fitneszanyu

Így NE eddz a hasizmokra!

Ezzel a rövid kis poszttal szeretném Nektek megválaszolni azt a kérdést, hogy az egyenes háttal (hanyatt fekve) lábemelős gyakorlatok, és az egyenes háttal elemelkedős felülések miért NEM alkalmasak a hasizmok edzésére.

 

A válasz röviden: mert ezek a gyakorlatok a csípő izmokat edzik! Itt következik be rövidülés és nyúlás (=dolgozik az izom) és nem a hasizomban! Nézd csak ezt a videót:

Il famoso Psoas

Közzétette: Studio Equilibri – 2013. október 21., hétfő

 

Persze: érezhetjük a hasizmokat, ahogy fáradnak ezeknél a gyakorlatoknál. Ennek oka, hogy statikusan tartanak, vagyis valamiképp mégiscsak dolgoznak. AZONBAN mégse ajánlott ezeknek a gyakorlatoknak a végzése, ugyanis

  • a gerinc számára nem túl kíméletes, az ágyéki lordózis növeléséhez járul hozzá

A felülről indított hasgyakorlatoknál (hasprés, felülés) fontos, hogy mindig csigolyáról csigolyára emelkedjünk el a talajtól, a derék semmiképp ne emelkedjen el előbb, mint a hát felsőbb szakasza! Lásd:

Képtalálat a következőre: „abs training exercises”

 

Az alulról indított hasazásnál szintén “gömbölyödjünk”, a csípő és derék elemelkedhet a talajtól, de ezt NE lendületből tegyük. Lásd:

Kapcsolódó kép

 

A ferde hasizom gyakorlatoknál szintén az izom megrövidülése-nyúlása a lényeg, itt is a csípő és mellkas közeledése a cél  – ha oldalirányú a mozdulat, akkor nyilván oldalra hajolunk.

Kapcsolódó kép

 

Szóval: a hasazásnál vagy megtartunk egyenes háttal (planking) vagy a mellkas-csípő közelítésével (“gömbölyödve”) préselünk. Az egyenes háttal végzett felüléseket és haspréseket és lábemeléseket kerüljük! (Még akkor is ha anno általános iskolában az volt a “szabályos” felülés…)

 

Mi az a "WIIFM", és mit jelent ez a fitneszben?

Ádinak írtam egy mesét a saját születéséről: hogyan vártuk, hogy érkezett meg, kik látogatták először, milyen volt újszülöttnek, hogy nézett ki, mit éreztem, mikor először kinyitotta a szemecskéjét… Nos, Ádiról tudni kell, hogy nem kapkod az olvasási lehetőségek után, és van bőven gyakorolni valónk e téren. De ezt a történetet FOLYÉKONYAN OLVASTA‼

A miértje igazán egyszerű: van egy jó szlogen, ami meghatározza, hogy mit csinálunk szívesen és mit nem, mire tudjuk magunkat rávenni és mire nem:

➡️”WIIFM”⬅️

= What’s in it for me? Mi van ebben a számomra?

Ez a legfontosabb kérdés, amit (tudattalanul) felteszünk magunknak bármibe is kezdünk… Amiben van valami izgi, érdekes, valami pluszt ad nekünk (infót, érzést), azt kedvvel csináljuk – és végigcsináljuk. (Amúgy ezzel a kérdéssel közelítenek bennünket a profi marketingesek, értékesítők is – jó érzékkel “oda nyúlnak” ami a potenciális vevő WIIFM-je, vagyis ami a vevőt valóban motiválja: másképp kommunikál eladás közben azzal, aki időt akar nyerni, mint azzal, aki vonzóbb akar lenni.)

🙈 Ádit nem köti le a kökény bokorról szóló vers az olvasó könyvben – de a saját története annál inkább. Erre az egyszerű WIIFM-kérdésre alapoztam, mikor a mesét megírtam, és nem a tankönyves gyakorlást erőltettem.

💡 A kérdés: mikor változtatsz valamin (életmódon, szokásokon, szemléleten) akkor mi az igazán izgi neked abban? Mi a nyereséged? Ha nem elég motiváló, érdekes az eredmény, akkor nem fogod kitartóan tartani…

➡️ Példa: a testünk néha nem vevő arra, hogy még a szabadidejében is kontroll alatt legyen (=diéta) vagy a távoli jövőben egészséges legyen (ami megfoghatatlan dolog), de ha találunk egy sportot, ami elvisz a flowba és imádjuk, jó társaságban egy finom fehérje turmix-szal a végén, akkor lesz olyan “nyereség” kilátásban, amiért érdemes új szokást beiktatni!!

