fitneszanyu

A hasizmok edzése

“Szép izom a hasizom, reggel este pasizom.” Muszáj volt elsütnöm ezt a mondókát, sorry! 😀  Tény azonban, hogy a szép lapos has a szexisség, a szépség szimbóluma lett. Ezért a hasizmok edzése mindannyiunk gumicicája, főleg a szülés után. Tehát beszéljünk végre a nagy kérdésről: mi van a hasizommal szülés után?! Ha a válaszod az, hogy „edzeni kell rá!”, akkor gratulálok, hivatalosan is fitneszanyu vagy! 🙂 Ha viszontegy fájdalmas mosoly, vagy „nem tudom”, akkor olvass tovább!

Azzal kezdeném, hogy ugyan most a hasizmokról írok, azonban a „csak-hasizmozom” típusú edzéseket felejtsük el! Ugyanis a tévhitekkel ellentétben, nem működik, hogy ahova edzem, ott lesz szép, és a hasprésektől sem lesz lapos a has. A has akkor szép,

— ha nincs rajta felesleges zsír,

— ha mindegyik részére megfelelően edzünk,

— és ha a többi izomcsoport fejlettsége miatt a test harmonikus, a tartás szép.

 

 

A teljes cikket egy gyakorlatsorral olvasd el itt!

Hogyan tedd profivá az edzésedet?! (9 TIPP)

Miben különbözik egy profi edzése a kezdőétől?! Ha Te is érezted már azt, hogy sötétben tapogatózol edzés terén, és kesze-kuszának érzed az edzéstervedet (ha egyáltalán van ilyen) – ez a bejegyzés Neked szól!

#1 Bemelegítés

A profi SOHA, DE SOHA nem hagyja ki a bemelegítést! Erről már számtalanszor írtam, de nem lehet eléggé hangsúlyozni! A jó bemelegítés tartalmaz keringésfokozást, körzéseket-nyújtásokat és hajlításokat – mindez kb. 10 percet vesz igénybe.TANULSÁG: Hogy valóban hatékony legyen az edzés, és elkerüld a sérüléseket, mindig egy alapos bemelegítéssel kezdj, ami felkészíti a szervezeted a komoly munkára!

#2 Fokozatosság

A profi mindig okosan, a fokozatosság-elvét betartva építi fel az edzését, mind rövidtávon (1 edzésen belül), mind hosszú távon (pl. egy 6 hetes edzéstervet nézve). A kezdővel ellentétben – aki a kezdeti lelkesedéstől elvakulva egyből napi 2 aerobik órával kezd, amit egy hétnél tovább nem is bír – a profi a jelenlegi fittségi állapotának megfelelően dolgozik! TANULSÁG: Te is maradj nyugodt, dolgozz fokozódó terheléssel, hisz így biztosan fejlődni fogsz!

#3 Gyakorlatok végrehajtása

A profi igyekszik tökéletesen végrehajtani az egyes gyakorlatokat, mert tudja, hogy a tessék-lássék megoldás nemcsak hogy sérüléshez vezethet, de valójában nem is hozza meg a kellő eredményt – csak időpocsékolás. TANULSÁG: Tégy úgy, mint a profi – számára is mindig vannak új gyakorlatok: ő ilyenkor utána néz, vagy a még profibbtól megkérdezi, mi a helyes végrehajtás módja!

#4 Gyakorlatok sorrendje

Talán leginkább azon látszik, ki dolgozik tudatosan, edzésterv alapján, és ki a laikus, hogy milyen sorrendben hajtja végre a gyakorlatokat. A sorrend ugyanis egyáltalán nem mindegy, valamilyen koncepción alapszik, vagy valamilyen módszert vesz figyelembe! TANULSÁG: Ha most kezdtél el edzeni, minden egyes izomcsoportra egy-két gyakorlatot hajtasz végre, melyek sztenderd sorrendje: mell-hát-váll-kar-láb-has.

#5 Tudatos módszer-választás

Sokféle edzés-módszer létezik, amit az edző aszerint variál, hogy mi a vendég célja, mire képes, milyen szinten van a fittsége, koordinációja, mik a lehetőségek. 2 nagy tévhit van a módszerekkel kapcsolatban: 1. „Ha fogyni akarok, csak kardiózom” – Ez nem igaz, a súlyzós edzés ugyanis nemcsak hatékonyabbá teszi a zsírégetést, de a megfelelő izomzat nélkül elképzelhetetlen a szép testforma. 2. „Oda edzek, ahonnan fogyni akarok” – Helyi zsírégetés nem létezik, úgyhogy a kezdetektől teljes testre kell edzeni! TANULSÁG: az alap edzésmódszer kezdők számára: teljes testes edzés, minden izomcsoportra egy-egy gyakorlattal, kiegészítve kb. 30 perc közepes intenzitású kardióval. (Heti 3x-4x)

