fitneszanyu

30 lépés felfelé: Így nézek ki, ez a sztorim, ilyen vagyok én (18.)

Korábban eszem ágában sem volt túl személyes dolgokról írni a blogban. A 30 lépéses projektem viszont pontosan erről szól: hogy megtanuljak nyitni, önmagam adni és megérteni, hogy

senki sem bánthat, ha az vagyok aki, és szeretettel élem az életem.

A félelem ellenszere a nyitás. Ezt nagyon nehéz felfogni és elfogadni valakinek, aki évekig küzdött a bántással, fenyegetéssel, sértegetéssel, megalázással. A nyitási kísérletek sorra azt bizonyították, hogy nyitni nem éri meg, kiszolgáltatottá tesz. A folyamatos megalázás visszahúzódóvá tesz, félelemmel tölt el.

Most azonban nyitok.

Apró lépés a mai online világban, ahol mindenki rengeteg képet oszt meg magáról, de nekem nagy előrehaladás, hogy az elmúlt hetekben sok-sok képet osztottam meg magamról:

mert ráébredtem, hogy a kiszolgáltatottságtól való félelem egyik ellenszere a megnyílás. 

És ez persze nemcsak képekben nyilvánul meg: próbálok bizalmat szavazni embereknek, helyzeteknek, lehetőségeknek. Elhinni, hogy nem feltétlenül bántás a vége.

 

Szóval íme én, smink, póz, és jobbnaktűnniakarás nélkül:

 

Mert minden félelem eltűnik, ha megnyílunk. Így nézek ki. Ez az én sztorim. Ilyen vagyok én.

Blanka

30 lépés felfelé: Módszerek és stratégiák leváltása (14.)

A hétvégén igazi krízis helyzet tört ki, amely kétségbeesett zokogást és félelmet váltott ki belőlem. Egy olyan megalázó, számomra félelmetes és kiszolgáltatott helyzetbe kerültem, amelyben már nem egyszer volt részemaz elmúlt években (a kisfiam egyszerűen nem került haza az apasági láthatásból, külföldről, miközben sértő-bántalmazó üzenetek lepték el a telefonom, és a hatóságok semmilyen szinten nem gondolták, hogy ezen a nemnormális helyzeten segíteniük kéne) ….

… de most az eddiginél sokkal hamarabb nyugodtam le, és váltottam stratégiát.

A gondolatom nagyon egyszerű volt: Ha ez a kétségbeesés, fenyegetőzés, kérlelés nem hozott eredményt az elmúlt x alkalommal, x évig, akkor most sem fog.

Ha valaki nem hajlandó együttműködni, és az eddigi eszközökkel sem tudtam elérni, hogy együttműködjön, akkor hiába is vetem be ugyanazt az eszköztárat. Az első nagy zokogás után (köszönhetően persze egy csodás barátnőmnek és a jogi segítőimnek) megráztam magam, és stratégiát váltottam.

Első lépésként: lenyugodtam, és elértem, hogy higgadtan tudjam szemlélni a szituációt.

Ez borzalmasan nehéz egy olyan impulzív embernek, mint én vagyok! Sajnos az elmúlt években rögzült az is, hogy bizonyos hangszínekre és sms-típusokra (Pavlov kutyájaként) automatikusan félelemre, kétségbeesésre váltok át. Azonban most leültem, kikapcsoltam az érzelmi szabadesést, és mihelyst tudatosan lenyugodtam, összeszedtem a gondolataim.

Nemcsak ebben a szituációban, de az ügyet tekintve is stratégia váltás következett, ami remélhetőleg új fordulatot hoz: félelem és áldozati szerep helyett igenis a higgadtságot és előremenetelt választom!

Az eddigi 13 önismereti, önfejlesztési módszerem (A 30 lépéses projektem) közé azért emelem be ezt a sztorit, mert ez is bizonyítja, hogy az önismeret nemcsak úri hóbort, de néha tétje van a tudatosságnak.  

Betartani, hogy több folyadékot fogyasztunk, vagy naponta hálalistát írunk: jó móka és nagy változásokat hoz.
Egy igazságtalan és ijesztő szituációban TUDATOSAN higgadtnak maradni, vagyis tudatosan stratégiát változtatni: nem jó móka, de szintén előreLÉPÉS.