Amúgy a coachingban is azonnal “csekkoljuk”, hogy valóban megvan-e a WIIFM, vagyis kellő motiváció abban a dologban, abban a célban, amivel az ügyfél jön… Rengetegszer kiderül, hogy pl.csak más elvárásainak vagy félelemből indulna abba az irányba… Ilyenkor teljesen felesleges energiát tenni az adott vonalon, hiszen ha sikert is ér el benne, nem lesz gazán boldog tőle.

Neked mi a célod és mi a WiiFM-ed? 🙂

Szép napot Nektek! 😊

Fokozatosság: edzésben, étkezési reformokban és önismeretben

Edzőként már sokszor beszéltem a fokozatosság elvéről, de tudnotok kell, hogy a lépésről-lépésre haladás mindenféle változtatásban bevethető. TUDOM, hogy a hirtelen nagy, látványos fejlődések sokkal motiválóbbak (pl. a “10 kiló fogyás 3 hét alatt” című cikkre biztosan 100x többen kattintanának, mint erre:P), de a valóságban a legtöbb igazán eredményes változás lépésről-lépésre zajlik. Hoztam 3 területet, amiben a fokozatosság elve fontos vagy jól jöhet: edzés, étkezési reformok, önismeret.

 

Erről részletesen itt írok (kapcsolódó videót is találsz)! 🙂

Top 10 tévhit a fogyásról

„Nem az a baj, hogy tévhitekben él. Az a baj, hogy továbbadja őket.” – Ezt egy edző barátom mondta, és igaza van. A laikusnak éppúgy nem kell ismernie a fitnesz csínját-bínját, mint mondjuk az órás-szakmát, vagy az autószerelést, vagy a gyógyszerész munkáját. Hisz ez egy szakma, melyet mi is évekig tanulunk. A baj az, hogy a levegőben lógó fogalmak, elméletek összekeverednek, kisül belőlük valami, majd ezt az emberek megtanítják egymásnak. Mi a top 10 tévhit a fogyással kapcsolatban?

 

#1 „A fogyás az fogyás…”
De mennyire hogy nem így van! Ugyanis nem mindegy, miből fogytál: izomból vagy zsírból. Lehet, hogy elkezdtél egy fogyókúrát, és pár hét múlva 56 kiló helyett 52 vagy, viszont a tartásod ugyanolyan rossz, az alakod pedig ugyanúgy egy összeesett zoknira emlékeztet, csak kicsit kisebben. DE az is lehet, hogy pár hét múlva csak 2 kilóval kevesebbet mutat a mérleg, mégis látványosan fogytál, az alakod szebb, a tartásod nőies, a mozgásod harmonikus, a formák feszesek, és még jobban is érzed magad.

#2 „Mozogjunk valamit…”
Ebben a mondatban a hiba a „valamit”. Ugyanis a valamit mozogni és az edzés között óriási a különbség! Ha nagyobb szünet után (vagy netán életedben először) kezdesz mozogni, biztosan eredményt érsz el már az otthoni tornával is, vagy egy könnyebb óratípussal. Ezzel nincs is gond, sőt, támogatom – én magam is osztottam meg otthoni gyakorlatsorokat. Azonban egy idő után mindez nem lesz elég, a szervezetnek egyre nagyobb terhelésre van szüksége, új mozgásformákra, gyakorlatokra, nagyobb súlyokra!

#3 „Elég, ha hasazok kicsit…”
Nos, nehéz elképzelni, hogy valaki mindenegyes testrészén tökéletes izomtónussal rendelkezik, csak a hasa (/feneket /combja…) maradt gyenge / zsíros. Sok nő csak erre vagy arra akar edzeni, néhányan a kondi teremben is csak haspréseznek, és kicsit ülnek a belső-comb gépen. Ennek nincs értelme, ugyanis helyi zsírégetés, vagy alakformálás nem létezik! Ha fogyni szeretnénk, a teljes testre kell erősíteni, ill. kardiózni, és diétázni.

