fitneszanyu

Heti 3 edzés - 3 edzésterv. Ne und meg az edzést!

Ne und meg az edzést! Hoztam 3+1 edzéstervet Nektek, anyukák, hogy ne rázzon ki a hideg az uncsi edzősvideók gondolatától! 3 olyan eszközt hoztam, ami párezer forintért megvásárolható – vagy sokak otthonában már egy ideje porosodik. Ezeket vesd be felváltva, egyrészt a változatosság kedvéért, másrészt pedig mert mindegyik kicsit másképp terhel le!

Szerintem az edzés bátran lehet változatos, az sem baj ha aznap, hangulatodtól/időjárástól függően döntöd el, mihez van kedved  – amennyiben hobby a fitnesz, egy kis alakformálás, kis átmozgatás a cél! (Ha valamire komolyan készülünk, egy nagyobb fogyásra / fotózásra /versenyre), akkor persze a koncepciózus edzés másképp néz ki, konkrét módszerekkel, gyakorlatokkal kell haladni, és nem lehet annyira sokszínű és spontán.)

Szóval 3 eszköz = 3 edzés a héten, és máris szuper lesz alakod! A 4. edzést (eszköz nélküli, kint és bent is végezhető gyakorlatsor), a leghatékonyabbat pedig az ingyenes  VIP-csoportban osztottam meg! Ha bizonytalan vagy a gyakorlatok kivitelezésében, gyere el egy 1 alkalmas személyi edzésre és nézzük át & szabjuk személyre a tervedet!

Igyekeztem összetett gyakorlatokat illetve. gyakorlatpárokat hozni Nektek, mert az idő kincs, és nem érünk rá nagy pihenőkkel tornázgatni – ráadásul így az egész dinamikusabb lesz, ami zsírégetés szempontjából is szuper!

 

Első eszköz: NAGY LABDA (Fit Ball)

Bemelegítés, majd végezd köredzésben az alábbi gyakorlatokat, pihenő nélkül, 4 körben!

  • Fekvőtámasz, a labdán lévő lábbal 12-15 (mellizom)
  • Állásban előredőlve labda emelése fej felé 12-15 (hátizom)
  • Alapállásban labda emelés nyak magasságig 12-15 (váll)
  • Labda emelése fej fölé: guggolás vízszintig 15-20 (comb, far) (könnyített verzió: labdát a falhoz helyezzük, nekidőlünk, és úgy guggolunk, hogy végiggördül a labda a hátunkon)
  • Hanyattfekvésban labda a láb alatt, csípő emelés: 20 (popsi, comb hátsó része)
  • Hanyattfekvésben labda szorítása térdekkel: 20 (belső comb)
  • Hasprés nagylabdán 20 és felhomorítás nagylabdán 12

Lenyújtás

 

Második eszköz: GUMIKÖTÉL (vagy szalag)

Bemelegítés, majd végezd az alábbi gyakorlatpárokat pihenő nélkül 4 körben

  • Guggolás, talpunk a kötélen – közben bicepszezés: 20
    Plank tartás 30-60 másodperc
    .
  • Kitörés, talpunk a kötélen – azonos karral vállbólnyomás: 12
    Állásban előredőlve lapockazárás kötéllel 15
    .
  • Lábemelések oldalra váltva, kötél hátunk mögött átfűzve – zárások mell előtt: 20
    Vádlizás páros lábon: 20
    .
  • Tricepszezés gumikötéllel (fej felé nyújtás) 12 pár karonként, nonstop váltva
  • Lábtolás felfelé térdelő alkar támaszban: lábanként 15, nonstop váltva
  • Haprés: kötelet beakasztva, nyakhoz húzva tudjuk nehezíteni: 20

Lenyújtás

 

Harmadik eszköz: KÉZI SÚLY (2-3 kiló)

Bemelegítés, majd végezd az alábbi gyakorlatpárokat szünet nélkül, 4 körben

  • Guggolás előreemeléssel 20
    Bicepsz forgatással, állásban 20
    .
  • Felhúzás állighúzással 20
    Tricepsz lórúgás előredőlve, páros kar: 15
  • Előredőlve fűrészelés: 15-15 nonstop váltva
    .
  • Hanyattfekvésben vagy emelvényen/labdán fekvenyomás 20
    Hasprés 15 és alsó hasprés 12
    .
  • Oldalfekvésben lábemelés oldalara és hátratolás: 15-15
  • Felhomorítás hanyattfekvésben 12
    .

Lenyújtás

 

Negyedik: eszköz nélküli, kinti-benti terv

Olvasd el a VIP-csoportban! 🙂

 

 

Edzésterhelés növelése - hogy ne állj meg a fejlődésben!

Az edzésterhelésen folyamatosan (de persze fokozatosan) növelni kell, hogy a fejlődés ne álljon meg. Nagyon gyakori hiba, hogy valaki évekig ugyanazt az (alacsony) terhelést adja a szervezetnek – vagyis ugyanúgy, ugyanannyit edz – és természetesen így érdemi változást sem fog látni. Ha a terhelés marad, akkor szinten tartani tudunk legfeljebb, és persze ezzel sincs baj! Viszont, ha fejlődnél, haladnál, tovább alakulnál, akkor kénytelen leszel néhány hetente 1 valamin változtatni az edzésedben:

 

Ezeken tudsz változtatni:

  • edzés időtartama
  • intenzitása
  • sorozatok
  • ismétlés szám
  • ingersűrűség
  • stb

 

Az edzés időtartama azt jelenti, hogy hosszabb ideig edzel, mondjuk 30 perc helyett 40 majd 60 percig futsz. Az intenzitás a terhelés “nehézségét” jelenti, például gyorsabban futod le az adott távot, vagy a guggolást immár szökdeléssel végzed. A súlyokon való emelés is idetartozik. Emelhetsz a sorozat illetve az ismétlés számon: pl. 3×12 fekvőtámasz helyett végezhetsz 4×12 vagy épp 3×15-öt. Ezen kívül még több dolgon is lehet változtatni pl. ingersűrűségen (tehát hogy mennyi pihenőt hagysz gyakorlatok közt) és edzés számon (vagyis hetente hányat sportolsz).

 

MIN ÉRDEMES VÁLTOZTATNI??

No, itt jön be az edzők szerepe: nem mindegy, hogy a súlyon emelsz, vagy a sorozatszámon, ha már kevés az edzéstervben leírt terhelés. Az sem mindegy, hogy melyik komponensen mikor változtatsz, milyen sorrendben. Ez függ a konditól, fejlődéstől, céltól, testalkattól. Az egyik módszertől izmosodni, tömeget növelni tudsz, a másiktól szálkásodni…

Ha nem akarsz a sötétben tapogatózni, akkor érdemes edzővel edzeni (vagy legalábbis elkezdeni!), különben lehet, hogy a fejlődésed más irányt vesz, mint amire vágysz! Rólam és a szolgáltatásaimról többet itt olvashatsz: www.holisztikusfitnesz.hu

Jó edzést mindenkinek!! 🙂

Blanka

Így eddz, ha egyedülálló anyuka vagy!