#6 Hozzáállás

A profi egészen biztos, hogy nem riad vissza újfajta edzésfajtáktól, vagy gyakorlatoktól. Kipróbálja a négyütemű fekvőtámaszt akkor is, ha utoljára az általános 5. osztályában találkozott vele, és bemegy egy újfajta aerobik órára – csak kipróbálni magát, csak a móka kedvéért! TANULSÁG: Légy nyitott és bátor, hogy ne szorulj a „szokásos” gyakorlatok és gépek korlátai közé! Ha elsőre nem megy: menni fog legközelebb, vagy azután – miközben folyamatosan fejlődsz!

#7 Mennyiség és intenzitás

A profi tudja, hogy a fitneszben minden számnak jelentősége van! Az erősítésben pl. nem mindegy milyen ismétlés számmal dolgozol, miből hánykor csinálsz. Ha nagy súlyokkal 3 x 8 ismétlést csinálsz, inkább az izomvastagítását éred el, míg ha 3 x 12 ismétlést kisebb súllyal végzel, akkor az izom állóképességét növeled, és zsírégetést segíted elő. A profi a kardió edzés közben a pulzusszámot is figyeli: az alacsony intenzitás a bemelegítésnél használatos, vagy regeneráló hatással bír, a közepes intenzitás kiváló a zsírégetéshez, a magas pulzusszám az állóképesség növelést szolgálja.

#8 Hosszú távú étrend

A profik a szalmaláng-szerű diéták helyett a hosszú távú diétát választják, hiszen nem engedhetik meg maguknak, hogy az efféle drasztikus étrendek leépítsék a nehezen felépített izmokat! Tudják, hogy a fogyás nem a testtömeg fogyását, hanem a zsírszövet fogyását jelenti – így olyan étrendet állítanak össze, mely ezt a célt szolgálja! TANULSÁG: ne bonyolítsd túl a dolgokat, ha étrendről van szó! A mellébeszélés és divatos sallangok helyett maradj a jól bevált módszernél: a szénhidrát bevitel csökkentésénél, és a minőségi ételek választásánál!

+1 A „fíling” meglelése

A profit a szakmai tudatosságon túl még egy nagyon fontos dolog megkülönbözteti a laikustól: ez pedig a „fíling”. Szereti az edzést, mert megtalálta a neki való mozgásformát, szereti az edzőterem zsivaját, vagy a szabadban futás szabadságát, az uszoda illatát, a tükrös terem hangulatát! Az utolsó tanulság tehát: találd meg azt, ami örömmel tölt el, mert akkor garantált a következetesség és rendszeresség – ez pedig a siker titka!

Ha tetszett a bejegyzés, várlak holnap egy „nőnapi tűNŐdő” poszttal! Addig is jó olvasgatást itt, vagy a facebookon: facebook.com/Fitneszanyu! 🙂 Üdv, Blanka

Sport a szoptatás alatt

A NAGY KÉRDÉS: Szabad-e mozogni a szoptatás alatt? Van-e lehetőség úgy mozogni, hogy a baba továbbra is elégedett legyen az anyatejjel? Van-e valami általános szabály? – És a válasz: Bizony van! Az egyik lényeges kulcsszó: a pulzuskontroll!

A pulzus kontrollált edzés lényege, hogy az edzések során figyelemmel kísérjük a pulzusunkat, vagyis hogy mennyit ver a szívünk egy perc alatt. Nyugalmi állapotban ez az edzettebbeknél 50-60 bpm / perc, az edzetlenebbeknél akár 80 is lehet. Az edzések alatt a pulzusszám a magasba szökken, de nem mindegy, hogy mennyire! A különböző intenzitású edzések alatt más és más folyamatok zajlanak a szervezetben, és erről ad nekünk információt a pulzusszám. Tehát:

milyen intenzív edzéseket vállalhatnak tehát a szoptatós anyukák?

Mindenképp olyan edzés-zónában kell dolgozniuk, ami nem túl magas pulzussal jár, hiszen a túl intenzív edzés hatására a szervezetben savasodás jön létre, amit a baba megérezhet a tejben, és elutasíthatja azt. Ugyanakkor nyilván nem lehet túl alacsony se a pulzusszám, hiszen akkor nem beszélhetünk edzésterhelésről, nem következik be változás.

A közepes edzészónát ajánlom tehát, amely a maximális pulzus 65-75 %. Hogy neked pontosan ez milyen pulzus zónát jelent, azt ezzel a képlettel tudod kiszámolni

Mérjük tehát a pulzusszámot az edzés alatt rendszeresen (pl. futás közben 5 percenként, vagy súlyzós edzésnél minden sorozat után.) A nyaki ütőéren mutató és középső ujjal mérd az ütéseket 10 mp-ig, majd szorozd be hattal. (Ma már kb. 5000 Ft-tól lehet pulzusmérő órákat is kapni, mely kényelmesebbé teszi az edzést.)

