fitneszanyu

Flow: átélhető-e anyaként?! (5 TIPP)

A flow-állapot sokkal több, mint pozitív érzések: itt írok róla érthetően, egyszerűen (edzős és coachos szemszögből is). Általában azt tudjuk, hogy a flow az, ami “elvisz”, időt-teret megszüntetve, a tevékenység – például a sportot, a festészetet vagy a szexet – ebben az állapotban pusztán a tevékenység saját öröméért végezzük, nem pedig eredményekért vagy elismerésért.

A nagy kérdés azonban az, hogy

 

ANYAKÉNT MÉG ÁTÉLHETJÜK A FLOW-T?!

A válasz persze az, hogy igen, hogyne, csakhogy (a tapasztalatok szerint) sokkal kevesebbszer, legalábbis bizonyos időszakokban és kellő magunkra-figyelés nélkül biztosan kevesebbszer. A rengeteg teendő, rohanás, megfelelni vágyás, szorongás és kevés én-idő cseppet sem segít abban, hogy mi, anyukák, kikapcsoljunk és töltődjünk a flow által.

Ezen az sem segít, hogy már a szülés előtt kéretlen tanácsokkal látnak el bennünket, amiknek nagy része arról, hogy bizony ezután minden lesz, csak kikapcsolódás, alvás, mozi és flow nem. Úgyhogy készülj, és persze ha mégis sportolnál vagy időt szakítanál a tanulásra vagy hobbydra, akkor ferde szemmel méregetnek: “na hát, neked erre hogy van időőőőd?

 

PEDIG ANYUKAKÉNT JOBBAN KELL A FLOW, MINT VALAHA

Nem mondok újdonságot: csakis mi magunk tudunk azon változtatni, hogy a minőségi idő, az én-idő és töltődés az életünk része lesz-e anyaként is. Ehhez persze meg kell vívnunk a csatákat – néha családtagokkal, néha magunkkal. Néha türelemre van szükség, mert egyes életszakaszokban minden idegszálunkat megfeszítve sem tudunk helytállni, mégis azt javaslom edzőként, coachként és anyaként, hogy

találj legalább 2 dolgot, ami elvisz a nyugalomba, a tér-idő zónán kívül!

 

  1. Az egyik legyen mozgásos, pörgős, stressz levezetős, amikor a tested is tombolhat. Lehet ez bármilyen sport, de táncolhatsz otthon, ugrálhatsz trambulinon zenére, a lényeg, hogy a fizikiai testünk is részese legyen a kikapcsolódásnak. Ugye, nem kell ecsetelnem, hogy ez az összes szervünkre, az alakunkra, az alvásunkra, a szorongásunkra is pozitívan hat.

2. A másik flow-élmény lehet bármi, ami fizikailag és lelkileg is lecsendesít és lelassít: meditálhatunk, rajzolhatunk, horgászhatunk, kerámiázhatunk, írhatunk, zenélhetünk, gyakorlatilag bármit megtehetünk, aminek nem kell, hogy eredménye legyen, de szórakoztat és fókuszálást igényel, illetve óriási plusz, ha önkifejezésként is működik!

ANYUKA-TEENDŐK & MUNKA: EZEK IS ELVIHETNEK A FLOW-BA?

Én szerencsés vagyok: a munkám mindig egyben a hobbym is volt, így minden “nemszeretem” teendővel együtt is általában élvezettel, fókuszálva végeztem és végzem. Rengeteg szakmájában sikeres, kiteljesedett anyán láttam, hogy ha a munkánk elvisz a flow-állapotba az igazi áldás, a minőségi élet alapja!

És természetesen az anyai teendők is jelenthetnek tökéletes kikapcsolódást. Sőt, van akinek ez az első számú kiteljesedés, végtelen energiákat nyernek a családtól és fektetnek a családba. Férfiasan bevallom: engem a legózás és játszóterezés nem repít a mennyekbe, de bizonyos más közös tevékenységek (pl. kirándulás vagy közös éneklés) igen.

 

Az a jó, hogy mások vagyunk, így biztosan megtalálhatjuk (kelló önismerettel, odafigyeléssel!) azt a terepet, ahol  a mi tökéletes kikapcsolódásunk és töltekezésünk van! 🙂

 

5 TIPP, HOGY ANYAKÉNT IS VISSZATÉRJ A FLOW-HOZ!

  • A Szerephordó gyakorlattal, amit a múltkor megosztottam ránézhetsz, hogy mely szerepeid mennyire töltenek fel, vagy húznak le
  • Átgondolhatod, mely sportágak töltöttek fel életed során, mi vonz, mit próbálnál ki szívesen (vagyis nem kell edzőteremben gondolkodnod, ha ellenérzéseid vannak)
  • Nézd meg, melyik művészeti vagy önkifejezési vonal áll hozzád közel, mi tetszik, miben voltál jó régen, és próbáld ki (akár évtizedes kihagyással)!
  • Gondold át a munkáddal való kapcsolatot, céljaid, erősségeid, és hogy mennyire vagy jól, abban, amit csinálsz naponta (ez a bejegyzés segíthet)
  • Gondold át, hogy a családban milyen tevékenységeket csináltatok régen, amiket pedig szerettek, és mi helyett tudnád beiktatni. Egyes rohanásokat, feladatokat ki lehet-e iktatni a közös töltődés kontójára?!