Az egyedülálló anyukák többsége megegyezik abban, hogy az energiáik nagyrészét lefoglalja a szervezkedés: minden alapvető dolgot, a postától a nőgyógyászig alaposan át kell rágnunk, hogy hova illesszünk a napirendünkbe: hol foglal a kevesebbet az időből; hol legyen eközben a gyerek: vihető-e vagy kell valaki; de a pici gyerekkel még egy tejért leszaladni se olyan egyszerű.

Egyáltalán nem csodálkozom rajta, hogy az edzés hátra sorolódik, azonban mégis visszatérő téma az egyedülálló anyukáknál is: “Mikor, mit, hogyan mozogjak?!” Sokan már tisztában vannak vele, mások út közben tapasztalják, hogy a mozgás és a fitt élet alapelvei egyáltalán nem csak az alakunkról szólnak! A mozgás által és a tisztább étkezésnek köszönhetően energikusabbak leszünk, boldogság-hormonok termelődnek, kipörgetjük magunkból a stresszt, fizzikai és lelki értelemben is erősödünk, ha újabb gyakorlatokra és nagyobb súlyokra mondhatjuk ki rendszeresen: sikerült!

Vagyis:

  • az önbizalmunk, önbecsülésünk, önismeretünk, elégedettségünk nő,
  • a stressz és sírógörcs csökken.

És valljuk be: egyedülálló anyukaként pontosan ezekre vágyunk nap mint nap. Jó erősnek, élettel-telinek picit talán csinosabbnak is érezni magunkat, nem igaz? Akkor mozgásra fel!

Képtalálat a következőre: „single mother”

  1. AZ IDŐ

A napi rendünktől függ, hogy hova tudjuk beilleszteni az edzést, ezzel érdemes kísérletezni! Először is tudomásul kell venni, ha pl. a “Szombat délelőttönként otthon tornázom“-fogadalom nem tud beválni, mert ez az egyetlen olyan délelőttünk a héten, mikor programot csinálhatunk a gyerekkel. Ha estére hulla vagy, akkor esti edzésekbe se gondolkodj. Ne azt nézd mikor marad hely az életedben a mozgásodnak, mert olyan nem nagyon lesz – vagy csak a hullafáradt későesték. Nézd meg, mikor tudsz helyet csinálni az edzésednek: én bizony sokszor felkelek egy órával hamarabb, hogy otthon tudjak mozogni. Vagy korábban fogyasztom el az ebédemet, hogy a kora délutáni órákban eljussak a terembe: a konditermek napközben még üresek is, és néhány helyen vannak kora délután is aerobik órák.  (Oké, én magamnak dolgozom, szabadabb vagyok…) Soha nem edzem este, mert nincs se időm, se energiám, de volt időszak (mikor kisebb volt a gyerekem), hogy az esti edzés valódi felszabadulás volt otthon.

2. A TÉR és A MÓDSZER

Én a teremben és otthon oldom meg az edzéseimet, mert egyszerűen túl parás vagyok, hogy TRX-ezzek a parkban, miközben a gyerekem homokozik, ő meg még nem tud annyira biciklizni, hogy a futó edzésemhez asszisztáljon. De ismerek olyat, akinek ezek is remekül beváltak, és ez szuper! De természetesen nem is a tér a lényeg, hanem az edzésmódszer, az eszköz, amit bevetsz! A konditermi edzésekről nem írok, mert ott adottak a feltételek, azonban otthon jól bevethető és viszonylag kis befktetéssel (2.000-15.000 Ft) járó eszközök is léteznek:

Képtalálat a következőre: „fit mom”

3. A GYEREKFELÜGYELET

Na és persze a legfontosabb: hol a gyerek az edzés alatt? Mint mondtam én egykor a késő esti, majd a kora reggeli otthoni edzéseket preferálom, de simán elfogadom érvként, hogy nem akarsz ilyen extrém időpontokat választani. Hozzátenném, hogy sokszor én is együtt edzek a gyerekemmel nap közben vagy akár edzőteremben, íme néhány tipp tehát ezzel kapcsolatban:

  • KÉRJ SEGÍTSÉGET! Először is: tedd félre a lelkiismeret furdalást és az “önző anyákról” szóló dilemmáidat! Az, hogy a testedre és egészségedre vagy akár közérzetedre időt szánsz, egyáltalán nem ördögtől való gondolat, még ha van is olyan, aki (önös érdekből) szeretné ezt sugallni. Bátran kérj segítséget  – azt tapasztalom, hogy mi egyedülálló anyukák nehezen fogadjuk el a segítséget sokszor büszkeségből, máskor meg úgy kalkulálunk, hogy “ne használjuk fel a környezetünk bébiszitter-egységeit” a szórakozásra, hogy ne legyen pont elegük, mikor tényleg szükség van rájuk… Nos, amint eljutunk oda agyban hogy az edzésünk (mondjuk 3-ból 1) nem bűnös dolog, és eljutunk a segítségkérésig, máris tettünk valamit a kis családunkért.
  • EDDZ ÚGY, HOGY OTT VAN A GYEREK! Azt vallom, az edzés nem igazán teljes értékű, ha ugrabugrál körülötted egy gyerkőc, de itt is először az agyban kell rendet tenni: egyáltalán nem baj, sőt jó, ha azt látja a gyermeked, hogy sportolsz! Ezt mondd ki 3x és barátkozz meg vele! És hogy ő mit csináljon közben?
    – Mozogjon ő is – sok edzőteremben, művelődési házban van picurtorna, időzítsétek össze a mozgásotokat! Otthon is bevonhatod, csak arra figyelj hogy az edzéseden maradjon a fókusz, és ne súlyokkal utánozzon!
    – Kézügyesség fejlesztő játékok – nyilván korfüggő, de egy 5-6 éves már szuperül elvan az edzőteremben vagy a nappaliban, ha valami érdekeset csinálhat közben. Az edzőteremben légy résen, figyeld őt félszemmel!
  • OLDD MEG A MUNKAHELYEN! Ez nyilván nagyon speckó kérdés: adnak-e heti 2x lehetőséget, hogy korábban elmenj sportolni? Vannak helyek, ahol ez opció. Érdeklődj utána! Sok nagy cégnél van saját terem, ahol nyilván gyorsabban és olcsóbban oldhatod meg a mozgásod.

 

Hámori Blanka vagyok, anyuka, edző, blogger. Ha fittebb formára vágysz anyukaként, kövesd a blojaimat: itt a Fitneszanyu blogban kifejezetten anyukáknak írok, a másik blogomban kissé holisztikusabb a szemlélet 🙂 Nézz rá a honlapomra is, ahol egy csomó letölthető ingyen anyagot, programot, ajándékot és ingyenes konzultációs lehetőséget is találsz! 🙂

www.holisztikusfitnesz.hu

Blanka

Hogyan tedd profivá az edzésedet?! (9 TIPP)

Miben különbözik egy profi edzése a kezdőétől?! Ha Te is érezted már azt, hogy sötétben tapogatózol edzés terén, és kesze-kuszának érzed az edzéstervedet (ha egyáltalán van ilyen) – ez a bejegyzés Neked szól!