A heti tanulság tehát, hogy visszatérő konfliktushelyzetekben felesleges ugyanazt a nem bevált stratégiát alkalmazni, és hogy áldozati szerep helyett a  stratégia váltás az egyetlen járható út.

Hiszen minek erőltetni azt a módszert, ami nem működik?!

Update 2018 nyár: ez lépés óriási változásokat hozott, konkrétan a fent leírt, egy rosszul működő kapcsolatra nézve  végletes változást. A kommunikációm, a hozzáállásom, a szerepem mind változtak és nagyon eredményesen működnek immár hónapok óta. Ez csak azt bizonyítja számomra, hogy jól döntöttem, helyesen ismertem fel, hogy egy krízis helyzetben a saját hozzáállásomat és módszereimet is vizsgálni kell, mielőtt a körülményeket okolom!

Természetesen mindez az Élet bármely területén igaz: feltehetjük a “Működik-e ez a stratégia?!”-kérdést a mozgással, étkezéssel, párkapcsolattal, munkamorállal és egyebekkel kapcsolatban is… És ha ki tudjuk mondani, hogy “Nem, nem működik hosszú ideje…”, nos, akkor ideje változtatni.

 

 

 

CSODÁS FEJLŐDÉST, VÁLTOZ(TAT)ÁST KÍVÁNOK:)

Blanka

30 lépés felfelé: Adjunk vissza valamit (20. lépés)

A múltkori bejegyzésemben leírtam, hogy igyekszem a kisfiam már most tanítani arra, hogy vegye észre, amit kap és legyen a HÁLA az élete szerves része.  Nos, ezt a dolgot a gyakorlatban tovább lehet vinni: Schwarzenegger szerint a boldog élet egyik alapszabálya, hogy mindig “adjunk vissza” valamit – a világnak, a szülővárosunknak, az embereknek, akik körbe vesznek. Én is elámulok néha, hogy mennyi mindent kapok az Élettől, és ha eszembe jut, tudatosan teszek valamit azért, hogy VISSZA IS ADJAK valamennyit.

Hogy egyensúlyba hozzam az adok-kapok mérleget.

 A héten apró dolgokban igyekeztem ezt a teendőt gyakorolni:

  • figyelmet és nyugalmat adni a feszült kolléganőnek, aki számtalanszor megnevettet…
  • lekapcsolni a lámpát a lépcsőházban, ha égve maradt….
  • a jó szakembert, aki segített, ajánlani a jófej ismerősnek, aki épp keres…

Az egyik ilyen tudatos “visszaadásom”, hogy a volt munkahelyemnek továbbra is bedolgozom, levelek fordításában. Nekik ez elég furcsa, hiszen már nem vagyok állományban, én viszont úgy érzem, hogy annyi szeretetet, bizalmat kaptam ott az évek során, hogy jól esik picit – fizetéstől függetlenül – is visszaadni ebből valamit. Mivel nekik ez segít, nekem pedig jó érzés és belefér, szívesen megcsinálom – én így érzem egyensúlyban a mérleget…

 

Ezek az apró kis teendők visszazökkentenek abba az értékrendbe, ahol alapvetően szeretek mozogni: ahol nem a pénz a fő mérőeszköz, hanem a figyelem és a szeretet! 🙂

 

A 30 lépéses projektemben olyan kis lépéseket iktatok be, amik a testi-lelki jóllétem segítik elő. Különösebb célom nincsen vele, csupán, hogy kicsit tudatosabban szemléljem a világ szépségeit és új dolgokra nyissam az elmém, mire eljön a 30. szülinapom 2018 októberében. 🙂

CSODÁS FEJLŐDÉST, MEGNYÍLÁST, ÉPÜLÉST-SZÉPÜLÉST MINDENKINEK:)

Blanka

30 lépés felfelé: Oldódjunk fel a csakúgyjólvagyok-érzésben (10. lépés)

Októberben határoztam el, hogy elindulok felfelé az érzelmi és fizikai mélypontról, és a 30 lépésből már 10-et megtettem 🙂 Ez a 10. egy elég lényeges, évek óta halogatott lépés volt, de most az ünnepekhez még pont passzolt is. A kiinduló pont az volt, hogy 7. lépésként a hála és elégedettség gyakorlása volt a feladatom, és rá kellett ébrednem, hogy

habár rengeteg dologért lehetek hálás (a gyerekemért, az egészségemért, a munkámért, a családomért, stb), de napi szinte, apró örömökből, élvezetekből elég kevés van az életemben.