 

Még 7 gyakori tévhit, amely miatt talán Te sem tudsz fogyni >>> 

 

Szeptemberre topformában? 5 tipp az edzőtől

Közeledik a szeptember – akár van gyermekünk, akár nincs, a nyár vége mindig picit szomorkás, de közben a levegőben érződik az “új lappal” indulás lehetősége. Ugye, te is fel tudod idézni a készülődés izgalmát, az új, tiszta füzetek illatát, a várakozást, hogy meglássuk a régi arcokat?… Akármilyen rossz is elengedni a nyarat, elbúcsúzni a vízparttól, az első őszi illatoknak igenis megvan a maga hangulata, és a tisztalappal indulás lehetősége.

Hoztam 5 tippet (elsősorban anyukáknak!), amivel én magam mindig felkészülök az őszre. Ebből 4 edzői tipp, 1 pedig az “egyéb” – ami persze szintén az életmódunkhoz, a jóllétünkhöz kapcsolódik.

  1. Mozgasd át magad – de csak szeptemberben kezdj nagyobb életmód váltásba!
    Ne most kezdjünk bele a nagy életmódváltásba, mert az őszi káoszban nem biztos, hogy tudjuk tartani – de meglapozhatjuk a kondit egy laza “alapozó, átmozgató” edzéstervvel, és ha szeptemberben “beállt a rend” máris nem nulláról kezdjük a fitt életvitelt! Stressz levezetésnek is tökéletes, és a hűvösebb napokon jobban is esik a mozgás.
  2. Fogyassz sok vitamint – különben ledönt az első őszi nátha!
    Vigyünk be vitaminokat és ásványi anyagokat – zöldség, gyümölcs és akár komplex készítmények formájában, mert nincs is rosszabb, mint a szeptemberi rohanásban ágynak dőlve szenvelegni és kívülről nézni az eseményeket (esetleg a gyerkőccel ugyanezt végigjátszani). Az őszi immunrendszer erősségét most alapozzuk meg!
  3. Aludd nagyokat – de márkezdj beállni egyfajta rendszerességre!
    Aludj nagyokat (ha teheted, főleg ha még szabin vagy), de augusztus végétől kezdjünk beállni rá (családostul), hogy azonos időben kelünk és fekszünk mindennap. Óvatosan közelítsünk a tanévi menethez, még nem kell ébresztő óra, de a bioritmusnak idő kell míg átáll, adjunk idő a szervezetnek, ne kapjon sokkot mikor szeptember 1-től egy felborult bioritmussal kell hajnalban kelni!
  4. Tolj egy laza böjtöt – álljon be a szervezeted a rendes kerékvágásba!
    Nagyon jó volt a lángosozás, hamburgerezés, tudom – nekünk is:) , de egy jó tisztító kúrát (akár csak egy 1 napos léböjt vagy gyümölcsnap) hálával fogadhat a szervezet! Nálunk a nyárzáró fagyizás kötelező, de ilyenkor már kezdek barátkozni a rendszeresebb főzéssel és dobozolással 🙂
  5. Rakj rendet és válts át “rugalmas” üzemmódra!
    Nálunk a nagy rendrakás, a strandlabdák elpakolása, a tolltartók kipucolása utolsó pillanatra szokott maradni, pedig tök jó felkészülten, nyugodtan várni a tanévnyitót, és rendes lakásban (szép őszi dekorációval) jobb bezuhanni az első napokon. Én tanév kezdetekor mindig lelkesen várom, hogy végre rendszerbe álljon az életünk (én is szeretem a nyarat, de rendszermániás vagyok!). Azonban nyár végén figyelmeztetem magam, hogy van egy kis időszak, amikor már nincs nyári lazaság, de még nincs beállt napirend sem, szóval “rugalmas” üzemmódba kell kapcsolnom, és az adott pillanatokban (új órarend, új edző, új szabályok, stb.) helytállni…

Nálatok hogyan telik a nyár? Hogyan készülsz fel a szeptemberi őrületre?

 

 

Ha pedig edzeni jönnél (vagy leglábbis megvennéd a bérleted előre), akkor ezt most kedvezményesen megteheted:

A NYÁR VÉGI ajánlatomban most 14.000 Ft-ért juthatsz a 3 alkalmas személyi edzés bérlethez, 2019. aug. 20-31. között. Te döntöd el, hogy otthon, edzőteremben vagy kint a szabadban szeretnél-e edzeni, de az biztos, hogy a bérlethez kapsz egy meglepit is! 🙂 Jelentkezz: hello@holisztikusfitnesz.hu

Egy módszer a kilátástalan helyzetekre + új rovatom indul!