Tipp: Több edző figyelmen kívül hagyja a pulzuskontrollt, mondván, hogy az edzés akkor edzés, ha minél intenzívebb, nem kell a “tudományos méregetés”! Ez a nézet a szoptatós anyukákra nem vonatkozik!!! Ha mégis ilyet hallasz, engedd el a füled mellett! 

Itt még találsz 6 dolgot a szoptatás alatti sportolás témában (a melltartótól a striákig), amire érdemes figyelni! 

Mikor kezdhetünk el mozogni a szülés után?

Minden nő másképp reagál szülés után: egyesek hetekig, hónapokig küzdenek az új élet kihívásaival, lábadoznak, és a fontossági lista utolsó helyén áll az edzés – mások alig várják, hogy (újra) elkezdhessenek edzeni.

Én személy szerint pille-könnyűnek éreztem magam a pocak nélkül, és ez olyan jó érzéssel töltött el, hogy legszívesebben már másnap tornáztam volna. De vegyük nagyon komolyan a figyelmeztetést: ÓVATOSAN ÉS FOKOZATOSAN! Ha korábban is edzettünk, esetleg a terhesség alatt is, akkor a 6 héttől már elképzelhető, hogy készen állunk. Akik azonban nem mozogtak rendszeresen, várják meg a 3.-4. hónapot! Természetesen nem csak az időtől függ, hanem sok minden mástól is, hogy elkezdhetünk-e mozogni: az egyenes hasizom állapotától kezdve az  orvosunk rábólintásáig…

Íme, egy 6 kérdéses kis teszt, hogy lássuk: közeledik-e már az első edzés időpontja! 🙂

>> TESZT <<

Ha mindegyik kérdésre igennel válaszoltál, akkor itt az idő, hogy formába rázódj a szülés után! 🙂 Kövesd a blogot, mert hamarosan konkrét gyakorlatsorokat, étrendeket, tanácsokat osztok meg Veled!

Blanka

Még több cikk, edzésterv tipp, recept a honlapomon! 🙂 www.holisztikusfitnesz.hu

Timi naplója - Életmód váltás babával (utolsó rész)

Timivel 8 héttel ezelőtt méredzkedtünk először, és ekkor állapodtunk meg benne, hogy itt a blogban nyomonkövetjük a változásait. A korábbi részekben olvashattál róla részletesen, hogy milyen edzéseken vett részt, hogyan programozta át az étkezését, hogyan oldotta meg kreatívan a fitt-szokásokat – mindezt egy baba mellett, néha akár utazás során… 🙂 Íme az utolsó beszámolója, és az eredmények:

Súly: 79,5 kg (összesen: -5,5 kg = vagyis átlagban 0,7 kg fogyás/hét)
Kar: 30 (-3 cm)
Derék: 81 (-5 cm)
Csipo: 111 (-9 cm)
Comb: 67 (-6 cm)
Vadli: 43 (-1 cm)

(Az első beszámolót adatokkal itt találod.)

“Ez is eljött….gyorsabban,mint gondoltam…mintha pár napja lett volna,hogy egyeztettünk Blankával a naplózásról.
Pedig eltelt 8 hét. Sok minden van a hátam mögött minden téren. Kipróbáltam új edzés formát, változtattam a saját módszereimen, kilépve a komfort zónámból megtapasztaltam a délelőtti edzés adta örömöt (az érzés felbecsülhetetlen, mikor este eszedbe jut, hogy már “lenyomtad” a napi adagot 🙂 ), új recepteket próbáltam ki, új kihívások elé állítottam magam az étkezés terén(böjt,tudatosabb étkezések). Nem mondom,hogy mindig mindent 100%-osan tudtam csinálni, de ami a célom volt – hogy rutinná váljon az 5x-i étkezés és hogy odafigyeljek melyik napszakban mit ehetek (tehát nem kellett lemondani róla, csak átütemezni), illetve ne okozzon gondot a mit és mikor egyek, ha programot csináltunk Bendivel – ezeket sikerült megvalósítani. Sikerült rendszeresen beiktatni az edzéseket is, amik már hiányoznak, ha valami miatt kimaradnak!