#1 Bemelegítés

A profi SOHA, DE SOHA nem hagyja ki a bemelegítést! Erről már számtalanszor írtam, de nem lehet eléggé hangsúlyozni! A jó bemelegítés tartalmaz keringésfokozást, körzéseket-nyújtásokat és hajlításokat – mindez kb. 10 percet vesz igénybe.TANULSÁG: Hogy valóban hatékony legyen az edzés, és elkerüld a sérüléseket, mindig egy alapos bemelegítéssel kezdj, ami felkészíti a szervezeted a komoly munkára!

#2 Fokozatosság

A profi mindig okosan, a fokozatosság-elvét betartva építi fel az edzését, mind rövidtávon (1 edzésen belül), mind hosszú távon (pl. egy 6 hetes edzéstervet nézve). A kezdővel ellentétben – aki a kezdeti lelkesedéstől elvakulva egyből napi 2 aerobik órával kezd, amit egy hétnél tovább nem is bír – a profi a jelenlegi fittségi állapotának megfelelően dolgozik! TANULSÁG: Te is maradj nyugodt, dolgozz fokozódó terheléssel, hisz így biztosan fejlődni fogsz!

#3 Gyakorlatok végrehajtása

A profi igyekszik tökéletesen végrehajtani az egyes gyakorlatokat, mert tudja, hogy a tessék-lássék megoldás nemcsak hogy sérüléshez vezethet, de valójában nem is hozza meg a kellő eredményt – csak időpocsékolás. TANULSÁG: Tégy úgy, mint a profi – számára is mindig vannak új gyakorlatok: ő ilyenkor utána néz, vagy a még profibbtól megkérdezi, mi a helyes végrehajtás módja!

#4 Gyakorlatok sorrendje

Talán leginkább azon látszik, ki dolgozik tudatosan, edzésterv alapján, és ki a laikus, hogy milyen sorrendben hajtja végre a gyakorlatokat. A sorrend ugyanis egyáltalán nem mindegy, valamilyen koncepción alapszik, vagy valamilyen módszert vesz figyelembe! TANULSÁG: Ha most kezdtél el edzeni, minden egyes izomcsoportra egy-két gyakorlatot hajtasz végre, melyek sztenderd sorrendje: mell-hát-váll-kar-láb-has.

#5 Tudatos módszer-választás

Sokféle edzés-módszer létezik, amit az edző aszerint variál, hogy mi a vendég célja, mire képes, milyen szinten van a fittsége, koordinációja, mik a lehetőségek. 2 nagy tévhit van a módszerekkel kapcsolatban: 1. „Ha fogyni akarok, csak kardiózom” – Ez nem igaz, a súlyzós edzés ugyanis nemcsak hatékonyabbá teszi a zsírégetést, de a megfelelő izomzat nélkül elképzelhetetlen a szép testforma. 2. „Oda edzek, ahonnan fogyni akarok” – Helyi zsírégetés nem létezik, úgyhogy a kezdetektől teljes testre kell edzeni! TANULSÁG: az alap edzésmódszer kezdők számára: teljes testes edzés, minden izomcsoportra egy-egy gyakorlattal, kiegészítve kb. 30 perc közepes intenzitású kardióval. (Heti 3x-4x)

#6 Hozzáállás

A profi egészen biztos, hogy nem riad vissza újfajta edzésfajtáktól, vagy gyakorlatoktól. Kipróbálja a négyütemű fekvőtámaszt akkor is, ha utoljára az általános 5. osztályában találkozott vele, és bemegy egy újfajta aerobik órára – csak kipróbálni magát, csak a móka kedvéért! TANULSÁG: Légy nyitott és bátor, hogy ne szorulj a „szokásos” gyakorlatok és gépek korlátai közé! Ha elsőre nem megy: menni fog legközelebb, vagy azután – miközben folyamatosan fejlődsz!

#7 Mennyiség és intenzitás

A profi tudja, hogy a fitneszben minden számnak jelentősége van! Az erősítésben pl. nem mindegy milyen ismétlés számmal dolgozol, miből hánykor csinálsz. Ha nagy súlyokkal 3 x 8 ismétlést csinálsz, inkább az izomvastagítását éred el, míg ha 3 x 12 ismétlést kisebb súllyal végzel, akkor az izom állóképességét növeled, és zsírégetést segíted elő. A profi a kardió edzés közben a pulzusszámot is figyeli: az alacsony intenzitás a bemelegítésnél használatos, vagy regeneráló hatással bír, a közepes intenzitás kiváló a zsírégetéshez, a magas pulzusszám az állóképesség növelést szolgálja.

#8 Hosszú távú étrend

A profik a szalmaláng-szerű diéták helyett a hosszú távú diétát választják, hiszen nem engedhetik meg maguknak, hogy az efféle drasztikus étrendek leépítsék a nehezen felépített izmokat! Tudják, hogy a fogyás nem a testtömeg fogyását, hanem a zsírszövet fogyását jelenti – így olyan étrendet állítanak össze, mely ezt a célt szolgálja! TANULSÁG: ne bonyolítsd túl a dolgokat, ha étrendről van szó! A mellébeszélés és divatos sallangok helyett maradj a jól bevált módszernél: a szénhidrát bevitel csökkentésénél, és a minőségi ételek választásánál!

+1 A „fíling” meglelése

A profit a szakmai tudatosságon túl még egy nagyon fontos dolog megkülönbözteti a laikustól: ez pedig a „fíling”. Szereti az edzést, mert megtalálta a neki való mozgásformát, szereti az edzőterem zsivaját, vagy a szabadban futás szabadságát, az uszoda illatát, a tükrös terem hangulatát! Az utolsó tanulság tehát: találd meg azt, ami örömmel tölt el, mert akkor garantált a következetesség és rendszeresség – ez pedig a siker titka!

Ha tetszett a bejegyzés, várlak holnap egy „nőnapi tűNŐdő” poszttal! Addig is jó olvasgatást itt, vagy a facebookon: facebook.com/Fitneszanyu! 🙂 Üdv, Blanka

Reggeli torna - picit másképp

Ha eddig azért nem mozogtál, mert semmi szabadidőd nincs – akkor ez a kis edzésterv Neked szól! Mivel kb. 20 percet vesz igénybe, ne várj káprázatos változást – de még az is lehet, hogy lesz eredménye… Az viszont tuti, hogy jobban indul a napod, javul a közérzeted, aktívabb és energikusabb leszel tőle, és ki tudja: talán megjön a kedved a komolyabb edzésekhez is! : )

Minden reggel (eleinte csak 2 naponta), miután felkeltél szánj rá 20-25 percet, csupán egy pár kézisúlyzó fog kelleni hozzá (kezdő hölgyek esetében 2-3 kg).