Mint tudod, személyi edzőként és coachként dolgozom, így tudom, hogy MINDENKINÉL vannak bizonyos témák (aktuálisan felmerülő vagy évek óta meglévő témák), amik bizony

  • elbizonytalanítanak
  • elkeserítenek
  • kilátástalannak érezzük a szituációt
  • nem értjük mi történik velünk, körülöttünk
  • újra és újra kudarcba fulladunk, vagy bele sem kezdünk…

Ezekben tudok Neked most segíteni az új rovatommal, de előbb

KEZDJÜK IS EGY RÖVID KIS FELADATTAL! 🙂

cseréld pozitív szavakra a fenti megállapításokat, természetesen a Te problémádra formálva az állításokat:

“A ……………………………… téma az, ami…

  • elbizonytalanít >> magabiztosan akarok ezzel kapcsolatban dönteni, lépni!
  • elkeserít >> hatékonyan, proaktívan akarom kezelni!
  • kilátástalannak érzem a szituációt >> előrelépést akarok benne elérni!
  • nem értem mi történik velem, körülöttem >> értelmezni, rendezni akarom ezt a témát!
  • újra és újra kudarcba fulladok ezzel >> ezúttal változtatni akarok ebben az ügyben!
  • bele sem merek kezdeni >> most bele szeretnék kezdeni, nézzük meg hogyan lehet!

Ezek a megfogalmazások azért jók, mert AKTÍVAK (vagyis arról szólnak, hogy nekem mi a feladatom, és nem passzívan várom a fejleményeket), és POZITÍVAK (vagyis előremutatóak, pozitív végkifejletet mutatnak).


Ha azonban mégis jó lenne némi külső támogatás, ráadásul díjmentesen, akkor válaszd a #KÉRDEZZFELELEK rovatomat, ami a HolisztikusFitnesz Blogomban indítok. Mivel számtalan kérdéssel, problémával találkoztam már, biztosan tudok, de legalábbis megpróbálok legjobb tudásom, tapasztalataim szerint válaszolni a Te kérdéseidre is! A hello@holisztikusfitnesz.hu címre (vagy itt válasz emailben) várom azokat a kérdéseket, problémákat, amikben előrelépnél, fejlődnél! 

◾ Ez edzés, alakformálás témában lehet a súlyunk, az egyes testtájak formálása, a mellek és a bőr változása, az edzettségünk, maga az edzés módszerek (mit, mikor, hogyan) vagy a táplálkozással és diétákkal kapcsolatos kérdések.

◽ Önismeretben pedig lehet egy kialakult vagy visszatérő konfliktus, egy karrierváltással kapcsolatos dilemma, egy párkapcsolati vagy családon belüli probléma, de kapcsolódhat a fitneszhez is: evés zavarok, testképzavar, kényszerevés, önbizalom hiány formájában.

Várom leveled, kérdéseid 🙂

Konkrétabb, személyre szabott segítségre vágysz? Coaching és személyi edzés, 4 és 8 hetes programok, VIP Prémium Program részletei a honlapomon!


Eredménycél vs. "etikus cél"

Edzőként és coachként teljesen más módszerekkel kell dolgoznom, hiszen edzőként konkrét tanácsokat sőt feladatokat kap a kliens, míg coachként kérdezési technikákkal, a saját erőforrásait és megoldási ötleteit használva lép előre az ügyfél. Nagyon izgalmas a kétféle munka, kihívást jelent nekem is, és az ügyfélnek is, hogy néha konkrét gyakorlatokat, teendőket kap, amiket mindenáron meg kell csinálnia – néha viszont visszadobom a labdát, és saját válaszokat, mélyebb értelmezéseket kell találnia. Megjegyzés: Nem mindig a testképpel, túlsúllyal, túlevéssel dolgozunk – néha amellett, hogy edzünk, egész már “üggyel” ülünk a coachingban, és persze olyan is van, aki csak az egyik “szerepemben” ismer, mert csak edzeni vagy csak coachingba jár.)

Szóval: 2 szerep, 2 szakma, 2 féle célkitűzés.

Mert már a CÉLKITŰZÉSNÉL másképp alakul az edzői konzultáció és a coaching:

Edzés esetén konkrét eredmenycélokat tűzünk ki pl. “-15 kg, szeptember végéig”. Ilyenkor az a szempont, hogy egy MÉRHETŐ, IDŐKORLÁTHOZ KÖTHETŐ, KONKRÉT célt tűzzünk ki, amit én edzőként konkrét módszerekkel (edzésmódszerek, táplálkozási szabályok) tudok támogatni. A célra és a módszerekre is jellemzők a konkrét számok: miből mennyit ehetünk, hány ismétlés kell a fekvőtámaszból, hány centi ment le, és mikor.

