fitneszanyu

A hasizmok edzése

“Szép izom a hasizom, reggel este pasizom.” Muszáj volt elsütnöm ezt a mondókát, sorry! 😀  Tény azonban, hogy a szép lapos has a szexisség, a szépség szimbóluma lett. Ezért a hasizmok edzése mindannyiunk gumicicája, főleg a szülés után. Tehát beszéljünk végre a nagy kérdésről: mi van a hasizommal szülés után?! Ha a válaszod az, hogy „edzeni kell rá!”, akkor gratulálok, hivatalosan is fitneszanyu vagy! 🙂 Ha viszontegy fájdalmas mosoly, vagy „nem tudom”, akkor olvass tovább!

Azzal kezdeném, hogy ugyan most a hasizmokról írok, azonban a „csak-hasizmozom” típusú edzéseket felejtsük el! Ugyanis a tévhitekkel ellentétben, nem működik, hogy ahova edzem, ott lesz szép, és a hasprésektől sem lesz lapos a has. A has akkor szép,

— ha nincs rajta felesleges zsír,

— ha mindegyik részére megfelelően edzünk,

— és ha a többi izomcsoport fejlettsége miatt a test harmonikus, a tartás szép.

 

 

A teljes cikket egy gyakorlatsorral olvasd el itt!

Így eddz, ha egyedülálló anyuka vagy!

Az egyedülálló anyukák többsége megegyezik abban, hogy az energiáik nagyrészét lefoglalja a szervezkedés: minden alapvető dolgot, a postától a nőgyógyászig alaposan át kell rágnunk, hogy hova illesszünk a napirendünkbe: hol foglal a kevesebbet az időből; hol legyen eközben a gyerek: vihető-e vagy kell valaki; de a pici gyerekkel még egy tejért leszaladni se olyan egyszerű.

Egyáltalán nem csodálkozom rajta, hogy az edzés hátra sorolódik, azonban mégis visszatérő téma az egyedülálló anyukáknál is: “Mikor, mit, hogyan mozogjak?!” Sokan már tisztában vannak vele, mások út közben tapasztalják, hogy a mozgás és a fitt élet alapelvei egyáltalán nem csak az alakunkról szólnak! A mozgás által és a tisztább étkezésnek köszönhetően energikusabbak leszünk, boldogság-hormonok termelődnek, kipörgetjük magunkból a stresszt, fizzikai és lelki értelemben is erősödünk, ha újabb gyakorlatokra és nagyobb súlyokra mondhatjuk ki rendszeresen: sikerült!

Vagyis:

  • az önbizalmunk, önbecsülésünk, önismeretünk, elégedettségünk nő,
  • a stressz és sírógörcs csökken.

És valljuk be: egyedülálló anyukaként pontosan ezekre vágyunk nap mint nap. Jó erősnek, élettel-telinek picit talán csinosabbnak is érezni magunkat, nem igaz? Akkor mozgásra fel!

Képtalálat a következőre: „single mother”

  1. AZ IDŐ

A napi rendünktől függ, hogy hova tudjuk beilleszteni az edzést, ezzel érdemes kísérletezni! Először is tudomásul kell venni, ha pl. a “Szombat délelőttönként otthon tornázom“-fogadalom nem tud beválni, mert ez az egyetlen olyan délelőttünk a héten, mikor programot csinálhatunk a gyerekkel. Ha estére hulla vagy, akkor esti edzésekbe se gondolkodj. Ne azt nézd mikor marad hely az életedben a mozgásodnak, mert olyan nem nagyon lesz – vagy csak a hullafáradt későesték. Nézd meg, mikor tudsz helyet csinálni az edzésednek: én bizony sokszor felkelek egy órával hamarabb, hogy otthon tudjak mozogni. Vagy korábban fogyasztom el az ebédemet, hogy a kora délutáni órákban eljussak a terembe: a konditermek napközben még üresek is, és néhány helyen vannak kora délután is aerobik órák.  (Oké, én magamnak dolgozom, szabadabb vagyok…) Soha nem edzem este, mert nincs se időm, se energiám, de volt időszak (mikor kisebb volt a gyerekem), hogy az esti edzés valódi felszabadulás volt otthon.

