Óriási téveszme, hogy a gyors fogyás mindig káros (máris kifejtem, hogy ez melyik fajtájára igaz konkrétan). Néha jó gyorsan fogyni, és jó dolog is: sikerélményt ad, új fejezetet segít indítani, egy konkrét eseményen segít ragyogni. Nézzük melyik a “jó” gyors fogyás, és melyik a “rossz”, és melyikhez milyen út vezet!
EZÉRT JÓ, HA GYORSAN FOGYUNK:
EKKOR BAJ, HA GYORSAN FOGYUNK:
Abban az esetben, ha ez a fogyás nem indokolt vagy inkább leépülés, mint fogyás! Például, ha koplalásos módszerekkel valójában izomzatot vesztünk, vagy csak vizet hajtunk ki. Az “eredményes fogyás” ugyanis valójában zsírvesztést jelent, és ha nem ez teljesül, hanem az izom leépítése, akkor többet vesztünk mint nyerünk.
Ha drasztikusan csökkentünk a kalóriákat, és ezzel együtt a fehérje mennyiségén és a vitaminok, ásványi anyagok stb. mennyiségén is, akkor bizony izomzatot vesztünk. Ez azért veszélyes, mert az izomtömegtől függ a szervezet “zsírégető képessége”: nagyobb izomzattal több kalóriát égetünk a nap folyamán, kevesebbel kevesebbet…
Vagyis a koplalással, gyors fogyással és izomzatvesztéssel valójában a zsírégető képességünket csökkentjük, magunk alatt vágjuk a fát!
Ha ugyanis visszatérünk egyszer a normál (magasabb) napi kalóriamennyiséghez, akkor bizony garantált a visszahízás! Sőt, nemcsak a leadott kilókat, hanem még többet szedünk vissza. Ez az ún. jojó-effektus.
Bármi is történjen, próbálj a”fogyás” során a zsírvesztésben gondolkodni!
A gyorsan fogyás mindenki számára motiváló, csak arra figyelj, hogy valóban “sikeres” legyen az a fogyás, vagyis zsírt veszíts, és emellett legyél energikus és feszes! :)))
Hámori Blanka
edző, coach