A-nap

1. Guggolás szűken (12) és fekvőtámasz váltva (12) x3
2. Lórúgás gyakorlat váltva (12-12) x3
3. Felülés (15) és felhomorítás váltva (12) x3

B-nap

1. Kitörés hátra kilépéssel, közben bicepszezés (10-10)  és evezés (15) x3
2. Hasprés (15) és fordított hasprés (12)  x3

C-nap

1. Széles terpeszben guggolás (15) és vállbólnyomás (15) x3
2. Előreemelés (12) és törzsfordítások (30)x3
3. Vádli 1 lábon (15-15) x2-3

Ne feledkezz meg a gyors  bemelegítésről az elején: ) Jó edzést, szép napot! Üdv, Blanka

Fitneszanyu GYIK :)

Olyan nincs, hogy fitnesszel kapcsolatban ne legyenek kérdések. : ) Mind a blogban, mind a vendégektől folyamatosan kapom a kérdéseket – ezért úgy döntöttem, hogy most  összeszedve megválaszolom a leggyakrabban elfordulókat! Olvasd el, hátha pont az egyiken elmélkedtél a napokban! 🙂 Kérdés típusok: általános kérdések, anyukák kérdései, kérdések a kiegészítőkről.

ÁLTALÁNOS KÉRDÉSEK

Ha csak zsírégető pulzus tartományban kardiózom, biztosan lefogyok?  Akkor biztos a siker, ha NEM csak ezzel a módszerrel dolgozol, hanem kiegészíted. A max. pulzusod (220-életkor) 60-70% közötti tartomány a zsírégető pulzustartományod. Ha ezt a tartományt tartod a kardió edzésed alatt, az edzésen a szervezet az energia nagy részét zsírraktárból nyeri (=zsírégetés). Érdemes azonban intenzívebb szakaszokat is beiktatni az edzésbe, hogy a szervezetet akkora terhelésnek tedd ki, mely következménye, hogy az edzés után is égeti a zsírt! Azonban ne feledkezz meg a súlyzós edzésekről sem, hiszen a zsírégetést nagyban elősegíti a megfelelő izomzat! Kapcsolódó cikkek: Pulzuskontroll (Hogyan mozogjunk a szoptatás alatt?), Intervall edzés

Pontosan melyik típusú csoportos órák ajánlottak, ha fogyni szeretnék? Az aerob típusú órákat mindenképp ajánlom, hiszen ezeken megemelkedik a pulzusod. Ilyenek a step- és dance órák, vagy a pörgős zsírégető órák, és az intenzívebb spinning órákat is ajánlom. Az alakformáló órákat is érdemes azonban látogatni, hogy az izomtónus nőjön, mely a zsírégetést elősegíti.

Azt hallottam, hogy a súlyzós edzéstől növök, nem fogyok. Ez igaz? Nem. A zsírégetéshez és az edzettség megalapozásához a kis súly (de nem évekig az 1-2 kilós!) és a nagy ismétlés szám ajánlott. Azonban ha a kis súlyok már kevésnek bizonyulnak, érdemes növelni a terhelést – a hatalmas body-s izomzat nem egyik napról a másikra alakul ki! Ha közben figyelsz a kardióra, és az étkezésre, nem hízni fogsz, hanem egy nagyon szép, formás izomzatot alakíthatsz ki. Kapcsolódó cikk: Súlyzós edzés nőknek I.-II.

Ha sok oldalláb emelésnél érzem, hogy „ég”, akkor a zsírégetést érzem? Nem, hiszen a zsírégetés egy sejt szinten zajló folyamat, ami azt jelenti, hogy a szervezet a zsír raktárból nyeri az energiát. Amit érzel az az izom fáradása, ill. savasodása. Az utóbbi főleg az aerobikórákon észlelhető, mikor sok picit emelünk-pumpálunk. Kiábrándító, hogy pont ez a módszer (amit ilyen intenzíven érzel), kevésbé hatékony, mint ha nagy, teljes mozgás tartományos mozdulatokat végzel – nagyobb súllyal.

Otthoni tornával nem is lehet fogyni? De lehet, csakhogy az otthoni torna hátránya a korlátozottság: a kevés hely és eszköz. Azonban ha nagy izomcsoportokat megmozgató gyakorlatokat (pl. guggolás, kitörés) variálsz a kisebb izomcsoportokat megdolgoztatókkal, akkor elérheted a magas pulzust, mely a zsírégetés alapja. Ha intenzíven használod a szobabiciklit, a biciklizgetés helyett szintén érhetsz el eredményt! Arra azonban figyelj oda, hogy ha már kevésnek bizonyul a terhelés, próbálj váltani (kinti futásra, nagyobb súlyra, edzőtermi edzésre) Konkrét edzéstervek otthonra: újrakezdő terv; Köredzés; Szobabicajoz(gat)ás a tévé előtt  – ugye, csak viccelsz?!

Heti hány alkalom kell ahhoz, hogy látsszon az eredmény? Mennyi ideig tart egy ideális edzés? Kezdetekkor heti 2-4, később 3-5 edzés elegendő ahhoz, hogy fejlődjünk – sőt, nem is szabad mindennap edzeni, heti 1-2 pihenő nap szükséges, hogy a szervezet kipihenje magát, és legyen ideje alkalmazkodni a változáshoz. Az ideális edzés 1-1,5 óra, bár vannak rapid edzések, melyek egy-egy izomcsoportra dolgoznak nagyon intenzíven, de ezt csak haladóknak ajánlom. A 2 órás edzés már nagyon hosszú, és jó tudni, hogy 2 óra után a szervezet már a fehérje raktárakhoz nyúl energiáért, vagyis az izomból „éget”, így ennek már értelme sincsen. Ha 2 órás aerobikra mész, az azért fér bele, mert ott vannak pihenő szakaszok, pl az első óra végi nyújtás, második óra bemelegítése.

Heti többször járok aerobikra, még sincs változás. Miért?! Mert az aerobik egy nagy átlag közönség szintjét lövi be, vagyis nem lehet fokozatosan intenzívebb, hiszen van, aki nem jár rendszeresen, vagy épp most kezdi el. Így a terhelés nagyjából mindig ugyanaz (ez az egyik órán nagyobb, másikon kevesebb) – a szervezet pedig alkalmazkodik (=fejlődik), vagyis egy idő után nem jelent számára kihívást ugyanaz a terhelés. Vagyis emelned kell az adagon valahogy 1. ugyanazon az órán nagyobb súly használata 2. másik típusú óra kipróbálása – hogy új inger érje a szervezetet 3. kondi termi, és kardió edzések beiktatása

FB_20141122_15_54_55_Saved_Picture

ANYUKÁK KÉRDÉSEI

A terhesség alatt szétnyílt a hasizmom és nem nőtt össze. Mit tehetek? Hogy a haspréseket lassan végzed, megtámasztva a hasizmot pl. így: hajts hosszában félbe egy törölközőt, és tedd keresztbe magad alá, majd elől keresztbe fogd össze, hogy „szorítsa” a derekat. Egész nap figyelj oda a has-kontrakcióra, vagyis a has megfeszítésére – még mosogatás, vagy ülés közben is!! (Hamarosan szakemberünk cikke a témában!!!)