2. A TÉR és A MÓDSZER

Én a teremben és otthon oldom meg az edzéseimet, mert egyszerűen túl parás vagyok, hogy TRX-ezzek a parkban, miközben a gyerekem homokozik, ő meg még nem tud annyira biciklizni, hogy a futó edzésemhez asszisztáljon. De ismerek olyat, akinek ezek is remekül beváltak, és ez szuper! De természetesen nem is a tér a lényeg, hanem az edzésmódszer, az eszköz, amit bevetsz! A konditermi edzésekről nem írok, mert ott adottak a feltételek, azonban otthon jól bevethető és viszonylag kis befktetéssel (2.000-15.000 Ft) járó eszközök is léteznek:

Képtalálat a következőre: „fit mom”

3. A GYEREKFELÜGYELET

Na és persze a legfontosabb: hol a gyerek az edzés alatt? Mint mondtam én egykor a késő esti, majd a kora reggeli otthoni edzéseket preferálom, de simán elfogadom érvként, hogy nem akarsz ilyen extrém időpontokat választani. Hozzátenném, hogy sokszor én is együtt edzek a gyerekemmel nap közben vagy akár edzőteremben, íme néhány tipp tehát ezzel kapcsolatban:

  • KÉRJ SEGÍTSÉGET! Először is: tedd félre a lelkiismeret furdalást és az “önző anyákról” szóló dilemmáidat! Az, hogy a testedre és egészségedre vagy akár közérzetedre időt szánsz, egyáltalán nem ördögtől való gondolat, még ha van is olyan, aki (önös érdekből) szeretné ezt sugallni. Bátran kérj segítséget  – azt tapasztalom, hogy mi egyedülálló anyukák nehezen fogadjuk el a segítséget sokszor büszkeségből, máskor meg úgy kalkulálunk, hogy “ne használjuk fel a környezetünk bébiszitter-egységeit” a szórakozásra, hogy ne legyen pont elegük, mikor tényleg szükség van rájuk… Nos, amint eljutunk oda agyban hogy az edzésünk (mondjuk 3-ból 1) nem bűnös dolog, és eljutunk a segítségkérésig, máris tettünk valamit a kis családunkért.
  • EDDZ ÚGY, HOGY OTT VAN A GYEREK! Azt vallom, az edzés nem igazán teljes értékű, ha ugrabugrál körülötted egy gyerkőc, de itt is először az agyban kell rendet tenni: egyáltalán nem baj, sőt jó, ha azt látja a gyermeked, hogy sportolsz! Ezt mondd ki 3x és barátkozz meg vele! És hogy ő mit csináljon közben?
    – Mozogjon ő is – sok edzőteremben, művelődési házban van picurtorna, időzítsétek össze a mozgásotokat! Otthon is bevonhatod, csak arra figyelj hogy az edzéseden maradjon a fókusz, és ne súlyokkal utánozzon!
    – Kézügyesség fejlesztő játékok – nyilván korfüggő, de egy 5-6 éves már szuperül elvan az edzőteremben vagy a nappaliban, ha valami érdekeset csinálhat közben. Az edzőteremben légy résen, figyeld őt félszemmel!
  • OLDD MEG A MUNKAHELYEN! Ez nyilván nagyon speckó kérdés: adnak-e heti 2x lehetőséget, hogy korábban elmenj sportolni? Vannak helyek, ahol ez opció. Érdeklődj utána! Sok nagy cégnél van saját terem, ahol nyilván gyorsabban és olcsóbban oldhatod meg a mozgásod.

 

Hámori Blanka vagyok, anyuka, edző, blogger. Ha fittebb formára vágysz anyukaként, kövesd a blojaimat: itt a Fitneszanyu blogban kifejezetten anyukáknak írok, a másik blogomban kissé holisztikusabb a szemlélet 🙂 Nézz rá a honlapomra is, ahol egy csomó letölthető ingyen anyagot, programot, ajándékot és ingyenes konzultációs lehetőséget is találsz! 🙂

www.holisztikusfitnesz.hu

Blanka

Derékból 2 centi! (6 hetes anyukás program/ 1. beszámolóm)

Ez egy privát bejegyzés. Megtekintéséhez jelszó szükséges.



Anyuka vagyok - így edzem itthon

Én nagyon is a híve vagyok annak, hogy legyen otthon is végezhető edzéstervünk, arra az esetre “ha bármi törénik”. A vendégeimnek is mindig van 1 koncepciózus edzőtermi edzésterve, amit együtt csinálunk, 1 edzőtermi önálló terve (ha pl. beteg vagyok, de ő megy terembe) és 1 otthoni terve, ha a gyerek beteg, vagy valami más oknál fogva nem jut el a terembe. De nem győzöm hangsúlyozni, hogy ezek az otthoni edzések csak ritkán olyan hatékonyak, mint az edzőtermi társaik – és itt most elsősorban nem az otthoni körülményekre gondolok, hanem inkább a befolyásoló tényezőkre… Eszközből sincs persze annyi otthon, de néhány súlyzó, saját testsúly, esetleg egy trx vagy kettlebell tökéletes, hogy leterheljük magunkat. Viszont ha nem egyedül végezzük a gyakorlatokat, hanem jelen van a család többi része, szinte biztos, hogy csak afféle tornázgatás lesz a kőkemény edzésből… 🙂

your_mom_my_mom_funny_fitness_tee_shirt-r902c73e95fab4cd2af9010cd317cacc9_j2nhc_512