A coachingban viszont ún. etikus cél megfogalmazásáig kell mennünk, ami azt jelenti hogy NEKEM MINT ÜGYFÉLNEK kell valamit AKTÍVAN MEGTENNEM, MEGFEJLŐDNÖM, hogy elérjek valamit. A 15 kg mínusz ez esetben nem “jó” cél, hanem lehet ez: “Aktívabbá és kitartóbbá válni, reggelente fél órával korábban kelni és futni.” Ehhez a coachingban nem edzéstervet kap az ügyfél (kivéve ha kombinaltan edzésre is jár) hanem motivációkat keresünk, megtörjük a sémákat, konkretizáljuk mit is ad nekem a karcsúbb test (magasabb minőséget, ami tenyleg fontos nekem valamiért) stb. Vagyis ebben a folyamatban kiemelt hangsúlyt kapnak az érzések!

 

A zárt VIP csoportban osztottam meg egy ezzel kapcsolatos saját élményt: az én egyik fejlődésben lévő területem a komfortzónából való kilépés, mert amúgy imádom az ismert terepet, a magabiztos énemet – de közben tudom, hogy tök jó érzés a kényelmes körön kívül tapasztalatokat szerezni! Közben pedig a 2 éves ülő munkát elhagyva, és újra sok-sok edzést tartva a saját alakomat is formáltam – ehhez pedig konkrét célokat tűztem ki számokban, amik felé haladok. Erről is írok hamarosan! 🙂

Blanka

edző, coach

Edzésterhelés növelése - hogy ne állj meg a fejlődésben!

Az edzésterhelésen folyamatosan (de persze fokozatosan) növelni kell, hogy a fejlődés ne álljon meg. Nagyon gyakori hiba, hogy valaki évekig ugyanazt az (alacsony) terhelést adja a szervezetnek – vagyis ugyanúgy, ugyanannyit edz – és természetesen így érdemi változást sem fog látni. Ha a terhelés marad, akkor szinten tartani tudunk legfeljebb, és persze ezzel sincs baj! Viszont, ha fejlődnél, haladnál, tovább alakulnál, akkor kénytelen leszel néhány hetente 1 valamin változtatni az edzésedben:

 

Ezeken tudsz változtatni:

  • edzés időtartama
  • intenzitása
  • sorozatok
  • ismétlés szám
  • ingersűrűség
  • stb

 

Az edzés időtartama azt jelenti, hogy hosszabb ideig edzel, mondjuk 30 perc helyett 40 majd 60 percig futsz. Az intenzitás a terhelés “nehézségét” jelenti, például gyorsabban futod le az adott távot, vagy a guggolást immár szökdeléssel végzed. A súlyokon való emelés is idetartozik. Emelhetsz a sorozat illetve az ismétlés számon: pl. 3×12 fekvőtámasz helyett végezhetsz 4×12 vagy épp 3×15-öt. Ezen kívül még több dolgon is lehet változtatni pl. ingersűrűségen (tehát hogy mennyi pihenőt hagysz gyakorlatok közt) és edzés számon (vagyis hetente hányat sportolsz).

 

MIN ÉRDEMES VÁLTOZTATNI??

No, itt jön be az edzők szerepe: nem mindegy, hogy a súlyon emelsz, vagy a sorozatszámon, ha már kevés az edzéstervben leírt terhelés. Az sem mindegy, hogy melyik komponensen mikor változtatsz, milyen sorrendben. Ez függ a konditól, fejlődéstől, céltól, testalkattól. Az egyik módszertől izmosodni, tömeget növelni tudsz, a másiktól szálkásodni…

Ha nem akarsz a sötétben tapogatózni, akkor érdemes edzővel edzeni (vagy legalábbis elkezdeni!), különben lehet, hogy a fejlődésed más irányt vesz, mint amire vágysz! Rólam és a szolgáltatásaimról többet itt olvashatsz: www.holisztikusfitnesz.hu

Jó edzést mindenkinek!! 🙂

Blanka

Így eddz, ha egyedülálló anyuka vagy!