 

 

Hámori Blanka vagyok. Anyaként, edzőként és coachként elkötelezett vagyok a célom iránt: a magyar anyáknak jobban kell magukat érezniük a bőrükben! Ha figyelünk magunkra és a világra, picit másképp, picit jobban, mint eddig, akkor ez elérhető és mindenki másra (főleg a jövő nemzedékére!) hatással leszünk! Fitnesz és coaching szolgáltatások a honlapomon, 1.990 Forinttól >>> www.hamoriblanka.hu

Nőnek lenni = szabályok szerint élni

“Viselkedj hölgyként!” Emlékszel, mikor először hallottad ezt? Mikor először hallottad, hogy a lányok nem viselkednek így vagy úgy? Hogy ne vágatsd le a hajad? Most meg miért növeszted, a rövid jobban állt? Hogy szoptass, ahogy illik? De ugye tudod, hogy már nem kéne szoptatni? Hogy legyél igényesebb és érezd magad jól nőként? De amúgy miért is kurválkodsz?

Na ugye. Mindenre van egy szabály. Egy külső szabály. A szabályok jók – lehetnek. Ha van értelmük. A visszajelzések jók – lehetnek. Ha van értelmük.

Mit gondoltok erről a videóról? A nőknek osztogatott elvekről, érvekről, megmondásokról?

Amikor az egyetem utolsó évében várandós lettem a kisfiammal, MINDEN ismerősöm azt mondta: “Ugye, tudod, hogy tanulásnak, örömöknek és karrierednek most vége?!”

Napi százszor ismételtem el, hogy ezek az ő szabályaik. És létrehoztam a sajátjaimat.

Az izgalmas rész ott kezdődik, mikor minden elvárást, keretet felrúgsz, hogy csak a valóban értésekeseket és a sajátjaidat tedd le. (A fitnesz és a coaching is erről szól.) Hogy csak arra hallgass, aki megérdemli, és merj magadra is hallgatni.

Peace✌😘

Ki vagyok én?

Hámori Blanka vagyok, edző, coach és blogger. Meg anyuka. Meg nő. Meg társ, barát, valakinek a lánya, valakinek az unokatestvére. Ezer szerepben állok helyt és élvezem. A nagy feladatom, újragondolni (Veled együtt) a jelenlegi szabályaid és újraformálni őket olyanná, amivel Te igazán jól tudsz működni. Több cikk, edzés es coaching a honlapomon!

Szerephordó - egy coaching gyakorlat anyukáknak

A szerephordó gyakorlatát a coaching területéről hoztam: bárkinek hasznos lehet, de kiemelten most azoknak az anyukáknak ajánlom, akik újragondolnák a szerepeiket, időbeosztásukat, igényeiket.

A gyakorlathoz csupán egy lapra és egy tollra, no, meg némi nyugira van szükség.

1. Lépés: Írd össze, hogy milyen szerepekben állsz helyt naponta: anyuka, háziasszony, feleség mint társ, szexi nő, főnök/beosztott/vállalkozó, kreatív művész, fitneszlány, tanulnivágyó egyetemista, barátnő, testvér, valakinek a lánya és így tovább… Jusson hely a hobbydnak és a nemkedvelt szerepeknek is. Rengeteg szerep létezik, egyénenként sőt életszakaszonként is változnak a szerepeink. (Meglehet pl. hogy te anya és nevelőanya szerepben is vagy.)

2. Lépés: Rajzolj egy kört és oszd fel, aszerint, hogy melyik szerepre mennyi idő és energia jut. Figyelj, ne a vágyott, hanem a valós arányokat ábrázold!

 

A gyakorlat további lépéseit és hogy miért is jó ez neked, itt olvashatod végig

 

 

Hámori Blanka vagyok, személyi edző és coach. Rengeteg nővel és jónéhány férfival dolgoztam már a harmonikusabb élet, nagyobb önbizalom, erősebb testi lelki egészség kialakításán. Rólam többet, valamint a szolgáltatásaimról a honlapomon olvashatsz.

Várlak szeretettel!

Legyünk "elég jó anyák" (karácsonykor is)!