Íme az én mai tervem, eredeti verzió

Bemelegítés
Fekvőtámasz
Swing (lendítés) kettlebellel
Fűrészelés kézisúllyal
Vállbólnyomás kézisúllyal
Bicepsz kézisúllyal
Guggolás
Haladás kitöréssel
Vádli egylábon váltva
Felülés és fordított hasprés
Felhomorítás talajon hasonfekvésben
Összidő: 40 perc

 

És ami megvalósult belőle (pedig nekem csak egyetlen 4 éves volt a járulékos elem! 😀 )

Bemelegítés – “Anya, én is tornázhatok veleeeeeeeeeeeeeeeeed?!”
Fekvőtámasz – “Jajj, de jó kuckóóóóóóó! Alábújok!!”
Swing (lendítés) kettlebellel  (kilőve, nem lengetünk nagy súlyt rohangáló gyerek mellett)
Fűrészelés kézisúllyal + 5 perc porszívózás, a szétszakadt babzsák-maci jóvoltából
Vállbólnyomás kézisúllyal + inni megyünk. “Másik pohárból. Nem abból. Kérek még.”
Bicepsz kézisúllyal + padlótörlés (kiömlött az inni…)
Guggolás  – “Kiskapu a lábad, anya, átmászok alattad!!!!”
Haladás kitöréssel – “Megkeressük a sárga zsiráfomat?” ” Keresd egyedül.” “Nem találom, segíts!”
Vádli egylábon váltva – na ez kivételesen elég unalmas lehetett látványra, mert sikerült végigcsinálni
Felülés és fordított hasprés – “Ráülhetek a hasadra, mint baba koromban, anya?”
Felhomorítás hason – “Juhhhúúúú, kishajó vaaaagy! Rádülök!”
Összidő: 2 óra

4a95e91f4fa7724f0bb867a012fcffa5

Aki átélte már ezt az edzéstípust, tudja miről van szó :))) És azt is, hogy nem mindig “arra van időd, amire szeretnéd”… És az én kisfiam még csak nem is a rajtam lógós, békén-nem-hagyós fajta! Csak épp mindig van egy új ötlete és kész… Egyébként nem panaszkodásnak szánom a posztot, csak olyan magunkon röhögős fajtának… Mert persze vannak jól sikerült edzések otthon is – mármint hatékonyság szempontjából jól sikerült. Mert hogy egyébként jól szórakozunk, az biztos. 🙂

Hajrá anyukák, mindenkinek jó edzést! 🙂

Blanka

www.holisztikusfitnesz.hu

Anya-test: elfogadjuk vagy sem?!

Nagyon sokan és sokat írnak az anya-hasakról: normális-e, ha lapos?! Nem gáz-e ha striás? Zavarjon-e a narancsbőrös combunk? Küzdjünk-e a megnyúlt bőrrel és plusz hurkákkal vagy fogadjuk el magunkat olyannak, amilyenek vagyunk?

A munkám során rengeteg nővel (főleg anyukákkal) dolgozom, és visszatérő dilemma, hogy elfogadjuk-e azt, akivé váltunk az évek és szülés(ek) során, vagy igenis akarjunk vonzóbbá, feszesebbé válni?

Szeretném egy kicsit letisztázni a téma körül kavargó gondolatokat. Kezdük azzal, hogy valójában elengedhetjük az alap zavarodottságot, a diszharmóniát, hiszen mindkét gondolati irány helyes:

  • ÖNELFOGADÁS: az ember elfogadva-lenni, szeretve-lenni vágya is ősi, kódolt vágy bennünk – emiatt születnek és válnak népszerűvé a fogadjuk-el-magunkat típusú cikkek, hiszen megnyugtató (és sokaknak újdonság-élmény) az a gondolat, hogy mostantól nem kell ostoroznunk a saját testünket. Az önszeretetben való feloldódás, az érzés, hogy jó vagyok így ahogy vagyok, egy csodálatos állapot, ami az egészségünk, lelki egyensúlyunk és bizony! ideális testsúlyunk alapja is!
  • VONZÓVÁ VÁLNI: azonban ne feledjük, hogy a vonzónak-lenni, tetszeni magunknak és másoknak szintén egy alapvető igény. Teljesen felesleges úgy küzdeni a bikinis-lányos-reklámok és manipulációk ellen, hogy egyszerűen elhanyagoljuk a testünket. Ráadásul szinte soha nem is működik, ha letagadjuk, hogy érdekelne a külsőnk. Borzalmas látni azokat a nőket, akik kijelentik, hogy elfogadják önmagukat, de mélységesen megbántva és megalázva érzik magukat, ha a szeretett férfi egy másik nőt néz meg az utcán…

Anyukák! Kezditek érteni?!