Az egyedülálló anyukák többsége megegyezik abban, hogy az energiáik nagyrészét lefoglalja a szervezkedés: minden alapvető dolgot, a postától a nőgyógyászig alaposan át kell rágnunk, hogy hova illesszünk a napirendünkbe: hol foglal a kevesebbet az időből; hol legyen eközben a gyerek: vihető-e vagy kell valaki; de a pici gyerekkel még egy tejért leszaladni se olyan egyszerű.

Egyáltalán nem csodálkozom rajta, hogy az edzés hátra sorolódik, azonban mégis visszatérő téma az egyedülálló anyukáknál is: “Mikor, mit, hogyan mozogjak?!” Sokan már tisztában vannak vele, mások út közben tapasztalják, hogy a mozgás és a fitt élet alapelvei egyáltalán nem csak az alakunkról szólnak! A mozgás által és a tisztább étkezésnek köszönhetően energikusabbak leszünk, boldogság-hormonok termelődnek, kipörgetjük magunkból a stresszt, fizzikai és lelki értelemben is erősödünk, ha újabb gyakorlatokra és nagyobb súlyokra mondhatjuk ki rendszeresen: sikerült!

Vagyis:

  • az önbizalmunk, önbecsülésünk, önismeretünk, elégedettségünk nő,
  • a stressz és sírógörcs csökken.

És valljuk be: egyedülálló anyukaként pontosan ezekre vágyunk nap mint nap. Jó erősnek, élettel-telinek picit talán csinosabbnak is érezni magunkat, nem igaz? Akkor mozgásra fel!

Képtalálat a következőre: „single mother”

  1. AZ IDŐ

A napi rendünktől függ, hogy hova tudjuk beilleszteni az edzést, ezzel érdemes kísérletezni! Először is tudomásul kell venni, ha pl. a “Szombat délelőttönként otthon tornázom“-fogadalom nem tud beválni, mert ez az egyetlen olyan délelőttünk a héten, mikor programot csinálhatunk a gyerekkel. Ha estére hulla vagy, akkor esti edzésekbe se gondolkodj. Ne azt nézd mikor marad hely az életedben a mozgásodnak, mert olyan nem nagyon lesz – vagy csak a hullafáradt későesték. Nézd meg, mikor tudsz helyet csinálni az edzésednek: én bizony sokszor felkelek egy órával hamarabb, hogy otthon tudjak mozogni. Vagy korábban fogyasztom el az ebédemet, hogy a kora délutáni órákban eljussak a terembe: a konditermek napközben még üresek is, és néhány helyen vannak kora délután is aerobik órák.  (Oké, én magamnak dolgozom, szabadabb vagyok…) Soha nem edzem este, mert nincs se időm, se energiám, de volt időszak (mikor kisebb volt a gyerekem), hogy az esti edzés valódi felszabadulás volt otthon.

2. A TÉR és A MÓDSZER

Én a teremben és otthon oldom meg az edzéseimet, mert egyszerűen túl parás vagyok, hogy TRX-ezzek a parkban, miközben a gyerekem homokozik, ő meg még nem tud annyira biciklizni, hogy a futó edzésemhez asszisztáljon. De ismerek olyat, akinek ezek is remekül beváltak, és ez szuper! De természetesen nem is a tér a lényeg, hanem az edzésmódszer, az eszköz, amit bevetsz! A konditermi edzésekről nem írok, mert ott adottak a feltételek, azonban otthon jól bevethető és viszonylag kis befktetéssel (2.000-15.000 Ft) járó eszközök is léteznek:

Képtalálat a következőre: „fit mom”

3. A GYEREKFELÜGYELET

Na és persze a legfontosabb: hol a gyerek az edzés alatt? Mint mondtam én egykor a késő esti, majd a kora reggeli otthoni edzéseket preferálom, de simán elfogadom érvként, hogy nem akarsz ilyen extrém időpontokat választani. Hozzátenném, hogy sokszor én is együtt edzek a gyerekemmel nap közben vagy akár edzőteremben, íme néhány tipp tehát ezzel kapcsolatban:

