkozás és posztolás: bátorságot kellett gyűjtenem, hogy az oldalaimat poszt nélkül hagyjam 1 hónapig. Érdekes, a rendelések, megkeresések száma nem csökkent. Azt persze nem merném megtenni, hogy egyáltalán nem vagyok jelen online felületeken.
    .
  • …már csak azért sem, mert az írás, posztolás, képmegosztás, mint önkifejezés, kifejezetten hiányzott. Szakmailag és emberileg is. Nos, novembertől nagyon jó kis anyagokkal és gondolatokkal jövök 🙂
    .
  • Figyelem, szűrés: ON. A mérhetetlen mennyiségű poszt, inger, amikor görgetünk szinte eltelíti az agyat, a szűrő funkció egyszerűen feladja. Nekem most októberben éles maradt a fókusz: tudom, mely említésre méltó dolgok történtek a világban, országban, vállalkozásomban, életemben. Nem folyik össze a rengeteg infó. Ez talán a leghasznosabb effekt, amit kapta az offlineoktóbertől idén.

 

Szóval: kifejezetten elvonási tünetektől nem szenvedtem, de furcsa volt, hogy az ismert kis ikonok nincsenek a telefonom kijelzőjén (kiléptem és töröltem őket). Meglepő volt, milyen sokszor kattintanék csak úgy rájuk! Unalomból, várakozás közben, alvás előtt és után… A konklúzióm, hogy egy mennyiségi és minőségi kontroll, néha 1-1 online lomtalanítás jót tud tenni a testnek és léleknek is! 🙂

Te kipróbálnád?

 

Hozz 10 szabályt - és tartsd be minimum a felét!

Biztosan ti is sejtitek, hogy a fitnesz edzők életében nemcsak a fantasztikus sikerek, a látványos előtte-utána fotók kapnak helyet, hanem kudarcok is. Le nem járt bérletek, be nem fejezett edzés-ciklusok, megmaradt kilók és nyűglődés…

bikini-has(LukašPatkaň)_m

Én általában az önálló munkát forszírozom a klienseknek, egyrészt mert nem vagyok egy reggeltől-estig-teremben-vagyok edző, és csak heti 3 napot dolgozom, másrészt pedig: mert egyszerűen abban hiszek, hogy önállóan érdemes megtanulni a fitt életmód alapjait, hisz egy életen úgysem pátyolgatja az embert (meg majd a gyerekeit..) egy személyi edző.

Az edzésprogramok úgy szoktak kinézni, hogy elkezdjük a közös munkát, heti 2 alkalommal együtt edzünk, és még 1-2 alkalommal önállóan edz a kliens, amire persze szintén írunk edzéstervet – ezt végezheti ugyanabban a teremben, más teremben, otthon vagy a szabadban. A lényeg, hogy maximálisan személyre szabjuk a tervét és 0-24 órában hívhat lelki segélyért 🙂

De nincs az, hogy minden nap ott állok és irányítom. Szóval hamar kihull a rostán az, aki képtelen önállóan dolgozni: nem csinálja a plusz 1-2 edzést és nem tartja be az egyéb szabályokat, mint az étkezési szabályok, alvás, vagy folyadékbevitel.

Azok a fogyások vannak kudarcra ítélve, amikben a szabályok minimum felét NEM tartják be.

Értelemszerűen fokozatosan kell az újdonságokat beiktatni, mert csak így lehet megszokni őket! Én abban hiszek, hogy 5-10 olyan szabályt kell beiktatnunk, amire reálisan azt mondja rá a kliens: igen, vállalható, tartani fogja. Azokat a szabályokat viszont tartani kell! De a vendégségekkel, wellness hétvégékkel együtt is: minimum 50%-ban tartani kell.

Ha például lefektetünk 10 egyszerű szabályt:

  • hétfői és szerdai személyi edzés (ez 1-2.),
  • több folyadék napi szinten (3.),
  • kalória-korlát a vacsorában (4.), önálló edzések pénteken és szombaton (5.-6.),
  • nasik kiiktatása (7.),
  • napi 6-8 óra alvás (8.),
  • fehérjeturmix (9.)
  • és több pozitív gondolat magunkról (10.)

… és ebből csak és kizárólag a 2 db személyi edzést sikerült betartani, esetleg a fehérjeturmixot, mert az finom, és több folyadékot, nos, akkor a változás nem fog bekövetkezni. Egyszerűen azért mert a változTATÁS nem eléggé egyértelmű!