Nem kell idegeskedni ha e kettő motiváció közül bármelyik is hatalmába kerít. Sőt, hozzuk őket harmóniába:

1. Szóval első lépésként fogadjuk el, hogy az elfogadva-lenni érzése (egyszerűsítve: önelfogadás) és a vonzóbbá-válni vágya (egyszerűsítve: változás) egymást NEM kizáró érzések és vágyak, hanem bennünk élő ősi késztetések.

2. A második lépés, hogy azt is megértsük: e kettő nemcsak egymás mellett van meg békében, hanem egymást támogathatja is! A görcsölés nélküli, önmagunkra-fókuszálós önszeretet a fejlődés és harmónia alapja. A harmonikus gondolatok, energiák, lélek az optimális testsúly alapja is. Ez a fejlődés passzív szakasza. De ehhez kell a fejlődni vágyás is, a nyitottság a változásra, különben sosem mozdulunk meg – márpedig a fejlődéshez kell ez az aktív szakasz is, hogy igenis jobbá akarunk válni és teszünk is ezért.

3. Kicsit ellentmondok az előző pontnak, mert vallom: az önszeretet nem egy passzív érzés csupán, hanem apró döntések sorozata, és felelősség is. Nem abból áll, hogy büszkén kiposztoljuk valahova, hogy szeretjük önmagunkat. Hanem hogy a legjobbat szeretnénk adni önmagunknak, a testünknek is, pl. minőségi tápanyag, mozgás (=flow) formájában. A szép forma innentől csak kellemes mellékhatás.

4. Amit még el kell fogadnunk: a szebb külső ugyan erősebb motiváció, de a fitt életmód nem csak a formáról szól. Hanem az egészségünkről is! A hideg kiráz, mikor olyan posztba botlok, mely mondjuk a túlsúlyt élteti – vessetek meg, nem tartom zseniális ötletnek, hogy az “elfogadás” zászlaja alatt, egy kóros állapotot tart fent valaki. Anyukák! Igenis, tessék leadni a nagy súlyfelesleget mely számtalan kockázattal jár, rossz hatással van az ízületekre, egy és a hangulatunkra, energia szintünkre. Tessék kipucolni a hasi zsírokat. Az hogy gyereket szültünk nem hiszem hogy feljoogosít arra, hogy egészségtelen állapotban tartsuk a testünket* – sőt! A gyerek ne kifogás, hanem pontosan hogy indok legyen.

(*természetesen nincs szó arról, hogy mindenki legyen kockahasú. A vérnyomást, testzsír-százalékot stb tekintve célozzuk be az “egészséges sávot” – ez bőven elég.)

 

Remélem átlátható, hogy mit is szeretnék mondani. Persze ez a poszt szintén ne legyen számodra szentírás: pont ezt akarom megértetni, hogy magadra hallgass, a saját elképzeléseidhez alkalmazkodj! Találd meg az aranyközéputat és ne gondolkozz klisékben! Egy kis személyes: én a szülés után néhány évvel (egy csomó más lelki folyamatot rendbetéve) elértem a számomra ideális testsúlyt – amely korántsem minimális testzsír-százalékot jelent, de egy számomra tetsző formát, egy jó energiaszintet, és egy harmonikus életszakaszt.

Az én anyahasam pl. így alakult vissza néhány hónap alatt (lásd lent) és őszintén örülök neki! (A VIP csoportomban azt is elárulom a napokban, hogyan csináltam. Csatlakozz ha érdekel!)

Ha tetszett a poszt, ajánld barátnőidnek is! 😉 Nézelődj a blogban még több fitt tippért!

Hámori Blanka vagyok, anyuka, edző, blogger. Ha fittebb formára vágysz anyukaként, kövesd a blogot vagy nézz rá a honlapomra, ahol egy csomó letölthető ingyen anyagot, programot, ajándékot és ingyenes konzultációs lehetőséget is találsz!

www.holisztikusfitnesz.hu

Blanka

Timi naplója: Életmódváltás babával (2. rész)

Timi immár 2 hete követi a saját maga állított szabályokat (az 1. részben írta le, hogy mire figyel az étkezésében és mozgásában) és most megjöttek az eredmények is. Mit írhatnék? Jeeee!!! 🙂 Olvassátok szeretettel Timi naplójának második részét! Blanka

Sziasztok!:)

Először is lássuk a méréseket:

Kar:32 (-1 cm)
Derek:85 (-1 cm)
Csípő:119 (-1 cm)
Comb:72 (-1 cm)
Vádli:44 (változatlan)
Súly:84 (-1 kg)

Ez a hét kicsit nehezített pálya volt, mert egy ismerősöm kisfiára vigyáztunk,így a saját 1 évesem mellé kaptam 3 napra egy 9 hónaposat is. Előre dobozoltam az ebédeket, vittem a kenyeret, gyümölcs, reggelinek való adott volt, szóval kaja pipa 😉 Az edzésekre nehezen, de rávettem magam (vittem magunkkal a fit ballt, ami nap közben a srácoknak is jó móka volt, este meg nekem “kínzóeszköz” :)) A hétvégén még volt egy szülinapi fotózás, és szülinapi buli (itt volt családom, mert gyerkőc 1.szülinapi tortájából azért enni kell – persze mértékkel!!!! 😉
Szóval ezt a számunkra nem minden napi hetet 4 fit ball edzéssel vittem végig, és a tortát leszámítva a diétát is tartottam 😉

1 hét múlva jövök az újabb beszámolóval drukkoljatok! 🙂

Timi

Ha szeretnél több információt Timi edzéstervéről, étrendjéről, írj a fitneszanyu@gmail.com címre, tárgy: “Érdeklődés – Timi” (Így Timi válaszol majd a feltett kérdéseidre!) vagy kattints át (alakuló) blogjára ITT!

Szétnyílt hasizom - hisztéria vagy komoly probléma?

Amikor 3 éve megírtam/unk ebben a blogban 1-2 cikket a szétnyílt hasizomról, még szinte alig lehetett magyar nyelvű anyagot találni a témában. Neves gyógytornászok, orvosok és érintett anyukák információira támaszkodtam, miközben azzal szembesültem, hogy a mama-baba oktatók és kismama oktatók se tudnak valami sokat a szétnyílt hasizom problémájáról. Nagyon hálás vagyok Zsuzsi barátnőmnek, akik kiemelten érintett volt a témában, és itt a blogban követhettük végig, mi a helyzet akkor, ha tényleg nagy a probléma. (De erről később.)

Szóval: mi ez a hisztéria a szétnyílt hasizom körül?!

Azóta rengeteg torna, blog épül erre a témára és sok oktató igyekszik a szakértője lenni a jelenségnek. Azért gondoltam, hogy ebben a rövid posztban igyekszem segíteni eligazodni a témában azoknak, akiket érdekel: mi van a szétnyílt hasizmukkal.

Képtalálat a következőre: „szétnyílt hasizom”

1.HOGYAN VIZSGÁLD MEG A HASAD?

A szülés utáni 6. héten kötelező egy nőgyógyászati vizsgálat, melyen megkérheted, hogy ellenőrizzék a hasadat is, de ezt egy tapasztalt gyógytornász, vagy akár te magad is megteheteda videón található módon:

2. MIKOR BESZÉLÜNK PROBLÉMÁRÓL?

Nem ritka, hogy szétnyílva marad az egyenes hasizom, különösen ikerszüléseknél, vagy ha alkatunkhoz képest aránytalanul nagy babát hozunk a világra. Ez az elváltozás nem csak esztétikai probléma (hiszen a has jelentősen előre domborodik) de növeli a hasi / köldök sérv kialakulásának veszélyét, továbbá hátfájást okozhat! Ebben az esetben maradj a statikus hasizom gyakorlatoknál és azt is csak mértékkel. Amennyiben a szülés után 1 évvel még mindig nincs változás, mindenképp szakember segítségére van szükséged, aki megállapítja, hogy mik a további teendők – 1-2 ujjnyi távolságot még gyógytornával esélyes helyreállítani.

 

3. MI VAN, HA NINCS NAGY PROBLÉMA? 

Amennyiben hasad rendben van, nem nyílt szét (vagy csak minimális imagesmértékben, tehát 1-2 ujjnyira) a hasizom gyakorlatokat ez esetben is óvatosan kezd. Ne végezzünk hirtelen, nagy intenzitású hasizom gyakorlatokat! Hangsúly a fokozatosságon van. Figyelj oda a gyakorlatok arányára is, a hasizom minden izmát és a medencefenék izmokat is erősíten kell. Fontos a helyes légzés is. Miközben feszül a hasizom, ne tartsuk vissza a lélegzetünket, ekkor “fújunk”. A fekvésben végezhető gyakorlatok két fő csoportja az alulról (pl. törzs rögzítésével páros láb emelése / felhúzása), illetve a felülről indított gyakorlatok (pl. hagyományos felülés). A ferde / haránt hasizmok erősítését kerüljük, amíg a belső, mély hasizmok nem erősödtek meg annyira, hogy nehezebb gyakorlatokat is véghez tudunk vinni.