  • KÉRJ SEGÍTSÉGET! Először is: tedd félre a lelkiismeret furdalást és az “önző anyákról” szóló dilemmáidat! Az, hogy a testedre és egészségedre vagy akár közérzetedre időt szánsz, egyáltalán nem ördögtől való gondolat, még ha van is olyan, aki (önös érdekből) szeretné ezt sugallni. Bátran kérj segítséget  – azt tapasztalom, hogy mi egyedülálló anyukák nehezen fogadjuk el a segítséget sokszor büszkeségből, máskor meg úgy kalkulálunk, hogy “ne használjuk fel a környezetünk bébiszitter-egységeit” a szórakozásra, hogy ne legyen pont elegük, mikor tényleg szükség van rájuk… Nos, amint eljutunk oda agyban hogy az edzésünk (mondjuk 3-ból 1) nem bűnös dolog, és eljutunk a segítségkérésig, máris tettünk valamit a kis családunkért.
  • EDDZ ÚGY, HOGY OTT VAN A GYEREK! Azt vallom, az edzés nem igazán teljes értékű, ha ugrabugrál körülötted egy gyerkőc, de itt is először az agyban kell rendet tenni: egyáltalán nem baj, sőt jó, ha azt látja a gyermeked, hogy sportolsz! Ezt mondd ki 3x és barátkozz meg vele! És hogy ő mit csináljon közben?
    – Mozogjon ő is – sok edzőteremben, művelődési házban van picurtorna, időzítsétek össze a mozgásotokat! Otthon is bevonhatod, csak arra figyelj hogy az edzéseden maradjon a fókusz, és ne súlyokkal utánozzon!
    – Kézügyesség fejlesztő játékok – nyilván korfüggő, de egy 5-6 éves már szuperül elvan az edzőteremben vagy a nappaliban, ha valami érdekeset csinálhat közben. Az edzőteremben légy résen, figyeld őt félszemmel!
  • OLDD MEG A MUNKAHELYEN! Ez nyilván nagyon speckó kérdés: adnak-e heti 2x lehetőséget, hogy korábban elmenj sportolni? Vannak helyek, ahol ez opció. Érdeklődj utána! Sok nagy cégnél van saját terem, ahol nyilván gyorsabban és olcsóbban oldhatod meg a mozgásod.

 

Hámori Blanka vagyok, anyuka, edző, blogger. Ha fittebb formára vágysz anyukaként, kövesd a blojaimat: itt a Fitneszanyu blogban kifejezetten anyukáknak írok, a másik blogomban kissé holisztikusabb a szemlélet 🙂 Nézz rá a honlapomra is, ahol egy csomó letölthető ingyen anyagot, programot, ajándékot és ingyenes konzultációs lehetőséget is találsz! 🙂

www.holisztikusfitnesz.hu

Blanka

Hogyan tedd profivá az edzésedet?! (9 TIPP)

Miben különbözik egy profi edzése a kezdőétől?! Ha Te is érezted már azt, hogy sötétben tapogatózol edzés terén, és kesze-kuszának érzed az edzéstervedet (ha egyáltalán van ilyen) – ez a bejegyzés Neked szól!

#1 Bemelegítés

A profi SOHA, DE SOHA nem hagyja ki a bemelegítést! Erről már számtalanszor írtam, de nem lehet eléggé hangsúlyozni! A jó bemelegítés tartalmaz keringésfokozást, körzéseket-nyújtásokat és hajlításokat – mindez kb. 10 percet vesz igénybe.TANULSÁG: Hogy valóban hatékony legyen az edzés, és elkerüld a sérüléseket, mindig egy alapos bemelegítéssel kezdj, ami felkészíti a szervezeted a komoly munkára!

#2 Fokozatosság

A profi mindig okosan, a fokozatosság-elvét betartva építi fel az edzését, mind rövidtávon (1 edzésen belül), mind hosszú távon (pl. egy 6 hetes edzéstervet nézve). A kezdővel ellentétben – aki a kezdeti lelkesedéstől elvakulva egyből napi 2 aerobik órával kezd, amit egy hétnél tovább nem is bír – a profi a jelenlegi fittségi állapotának megfelelően dolgozik! TANULSÁG: Te is maradj nyugodt, dolgozz fokozódó terheléssel, hisz így biztosan fejlődni fogsz!

#3 Gyakorlatok végrehajtása

A profi igyekszik tökéletesen végrehajtani az egyes gyakorlatokat, mert tudja, hogy a tessék-lássék megoldás nemcsak hogy sérüléshez vezethet, de valójában nem is hozza meg a kellő eredményt – csak időpocsékolás. TANULSÁG: Tégy úgy, mint a profi – számára is mindig vannak új gyakorlatok: ő ilyenkor utána néz, vagy a még profibbtól megkérdezi, mi a helyes végrehajtás módja!