A terhességi csíkjaim nagyon zavarnak. Eltűnnek valaha? Nem, de a felesleg leadásával és az erősítésnek köszönhető izomtónus fokozódással egyre kevésbé látszanak a striák!

Mikor lehet elkezdeni edzeni a szülés után, és hogyan? Ha korábban és a terhesség alatt rendszeresen sportoltál, már akár 1 hét után. Ha nem, akkor a 6. heti orvosi vizsgálat után egy kezdő edzéstervvel indíts! Részletesen: Mikor kezdhetünk edzeni a szülés után?; Példa kezdő edzéstervre; Mozgás a gyermekágyas időszakban; Edzésterv alapok

A baba-mama torna edzésnek számít? Igen, de csak a kezdetekkor. A baba-mama remek megoldás, hogy a picit ne kelljen másra bízni, és szakember által irányított edzésen vegyél részt. Azonban egyrészt mert csoportos óráról van szó, másrészt mert a fél szemed mindig a picin lesz – nem a legintenzívebb edzésmegoldás.

Nekem tényleg nincs időm a baba / család / háztartás mellett edzeni! Mit csináljak?! Először is gondold át, hogyan nyerhetnél több szabadidőt (Időnyerő c. bejegyzés), másodszor is nyugodtan lelkiismeret furdalás nélkül kérj segítséget – hogy magadra is jusson időd! Ne feledd, hogy ha az anya jól van, mindenki jól van. Harmadszor pedig ha mást nem, otthoni tornát iktass be az életedbe – ehhez nem kell kimozdulnod sem otthonról.

10434001_1003078739718901_9112635059693737626_n

KÉRDÉSEK KIEGÉSZÍTŐKRŐL

Az edzés közben hordandó övek és nadrágok segítenek valamit? Igen, mert a magas hőmérséklet segíti a zsírszövet fellazulását, amit így könnyebb égetni. (Lásd a Helyi fogyás – mégsem kamu? c bejegyzést) Azonban fontos tudni, hogy ezek a kiegészítők is csak és kizárólag edzésmunkával együtt érnek valamit!

Miért jók a zsírégető fitnesz-krémek, amiket edzésre kell felkenni? Mert a fahéj vagy paprika alapú krémek kémiájukkal vérbőséget okoznak, és ezzel magasabb hőmérsékletet idéz elő az adott területen. Ennek következménye az, amit a fenti részben a nadrágoknál leírtam.

Ha otthon edzenék, milyen eszközöket érdemes beszerezni? Egy intenzívebb edzéshez a kettlebellt vagy a TRX-et ajánlom, mert ezeket bárhol használhatod és rendkívül változatos és hatékony edzést építhetsz rájuk. Ha súlyzós, alakformáló klasszikus edzésre vágysz, kezdetnek egy 3 kilós súlyt ajánlok (mely azonban bizonyos gyakorlatokhoz, ill. egy idő után az összeshez) kevés lesz. Kezdetnek azonban ez az alap eszköz, ha rendesen edzel vele 2-4 hónapig elég lesz. Labdákba és gumiszalagokba is érdemes néhány ezer forintot fektetni, ha sokoldalú edzésre vágysz, de semmit nem vesztesz ha nincs. Kapcsolód cikkek: Újrakezdő terv; Intervall edzés

Az igazán jó edzéshez szükséges a pulzusmérő óra?! Nem, a pulzust nyaki ütőéren is kényelmesen mérheted.

Térdfájós vagyok. Segít a térdszorító? Igen, mert az ízületet kicsit jobban összetartja, azonban a legjobb megoldás ha (eleinte kímélő) gyakorlatokkal megerősíted az adott ízület körüli izmokat, hogy levegyék a terhelést az ízületről.

Melyik étrend kiegészítővel érdemes próbálkozni? A vendégeimnél a 0. lépés a mikroalgák beiktatása,  hiszen a tápanyag hiány megszüntetése, az energikusabb és jobban működő szervezet a fogyás alapja, valamint a minőségi edzésekhez is szükséges. Utána jöhetnek a fehérjék, amik a szép alakot biztosítják, és végül a zsírégető készítmények, hogy gyorsabb és látványosabb változást érj el. Ezekről itt írtam összefoglalót!

FB_20141130_18_11_00_Saved_Picture

Fitneszanyu-tipp: ne feledd, hogy a fitness egy olyan téma, amihez “mindenki ért”- kissé vakvezetvilágtalant stílusban adják az emberek a tanácsot egymásnak, melyek sokszor megalapozatlanok, sőt néha veszélyesek! Anyukaként/kismamaként kiemelten fontos hogy szakembertől kérj tanácsot! Ha bizonyos témában tanácstalan vagy, vagy egy konkrét kérdésed van, írj bátran a fitneszanyu@gmail.com-ra, vagy kérdezz a Facebookon!

Ki vagyok? 2008 óta aerobik és személyi edző – és 2012 óta boldog anyuka is. Az életmód-tanácsaimmal és edzőként a holisztikus – vagyis testi-lelki változásokat együttesen kezelő – szemléletet képviselem. És nemcsak az edzéseken a vendégeimnek, hanem a blogjaimon, honlapomon keresztül is segítek, ha szeretnéd! Komplex programokkal, ingyenes online konzultációval, étrend kiegészítőkkel, hamarosan workshopokkal is – látogass el a honlapomra!

www.holisztikusfitnesz.hu

 

Fitneszanyuk a szülőszobában

A blogom elsősorban arra koncentrál, hogyan lehet „sima” anyukából fitneszanyuvá válni. Most azonban nézzük meg, mi a helyzet azokkal a nőkkel, akik már a szülés előtt fitneszesek voltak? Vagyis rendszeresen és keményen edzettek, akár hobbyból, akár hivatásból. Most nyilván azt gondolod, nekik könnyebb a fitneszanyuvá válás. Nos, jól gondolod. Már a szülőszobában óriási előnnyel indulnak!