 

4. MI VAN, HA NAGY A PROBLÉMA?

A nagy probléma tapintható és látható. Zsuzsi így írt róla: “Bevallom, első gyermekem szülése utáni napon az első sokk akkor ért, amikor a kórházban megkérdezték tőlem mikorra vagyok kiírva, mikor jön a baba… Válaszom a döbbenettől csak annyi volt: már a csecsemőosztályon van… Senkitől soha nem hallottam azelőtt, hogy ennyire megmarad a has szülés után, én magam pedig nem is gondoltam bele! De ekkor még sikerült visszanyernem az eredeti alakomat. Második gyermekem születése után viszont hiába telt el az egy év, a hasam nagy és előredomborodó maradt!! Nagy babát szültem (az én termetemhez képest pedig óriást), így nálam nem volt mit tenni, orvoshoz fordultam. Több szakvéleményt is kaptam, de a végén esetemben a műtét győzött, mert sikerült egy köldöksérvvel is gazdagodnom terhességem során, az eltávolodás mértéke pedig 4 cm-es volt. A hasizom ilyen nagyfokú eltávolodásánál már nincs remény, nem lehet tornával megoldani a helyreállítást.

Ekkor jöhet szóba a műtét, melynek lényege, hogy az egyenes hasizmot egy hálóval húzzák össze, esetlegesen esztétikai javítást is végeznek. Zsuzsi hasa a műtét előtt és után:

Zsuzsi hasa a műtét előtt - oldalról

1. Szétnyílt hasizom – előredomborodó has

1 héttel a műtét után

2. Műtét után 1 héttel

Jelenleg: 7 hónappal a műtét után

3. És végül: 7 hónappal a műtét után

Így érezte magát Zsuzsi a műtét után közvetlenül, itt pedig arról ír, hogy 7 hónappal a műtét után mit tapasztalt 🙂 Fontos tehát leszögezni, hogy a szétnyílt hasizom problémája sokrétű lehet: a minimális szétnyílás szinte minden anyukánál jelen van, nyugodtan lehet vele mozogni, sportolni. A komolyabb esetekben a műtét a megoldás. Fontos, hogy HOZZÁÉRTŐ SZAKÉRTŐ állapítsa meg, mi a teendő, ne egy youtube videó alapján diagnosztizáljunk és ne egy OKJ gyermektelen edző véleményét kérjük ki 🙂

Konkrét kérdés esetén írj a fitneszanyu@gmail.com címre – címezd akár Zsuzsinak a kérdésed, válaszolni fog Neked!

Blanka

Edzésterv otthonra - ezekre figyelj!

A héten beteg a kisfiam: együtt vagyunk, itthon vagyunk, játszunk, mesét nézünk. Ez eddig szuper, és bevallom én magam is élvezem a plusz közösen töltött időt, kihagyva a reggeli (és egész napos) rohanást, meg a többi tennivalót – ugyanakkor ezekben a napokban a rutinszerű teendőket is ki kell hagynunk, a bevásárlástól a munkáig.

Van azonban, amit nem muszáj kihagynunk: a mozgást! Persze korábban írtam már róla, hogy az otthoni edzés, gyerekkel a nyakunkban, az esetek nagy részében nem tud olyan hatékony lenni, mint az edzőtermi önálló edzés 🙂 de azért van rá lehetőség, hogy otthon is átmozgassuk magunkat!

Ajánlott tehát ötletekben bővelkedni, ha otthoni edzésre kerülne sor. Íme, amikre figyeljünk:

 

0. Az időpont

Az első és legfontosabb: MIKOR? Valami olyan időszakot kell választanunk, mikor legalább 30-40 percet (vagy edzettségünktől függően többet) folyamatosan végig tudunk mozogni. Ha már megetettük a kicsi(ke)t, lefektettük, csendben eljátszik. Tudom, tudom, ez önmagában egy kihívás, hiszen bármikor felzenghet a mindentmegállító “Anyaaa!” vagy csecsemősírás, tehát fogadjuk el, hogy tökéletes időpont, és garancia, hogy nyugodtan végigcsinálhatod a tervet NINCS. Ha ezzel a gondolattal megbékéltünk, akkor készen állunk az otthoni edzés szépségeire. 🙂

1. Babával vagy nélküle?

Ebben a NLC cikkben régebben megosztottunk egy gyakorlatsort, amelyet a babáddal is végrehajthatsz. Szerintem nagyon is jó megoldás, csecsemők vagy egész picik esetében, hogy bevonjuk az edzésünkbe, de nagyobbakkal természetesen ez nem nagyon kivitelezhető. (Bár ők igyekeznek bebizonyítani, hogy de igenis jobban jársz, ha rád ül fekvőtámasz közben :)) Ha már edzettebb vagy, nagyobb terhelésre vágysz, ezek a baba-mama tornák átmozgatásnak lesznek jók maximum.