Az “elég jó anya” fogalma a hétköznapokban, az anyukák közt azt jelenti: jó anya vagyok, de nem akarok tökéletes lenni, és ez így van jól. A saját megnyugtatásunkra használjuk és figyelmeztetjük is egymást, hogy “elég jó anyának” lenni szuper dolog, és ha nem ragyog a ház, és nem beszél 5 nyelven a gyerek, és néha felemás zokni van rajta, meg vállalhatatlanok vagyunk a bevásárló központban, az is beleférhet.

A fogalom azonban a pszichológia világából származik, Donald W. Winnicott fogalmazta meg először az “elég jó anya” jelentését*: szerinte ezek az anyák alkalmazkodnak a gyermekük igényeihez és ellátják őket, azonban idővel hagyják, hogy egy pici frusztrációt tapasztaljon a kicsi. Ez azt jelenti, hogy apró lépésekben a gyermek megtapasztalja, hogy létezik a külvilág, ami nem mindig olyan, mint amilyennek szeretnénk és nem kaphatunk meg azonnal mindent. (Példa: nem felvenni azonnal, ha sírni kezd, csak néhány perc elteltével.)

Én most a karácsony miatt írok erről:

Mert karácsonykor szeretnénk megközelíteni a tökéletest, hisz az év különleges napja, és sok esetben vágyjuk (és reprodukálni akarjuk) a gyerekkori önfeledt, hibátlan karácsonyi időszakot. 

Arra szeretnélek biztatni, hogy ebben az időszakban is emlékezzünk az “elég jó anya” fogalmára, és a támogatás, szeretet és törekvések mellett figyeljünk arra, hogy nem feltétlenül kell nekünk magunknak megőrülnünk, ha a tökéletes karácsony nem tökéletes.

Ha a bejgli nem olyan gyönyörű, mint a barátnőnk által posztolt bejgli.

Ha elfelejtettünk még egy csomag ünnepi szalvétát venni.

Ha odaégett a pogácsa.

Ha idegesít a 10. vendégség.

Ha nem tökéletes az alakunk a szilveszteri ruhában.

Ha nem minden játék kerül a fa alá, ami a listán szerepelt.

Nagy idegösszeomlásokat látok anyukáktól 23-án, utazásra készülve, és 24-én délelőtt a bevásárlás közepette, és a 2 ünnep között. Azt sem állítom, hogy én sosem voltam ilyen állapotban! 😀

Pedig nem kell így lennie. Egyszerűen a gyerekünk így is lehet boldog, fejlődik és minden rendben, sőt: ha együtt élvezzük a készülést vagy az ünnepi perceket, és egyszerűen csak elég jó szülők vagyunk… sőt, Winnicott elméletén haladva a gyereknek is jót tesz, ha lát tökéletlenséget, megtapasztalja, hogy nem minden mindig úgy halad, ahogy az ember tervez, hogy alkalmazkodni kell, és végignéz olyan bakikat, amin évek múlva is könnyesre nevetjük magunkat…

Hidd el, hogy élvezni fogja így is, jó karácsonyotok lesz, és minden szuper.

Boldog karácsonyt és kellemes készülődést mindenkinek! <3

Ha testileg és lelkileg is felkészülnél, hogy elkerüld a kapkodást, csatlakozz a 2019-es 30 napos kihíváshoz a zárt VIP csoportunkban (ingyenes), melynek már a 12. napjánál járunk és a cél: nyugisan, vidáman és csinosan várni a karácsonyt! 🙂

Anyuk

Anyuka vagyok, 7 éve, emellett edzőként és coachként dolgozom, elsősorban nőkkel foglalkozom. Igyekszem olyan könnyedebb és komolyabb témákkal jönni ebben a blogba, saját tapasztalatokkal és tippekkel, amelyek a mai magyar anyákat segíthetik, hogy jobban érezzék magukat a bőrükben – hisz itt a jelszó:

Ha az anya jól van, mindenki jól van! <3

Jó olvasgatást kívánok! Szakmai oldalamat itt találod: www.holisztikusfitnesz.hu

*Vekerdy Tamás könyve a témában: Belső szabadság – Elég jó szülő – elég jó gyerek
Bruno Bettelheim könyve: Az elég jó szülő

Egy módszer a kilátástalan helyzetekre + új rovatom indul!