Amellett, hogy formálódott az alakom, magamról is sokat megtudtam az által, hogy tudatosan figyeltem magamra. Rájöttem,hogy szükségem van a kontrollra, így ezek után is folytatom a naplózást, hogy figyelemmel kövesem az alakulásomat. Mint szakember tisztában vagyok vele, hogy a fogyásom üteme jó, ez a helyes tempó a tartós változáshoz, de ott van a fejemben a “naiv nő”, aki látványosabb változásban reménykedett. A végcélom még nem értem el, de jó irányban haladok. Jutalomként és egyben motivációként megleptem magam egy új edzőruha szettel 🙂
Én mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy kezdje el,ha változtatni akar az életmódján/alakján.

Tűzzetek ki reális célokat, így lesz sikerélmény, ami tovább lendít a holtpontokon 😉
Amik a segítségemre voltak: fit ball, soft ball, súlyzó, fehérje turmix.
Mozgásban gazdag tavaszt kívánok mindenkinek 😉

Timi”

 

Ha szeretnéd tovább követni Timi alakulását, vagy kérdeznél tőle, kattints át a blogjára itt! 

 

 

Te is kényelmes, finomságokkal teli fogyásra vágysz? Érd el a céljaid ezzel az isteni vaníliás, krémes fehérje turmix-szal!

 

Gyerekkel az edzőteremben - Erre figyelj!

Én aztán tényleg tudom, milyen gyerekkel edzőterembe járni – a mózeskosaras időszaktól kezdve a négykézláb-mászós, majd totyogós korszakon át a fiam a konditermek állandó vendége. Mondhatnám: rutinosak vagyunk a közös konditermezésben, de mégis: ha tehetem nem viszem be magammal, vagy legalábbis van 1-2 dolog, amire kiemelten figyelek, ha mégis velem jön. Edzőként duplán megerősíthetem: ezekre a dolgokra nagyon figyelj, ha gyerkőccel jössz a teremben!

Délelőtti időszakban gyertek!

Ha teheted, időzítsd az edzésed egy kevésbé zsúfolt időpontra – az edzőtermekben általában délután 5-től van a nagy zsongás, ezért jobb, ha a gyerkőccel délelőtti, nyugisabb órákban tesztelitek egymás kapacitását. 🙂 m

Ne feledd: a gépek, a súlyzók veszélyesek!

Az első szabály, hogy határozottan tiltsd meg a gyerkőcnek a súlyzók pakolgatását és a gépek macerálását. Isten ments, hogy ráejtse a kezére, lábára, netán a fejére a súlyzót, vagy miközben valaki egy lapsúlyos gépet használ, a kicsi betegye a súlyzók közé a kezecskéjét, vagy becsípje valahova a kezét, lábát, vagy leessen valahonnan. Ne feledd, hogy az edzés megkezdésekor elismered, hogy a saját felelősségedre használod az eszközöket!

Mások edzését ne zavarjátok!

Mindenki azért van a teremben, hogy a saját edzését végezze, aminek vagy egy ideje, tempója, folyamata. Persze a gyerek látványa mindenkit lenyűgöz, még mosolyognak is rátok, de arra senki sem vágyik, hogy lekapkodja a gyereket a haspadról, vagy a kettlebell lendítése közben görcsbe legyen a gyomra, mert épp beszalad a lába közé a kicsi…

Az edződdel jobb – de kérdezz rá!

A személyi edzés lényege a személyre szabottság, ebbe belefér a “gyerekkel jövök”-opció is. Nálam legalábbis simán, én imádom pesztrálni a kicsit, és látni hogy anya végre boldogan edz 🙂 De azért kérdezz rá az edződnél, hogy működhet-e a dolog. Azt se feledd, hogy ha a gyerek után rohan, vagy kakilni kíséri, akkor az irántad való figyelme (így esetleg az edzésed tempója) bánja.

Csoportos órák

Na, a csoportos órákon már más a helyzet: itt sokan vagyunk, egymás mellett, az edző pedig abszolút nem ér rá 1-1 gyerekkel foglalkozni, ha 20 nő gyakorlatait figyeli. Ide csak akkor érkezz gyerekkel, ha tudod, hogy elüldögél a sarokban. Az én gyerekem szaladgálása is akadályozta már step-aerobik óránkat, így tudom milyen kellemetlen, mikor mindenki kényszeredett vigyorral, de idegesen bóklászik a step körül, hogy ne botoljon el a gyerekben…  a dinamikus edzés helyett.

Alakítsatok ki egy (sportos) gyereksarkot!

Mi hát a megoldás? Akár aerobik teremben, akár konditeremben: alakítsatok ki egy sarkot, ahol el van egy órát a gyerek: ez lehet egy minilaptop mesével is (én is néha bevetem), de lehet mozgós-sportos-trambulinos-saját játékokkal teli sarok, amit mondjuk zsámolyokkal vagy steppadokkal körbeveszel.

Ő NE csinálja a gyakorlatokat!