Nem nagyon van olyan dolog, amit csakúgy csinálnék, mert jó. Mert élvezem. Mert örömet okoz. Nagyon szerencsés vagyok, mert olyan munkám van, amit szeretek, és olyan emberek vesznek körül időm 99%-ban, akiket szeretek, és jóféle gyerekes programokból sincs hiány – de hogy valamit csakúgy kedvtelésből csinálnék, az nagyon ritka.

Évekig úgy gondoltam, hogy majd jön egy nyugisabb időszak, mikor időbeosztásban, energiában és anyagilag is eljön a fordulópont, és beiktatom az életembe a szórakozást, a cél nélküli vidám teendőket, a hobbykat, és lesz időm örülni. De rá kellett ébrednem, hogy

sosem jön el ez a pillanat, hacsak nem tudatosan választunk ilyen pillanatokat.

 

Ezért elkezdtem igenis időt szakítani arra, hogy az élet szépségeit is megéljem, és írtam egy listát olyan dolgokról, amik csakúgy örömet okoznak, pedig

nem hoznak fejlődést edzésben,

nem hoznak előrelépést a munkában,

nem válok általuk jobbá, nem fejlődik az önismeretem,

nem hoz pénzt a konyhára,

nem fejlesztem vagy nevelem vele a gyerekem,

nem leszek általa jobban szervezett, és hatékonyabb…

… csakúgy, szimplán, örömet okoznak, amíg végzem őket!

 

Íme néhány példa a listámról, azokról a dolgokról amik csakúgy, mindenféle fejlődési szándék nélkül örömet okoztak az elmúlt 2 hétben:

  • új hobby (ami sport, de nem fitnesstermi)
  • újféle sminkek kipróbálása
  • hidratáló-simító arckezelés a kiszáradt bőrömnek
  • új zenék edzéshez
  • egy kedves üzenet egy kollégának (mivel munkahely váltásban vagyok, ez adta magát a búcsú ajándékokhoz)
  • 1 moziélmény
  • kirándulás egy városban, ahol még nem jártam
  • 1 múzeumos délután
  • 2 új könyv
  • este “a 3 legjobb dolog aznap” felsorolása a gyerekemmel
  • őszintén érdeklődni valaki iránt, akivel régen beszéltem
  • egy szuper utazó kávésbögre az unokatesómtól:

egy szuper 2018-as határidőnapló a húgomtól:

Még jó sok dolog van a listámon, de most nem ezeket sorolom fel, hanem leírom, hogy ez a lépés nagyon fontos, ugyanis kapcsolódik a fitneszhez! Méghozzá

a túlevések kapcsán.

Korábban a Holisztikus Blogban írtam róla, hogy a túlevéseknek többféle oka lehet, nemcsak az “unalomevés” és a “bánatevés” létezik! Létezik az ingerhiányból fakadó evészet, a szexualitás hiányából és az intimitás hiányából fakadó evészet, lehet az ok, hogy kevés elismerést kapunk, vagy hogy akadályoztatva érezzük magunkat, esetleg, hogy nincs rendszer az életünkben, és ehetünk kényszeresen azért is, mert kevés az életünkben a valódi öröm vagy élvezet.

Bevallom, én is hajlamos vagyok több kalóriát bevinni a kelleténél, és erre eddig csak a mennyiségek kontrollálása volt a megoldás – azonban azt tapasztaltam, hogy

ha egy újabb kontrollt iktatunk be, az amúgy is túl kevés lazaság-szórakozás-élvezet mellé, akkor az arány még jobban felborul, és a túlevések óhatatlanul visszatérnek, hisz akkor már valóban ez marad az egyetlen kontroll-nélküli cselekedet és/vagy örömforrás!

Ergo, a “csakúgy jól lenni” pillanat, szórakozás és élvezet mennyisége összefüggésben van az étkezésünkkel, az alakunkkal és egészségünkkel. Magamon és vendégeimen is észrevettem már, hogy az izgalmasabb, vidámabb életszakaszokban szebben eszünk, jobb formában vagyunk, de ezzel a 10. lépéssel most szó szerint a saját bőrömön érzem a különbséget!

