fitneszanyu

Fogyókúra vs. Fitnesz: ez a különbség

Te is az ezredik fogyókúrádba vágsz bele? Utálod a diéta gondolatát is? Viszont mindenképp ledobnál pár kilót?  Nos, nem a céloddal van a baj, hanem hogy fogyókúrában gondolkodsz a fitt életmód helyett. És azonkívül, hogy a módszerek nagyon mások (a fogyókúra kifejezetten szenvedős, ellentétben a fitnesszel, mindjárt kifejtem miért), valójában a 2 út eredménye is teljesen különböző. Egy képben kifejezve ilyen:

A testsúly nem minden: a lényeg a fitt testösszetétel!

 

De azért nézzük részletesen, hogy miben is különbözik a 2 “irányzat”! Az alábbi táblázatban láthatod, hogy igenis hatalmas különbségek vannak, azonban a 0. lépés a gondolkodás mód: amennyiben valóban szép formára, gyors eredményre és energikus, ragyogó külsőre vágysz, már gondolatban a fitnesz mellett kell elkötelezned magad!

Fogyókúra és fitness közötti különbségek:

   A fogyókúra jellemzői és eredményei:   

  • kúraszerű, alig várod, hogy vége legyen
  • visszahízás követi a leépült izomzat miatt
  • kalória deficit és csökkent tápanyag bevitel  
  • nem része a mozgás
  • nincs feszesség, sőt, megereszkedik a bőr
  • valójában: leépülés
     A fitt életmód jellemzői és eredményei:

  • életvitelszerű, tartható
  • nincs visszahízás, jojó effektus
  • optimális kal. és tápanyag bevitel
  • része a sport
  • feszes, kerek formák, tónusok
  • valójában: fejlődés

 

A fogyókúra gyermekei: jojó-effektus és “zsíros csontváz” jelenség

A fogyókúra mindkét (sajnos szemmel is látható) negatív eredményt hozza, a fitnesz ellenben biztosan nem!

A jojó-effektus az a jelenség, amikor a nagy fogyásunk után visszahízunk (még akár többet, mint amennyit leadtunk). Ennek oka, hogy a koplalás során az izomzatunk is leépül, márpedig az izomzat az, ami zabálja a zsírt: nagyobb izomzattal több kalóriát égetünk (nemcsak edzésen, hanem egész nap). Így amikor a kúra után visszatérünk a régi (magasabb) kalória-bevitelhez, a kisebb izomzat nem birkózik meg vele. Újra raktározunk!

A zsíros csontváz (skinny fat) jelenség pedig az, amikor a folyamat során nemcsak zsírt vesztünk, és izomzatban fejlődünk, hanem az izomtömeg is leépül, kifejezetten visszaesünk edzettségben, energiában, és mérésekkel ki is mutatható: az alacsony testsúly ellenére a testzsír százalékunk magas! Ez egy nagyon érdekes jelenség, sok-sok vékony lányt érint – itt írok róla részletesebben. Hogy ezt elkerüljük, gondolkodjunk inkább fitt életmódban és fitt testösszetételben! Vagyis optimális testzsír-százalékban és megfelelő izomtömegben, jó kondiban!

Itt azt látjuk, hogy 15%-os testzsírral lehetünk feszesek, fittek, és lehetünk formátlanok, edzetlenek. Az alacsony testsúly nem minden!

 

_________________________________________

 

Változtatnál, edzenél, önismereti folyamatba mennél bele? Látogass el a honlapomra és válogass szolgáltatásaim közül! www.hamoriblanka.hu

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!