Te is úgy tudtad egész életedben, hogy a nagy akaraterővel rendelkező emberek érik el a nagy sikereket?
Nos, egyre több szokáskutató állítja az ellenkezőjét: nem nagy akaraterő, hanem pontosan a kis lépések -vagyis megfelelő szokások-, és jól kialakított rendszer kell ahhoz, hogy elérjük a célunkat, legyen az alakformálással, munkával, leszokással, vagy bármi mással kapcsolatban.
NEM AZ AKARATERŐ A KULCSSZÓ!
A megfoghatatlan és túlmisztifikált “akaraterő” szócska a hangzatos idézetekben hátráltató tud lenni, mert bizonyos helyzetekben egyáltalán nincs köze a sikerhez.
Nem véletlen, hogy az edzőtermek is tele vannak sikeres nőkkel, akik vezetők, cégtulajdonosok, ám túlsúllyal küzdenek: az életmódváltásban az a fajta akaraterő nem működik, ami az üzleti életben igen.
Ebben a cikkben azt írja a szakértő, Szalay Ágnes pszichológus, hogy
“a célok elérésében sokkal nagyobb szerepe van a szokásoknak és a rendezett körülményeknek, amelyek megteremtik azt a helyzetet, amiben nincs is szükség az akaraterőre ahhoz, hogy a célod felé haladhass. Ha abba akarod hagyni az ivást, akkor sokkal jobban jársz, ha nem mész többet kocsmába, új, nem ivó barátokat és alkoholmentes szórakozási lehetőségeket keresel, mint ha ülsz a bárban, és az akaraterőd segítségével igyekszel nem inni.”
NAGY FOGYÁSOK KIS LÉPÉSEKBEN
Oké, a kis lépésekhez is kell akaraterő: korábban kelni, elindulni edzeni, más köretet választani…
Jó, ha a kis lépéseket még kisebbekre bontjuk, hogy megkönnyítsük a dolgunkat:
👉 érzelmi túlevés esetén legyen valaki, akit felhívunk, vagy más konkrét tevékenység, amihez nyúlhatunk, ha az adott stresszt érzékeljük.
👉 készítsük elő a jó szokásokat: dobozoljunk hétvégén ebédet, együnk vásárlás előtt és listával induljunk el, készítsük elő az edzőcuccot reggelre.
👉 konkretizáljuk: “mi helyett mit”, vagyis a tízóraimra fogyasztott capuccínót 3 helyett 1 cukorral iszom. A ködös elképzelések (“Mostantól jobban figyelek”) sosem vezetnek eredményre!
REND A LELKE MINDENNEK
A másik tényezőről: a rend, a struktúra fontosságáról már írtam korábban. A rendre, rendszerességre való igényünk olyan alapigény, mint mondjuk az evés vagy alvás. Ennek hiánya egy csomó problémához, akár komoly kényszerevéshez vezet!
2008 óta aerobik és személyi edző – és 2012 óta boldog anyuka is vagyok. Az életmód-tanácsaimmal és edzőként a holisztikus – vagyis testi-lelki változásokat együttesen kezelő – szemléletet képviselem. És nemcsak az edzéseken a vendégeimnek, hanem a blogjaimon, honlapomon keresztül, ingyenes anyagokkal, komplex programokkal is segítek, ha szeretnéd! Részletek: www.hamoriblanka.hu
Kommentek