Úgyhogy még fogok erről írni, mert biztos, hogy ez a dolog nemcsak engem érint. A 11. lépéssel pedig hamarosan jövök 🙂

(A korábbi lépésekről itt olvashatsz)

30 lépés felfelé:Tedd meg azt, amit halogatsz (6.)

Korábban írtam róla, hogy milyen motivációkból fakadóan kezdtem el apró lépéseket beiktatni az életembe – ebből a 6. nagyon lényeges elemnek bizonyult: a halogatással való leszámolás. Voltak bizonyos dolgok, amiket akár évek óta halogattam, és tudtam hogy ez nem jó. Úgyhogy most fogtam és lefejeztem a halogatást! 🙂 Az elmúlt 2 hétben időt szakítottam néhány olyan dologra, amit évek óta halogattam, mert “a pillanat nem volt megfelelő“, vagy “van sürgősebb feladat is“, vagy “most erre nincs idő“… Érdekes tapasztalás volt! (Nyilván a dolog összefüggésben van egy előző, a 4. lépéssel, amiben a jelen pillanatba való visszazökkenésről írtam.)

A halogatott dolgok közül az apróbb elintéznivalókkal vagy örömteli “feladatokkal” kezdtem:

  • végigsétálni a Duna-parton hídtól-hídig, egyedül, este, csak úgy cél nélkül
  • elmenni színházba a barátnőimmel (évek óta nem voltam!)
  • egy új hobby beiktatása, ami NEM a munkámmal kapcsolatos (erről később még írok:))
  • megkötni egy megtakarítást, amit rég terveztem
  • családi albumba fotók válogatása (évekre visszamenőleg, 10000 mappából…)

Viszont a nagyon izgalmas, hogy mintha az Univerzum megérezte volna, hogy a projektem neve: ” A HALOGATÁS KIVÉGZÉSE”, mert a 2 hét során kifejezetten komoly döntési helyzeteket is elém lökött az élet:

  • megérkezett egy papír, amivel egy jogi ügyet tudok/tudtam végre rövidre zárni, amihez nagyon nem fűlt a fogam
  • választás elé érkeztem a munkában, és meghoztam a döntést, hogy váltok! Még mindig fitnesz, természetesen, de egy egész más perspektíva… Na de erről is később! 🙂
  • véglegesen kiiktattam 1-2 olyan embert, akiknél már korábban felismertem: minden erőmmel próbálok megfelelni, de ez sosem fog bekövetkezni. Nos, most ennek a próbálkozásnak is véget vetettem.

 

Az 5 másodperces szabály

A hétköznapjaimban pedig apró feladatokban iktattam ki a halogatást: az ún. 5 másodperces szabállyal. Ezt mindenképp szeretném Veletek megosztani, mert nagyon hatékonynak érzem!

Ez NEM az az 5 másodperces szabály, amire gondolsz, a földre esett ételek esetében, hanem egy halogatás-elleni módszer, aminek az alap tézise, hogy az ihlet 5 másodperc alatt elszáll – Mel Robbins ‘5 second rule’ videója szerint.

Az egyéb gondolataink megölik a legjobb ötleteket, mindössze 5 másodpercünk van, hogy megvalósítás mezejére lépjünk! A módszerről: mikor jön egy jó ötleted, vagy van egy inspirált pillanatod, esetleg csak tudod, hogy valamit meg kell tenned, akkor számolj hangosan: 5 – 4 – 3 – 2 – 1 majd indulj el, és csináld.

A legjobb ötlet elhal, ha halogatod: a motiváció keresés és ráhangolódás helyett kezdd el azonnal megvalósítani azt. Ha egy kevésbé kellemes feladat vár, például kéne főzni, kéne edzeni típusú gondolatok, akkor is vesd be! Csak koncentrálj a cselekvésre, és láss hozzá. Én hamar észre vettem, hogy sokkal több mindent viszek véghez a teendői listámról, mint eddig. Egy csomó időt spórolok, kezdenek megvalósulni a dolgok. A töprengés helyét átveszik a tettek. Én magam is sokszor arrébb raktam egy-egy gondolatot, hogy “majd foglalkozom vele“; számtalan értékes cikk ötlete veszett kárba, mert félóra elteltével nem emlékeztem a téma vezérfonalára. Sokszor pedig hagytam a részletek, a “hogyan” elterelje a figyelmem, elbíbelődtem a részletekkel, ahelyett, hogy ténylegesen nekiláttam volna csinálni a feladatot.
Egyszer azt olvastam valahol, hogy a motiváció keresésnél sokkal hatékonyabb, eredményesebb akár motiválatlanul csinálni azt, amiről tudjuk, hogy az eredményhez vezet. Az élsportolóknak sincs mindig kifejezett kedvük az edzéshez, ilyenkor muszáj-üzemmódban fapofával nekilátnak a teendőknek. 