Gyakori látvány, hogy a gyerek utánozza az édesanya gyakorlatait: ezzel nincs baj, ha gumilabdával vagy saját testsúllyal vagy nyújtógyakorlatokkal próbálkozik, de még kis súlyt SE adjunk a kezébe, hogy súlyzózzon, és még kis súllyal SE használja a gépeket! Az ő szervezete (izmok, csntok, ízületek) erre abszolút nem áll készen, és nincs is szüksége rá.

Saját edzésed

Azért jössz a terembe, hogy leterheld magad egy-másfél órában, igaz? Ez egyértelműen könnyebb gyerek nélkül. Az edzés egyedül a leghatékonyabb, gördülékenyebb, gyorsabb. Ha meg tudod oldani, gyere a kicsi(k) nélkül!

Ne menjen el a látókörödből!

Akárhogy is: ha már ott a gyerkőc, ne feledd, hogy a TE felelőséged figyelni rá. Mindig maradjon a látóteredben, és ne légy nyugodt, hogy csak átszaladt a másik területre, hiszen ott senkinek nem felelőssége vigyázni rá. A recepciós figyelmét is elkerülheti, ha netán kiszalad az utcára… A kisfiammal nálunka jelszó: “MINDIG LÁSSUK EGYMÁST!”

🙂

+ 1 tipp:

Válassz gyerek-barát termet, ha tudod, hogy vele fogsz (rendszeresen) edzeni járni! Olyat, ahol van gyerek megőrző (ez Magyarországon elég ritka), vagy legalább gyereksarok. Választhatsz (kicsivel) baba-mama órákat, ahol természetesen a fentiekkel nincs gond, hisz pont az a lényeg, hogy bent lehet veled a gyerek. (De maximálisan megértem, ha terhelésben ezek az órák kevesek, és inkább komolyabb edzéseket választasz.)

Képtalálat a következőre: „with child in gym”

Remélem segítettem! 🙂 Kiemelném: a fentiek nem az anyukák ellen, hanem a gyerekekért írtam – mind saját tapasztalatból, vagy mert láttam a teremben az ebből fakadó károkat. Természetesen jó ötlet, ha a gyerek jelen van és lát sportoló embereket, de a saját szabályrendszer kidolgozása elengedhetetlen!

Blanka

Timi naplója: Életmódváltás babával (8. rész)

Timi továbbra is alakul, méghozzá nagyon szép eredményekkel!! 🙂 7 hete kezdett bele az életmódváltásba, picur kisfia mellett. Olvassátok szeretettel legújabb beszámolóját, és eredményeit:

Változások 7 hét alatt eddig:
Súly: 80,5 kg (összesen: -4,5 kg = vagyis 0,6 kg fogyás/hét)
Kar: 30 (-3 cm)
Derék: 81 (-5 cm)
Csipo: 111 (-9 cm)
Comb: 67 (-6 cm)
Vadli: 43 (-1 cm)

Nem egyszerű hét van mögöttünk 😉 sok-sok jó pillanat van a hátunk mögött,és jó pár km a lábamban 🙂 A héten Bendi kis barátjára vigyáztunk hat napig. A fiúk nagyon örültek egymásnak, szépen eljátszottak, vagy “jobbnál jobb ötlettel” álltak elő 🙂 A lényeg, hogy minden pillanatban résen kellett lenni , ja nem, mikor aludtak, akkor nem 🙂

Mivel olyan jó dolgom volt,hogy az ebédemet megrendeltük, így alvásidőben valóban tudtam edzeni 🙂


Ha hétfő, akkor zóna 🙂 mivel nem tudtam menni az edzésre, így a neten kerestem egy kardio és egy erősítő (comb,fenék fókusszal) zona edzést

Kedden a soft ball feladatsort vetettem be

Csütörtökön egy erősítő edzést csináltam gimnasztika labdával és súlyzóval.

Pénteken már itthon voltunk, futottam egy jót, míg Bendire vigyáztak délután a Mamiék… ez már nagyon kellett 🙂

A Fiúkkal minden nap kétszer mentünk sétálni,kétszer 50 perc séta,plusz egy kis játszóterezés 🙂 Mit ne mondjak,szombaton jól esett egy kis pihenés 🙂

Étkezés terén tartom a fogadalmam, vagyis 03.01. óta nem eszek húst. Azt hittem nehezebb lesz,de ebédnél igazából nem is hiányzik (pedig van kísértés bőven). Inkább reggel vagyok gondban, mert hozzá vagyok szokva a felvágottakhoz, kenőmájashoz, és társaihoz. Mézet, lekvárt, sajtot nem lehet enni, mivel azok sok cukrot tartalmaznak. Így marad a vajas kenyér, tonhal sok zöldséggel, de már kutatom a neten az újabb alternatívákat 🙂

Ebédre is újabb és újabb zöldséges ételeket próbálok ki, illetve kétszer sütöttem sütit (pedig ez nem szokásom),  persze szigorúan számolva a ch-t. A fehérjét a BYAS shake-kel pótolom esténként, vagy edzés után. A tekintetben is kiléptem a komfortzónámból,hogy nem este mozogtam, hanem amikor időm volt rá 🙂

Ha szeretnél több információt Timi edzéstervéről, étrendjéről, vagy az általa említett fehérje turmixról, írj a fitneszanyu@gmail.com címre, tárgy: “Érdeklődés – Timi” (Így Timi válaszol majd a feltett kérdéseidre!) vagy kattints át (alakuló) blogjára ITT!