Az első 1-2 hónapban persze lemegy mondjuk 8 kiló. Ennek örülünk, ugyanakkor ezzel elindul a “na lám, nem is erőltettem meg magam mégis milyen jól haladok”-gondolatlavina, és talán még azt a 3-4 meglévő új szokást is kiiktatja a kliens. Innentől áll meg a változás!

Eleinte 1-2 új szokás is változást hozhat, de a hosszútávú sikerhez ennél több kell.

 

Szóval ha nem szeretnénk, hogy a fogyásunk kudarcra legyen ítélve, akkor egész egyszerűen VEGYÜK KOMOLYAN AZ ELHATÁROZÁSUNKAT ÉS A SZABÁLYOKAT!

Ha te nem veszed komolyan a saját életeddel kapcsolatos szabályokat, más sem fogja. A személyi edződ még talán… de nem tud odaugrani a hűtődhöz egy “Csak a testemen át!” felkiáltással, mikor este 10-kor elkezded nyitogatni 🙂

Szóval tanuld meg a szabályokat, legyen egy jó edzésterved és aztán KÖ-VET-KE-ZE-TE-SEN hajtsd végre a programod!

Hajrá mindenkinek és jó edzést! 🙂

Az alakformálás igenis mérhető!

Az alakformálás lényege, hogy szemmel látható legyen. De mi van akkor, amikor még nem látható az eredmény, és kezdünk elbizonytalanodni: vajon jó úton haladunk egyáltalán? Vajon haladunk, csak még a felszín alatt vannak a változások és türelemre van szükségünk? Vagy rossz módszereket alkalmazunk és tévúton járunk, nem is történik semmi?! A bizonytalanság nagyon rossz. Ezért érdemes teljes állapotfelméréssel kezdeni az életmódváltást és közben is folyamatosan kontrollálni a folyamatokat… Én az elmúlt hónapokban tanultam meg egy csomó mindent a profi testanalizálásról és a DIGI Sport reggeli műsorában pár napja beszélgettem is Csisztu zsuzsával erről a témáról:

A test elemzés igen érdekes és izgalmas téma, és jelentősen lerövidíti az alakformálás nehézkes útját! Ha érdekel a téma, itt írok róla bővebben.

Jó olvasgatást! 🙂 Blanka

Mennyire van értelme edzőterembe járni?!

Múltkor arról beszéltünk a párommal, hogy mennyire van értelme edzőterembe járni egy életen át. Ez a beszélgetés abból indult, hogy egy ismerősével beszélgetett, egy nagyon izmos, kigyúrt sráccal, aki rettentő komolyan veszi az edzést – szóval arról beszélgettek, hogy ki hogyan edz az edzőteremben. A párom, aki lassan 50 éves lesz, de úgy gondolom, korát meghazudtolóan jól tartja magát (lásd lent a képen) elmondta, hogy teljes testes edzéseket végez, afféle átmozgatás jelleggel. A srác erre a következőt reagálta: “Hát, én meg úgy gondolom, hogy ha már lemegyek edzeni, legyen valami értelme!”

b333c8fc-595f-4e64-8ec0-e192ddc2659d

Ez a mondat megütötte a fülemet, mert úgy gondolom, hogy a “legyen valami értelme” kifejezést sokféle képen értelmezhetjük. Például, ha valaki (legyen az férfi vagy nő) azt tűzte ki célul, hogy a normál életvitele mellett (munka+család+egyéb programok és feladatok) jó karban tartsa magát és egészségesen, hosszan éljen, akkor egy teljes testes, egy órás, átmozgató edzés teljesen “értelmesnek” számít! 

Értem persze, hogy mit értett ez alatt a megjegyzés alatt a srác: ha már foglalkozol vele, akkor csináld rendesen, nem kell az alibi edzés! És ebben igaza is van. Csakhogy:

  1. tényleg van olyan, hogy ALIBI edzés: én azt hívom alibi edzésnek, mikor valaki kitűzött egy célt (pl. fogyni akar 5 kilót) és ehhez tudvalevőleg edzésen és diétán át vezet az út. Azonban ő lusta végigmenni az úton, így csak tessék-lássék végzi a programot, inkább olyan önmegnyugtatás-képen és ennek valóban: semmi értelme.
  2. és van olyan, hogy SZINTEN TARTÓ edzés: na, ennek már van értelme, tudni illik a szinten tartás : ) Vagyis hogy van egy formád, egészségi állapotod, ami kielégítő, sőt jó, és ennél izmosabb, erősebb, gyorsabb, kitartóbb per pillanat nem akarsz lenni! Ha ezt érzed, akkor igenis elég a heti 3-4 átmozgató edzés, aerobik, futás stb. amiben nem követsz emelkedő terheléssel járó programot, egyszerűen csinálod, mert jó, mert jót tesz, mert szereted, és mert jobban érzed magad.