Mint tudod, személyi edzőként és coachként dolgozom, így tudom, hogy MINDENKINÉL vannak bizonyos témák (aktuálisan felmerülő vagy évek óta meglévő témák), amik bizony

  • elbizonytalanítanak
  • elkeserítenek
  • kilátástalannak érezzük a szituációt
  • nem értjük mi történik velünk, körülöttünk
  • újra és újra kudarcba fulladunk, vagy bele sem kezdünk…

Ezekben tudok Neked most segíteni az új rovatommal, de előbb

KEZDJÜK IS EGY RÖVID KIS FELADATTAL! 🙂

cseréld pozitív szavakra a fenti megállapításokat, természetesen a Te problémádra formálva az állításokat:

“A ……………………………… téma az, ami…

  • elbizonytalanít >> magabiztosan akarok ezzel kapcsolatban dönteni, lépni!
  • elkeserít >> hatékonyan, proaktívan akarom kezelni!
  • kilátástalannak érzem a szituációt >> előrelépést akarok benne elérni!
  • nem értem mi történik velem, körülöttem >> értelmezni, rendezni akarom ezt a témát!
  • újra és újra kudarcba fulladok ezzel >> ezúttal változtatni akarok ebben az ügyben!
  • bele sem merek kezdeni >> most bele szeretnék kezdeni, nézzük meg hogyan lehet!

Ezek a megfogalmazások azért jók, mert AKTÍVAK (vagyis arról szólnak, hogy nekem mi a feladatom, és nem passzívan várom a fejleményeket), és POZITÍVAK (vagyis előremutatóak, pozitív végkifejletet mutatnak).


Ha azonban mégis jó lenne némi külső támogatás, ráadásul díjmentesen, akkor válaszd a #KÉRDEZZFELELEK rovatomat, ami a HolisztikusFitnesz Blogomban indítok. Mivel számtalan kérdéssel, problémával találkoztam már, biztosan tudok, de legalábbis megpróbálok legjobb tudásom, tapasztalataim szerint válaszolni a Te kérdéseidre is! A hello@holisztikusfitnesz.hu címre (vagy itt válasz emailben) várom azokat a kérdéseket, problémákat, amikben előrelépnél, fejlődnél! 

◾ Ez edzés, alakformálás témában lehet a súlyunk, az egyes testtájak formálása, a mellek és a bőr változása, az edzettségünk, maga az edzés módszerek (mit, mikor, hogyan) vagy a táplálkozással és diétákkal kapcsolatos kérdések.

◽ Önismeretben pedig lehet egy kialakult vagy visszatérő konfliktus, egy karrierváltással kapcsolatos dilemma, egy párkapcsolati vagy családon belüli probléma, de kapcsolódhat a fitneszhez is: evés zavarok, testképzavar, kényszerevés, önbizalom hiány formájában.

Várom leveled, kérdéseid 🙂

Konkrétabb, személyre szabott segítségre vágysz? Coaching és személyi edzés, 4 és 8 hetes programok, VIP Prémium Program részletei a honlapomon!


Y-generációs anyukák és új megoldások

Az élet része a változás, és az életvitelünk része, hogy milyen megoldásokat vetünk be a mindennapos feladatokban: ügyintézésben, munkában, gyereknevelésben, kapcsolatokban. Ezért gondoltam, hogy írok néhány szót a”mai” anyukákról, vagyis azokról a korombeli (Y-generációs) anyákról, akik egész másképp oldanak meg dolgokat, mint elődeik. Nyilván nem tökéletesen, de gondolom ez nem épp most lesz elvárás, hiszen eddig sem sikerült senkinek sem Tökéletes Anya címet elérni, ha jól tudom 🙂

Az egyik legfontosabb dolog, hogy igen, mi bevállaljuk: nem vagyunk tökéletesek, és ezen képesek vagyunk nevetni is. Pont azért, amit fentebb írtam: nem szeretnénk részt venni a “Na, ki a szuper anya?!”-játszmában, főleg nem az előző generációk tagjaival szemben, akik szintén próbálkoztak, és valami bejött, valami nem, de valószínűleg nem szerették jobban a gyerekeiket, mint mi, és nem hallottunk még egyetlen kinevezett Tökéletes Anyáról sem. Bejött a “szaranya” fogalom, amit ha kimondunk magunkra, együtt, nevetve, sztorizva, olyan érzés, mint a hintában ülve hirtelen elveszteni  a súlyt, könnyedé válik minden. És ez az egyik nagy változás: néha lehet könnyed. Néha lehet vicces. Néha jó röhögni magunkon, a világon.

Még nem bizonyított tény, hogy ettől a gyerekeink hülyébbek lesznek, ha felnőnek. Az viszont igen, hogy a nem-görcsölés, a humor mindig, mindenkinek jót tett.

Divatos persze, hogy mások is szaranyáznak minket, és hogy a gyerekeinket, a mai gyerekeket borzalmasnak kiáltják ki. Tény, hogy a mai gyerekek mások. Valóban nem engedjük őket 7-8 évesen egy kulccsal a nyakukban ki egész délutánra a telep mellé porba. Valóban más dolgok iránt érdeklődnek, másképp reagálnak, mint anno mi, vagy a szüleink 7-8 évesen. De ez miért baj? A világ változik. Méghozzá mostanában nagyon gyorsan! Még soha nem volt ekkora szakadék generációk között.