Timi naplója: Életmódváltás babával (6.-7. rész)

Timi naplóját most 2 részben olvashatjátok – a poszt alján természetesen a kilóban-centiben történt változásokkal. Nagyon szép eredmény 6 hét alatt!! 🙂 Olvassátok szeretettel:

6. rész:

A hétfőt a szokásos zóna edzéssel kezdtem, ahova bevallom kicsit félve érkeztem. Kardio edzésnek volt meghirdetve, ami jó-jó,de egy órán keresztül? 🙂 Amennyire tartottam tőle, annyira szuper volt 🙂 Sőt! Egy-egy nehéz feladatot simán végig csináltam,ami eddig csak több pihenővel,vagy könnyített verzióval ment, szóval a fejlődés érezhető 🙂

Ezen felbuzdulva a fit ball edzéseken is a kardiora fektettem a hangsúlyt, illetve folytattuk a múlt héten elkezdett súlyzózást.

A szép időt kihasználva elmentünk Bendivel kirándulni,kipróbáltuk a háton vivős hordozást. Bendi nagyokat kacagott,tetszett neki a “magaslati levegő”, nekem meg szabadon maradt így a két kezem,így könnyedén tolhattam a babakocsiban Bendi kis Barátját, szóval így elöl hátul egy-egy gyerekkel sétáltam 4km-t jó levegőn,madárcsicsergéssel kísérve….nagyon kellett már ez a sok szürke,szmogos nap után 🙂

Ezen felbuzdulva a kertünket is kicsit rendbetettem, és beiktattunk több duna parti sétát (ha már olyan mázlisták vagyunk, hogy a közelében lakunk 🙂 )

Az étkezés terén sok csalásom volt a héten. A fő szabályokat persze tartottam,de becsúszott pár felesleges szénhidrát rudi, csoki formájában…. Nem tudom ki hogy van vele, de azok a ” bizonyos” napok előtt sokszor rám tör az édesség utáni vágy, illetve a rendrakási kényszer. Az utóbbi hasznos,az elsőn pedig dolgozok,hogy leküzdjem,vagy legalábbis kevesebbszer csábuljak el.

Blanka tanácsára ilyenkor nem érdemes mérlegre állni, mert az eredmény általában irreális – ezt meg is fogadtam, de ez a hét cm-ben se hozott változást 🙁 Pozitív visszajelzéseket viszont igen,mivel több régen nem látott ismerősöm is megjegyezte,hogy “Fogytál?” 🙂

Így a héten ezeket könyvelem el pozitív élménynek, na meg a tavasz érkezését 😉 Ha tavasz, akkor jöhet a kinti edzés is, de erről majd a jövő héten! 🙂

7. rész:

Ez a hetünk teljesen átlagos volt,hétfőn a zóna edzésen az erősítésen volt a hangsúly,jól esett a kis változatosság. A vendégeim nem jöttek a héten, így kedden egyedül egy jó erős köredzést csináltam fit ballal.

Kihasználtam, hogy ennyire jó idő volt a héten, így két fit ball edzést dunaparti futásra cseréltem. Régen utáltam futni…valószínűleg, mert a suliban nem tanítottak meg a helyes technikára, nem volt sikerélményem, szúrt, fájt,minden bajom volt a kötelező futások alkalmával. Aztán középiskola előtt elég nagy súlyfeleslegem volt (16 kg), és az unokatesóm elhívott magával futni. Végig szövegelte nekem az egészet, biztatott, ő szerettette meg velem,olyannyira,hogy egyedül is eljártam. Lassan emeltem a távot,mértem az időt. Kiegészítettem heti két aerobik órával, és akkor hat hónap alatt lement a 16 kg, persze akkor fele annyi idős voltam, mint most 😛

Kíváncsian kezdtem a futást,hogy hogy fogom bírni…. meglepően jóóól!!! 🙂 folyamatos tempóval 4 km-t futottam 36 perc alatt, és még ment volna tovább is 😉 Nem fulladtam ki, nem kellett pihennem,nagyon jól esett 😉 Jó volt végre kiszabadulni az “edzőteremből’,nem hiányzott a zene se, teljesen kikapcsolt. Mivel sötétben értem le, így az erősítő feladatokat (súlyzós kar edzés) inkább otthon csináltam meg.