#4 Gyakorlatok sorrendje

Talán leginkább azon látszik, ki dolgozik tudatosan, edzésterv alapján, és ki a laikus, hogy milyen sorrendben hajtja végre a gyakorlatokat. A sorrend ugyanis egyáltalán nem mindegy, valamilyen koncepción alapszik, vagy valamilyen módszert vesz figyelembe! TANULSÁG: Ha most kezdtél el edzeni, minden egyes izomcsoportra egy-két gyakorlatot hajtasz végre, melyek sztenderd sorrendje: mell-hát-váll-kar-láb-has.

#5 Tudatos módszer-választás

Sokféle edzés-módszer létezik, amit az edző aszerint variál, hogy mi a vendég célja, mire képes, milyen szinten van a fittsége, koordinációja, mik a lehetőségek. 2 nagy tévhit van a módszerekkel kapcsolatban: 1. „Ha fogyni akarok, csak kardiózom” – Ez nem igaz, a súlyzós edzés ugyanis nemcsak hatékonyabbá teszi a zsírégetést, de a megfelelő izomzat nélkül elképzelhetetlen a szép testforma. 2. „Oda edzek, ahonnan fogyni akarok” – Helyi zsírégetés nem létezik, úgyhogy a kezdetektől teljes testre kell edzeni! TANULSÁG: az alap edzésmódszer kezdők számára: teljes testes edzés, minden izomcsoportra egy-egy gyakorlattal, kiegészítve kb. 30 perc közepes intenzitású kardióval. (Heti 3x-4x)

#6 Hozzáállás

A profi egészen biztos, hogy nem riad vissza újfajta edzésfajtáktól, vagy gyakorlatoktól. Kipróbálja a négyütemű fekvőtámaszt akkor is, ha utoljára az általános 5. osztályában találkozott vele, és bemegy egy újfajta aerobik órára – csak kipróbálni magát, csak a móka kedvéért! TANULSÁG: Légy nyitott és bátor, hogy ne szorulj a „szokásos” gyakorlatok és gépek korlátai közé! Ha elsőre nem megy: menni fog legközelebb, vagy azután – miközben folyamatosan fejlődsz!

#7 Mennyiség és intenzitás

A profi tudja, hogy a fitneszben minden számnak jelentősége van! Az erősítésben pl. nem mindegy milyen ismétlés számmal dolgozol, miből hánykor csinálsz. Ha nagy súlyokkal 3 x 8 ismétlést csinálsz, inkább az izomvastagítását éred el, míg ha 3 x 12 ismétlést kisebb súllyal végzel, akkor az izom állóképességét növeled, és zsírégetést segíted elő. A profi a kardió edzés közben a pulzusszámot is figyeli: az alacsony intenzitás a bemelegítésnél használatos, vagy regeneráló hatással bír, a közepes intenzitás kiváló a zsírégetéshez, a magas pulzusszám az állóképesség növelést szolgálja.

#8 Hosszú távú étrend

A profik a szalmaláng-szerű diéták helyett a hosszú távú diétát választják, hiszen nem engedhetik meg maguknak, hogy az efféle drasztikus étrendek leépítsék a nehezen felépített izmokat! Tudják, hogy a fogyás nem a testtömeg fogyását, hanem a zsírszövet fogyását jelenti – így olyan étrendet állítanak össze, mely ezt a célt szolgálja! TANULSÁG: ne bonyolítsd túl a dolgokat, ha étrendről van szó! A mellébeszélés és divatos sallangok helyett maradj a jól bevált módszernél: a szénhidrát bevitel csökkentésénél, és a minőségi ételek választásánál!

+1 A „fíling” meglelése

A profit a szakmai tudatosságon túl még egy nagyon fontos dolog megkülönbözteti a laikustól: ez pedig a „fíling”. Szereti az edzést, mert megtalálta a neki való mozgásformát, szereti az edzőterem zsivaját, vagy a szabadban futás szabadságát, az uszoda illatát, a tükrös terem hangulatát! Az utolsó tanulság tehát: találd meg azt, ami örömmel tölt el, mert akkor garantált a következetesség és rendszeresség – ez pedig a siker titka!

Ha tetszett a bejegyzés, várlak holnap egy „nőnapi tűNŐdő” poszttal! Addig is jó olvasgatást itt, vagy a facebookon: facebook.com/Fitneszanyu! 🙂 Üdv, Blanka

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!