Az eddigi lépések közül egyértelműen ez az 6. hozta el az eddigi legkomolyabb változásokat! Elképesztően jól vagyok, a sok apróbb és komolyabb lépés együtt megtette a hatását, úgy érzem, mint aki újjá született! A perspektívátlan, depressziós, éjszaka álmatlanul forgolódó önmagam, amiről az első posztban írtam, most távolinak tűnik.  De nem szeretném elkiabálni, hogy jobban vagyok, hisz még csak most jön a 6. lépés, ami a saját sportolásomról-alakformálásomról fog szólni… Egy hét múlva jelentkezem! 🙂

30 LÉPÉS FELFELÉ: 2. hét (Zavaros gondolatok kiiktatása és mini-meditáció)

Mint korábban írtam: amint betöltöttem a 29. életévemet, elhatároztam, hogy az évek óta tartó szorongásos-depressziós állapotból kijövök. Egyelőre gyógyszer, külső segítség nélkül. Adtam magamnak 30 hetet, hogy néhány kisebb-nagyobb változtatást bevezetve, új életérzésekre (bármire ami pozitív) és eredményekre tegyek szert.

Az 1. héten arra figyeltem, hogy végre megfelelő mennyiségű folyadékot vigyek be a nap folyamán, és eleve: egy pohár kristálytiszta vízzel, és megfelelő vitaminbevitellel indítsam a napom.

 

Most a 2. lépésként még mindig a reggelemmel variálok: most arra koncentrálok, hogy a reggeleket kevésbé agyalósan, kattogósan indítsam. Ugyanis az agyalás királynője vagyok, folyamatosan jár a -ahogy a keletiek hívják- majomelme, vagyis zakatolok az ébredés pillanatától, az egészen apró teendőktől kezdve a jövőképemig mindenen. Igyekszem tehát egyfajta mini-meditációval indítani a napot:

az ébredés pillanatában leállítani az automatikus zakatolást. Csak kikapcsolni mindent, és elképzelni, ahogy a fogaskerekek leállnak, kiürül az elmém. Néha elképzelem, hogy a nagyon negatív, frusztráló gondolatokat zsákokba söpröm, és kihajítom, majd ablakot nyitok, hogy friss levegő és fény áradjon az elmémbe és lelkembe. Elképzelem, hogy mindenem (a legkisebb sejtektől, a testemen-elméme-lelkemen keresztül az aurámig) szeretettel töltődök fel. Szinte ragyogok, vibrálok, újra szeretem magamat, az életemet, várakozással telve indulok neki a napomnak, és eltölt a hála.

 

 

 

Az agyalást, kattogást kiiktatni amúgy több szórakoztató tevékenységgel lehet (ez másnak lehet, hogy evidens , de én nehezen lazítok, és emiatt le kell írnom ilyen mondatokat 😛 ) Szóval számomra tökéletes kikapcsolási mód az angolul olvasás is. Valójában amúgy sem árt, ha kicsit visszahozom a nyelvtudásom, de most ráadásul egy olyan humoros könyvre bukkantam, ami tényleg ki is kapcsol (lásd fent a képet). És az én folyamatosa-agyalós-szorongós-énemnek ez olyan, mintha sok év fuldoklás és görcsölés után vehetett volna  egy nagy levegőt… Ráadásul ezt humorral kiegészítve szuper módja a tényleges töltődésnek, sőt, talán nem túlzás azt állítani: gyógyulásnak!

 

 

Most egyelőre azt érzem, mindez JÓ NEKEM. Még nagy változásról beszámolni nem tudok, de a “30 lépés projekt” ad valami kis világosságot az alagút végén: hogy lehet változtatni, érdemes, vannak még jó dolgok körülöttem.

Ennél több nekem most nem is kell.

Az előző lépéseket itt találod.

CSODÁS ÉPÜLÉST-SZÉPÜLÉST, FEJLŐDÉST MINDENKINEK 🙂

Blanka

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!