Néhány fitneszben mozgó nőtársammal, a saját szülésemet is felidézve összegyűjtöttük, miben segíthetett a rendszeres edzés a szülés pillanataiban. Miért könnyebb azoknak, akik már korábban is eleve fitneszanyunak készültek?! 🙂

Mert ismerik a fájdalmat
Dr. Hirschler Imre írja a fájdalom nélküli szülés kapcsán, hogy „a méhizomzat szülés alatti működése igen nagyfokú izommunka, jelentős sportteljesítménynek felel meg. De saját tapasztalatunkból is tudjuk, hogy a mégoly nagy izommunka okozhat fáradtságot, de fájdalmat nem.” Nos, egy izom hosszútávú munkája valóban okozhat fáradtságot fájdalom nélkül, azonban egy izom teljes összehúzódása igenis fájdalommal jár. Aki végez kemény súlyzós edzéseket, az tisztában van ezzel, ismeri az izomfájdalom fogalmát. Tudja, hogy az izom akkor fáj, ha dolgozik – ez a gondolat pedig megnyugtató egy fitneszes számára. Az edzésen azért, mert tudja, hogy fejlődik, a szülőszobában pedig, mert tudja, hogy halad az ügy. 🙂

Mert tudja szabályozni a légzését
Akár súlyzós, akár kardió edzésről van szó – a helyes légzés kulcsfontosságú. Aki rendszeresen edz, tudja ezt, hiszen már rájött, hogy a helyes ritmusú és sebességű kifújás-beszívás rengeteget segít munka közben. Ahogy korábbi (futásról szóló) bejegyzésben írtam, csak a légzéstechnika fejlesztésével jóval tovább bírjuk a futást, jóval nagyobb súllyal tudunk edzeni! A szülésre felkészítő könyvek és tanfolyamok pedig szintén a légzést helyezik előtérbe. Habár sokaknak nem tűnik nagy kihívásnak a tudatos légzés, a szülés közben kiválik, hogy a legtöbb nőnek fogalma sincs, hogyan lehet koncentráltan lélegezni. A rendszeres edzők számára azonban ez már rutin-kérdés.

Mert van testtudata
A testtudat szó sajnos sokaknak nem jelent semmit, pedig különösen a nőknek nagy szükségük van rá. Egyrészről mert egy testtudattal rendelkező nő kihúzott derékkel megy, harmonikusan mozog, kecses, szép. (A legtöbb esetben a „jó nőket” csupán a testtudat megléte különbözteti meg a slamposoktól.) Másrészről a szülés közben is elengedhetetlen, hogy tökéletesen tisztában legyünk vele, hol van a hasizmunk, hogyan kell megfeszíteni vagy ernyeszteni a különböző izmokat. Ha rendszeresen edzettél, végeztél néhány farizom-gyakorlatot, has-gyakorlatot, stb – akkor sikerült megismerned annyira a tested, hogy a szülés alatt is tökéletesen urald!

Mert össze tudja hangolni a mozdulatait
A fitneszben vannak ún. összetett gyakorlatok. Például megteheted, hogy guggolsz 15-öt, majd vállból kinyomod a súlyt 15-ször – de ha már erősebb vagy, és mindkét gyakorlatot megtanultad jól végrehajtani, egyszerre is végrehajthatod a kettőt – ez az összetett gyakorlat. Ha már olyan erő és tudat szinten vagyunk edzésen, hogy összetett gyakorlatokat végzünk (vagy más bonyolult mozgásformát szépen végzünk, akár táncolunk, akár snowboardozunk) – akkor a szülés közben sem okoz gondot majd egyszerre felemelni a fejet és kifújni és nyomni. Mert ezeket a tevékenységeket is komolyan össze kell hangolni, méghozzá minél nagyobb rutinnal! Mert minél kevesebbet koncentrálunk arra, hogy összehangoljunk, annál több energiánk marad az erőteljes, pontos végrehajtáshoz. (Sosem felejtem el, hogy a kórházban az egyik szobatársam felháborodottan mesélte, hogy „ennyi mindenre kellett koncentrálnia, mikor még 2 dolgot is olyan nehéz egyszerre…”:))

Mert tudja, hogy „azok” az izmok is izmok
Az intimtorna végzése a terhesség alatt nemcsak azért fontos, hogy aztán a kitágult hüvelyizomzat ne legyen gond az ágyban. Egyébként sem szabályszerű, hogy az első szülés alkalmával „kell plusz egy öltés” – ahogy a poénos mondás tartja. Inkább azért ajánlom ezen izmok edzését is, hogy a szülés alkalmával valóban tökéletes testtudattal rendelkezzünk! Úgy tartom, hogy igaz az „edzek rá, tehát ismerem” – vagyis, minél többször dolgozom egy izomra, annál inkább megismerem a működését, és tudom tudatosan dolgoztatni. A szülés alkalmával hatalmas előnyt jelent, ha tudatosan tudjuk ellazítani a gáttájékot, és a hüvely izomzatot! Mindenképp kötelező tehát a feszítést-ernyesztést hosszú időn át gyakorolni!

Agy és izom – mindkettő dolgozik a szülés alatt!
A szülés alatt a megfelelő izomzat (főleg a has és csípő izmok) természetesen rengeteget számít. A terhesség alatt ugyan nem edzünk a has alsó izmaira, és egy idő után az egyenes hasra sem ajánlott (lásd: A hasizmok edzése c. bejegyzés), de ha előtte rendszeresen dolgoztattuk őket, akkor a szülésnél máris előnyben vagyunk. Azonban nemcsak az izommunka, de a megfelelő agymunka is rendkívüli segítség lehet a szülés alatt. Aki az edzések alatt megtanulta mantrázni magának, hogy már nincs sok hátra, ki fogom bírni, uralom a helyzetet, stb, az a szülés alatt is bevetheti ezt a tudományát, és nem kap sokkot attól az érzéstől, hogy a fájdalom, az orvos, a szülésznő vették kézbe az irányítást, és ki tudja mi lesz…

Az edzés rengeteg mindenre megtanít, sokkal többről szól, mint „-3 kiló júniusra!” Olyan extrém helyzetekben, mint egy baba világrajötte is hatalmas előnyt jelenthet!

 

 

Ki vagyok? 2008 óta aerobik és személyi edző – és 2012 óta boldog anyuka is. Az életmód-tanácsaimmal és edzőként a holisztikus – vagyis testi-lelki változásokat együttesen kezelő – szemléletet képviselem. És nemcsak az edzéseken a vendégeimnek, hanem a blogjaimon, honlapomon keresztül is segítek, ha szeretnéd! Komplex programokkal, ingyenes online konzultációval, étrend kiegészítőkkel, hamarosan workshopokkal is – látogass el a honlapomra!

www.holisztikusfitnesz.hu

 

 

Luxus-e az edzés - anyukáknak?!

Kezdjük a mai bejegyzést egy szituációs játékkal! Képzeld azt, hogy a Facebookon felfedezed: egy barátnőd, aki mondjuk 2 gyerekes anyuka, káprázatosan lefogyott, remekül fest! A kép aláírásból kiderül, hogy 15 kilót adott le úgy, hogy edzőterembe járt heti 3x egy-egy órára. Mit reagálnál először?

 

  • Inspirálva éreznéd magad, hogy te is hozzáláss az edzésekhez? “Tényleg sikerülhet jó formába kerülni!”-gondolnád.
  • Odakommentelnéd, hogy „gratula”, de legbelül irigységet éreznél? Talán dühös lennél, mert „ő megteheti”, mert van rá ideje, pénze? Elkezdenél-e azon morfondírozni, hogy igazságtalan az élet, mert ő neki van rá lehetősége, neked pedig nincsen?
  • Vagy akár az is megfordulna a fejedben, hogy biztosan a gyerekei, otthona látják kárát a „kimaradásoknak”?