Ha a nagyanyám emlékezett, hogy adott szituációban hogyan reagált az ő anyja, és ezt bevetette adott szituációban az én anyámnál, akkor nagyjából tudta, hogy az rendben van (az ő értékei szerint.) Nálunk ez a biztonságos módszer nem mindig működik, annyira új dolgok vannak.

Nekünk is új, nekünk is furcsa, mi is próbálunk egyensúlyozni a régi jó dolgok megtartása, és az új jó dolgok beiktatása között – arra azonban még nincs adat, hogy ez milyen arányban helyes és előrevivő! Mert először csináljuk. Mármint nemcsak először életünkben, hanem először – a világban!

Igen, ilyen például a telefon nyomkodás és minden ami online és technológia. Szeretném garantáltan jól csinálni – de nincs garancia, mert nem tudok ahhoz nyúlni, hogy anyu hogy csinálta volna. Nekem kell kitalálni. Nyilván az előző generáció anyái és szakemberei szerint zéró tolerancia a helyes – ezt igyekszünk is tartani, és egyelőre tudjuk is, meg arról vannak képeim, hogy mi is időkorláttal, hétvégente tévézhettünk és számítógépezhettünk. Meg látok néhány tényleg függő tizenévest. Vagyis sejtem, hogy ez oké – most. De közben tudom, hogy nemsokára neki is lesz telefonja, laptopja és mindenféle módszerekkel fog kommunikálni és feladatokat megoldani. És persze közben

én is online vásárolok, intézek banki ügyeket és e-mailben küldök el lefotózott dolgokat az ügyvédemnek. És amikor a villamoson ülve a gyerekem mellett mindezeket elintézem 4 perc alatt, vagy a játszótéren megírok egy cikket negyed óra alatt, azt gondolom hogy nem tragédia amit csinálok. Hiába tűnik úgy kívülről, hogy “na, a borzalmas anya a gyereke mellett is csak a telefonját nyomkodja.” Mert spóroltam egy 2 órás vásárlást, egy 1 órás banki sorban állás, egy szkennelős-postás kört, és nem kell másra hagynom a gyerekemet, hogy eltűnjek fél napra, ugyanis van lehetőségem online dolgozni. És a vakációnk tele van programmal és beszélgetéssel és játékkal.

Igen, beszélgetünk is. És itt hadd jegyezzem meg, hogy ha valaki egy mai 7-8 éves gyerekkel beszélget, nagyon sok érdekeset hallhat. Mert egész másképp érzékenyek és egész másképp látnak dolgokat, mint mi. Kimondanak nagyon fontos dolgokat, és megoldanak nagyon nehéz szituációkat. Olyan kérdésekre fognak választ adni, amikre mi vagy elődeink nem tudtunk. Más szokásokkal és motivációkkal rendelkeznek majd, ahogy mi is a mi szüleinkhez képest!

Az Y-generációt szidni  (nemcsak az anyákat, hanem úgy átfogóan) borzalmas divat lett, pedig csak érteni kéne, hogy mások a mozgatórugóink és más megoldásaink -és persze más lehetőségeink is!- vannak, nekünk, itt, most. Munkában, párkapcsolatban, anyagilag, rugalmasságban, jövőképben, gyereknevelésben, nézetekben, módszerekben. Másképp tekintünk a munkahelyünkre, magunkra, a világra, a gyerekünk jövőjére. Picit másképp ítélünk dolgokat, például ha egy munkahelyen vagy valamilyen kapcsolatban nem fejlődünk vagy netán sérülünk vagy csak valamiért nem felel meg – továbbállunk. Ezt lehet úgy is értelmezni, hogy az Y-ok nem lojálisak és nem kitartóak. De úgy is, hogy szabadok és hűek az elképzeléseikhez, és mernek kiszakadni az régi körökből.

Az Y-anyák közt például szuper vállalkozó anyukákat ismertem meg, akik nem bírták a 8 órás taposó malmot egy nagy gépezetben. Meg olyanokat, akik elváltak és újraválasztottak. (Én mindkét körbe beletartozom.) És ezekkel a “nem kitartó” Y-anyákkal hahotázva állunk a játszin, felszabadultan, mert olyat csinálunk és olyannal élünk, amit és akit szeretünk, és a gyerekem hintázás közben rám néz és lát egy vidám anyát. Hmm, én nem bánom. És este én is fáradt vagyok, és mi is nehezen indulunk el néha, és lavírozunk a “Hány percet nézzen mesét / játszhat telefonon”- kérdésnél.