Ez egy része annak a fitnesznek, amit én “élhető fitnesznek” hívok: egy nem fitnesz-központű életbe iktatott fitnesz, ami igenis jó úgy ahogy van!

Alapból én is a fejlődés és “valamerre tartás” híve vagyok, de a közel 10 éves tapasztalatom a fitneszben azt mutatja, hogy vannak egy csomóan, akiknek így jó, így elég, és rendkívül jó formában vannak!

Nektek mi a véleményetek? Mondjátok el a Facebookon!

Szép napot Nektek,

Blanka

FA-hírlevél

Turbózd fel a fogyásod / gyógyulásod komplex programokkal!

Gyere el csoportos vagy személyi edzéseimre!

Dolgozz fel, válj életmód nagykövetté!

Holisztikus fitnesz

A mai bejegyzésem nagyon fontos, és nyugodtan vegyétek vallomásnak is. Vallomásnak a hivatástudatomról, és önmagamról. .

Azt vallom, hogy a fitnesz sokkal többről szól, mint a kockahas, a kiszámolt kalóriák, vagy a barna testek a színpadon. Számomra a fitnesz egy kerek egész valami, egy nézőpont, egy hozzáállás, egy folyamatos fejlődés. A fitness & wellness valójában annyit tesz: fittség & jól-lét. Az én meglátásom, hogy e kettő dolog alapvető jogunk (még akkor is, ha így első hallásra a luxus szolgáltatásokat juttatja eszünkbe.)

zenyoga

Vannak edzők, akik a fitnessben versenysportot látnak (ők versenyeznek és versenyre készítenek fel), vannak edzők, akik a gyógyítás felé mozdultak el (ők pl. gyógytornát és masszázst tekintik kiegészítésnek), mások a lélek bugyrait kutatják (ők a gyönyörű tartású jógások, BodyArtosok…)

Én a fitneszben azt élvezem, hogy a személyiségünk fejlesztésének egy csodálatos eszköze. Még jobb talán úgy fogalmazni: a szemléletfejlesztés csodás eszköze. Mert a személyiségünk ilyen vagy olyan, vannak fantasztikus vonásaink és fejlesztésre váró vonásaink. De a fitnesz nem erről szól: a fitnesz egy új nézőpontot ad. Új távlatokat nyit.

A rendszeressé tett mozgás megtanítja, hogy a szokásainkat bizony formálni tudjuk

Az edzésterhelés növelése megmutatja, hogy a hatásaim kitolhatók és a korlát csak egy illúzió.

Az étrendem szabályozása a fegyelmezettségre hívja fel a figyelmet.

Egy magányos futás megmutatja, hogy milyen különleges és felszabadító érzés Önmagammal időt tölteni.

A kontrollált légzéssel kontroll alatt tartom a testem, később a gondolataim, és tudatosul: én vagyok a főnök, ha az életemről van szó.

Az egyes edzésciklusok a Kezdés örömét tartogatják.

Egy új sport kipróbálása a próbálkozás alázatosságát.

A csoportos edzés arra kényszerít: nyissak, bízzak. 

A koncentrált gyakorlatokkal fókuszálni tanulok.

A kisebb sikerek pedig a nagyobb sikerek felé vezetnek.

A fitnesszel kreatívabb leszek, alkalmazkodom, újra és újra kifulladok és felállok, rájövök, hogy mennyi eszköz áll a rendelkezésemre, ha nyitott szemmel járok, és egy idő után ismerős közeget jelent: ez pedig biztonságérzettel jár.

stretching

Én holisztikusan nézem a fitneszt (is). Próbálom rendszerként kezelni. Láttam anyukákat, akik vadító nők lettek 3 gyerekkel, csak mert elkezdték újra becsülni magukat. Láttam túlsúlyos kamaszt, aki már magabiztos, extrovertált felnőttként kezdett felnőtt-életet. Láttam magányos nőt, aki párt talált, és boldogtalan párkapcsolatban élőt, aki elég erőt gyűjtött hogy kilépjen a hínaras mocsárból.

A fitnesz egy új irányt ad: azt tudatosítja, hogy FEJLŐDŐKÉPESEK vagyunk. Hogy változhatunk. Ez sokaknak ijesztő. Van aki nemet mond rá. (Az az Újra mond nemet.)

“A XXI. századi nő titkos csoda fegyvere az Önmagával való elégedettség.” Mi lehetne jobb eszköz ezt elérni, mint egy kis fitnesz?! 😉

Jó edzést mindenkinek 🙂

Blanka

fantasy

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!