 

2. Legyen(minimális) eszköztárad!

Egy gumikötél, egy pár kézisúly legyen otthon ha teheted, hogy tudj mihez nyúlni, pláne ha a saját testsúlyos gyakorlatokhoz még nem vagy annyira edzett. Utóbbiakból persze vannak könnyen kivitelezhetők: például a guggolás, lábemelgetések – de ha a felső test gyakorlataira (fekvőtámasz, húzódzkodás) még nem állsz késze, kiseszközökkel kell gyakorlatokat végezned.

3. Minden izomcsoportra dolgozz!

A fenti bekezdésből már látható: nem elég egy popsi-láb 20 percet végignyomni, a kezdők pláne teljes testet mozgassanak át! Nevezetesen: mell, hát, váll izmait, kart (bicepsz, tricepsz), láb és far izmok, vádli, has.

Minta edzéstervet a 3 hetes programban osztottam meg, mely INGYEN letölthető az oldalamon!

 

4. A pulzus mérvadó!

Ha a cél a fogyás, akkor meg főleg! Az edzés attól edzés, hogy izzadsz, szaporábban veszed a levegőt, néha úgy érzed: nem bírod… És mindezt minimum 30-40 percig csinálod. Minden más csak átmozgató torna. Persze lehet, hogy neked elég egy kis torna, ha nagyon kezdő vagy, vagy nagyon apró a baba… de akkor is tudni kell: az edzés közben illik megemelni a pulzust! Vagyis NE mozogj kényelmesen, NE tarts hosszú szüneteket, NE hagyd abba ha fáradsz, NE válaszd a kisebb súlyokat… Igyekezz megpörgetni az edzésed! Ezt megteheted helyben futással, szökdelésekkel is.

 

5. Ha egyébként van edzésterved…

…mert mondjuk személyi edzővel összeraktatok egy személyre szabott programot, akkor próbáld ahhoz tartani magad. Nyilván gépes gyakorlatokat nem tudsz otthon megcsinálni, de a sorrendet, terhelést tartsd: amely gyakorlatokat otthoni is tudod kivitelezni, azt csináld pont úgy, amelyiket nem, azt pótold hasonlóval, de legalábbis az adott izomcsoportra dolgozz más gyakorlattal. Pl. tricepsz letolás csigásgépen helyett lórúgás kézisúlyokkal vagy tolódzkodás ágy szélén (és NEM egy kis plusz lábemelés, mert nincs csigásgéped.)

 

Remélem sikerült 1-2 kérdést elolszlatni, és remélem, hogy minél többen, minél effektívebben tudtok otthon is edzeni 🙂

Blanka

"Miért igen" vs. "Miért nem"

A fitnesz azért (is) csodálatos, mert kicsit rámutat a gyenge pontjainkra. Ezek jellemzően a lustaság, a kifogás keresés, a félelmek és kudarc-kerülés. A legegyszerűbb, ha magára a “fitnesz” szóra gondolunk – mi jut hirtelen, legelsőre eszünkbe?

 

A drága kondi bérletek és még drágább étrend kiegészítők?

A “kis röcögős hájaink”, amiket takargatni kell mások elől?

A rossz emlékű tesiórák?

A gyerek-háztartás-mitszólnaaférjem című mantra?

stepbystep

Én egyiket sem értékelném, csak megállapítom, hogy ezek a leggyakoribb “miért nem”-elvek, vagyis kifogások, vagy rossz mantrák, amiket vagy életünk végéig mormogunk (nemcsak a mozgás-témában, hanem amúgy is – valószínűleg) – vagy egyszer és mindenkorra búcsút intünk nekik.

Ez nem azt jelenti, hogy ma ünnepélyesen átruházzuk a férjeinkre az összes házimunkát, és a családi pótlékot elkezdjük fehérje porra költeni : D Hanem hogy elismerjük a legegyszerűbb téziseket: például hogy a kocogás vagy otthoni torna nem kerül pénzbe, a kis hájaink az ég világon senkit sem érdekelnek rajtunk kívül, a mosatlan edény pihenhet 2 órával tovább, és bizony a mozgás élménye nem a tesitanár üvöltéséig terjed, hanem sokkal tovább.

ujra3

Ezeket legbelül mind tudjuk, de mi nők szeretjük a dolgokat szépen, sorban, érzelmekkel, emlékekkel, példákkal kielemezni 🙂 Úgyhogy most kielemeztem a leggyakoribb “miért nem”-eket és most jöjjenek a “miért igen”-ek:

  • a mozgással javul a közérzet, energikusabbá válunk
  • javítja a koncentrációt
  • magabiztosságunk nő
  • akaraterőnk nő
  • kialakul az “összpontosítás&elengedés” képessége
  • önismeretünk fejlődik (énhatár-feszegetés)
  • izzadás = méregtelenítés
  • több vizet és optimális ételmennyiséget kívánunk
  • mindenféle szempontól egészségesebb lesz a szervezet (csontok, gerinc, izmok, légzőrendszer, szívérrendszer és sorolhatnánk)
  • test-tudat fejlődik, mozgás rendezettebbé válik
  • nyitottabbá válunk
  • gyerekeknek: jó példával tanítjuk a mozgás-szeretetet (és nemcsak szavakkal)

Remélem ma is edzetek (nekem már megvolt:)) Blanka

——————————————————————–

Elakadtál az edzésprogramodban vagy diétádban? Gyere el INGYENES állapot felmérésünkre, beszéljük át, hogyan tovább! Tovább a termünk oldalára.

Személyes blogomban többet olvashatsz a nőiesség, anyaság-karrier kérdésekről, motivációkról – tovább a bloghoz.

Olyan munkára vágysz, melyet végezhetsz otthon vagy csapatban, teljes vagy rész munkaidőben, akár GYES mellett?  Várunk a csapatunkba – tovább az ajánlathoz!

Ugye, nem leszek túl izmos?

Ha egy picit is otthon vagy az edzés világában, akkor te is jókat derülsz azon a kijelentésen, hogy “nem erősítek, mert túl izmos leszek.” Ugye ezt főként nők szájából lehet hallani, és azon van a szomorú hangsúly, hogy még mindig lehet hallani!

Nemrég egy több mint 100 kilós természetgyógyásztól hallottam, pedig róla azt gondoltam volna, hogy legalább picit tisztában van a szervezetünk működésével, például, hogy a férfiak a tesztoszteron miatt izmosodnak könnyebben. Meg hogy a fogyás nem feltétlen csak erősítés révén érhető el, ugye van olyan hogy kardió, diéta meg ilyenek…

Mindegy, rezignáltam megállapítottam, hogy a tucatszámra képzett természetgyógyászok a gimis biosz anyaggal sincsenek tisztában ez van. Hallgatva a buszon öltözőben, kismama klubokban elhangzott beszélgetéseket viszont már néha kezdem elveszteni a józan eszem: P

Ezért most gyorsan egy cikk, hogy az én olvasóim szakszerűbben kezeljék ezt a kérdést!

girl-deadlift

1. A fiúkban a tesztoszteron eleve nagyobb erőt és gyorsabb izmosodást eredményez. Lányok, akik izmosodni kívántok: évek és véres verítékes edzés kell (meg egy-két apró kiegészítés…) ahhoz, hogy igazán NAGY izomzatra tegyetek szert!

2. A 3 kilós kézisúly nem nagy súly. Egy testépítő (akinek a látványa miatt félsz a súlyzóktól), valószínűleg még a bemelegítéshez sem használ ekkorka súlyt : )

3. A “kis súly” és “nagy súly” használatára máshogy reagálunk, a kis súllyal többet vagyunk képesek végrehajtani (15-20 ismétléseket) míg a nagy súllyal egyszerre 6-10 ismétlés megy. Az előbbit tónusosság növeléséhez, és általános fittség eléréséhez használjuk, az utóbbit a hangsúlyozottabb, egyértelműbb izomzat eléréséhez.

no-atvaltozas-edzoterem-663x189

4. A fehérje nem doppingszer, nem illegális testépítőcucc. Hanem az alapvető tápanyag szükségletünk része! (fehérje-szénhidrát-zsírok) Ha megeszel egy kis husit, fehérjét vittél be. Ha a proteinturmixra gondoltál, nos, nem, az sem illegális – egy táplálék kiegészítő, mellyel biztosítod a szervezetednek a megfelelő fehérjeforrást.

Hajrá lányok, jó edzést, jó szépülést! 🙂

Blanka

————————————————————

Elakadtál az edzésprogramodban vagy diétádban? Gyere el INGYENES állapot felmérésünkre, beszéljük át, hogyan tovább! Tovább a termünk oldalára.

Személyes blogomban többet olvashatsz a nőiesség, anyaság-karrier kérdésekről, motivációkról – tovább a bloghoz.

Olyan munkára vágysz, melyet végezhetsz otthon vagy csapatban, teljes vagy rész munkaidőben, akár GYES mellett?  Várunk a csapatunkba – tovább az ajánlathoz!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!