Mert beleszülettünk valamibe, ami adott (gondolok itt például a műanyag-gyártó és technológia-őrült világra), és ezzel próbálunk valamit kezdeni. A gyereknevelésben is. Ettől még lehetünk mi is, a gyerekeink is csodálatosak. És hiszem is, hogy így van! Szerintem a mi gyerekeink fantasztikus kis brigád, jó képességűek, rendkívül gyors felfogásúak, és szuper dolgokat fognak csinálni. És mi, az anyáik, mindennap azon dolgozunk, hogy ez így legyen, és ehhez hátországot, vidámságot, lehetőségeket biztosítsunk. És közben mi sem szeretnénk megrogyni, hanem kihozni a legtöbbet ebből az egyetlen életünkből

Úgyhogy tessék abba hagyni a “mai anyák” illetve “mai gyerekek” szidását! Mert nem biztos, hogy tökéletesen, de valami egészen újat és csodálatosat alkotunk éppen. <3

Blanka

személyi edző, coach

www.holisztikusfitnesz.hu

Miért kéne anyukaként vékonynak lenned?!

Rögtön le is lőném a poént: szerintem anyukaként nem kell vékonynak lenned, és ezért nem árt hangsúlyozni egy olyan világban, ahol a vékonyságnak oltárt állítunk, kamusztorikkal adják el a fogyasztó csodaszereket, és az anyukák megosztják a szülés után pár héttel elért kockahasukat, mint eredményt…

Szerintem (és ahogy látom, a legtöbb anyának) az egyik legszuperebb dolog, amit megtanulunk az anyaság alatt, hogy

NEM KELL 100%-IG TÖKÉLETESEN CSINÁLNOD.

Nekem ez a legmegnyugtatóbb és egyben legmotiválóbb mondat, amit kifejezetten anyaként sajátítottam el, és most arra biztatnálak, hogy Te is rágd meg, ízleld meg, és ha tetszik vidd magaddal ezt a mottót. A testedre vonatkoztatva is. Miért? Mert változik minden: az időnk, a sejtjeink, a hozzáállásunk, a prioritási sorrend, a tanulságaink.

Anyaként nem vékonynak kell lennünk, hanem

ENERGIKUSNAK, ERŐSNEK, ESETLEG CSINOSNAK, ÉS LEGFŐKÉPP BOLDOGNAK!

 

A test változása: természetes

Ahogy írtam, változik a testünk: akár tetszik, akár nem, a nőknél a sejteket tekintve a “top” kor a tudomány szerint 23-30 éves kor közt van, és ezt edzőként a fejlődés, regenerálódás, stb. folyamatokat tekintve egyértelműen igaznak látom. Ha a kor tényező mellé biggyesztem a tényt, hogy kihordtam, megszültem, szoptattam, naponta nevelem az 1, 2, 3…. gyerekemet, teljesen rendben van, hogy a 20 éves alakom nem tér visza. Ne térjen. Nem kell.

Aludj többet!

Testösszetétel

Másképp raktározunk, változik a mell tengelye, lassabban regenerálódnak a sejtek, a fehérje beépülés is lassabb, vagyis az izom-zsír arány, és ezzel a sziluettünk is változik. Természetesen (pont ezek miatt) a profi testösszetétel elemzések során a kort  figyelembe veszik, vagyis simán lehet, hogy egy picit alacsonyabb izomtömeggel és magasabb testzsír-százalékkal jobb összeredményről beszélhetünk, mint egy lusti gyerektelen, húszéves!

Fitt és erős persze legyél!

A derék-csípő arány és a titokzatos “ágyéki szög”

Írtam már arról, hogy a derék-csípő arány (alias “szépség-index”) és a titokzatos 45,5 fokos ágyéki görbület sokkal fontosabb adatok, mint a kilók: valójában a férfiak ezt, és nem a kilóinkat méricskélik (tudat alatt), amikor eldöntik, vonzók vagyunk-e. Teljesen természetes, hogy anyaként is szeretnénk vonzók maradni (ez is egy hülye hiedelem, hogy házas asszonyként és anyaként már nem kell akarnunk tetszeni), de erősítsd meg magadban a gondolatot, hogy nem néhány plusz hurkától leszel jobb vagy kevésbé jó nő.

Az energia szexi!

A test-összetételünknél, testsúlyunknál 100x szembetűnőbb a testi-lelki kisugárzásunk! Ha erős, kiegyensúlyozott, vidám anyukák vagyunk, akkor a testünk kisebb-nagyobb változásai nem okozhatnak problémát! Fontos hangsúlyoznom, hogy (a fenti mottó értelmében!) egyáltalán nem kell mindig vidámnak és kicsattanónak lenned! De ha választanod kell, hogy egy durva diétába fogj a vakáció előtt az alakod érdekében, vagy csak érezd jól magad, akkor az utóbbira voksolok!