Amennyiben az első lehetőséget választottad, már most gratulálok neked a leendő sikerért, hiszen a fitneszanyuság első lépése az inspiráció, a lelkesedés a Változás iránt! Azonban ha az utána következő válaszokat érezted magadénak, valószínűleg el kell gondolkodnod a mozgással való viszonyodról. Úgy képzelem, hogy ez rengeteg anyukát érintő kérdés:

miért érezzük luxusnak ma, 2017-ban Magyarországon, mi anyukák, hogy a mozgás luxus?!

Miért kapok még mindig olyan leveleket anyukáktól és / vagy a párjaiktól, hogy “heti 3 mozgás?! Ki az aki ezt megteheti, ugyanmár!” (Az edzőteremben ugye olyan közeg vesz körül, ha a sportolás alap. A blogon keresztül azonban egész más meglátásokat is kapok.)

A miértekre persze, az első válasz az, hogy a pénzhiány az ok, hiszen a mozgás egy bizonyos életszínvonal felett engedhető csak meg: azoknak akik nem dolgozzák magukat halálra, belefér pénzben meg energiában is az edzés.

Én most nem megyek bele, hogy ebből mennyi múlik rajtunk és mennyi valóban a körülményeken. Tökéletesen tisztában vagyok vele, hogy a körülmények mennyire sokat számítanak. Ha azonban úgy érzed, csak 1 picit is szeretnél változtatni, megmutatom mi az a 2 kincs, amire szükséged van – és mindez NEM a nagybetűs luxus!

1. A legnagyobb kincs a megfelelő támogató kör.

Hogy a családom megértse azt a nézőpontomat, hogy a mozgásom (heti 2-4 alkalommal) nem úri hóbort, hanem jár! Sok anyuka írja a blogon keresztül, hogy hogyan „tornázgathatnának” otthon, mikor egyszerűen érzik, hogy ez nem helyes. Érzik a párjuk nézésén, a környezetük hozzáállásán. Nagyon jó lenne, ha mindenkinek annyi támogatója lenne, mint nekem van: azt hiszem, anyukám titkon feminista, a szülés után ő maga biztatott, hogy mozduljak ki néha, csak a hecc kedvéért dolgozzak kicsit, mozogjak, bízzam rá a picit – a párom pedig szintén tökéletesen támogatott mindent, amitől jobban vagyok. Sajnos ez nem mindenkinél van így, tudom. Sok önző ember van, aki csak a saját kényelmét félti, és mindent megtesz azért, hogy ez ne sérüljön. Az anyák sokszor a kiszolgáló-személyzet szerepkörében vannak, természetesen nem fogadja majd lelkesedés az ötletet, hogy mostantól kevesebb feladatot lát el, mer spinningelni megy. Egyébként rengeteg családban fellépő probléma, ha az egyik tag drasztikus (életmódbeli) változtatásra szánja el magát. A környezet sok módszerrel akadályozhatja meg az anyukát, hogy néha önmagával is törődjön, változzon: lelkiismeret-furdalás keltéssel („a gyerek látja kárát a kimaradásnak”), sértéssel („nézd meg, hogy néz ki a lakás!”), észérvekkel („így is túl sok dolgod van”), elkedvetlenítéssel („már megint fogyózol?! Eddig se tudtad végigcsinálni…”) Sokszor a háttérben a féltékenység is lehet: “Mi lesz, ha megint bomba alakja lesz?!” Akármi is legyen az ok, vagy a módszer:

szúrjuk ki, ha akadályoznak!!

Semmi értelme elhinni, hogy nem fog menni, hogy nem érdemeljük meg, vagy hogy a háztartásban pont az a heti 3-4 óra lesz számottevő! Tegyük félre a félelmeket, hogy nevetség tárgya leszünk, vagy utasítsuk el a vádakat, sértéseket! Én is hiszem, hogy az anyuka a család lelke, és pont ezért fontos a sport: „ha az anyuka jól van, mindenki jól van”. Ha néha kikapcsolódva, mosolyogva tér haza (vagy teszi le otthon a kézisúlyt), és utána képes odafigyelni a beszélgetésre, nevetni, és elégedetten néz tükörbe – sokkal jobban jár a család, mint ha minden este csillog az összes eltörölt pohár, és üres a mosogató.

2. A másik kincs: a megfelelő hozzáállás – önmagamtól.

Ha sikerült félretenni a lelkiismeret furdalást, és a környezet károgó hangját kikapcsolni, akkor már csak a belső démonjainkkal kell megküzdeni. A leghangosabb az, amelyik az időhiányról beszél. Pedig az időhiány, amiről annyian beszélnek, sokszor nem olyan észveszejtő, mint amilyennek látszik. Egy jó időbeosztás segít, hogy tartsuk a menetrendet, és azt a megnyugtató érzést adja, hogy holnap is van nap, nem vagyok elhavazva, bizonyos dolgokat úgyis csak holnapra osztottam be. Akinek van időbeosztása, az azt is átlátja, hol csúszik ki a kezéből a gyeplő. Nekik leesik, hogy mennyi időt pazaroltak egy nap a Facebookon lógásra, vagy egy színvonaltalan műsor bambulására. Ezeken ugyanis rengeteget lehet spórolni! Az időbeosztás témájához tartozik a „nemet mondás” képessége is. Hogy bizonyos emberekre, munkákra, programokra, póttevékenységekre nemet mondunk, mert az edzés fontosabb. Ha nem fontosabb, akkor persze nem kötelező – de akkor legyünk tudatában annak, hogy hoztunk egy döntést, aminek pl. az a következménye, hogy nem fogyunk le. Szükséges az „ajándékórák” felismerésének a képessége is, mert az ajándékóra (pl. egy órával hamarabb aludt el a pici, vagy “ottragadt” egy barátnőnél / mamánál egész délutánra = egyedülálló anyukáknál: apás-hétvége van…) remek alkalom az edzésre. Persze ehhez szükség van némi spontaneitásra: hogy azonnal át tudd rendezni az eltervezett időszakot úgy, hogy az edzés beleférjen. Ha rugalmasak vagyunk, és az „akkor edzem, amikor csak le tudok csapni egy ajándékórára”-elvet követjük, pluszban heti 1-2 alkalommal is leedzhetünk! Nem is gondoltad volna, mi?!

A másik nagy érv a pénzhiány. Nos, erre a problémára már számtalan megoldást kínáltam az otthoni edzésektől kezdve a futásig. Óriási tévedés azt hinni, hogy a mozgás pénzbe kerül!

És persze: a mozgás nem KÍNZÁS! A mozgás legyen flow, stressz-levezetés, öröm-forrás, kikapcsolódás, én-idő! Ez talán a lényeg. Ha ezt megértjük, magunknak teszünk szívességet – és persze az egész családnak, hiszen

ha van miből, akkor újra tudunk adni.