Szombaton az örömedzés pedig 7 km túrázás volt a kis 11 kg-os ” csomagommal” 🙂 Szuper volt a remeteszőlősi szurdokban, minden csupa hóvirág, az idő csodás volt, nagyon élveztük mindannyian. Mivel jövő héten ismét két gyerkőcöm lesz,így a fiúk alvás idejében fogok edzeni,mert ha estére hagyom tuti ellógom 🙂

Az étkezésemben egy új próbatétel elé állítottam magam. A ch számolása mellett életemben először végig csinálom a 40 napos böjtöt, szóval szerda óta nem eszek húst (húsimádóként azért ez nem egyszerű 🙂 )
Jövő héten beszámolok hogy mentek egyedül az edzések,és milyen feladatokat találtam ki magamnak 😉
Szép hetet,jó edzést 😉

Változások 6 hét alatt eddig:
Súly: 82 kg (összesen: -3 kg)
Kar: 31 (-2 cm)
Derék: 82 (-4 cm)
Csipo: 112 (-8 cm)
Comb: 68 (-5 cm)
Vadli: 44 (maradt)

 

Ha szeretnél több információt Timi edzéstervéről, étrendjéről, írj a fitneszanyu@gmail.com címre, tárgy: “Érdeklődés – Timi” (Így Timi válaszol majd a feltett kérdéseidre!) vagy kattints át (alakuló) blogjára ITT!

Timi naplója: Életmódváltás babával (3. rész)

Timi, a 31 éves anyuka az 1 éves Bendi mellett kezdett bele a “nagy megújulásba” – mivel fitball oktatóként is dolgozik, az edzésekkel és a folyamatokkal tisztában van: de hogyan oldja meg a gyakorlatban a fitt életvitelt, egyedül nevelve egy apróságot?! Az eddigi eredmények és beszámolói szerint: ügyesen és kreatívan. 🙂 Lássuk a naplója 3. részét:

Eddig 2 kiló ment, és jó néhány centi (az elmúlt 2 hét alatt)

Súly: 83 kg (eddig: -2 kiló)
Kar: 33 cm (eddig változatlan)
Derék: 84 cm (eddig: -2 cm)
Csípő: 116 cm (eddig: -4 cm)
Comb: 71 cm (eddig: -2 cm)
Vádli: 44 cm (eddig: változatlan)

Az életmódváltás 3 hetében kicsit beszorultunk a szmogriadó miatt,viszont  kipihentük az elmúlt hét izgalmait 🙂
Az étrend tartásával nincs gond, ami viszont nehéz: az az ivás…. nem kívánom, nem vagyok szomjas, csak edzés alatt, után, így el is felejtem…


Edzés terén is kicsit más volt ez a hét, mert az Edzettkéimnek is közbe jött ez az,így csak egy csoportos fitball volt. A másik hármat egyedül csináltam végig,ami alkalmat adott új feladatok kipróbálására, kreatívkodásra, amit a jövő heti közös edzéseken be is vetek 😉

Egy edzésen Bendi, a kisfiam is velem volt 🙂 Ennek is meg volt a maga szépsége, például:

  • figyelem fejlesztés, hisz a kis drága kedvenc elfoglaltsága az volt, hogy kösse ki a cipőm, amíg a lasztin pattogtam: legyen intenzív a fél perc, és a gyerkőcöt se lökjem el 🙂

 

  • Ugrálós feladatok közben elkerülni a felém érkező autókat, kis labdákat 🙂
  • Új súlyzó: 2 kg helyett 10 kg kacagó súly.
  • Plusz motiváió: hátizom feladatnál felnézve egy mosolygó kis pasi,aki ezt kukucs játéknak értelmezte 🙂

 

Szóval így picit más edzeni, mint anno egyedül, de nem kevésbé élvezetes! 🙂 És edzések után szuper jutalom a finom BYAS shake-em 😉

Jövő héten három napra wellnesezni megyünk, már körvonalazódik a fejemben, hogy oldom meg az edzést, és az étkezést, a következő beszámolóban erről olvashattok. 😉

Ha szeretnél több információt Timi edzéstervéről, étrendjéről, írj a fitneszanyu@gmail.com címre, tárgy: “Érdeklődés – Timi” (Így Timi válaszol majd a feltett kérdéseidre!) vagy kattints át (alakuló) blogjára ITT!