 

Azt szeretném neked üzenni: elég, ha anyukaként szimplán jól érzed magad a bőrödben. Ha ehhez eszköz a fitnesz vagy néhány kiló ledobása, az is rendben van – de a megfelelési kényszer, és a másokhoz való hasonlítgatása önmagadnak már ne legyen szempont.  

 

Ha úgy érzed, mégis változtatnál a testeden, akkor persze semmi akadálya: edzéstervek és diétás tippek és mindenféle más infó van itt a blogban bőven, és én segíthetek neked edzőként. Ha az egészséges énkép, a változás elfogadása, az önizalom növelés a cél, akkor coachként állok rendelkezésedre.

Tovább a honlapra >>>

Másképp edzenek-e az anyukák?!

A napokban volt egy durva délutánunk a kisfiammal: az oviból karate edzésre mentünk, majd onnan még el személyi edzést tartani – egyszóval hullafáradt volt estére. Elég stramm gyerek, de szó ami szó, kibulizta, hogy vegyem fel a hazafele séta során. Nos, ezen a ponton gondolkoztam el azon, hogy

a “túlélő” jellegű versenyeken az 50 kilós súlyokkal erőltetett menetben haladó versenyző miben is erősebb annál az anyánál, aki (épp mint abban a percben én) edzőcuccal a hátán, kishátizsákkal a karján, egy 30 kilós gyerekkel az ölében szintén képes erőltetett menetben haladni? 🙂

 

Mi ezt naponta megtesszük.
Bevásárló cuccal is.
Meg laptop táskával is.
Meg amúgy nem néha… hanem úgy egész nap.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy bárki bárkinél jobb lenne, hanem hogy

ANYUKAKÉNT SOKKAL ERŐSEBB VAGY, MINT HISZED.

Most a fizikai erőről beszélek, de nyilván más szempontból is. De fizikailag mindenképpen. Tudod, miért írok erről? Mert szeretném valahogy megértetni, hogy bizonyos szempontból nagyon is más egy anyuka terhelhetősége, más szempontból viszont EGYÁLTALÁN nem más! Az edzésed nem kell, hogy más legyen pusztán azért mert anyuka vagy, és a szép alaktól sem kell elbúcsúznod csak azért mert már szültél 1 vagy több alkalommal. Persze, átsiklani sem lehet felette. Én így látom:

FONTOS AZ ANYASÁG TÉNYE:

  • ha friss anyuka vagy: a gyermekágyas edzés vagy a szoptatás alatti edzés értelemszerűen más is KELL, hogy legyen hiszen a szervezet ezer más dologgal van elfoglalva (ugyanez igaz a várandósságra!)
  • ha időbeosztásról van szó: értelemszerűen egy nagy család  – nagy háztartás számtalan egyéb feladattal jár, ezért ha még dolgozol is, roppant kreatívnak kell lenned, hogy a sportolásod (és egyéb én-időket) megoldd. A pihenésről nem is beszélve!
  • ha a diéta kerül szóba: hisz családdal étkezni, felkészülni, beosztani stb. komplexebb feladat

Ezekről a “másságokról” az edzésben, és az egyéb anyasággal kapcsolatos gondolataimról írok itt a a Fitneszanyus cikkekben – melyeket igyekszem áttolni lassacskán a honlapra is pl. Mikor kezdhetünk edzeni a szülés után?Hogyan mozogjunk a szoptatás alatt?)

 

 

DE NEM FONTOS AZ ANYASÁG TÉNYE:

  • ha a terhelhetőséged a kérdés: sokkal terhelhetőbb vagy, mint hiszed. Sőt, valószínűleg kitartásban és fizikai erőben is rengeteget fejlődtél az elmúlt időszakban. Igaz, ez másfajta erő (és fedhetik zsírpárnák), de akkor is többet bírsz mint hiszed.
  • ha az edzés módszerekről és alapvető folyamatokról (pl. zsírégetés folyamata, izomépítés) van szó: az edzésre az izmok, a szervezet mindig ugyanúgy reagál, szóval az erre vonatkozó témákat ugyanúgy olvasgasd! Ugyanez igaz a diéta alapszabályaira is.
  • ha a “lelki éhség” témaköre van terítéken: mindegy hogy az anyaság vagy más váltotta ki belőled, de a magány, az ingeréhség vagy a depresszió miatt eszel többet, akkor is alapszabály, hogy a valódi problémát kezdd el megoldani (“Ha nem az éhség a probléma, akkor nem az evés a megoldás!”)

 

Ezekről pedig mind a honlapon, mind a Holisztikus blogban találsz cikkeket, sőt, összefoglalom az alapokat (I. EDZÉS, II: ÉTKEZÉS, III: LÉLEK) a 4 és 8 hetes Nagy Megújuló Programokban  – nemcsak anyukáknak!!

