fitneszanyu

A jó edzés és a rossz edzés

Ha a fitness tippek végtelennek tűnő labirintusában csakis az edzés kérdését nézzük, akkor is ezerféle módszerrel, tanáccsal, ellentmondó véleménnyel találkozunk. Néha az edzők is összecsapnak, és ha laikusként efféle komment-háborút látunk, joggal hihetjük, hogy átláthatatlan és megfejthetetlen a mozgások kérdésköre. Melyik a legjobb edzésmódszer és melyikre ne pazaroljunk időt? Ez a nagy kérdés.

A jó és a rossz edzés

Mivel tényleg nehéz átlátni, melyik mozgásba érdemes belekezdeni, így most hoztam 2 szempontot, ami alapján Te magad is dönthetsz egyik vagy másik mozgásforma mellett! Ne feledd, hogy az edzők sem mindenben értenek egyet, de ha szakmailag jó kezekben vagy, akkor nyugodtan hallgathatsz a tanácsokra (bátran kérdezz bele szakmai témákba – és ha hitelesen, érthetően el tudja magyarázni 1-1 dolog élettani hátterét, vagy hogy miért amellett a mozgás /gyakorlat mellett döntött.)

A 2 kulcsszó: ingerek + flow

  1. INGEREK

Az első szempont, hogy (célodnak és edzettségednek) megfelelő ingersorozatot kapjon a szervezeted. Ez azt jelenti, hogy pontosan olyan terheléssel kell bombázni a szervezeted, ami elég nagyo, hogy változást idézzen elő, de nem olyan nagyon nagy, hogy lesérülj.

Példa: kb. 10 éve a Zumba-őrület osztotta meg a szakmát: egyes edzők szerint a Zumba nevetséges, sportnak sem nevezhető táncika – viszont nők százai imádták és fogytak vele. Szóval jó vagy rossz edzés a Zumba? Mondd meg mi a célod és milyen az ébredési pulzusod és megmondom! Vagyis ha a célod fogyás és viszonylag kezdő vagy, akkor tökéletes edzés lesz neked. Ha a célod az izomépítés és eleve haladó vagy, akkor nem, nem fogsz vele fejlődni (maximum koordinációban, de erőben és állóképességben nem.) Ha a fogyás a célod, de heti 4x futsz, akkor a Zumba már nem igazán növel az állóképességeden, de fejlesztheti persze a ritmusérzéked, koordinációd, és szórakoztathat.

Szóval az első szempont szerint: a jó edzés, ami leterhel, elfáraszt, fejlődéshez vezet (lehetőleg több szinten is: erőben, állóképességben, rugalmasságban, stb.), változatos ingereket ad, és rendszeres! 

 

2. FLOW

És itt jön be a második szempont, ezt már inkább nőként, coach-ként, és a hobby fitness képviselőjeként írom, semmint szakmai szempontot: szerintem, ha nem versenyző vagy, akkor az a jó edzés Neked, ami Téged elvisz a flowba! Ami segít közel kerülni magadhoz, elengedni a stresszt, mosolyra késztet. Igen, tudom, nem minden percben tudsz mosolyogni (legalábbis ha a fenti elv szerint jó kis terhelést kapsz és fáradsz), de legalább utána érezz valamiféle szárnyalást. Fontos tudni, hogy full kezdőként, nagy túlsúllyal az elején egy mozgásformánál sem érzed ezt, de néhány hét elteltével igen. Példa: az otthoni DVD-s tornák nem véletlenül fújnak ki hamar sokaknál: uncsik is, és magányos is vagy… Inkább kerekednek fel a nők és mennek egy jó kis aerobik órára a közeli teremben.

A második szempont szerint tehát a jó edzés (hobby szinten) az, ami habitusodnak megfelel, kikapcsol, szórakoztat és utána elégedettséget érzel. 

 

Ezzel a két szemponttal vizsgáld meg, hogy a jelenlegi edzésed NEKED jó-e vagy sem. Ha bizonytalan vagy, vagy a válaszod “nem jó”, akkor gyere el személyi edzésre, és tegyük értelmessé az edzéssel töltött időt! 🙂

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!