Jóga a szülés alatt

Rengeteg szó esett már itt a blogon arról, hogyan is alkalmazhatóak a jóga egyes elemei – ászanák, légzőgyakorlatok – a várandósság kilenc hónapja alatt. Az ezalatt az időszak alatt végzett gyakorlatok azonban nem csak arról szólnak, hogy hogyan tudjuk még szebbé és könnyedebbé tenni néha bizony terhes-áldott állapotunkat, hanem felkészülés is arra a napra, amikor ez az állapot véget ér, és teret adunk egy teljesen új helyzetnek és életet adunk gyermekünknek.

Crowning.jpg.scaled500

 

Judy Chicago: Crowning

(“Crowning” – vagyis koronázás az angol megnevezése annak a pillanatnak, amikor a szülés folyamatában a baba fejbúbja előbukkan a szülőcsatornában. Ugye, milyen szép? 🙂 )

Nemrég kaptam levelet egy korábbi kismama vendégemtől, aki már otthon van a kisfiával, hogy megköszönje a foglalkozásokat és elmesélje, milyen sokat segítettek neki az órákon tanultak a szülése alatt, ami így számára egy gördülékeny és szép szülés-születésélmény maradt. Ilyenkor oktatóként megerősítést kapok magam is, hogy amit átadok a kismamáknak, az valóban nem haszontalan 🙂

Mi az, ami a szülés alatt segíthet?

A kismama jóga ászanái – főként a szülésfelkészítő órák gyakorlatai – segít megtanulni a nőknek, hogy élethelyzetük és testük átalakulását természetes folyamatként éljék meg, ne féljenek testük változásaitól, a folyamatosan érkező más és más fizikai érzetektől, ami néha kellemes, néha pedig akár fájdalmas is lehet. Ezeket a mozdulatokat megtanulják alkalmazni a mindennapokban is, így segítségül tudják őket hívni a vajúdás különböző szakaszaiban. A mozdulatok a várandósság alatt végzett rendszeres gyakorlással elraktározódnak a sejtszintű memóriában, így a vajúdás alatt a mamák ösztönszerűen tudják majd alkalmazni az egyes lazító, fájdalomcsillapító és nyitó gyakorlatokat.

 

Ugyanezek érvényesek a légzőgyakorlatokra, azaz a pránajámára is. A jól elsajátított és megfelelő pillanatban alkalmazott légzéstechnikák gördülékenyebbé tehetik a vajúdás és szülés folyamatát, mivel a tudatos légzés az agyunk által az egész testnek küld üzeneteket, így a be- és kilégzések irányításával testünk tudni fogja, mikor kell ellazulnia, felkészülnie egy következő összehúzódásra, mikor kell feltöltődnie energiával, hogy aztán ismét mindent beleadjon, ezzel segítve kisbabánk születését. A hétköznapokban is tudjuk, hogy sokkal könnyebb egy stresszhelyzetben koncentrálni, ha tudatosítjuk a légzésünket, mint ha csak levegő után kapkodva próbáljuk jól végezni a feladatunkat.

 

Lelki ráhangolódás – összetartozás és elengedés

Sajnos sok anyukától lehet hallani, hogy nem maradt teljesen szép emlék a szülése a nyugodt várandósság ellenére, és aztán hetekig, hónapokig “nem tudott mit kezdeni” a babájával, nem érezte a köteléket kettejük között. Nekik többnyire az elengedés okoz nehézséget, mivel úgy élik meg, hogy kilenc hónapig össze voltak kötve a babájával, kvázi csak az övé volt, és aztán hirtelen, néhány óra leforgása alatt elszakították tőle, volt, nincs kötelék. Ezeket a lelki blokkokat később relaxációs technikákkal, vagy akár kineziológus segítségével föl lehet oldani, de sokat segíthet a támogató környezet is ebben.

A kismama jóga ezzel szemben segít, hogy ezeket a kusza lelkiállapotokat elkerülhessék a kismamák. Különböző relaxációs és kommunikációs technikák elsajátításával megalapozható a fizikainál sokkal erősebb lelki kötődés a babával, ami a szülés folyamatában segíti az anyukákat és a babákat is zökkenőmentesen megélni azt, hogy a közvetlen fizikai összeköttetés, az “egy test – két lélek” időszaka véget ér, s az anya-gyermek kapcsolat egy új, talán még izgalmasabb szakaszába lépnek.

Szóval, drága kismamák, ne féljetek a pocakhoz beszélni! 🙂

 

Sokan kérdezik tőlem, hogy mi van akkor, ha mégis császármetszésre kerül a sor? Van-e “haszna” akkor a jógának?

Bizton állítom, VAN! De erről majd a jövő heti posztban mesélek Nektek…

 

Addig is kellemes gyakorlást!

 

Namasté!

Niki

Tudatosan készülnél a szülésre, igazi fitt kismama akarsz lenni? Vagy már a szülés utáni bombaformádon dolgoznál? Fordulj hozzánk! Kattints IDE MOST! :)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!