Remélem sikerült átadnom neked, hogy hogyan is gondolkodom az anyukás és nem-anyukás edzésről, alakformálásról! 🙂 Várom a véleményed válasz emailben, esetleg kérdéseket és persze az online állapotfelmérő adatlapokat, ha segítségre van szükséged az induláshoz! 🙂

Blanka

 

Pihenés és feltöltődés: gyerek nélkül (is)!

Ma egy személyesebb poszttal jövök, de természetesen itt is találkozik a blog 2 fő vonala: az anyaság és az egészséges életmód – melyek sokszor összeférhetetlennek tűnnek, pedig nagyon is jól kiegészítik egymást!

Néhányan tudjátok, hogy most épp gyerekmentes hétvégém volt, amiről már régebben is akartam bővebben írni. Az elmúlt 3 évben a gyerekmentes hétvégéim nagy átalakuláson mentek át: az első évben ezek a hétvégék a munkamániám kicsúcsosodásai voltak, ezeken a hétvégéken hoztam be mindent, amivel lemaradtam a munkámban, edzettem és nagytakarítottam.

Aztán telt-múlt az idő, és ez már a 3. nyár, amikor a kisfiam 2 x 10 napra eltűnik egy nagyot vakációzni az apjával, a 10 nap pedig pont ideális mennyiség neki is és nekem is egymás nélkül.

És ma már nem csak dolgozom ám ezeken a napokon / hétvégéken! Hanem pihenek is. Persze ez 3 év alatt alakult ki. Az első alkalom nagyon furcsa volt, mikor egy szombaton át csak olvastam, filmeztem, és ettem. Aztán elmerészkedtem egy cél nélkül és időben sem behatárolt nagy sétára a városba. Később egy egész napos kirándulásra, majd egy hétvégére, és már randiztam is. Jó, mi? 😀

Ezen a nyáron pedig ráébredtem, hogy a PIHENÉS és a FITNESS és a LÉLEK szorosan összekapcsolódik, ahogy A kajálás nem meditáció! c. posztban le is írtam: az egészségünkre, alakunkra, szépségünkre is hatással van, de természetesen ennél többről szól.

Csak nézni a vizet, a tájat, nem agyalni.

Mert ez bizony REGENERÁCIÓ, ami vastagon a fittség-egészség témakörbe tartozik!!!! A kolléganőm szokta mondani, hogy habár én mindent egyedül csinálok és ez biztos nehéz, de ő 15 éve nem töltött egyedül egy napot sem, nemhogy egy hétvégét vagy kettőt, és elképzelni se tudom mekkora luxusnak képzeli el! 🙂 Hát igen tenyleg nagyon jó, és a Vekerdy is megmondta, hogy újra kell növesztenünk a húst,amit majd lerághat a gyerek! Kegyetlenül sok FÁRADT, MEGFÁRADT anyukát látok és ilyenkor én magam vagyok dühös a fitness szakmára, ami még azt is sulykolja, hogy eddz, figyelj oda, légy egyre jobb…

Aztán rájövök, hogy kellő PIHENÉS mellett a mozgás és kisimult bőr nem lenne annyira “luxus” elképzelés! Én most szombaton a Margitszigeten ültem egy könyvvel, néztem a vizet aztán egy nagy séta után néztem a fákat, és kikapcsoltam. De hirtelen ötlettől vezerelve indítvanyoztamnéhány ismerős anyatársamnak és vendégemnek, hogy ha egyikünk úgy érzi regenerálódna, “húst növesztene”, randizna egyet akár a saját férjével vagy BÁRMIT csinálna,  amitől töltődik, akkor működjön a riadó-lánc amivel ezt egymásnak lehetővé tesszük (ahogy nekem a pesti kzpi bíróság tette lehetővé 🙂 Én magam is jeleztem neki, hogy szívesen bevállalok egy-két plusz gyereket, ha a sajátommal amúgy is megyünk valahova!

Higgyétek el nekem, ezek az órák ÉLETMENTŐK! 🍸 …és vállalom is, hogy remekül érzem magam!! Ha tehetitek, anyukák, ismerjétek fel ezt az igényt magatokban is és egymásban, és biztosítsátok havi 1-2 alkalommal a pár szabad órát a TÖLTŐDÉSRE!

 

Hámori Blanka vagyok, anyuka, edző, blogger. Ha fittebb formára vágysz anyukaként, kövesd a blojaimat: itt a Fitneszanyu blogban kifejezetten anyukáknak írok, a másik blogomban kissé holisztikusabb a szemlélet 🙂 Nézz rá a honlapomra is, ahol egy csomó letölthető ingyen anyagot, programot, ajándékot és ingyenes konzultációs lehetőséget is találsz! 🙂

www.holisztikusfitnesz.hu

Blanka

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!