Ha tehát eddig úgy gondoltad, hogy a mozgás luxusnak számít, most már tudod, hogy egyáltalán nem az. Inkább egy szuper megoldás, hogy

  • kiegyensúlyozottabb ember légy
  • önmagával elégedett,energikus nő
  • kevésbé stressze, netán vidám anya és társ 🙂
  • összeszedettebb munkaerő

 

Ki vagyok? 2008 óta aerobik és személyi edző – és 2012 óta boldog anyuka is. Az életmód-tanácsaimmal és edzőként a holisztikus – vagyis testi-lelki változásokat együttesen kezelő – szemléletet képviselem. És nemcsak az edzéseken a vendégeimnek, hanem a blogjaimon, honlapomon keresztül is segítek, ha szeretnéd! Komplex programokkal, ingyenes online konzultációval, étrend kiegészítőkkel, hamarosan workshopokkal is – látogass el a honlapomra!

www.holisztikusfitnesz.hu

Edzéstervet e-mailben? NEM!

Rengetegen kérnek e-mailben edzéstervet, megadva egy-két infót arról, hogy most hány kilónál, milyen fajta edzésnél “tartanak”. Ilyenkor mindig azt tudom válaszolni: E-MAILBEN NEM ÁLL MÓDOMBAN EDZÉSTERVET KÜLDENI.

Ennek különböző okai vannak:

1. A súlyod-magasságod enyhén szólva is kevés infó ahhoz, hogy meghatározzuk, mennyi fogyásra/hízásra van szükséged. Nagyjából be lehet lőni (BMI alapján), hogy mire lehet szükséged – de arról például fogalmam sincs, hogy ebből mennyi az izom, mennyit bírsz futni, milyen a kondíciód…

2. Lehet, hogy írsz egy edzéstípust, amit rendszeresen végzel, azonban például a “futni szoktam” jelenthet napi 1 óra futást, vagy heti 1 kocogást megállásokkal, és ugyanígy bármely  edzéstípusról is van szó: rengeteg variáció létezik, ahogyan ezt űzöd. Az első személyi edzésen pont ezért van a konzultáció után fittségi tesztelés, mely objektív képet ad arról, hogy mennyire vagy terhelhető.

3. Van, aki pontosan leírja az edzéstervét, étrendjét, napirendjét, érzéseit, hátterét. Én nagyon örülök ennek a bizalomnak, csak sajnos (és tényleg sajnálom) sokszor nincs időm minderre reagálni, így a válaszom kétértelmű, “neszesemmi-fogdmegjól” lehet – amivel nem jutsz előrébb.

4. A személyreszabott edzésterv lényege pont az, hogy a fentieket (kondíciód, életszituációd, céljaid, paramétereid stb) SZEMÉLYESEN konzultáljuk meg és állítjuk be a terhelésed. Azontúl a gyakorlatokat többször is végigvesszük, hogy helyesen, megfelelő tempóban súllyal, stb. hajtsd végre.

5. És persze a hozzáállás. A hozzáállás sok mindent elárul: felemeled-e a feneked és megteszed az ELSŐ lépést, hogy elgyere személyesen? A pályám kezdetén sokakhoz kijártam házhoz, ajánlottam fel ingyen személyi edzést, hogy gyakoroljak. Mondanom se kell, hogy azok, akikhez így jutott el edzésterv, a mai napig nem kezdtek bele, vagy nagyon hamar feladták. De aki rendszeresen járt, beletett időt, energiát és pénzt, azoknak a többsége már nehezebben adta fel, hisz sajnálta volna veszni hagyni, amit addig beletett.

Az első lépés a változáshoz a változTATÁS. Vagyis hogy TE teszel valamit azonkívül, amit eddig tettél (vagyis ahelyett hogy ülsz a gép előtt és várod a segítséget.) A bloggal természetesen szeretnék segíteni, tájékoztatni, sőt, minta edzéstervek is vannak, de ezek csak irányt adnak, nem pedig a TE egyénre szabott változásod hozzák el.

Úgyhogy jó edzést, sok sikert 🙂 Blanka

11-comfortzone

 

Elakadtál az edzésprogramodban vagy diétádban? Gyere el INGYENES állapot felmérésünkre, beszéljük át, hogyan tovább! Tovább a termünk oldalára.

Személyes blogomban többet olvashatsz a nőiesség, anyaság-karrier kérdésekről, motivációkról – tovább a bloghoz.

Olyan munkára vágysz, melyet végezhetsz otthon vagy csapatban, teljes vagy rész munkaidőben, akár GYES mellett?  Várunk a csapatunkba – tovább az ajánlathoz!

"Egy jó nap az éjszakával kezdődik!"

A pihenés kötelező. Mert a helyes táplálkozás, a mozgás és a pihenés az a hármas fogat, mely a fejlődés felé repít. A fáradtságot soha ne hagyjuk figyelmen kívül, mert ő jelzi, hol tartunk a terhelhetőségünkben, és megvéd a végkimerüléstől.

PASSZÍV PIHENÉS

Ez lehet a „semmittevés” (vagyis mikor ébren vagyunk, de fizikailag nem vagyunk aktívak), vagy az alvás. Az „jó alvásnak” megvannak a feltételei:

  • Kb. 8 óra
  • Egy blokkban
  • A napnak ugyanabban a szakában
  • Éjszaka (mikor kevés a fény- és zajinger)
  • Megfelelő ágy
  • Spontán alvás és ébredés

Fontos az egy blokkban alvás, hogy az ritmusos legyen. Gondoljunk a „REM-megvonásos” kísérletekre (ill. világháborús kínzásokra), mikor óránként megzavarták az alvót, mely mentális és fizikai kimerültséghez vezetett!

Jó tudni, hogy egyetlen átvirrasztott éjszaka 5-6 további napra van (negatív) hatással!

 

AKTÍV PIHENÉS

A fizikális aktivitás általi pihenést nevezzük aktív pihenésnek. Ez több féle lehet:

Más sport: Pihenés lehet egy teljesen más mozgásforma, mint amit naponta végzünk. Fontos, hogy ebben az esetben ne egyezzen sem a helyszín, sem a közeg (pl. víz – szárazföld), ne legyen edzés jellegű: legyen mérsékelt és rövid.

Szauna: Nagyon fontos, hogy a szauna csak akkor pihentető, ha rendszeresen járunk, vagyis heti 1-2 alkalommal. (Amúgy megterhelést jelent a szervezetnek a nagy hőtermelés!) A szaunának több féle formája van, és többféleképen lehet alkalmazni, de a lényeg, hogy NEM AZ A FONTOS, HOGY KI BÍRJA TOVÁBB! 🙂

Masszázs: A rendszeres masszázs szintén üdítő hatású. A masszázs hat az izomzatra: lehet relaxáló, vagy tónusfokozó, -frissítő.  Vérkeringés és nyirokkeringés fokozó, és természetesen élménynek sem utolsó. 🙂

Fitneszanyu-tipp: az ágy a legfontosabb bútor a lakásban! A plazma tévé és mosogató gép helyett erre költs, ha szükség van rá! Mindegyik családtagnak jár a jó pihenés!

 

Jó edzést, sok sikert! : ) Blanka

Ha már kialudtad magad, csak egy profi edzésterv és egy személyreszabott diéta hiányzik a TÖKÉLETES formádhoz! 🙂 Ezd bízd ránk nyugodtan! Kattints IDE MOST! :)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!