Amiről ma írok, azt már 7 éve hangsúlyozom ebben a blogban, illetve edzőként: jobb valami jó felé tartani, pozitív érzelmekkel, mint valami rossz elől menekülve, félelemből küzdeni! Ne más gusztusa miatt, hanem csakis a saját jobb közérzetedért változz! Borzasztóan egyszerűen górcső alá veheted a motivációid ezzel a cikkel, sőt, újra is gondolhatod ha szeretnéd:
A 2 féle motiváció
Ha nagyon egyszerűen akarunk fogalmazni, 2 féle motivációról beszélhetünk: hiánymotivációroól és célmotivációrol.
A HIÁNYMOTIVÁCIÓ abból fakad, hogy valamitől félünk, szégyent érzünk, ezért szeretnénk változtatni. A “valamitől el” a jelszava. A problémára koncentrál.
Példa: félek a holnapi vizsgámtól, ezért rákapcsolok a tanulásra. Félek, hogy elhagy a férjem, mert dagi vagyok, elkezdek tornázni.
Érzelmei: negatívak, rombolóak, de erősek és kézzelfoghatók, így elindíthat az úton. Inkább külső megfeleléshez köthető.
Eredménye: sokszor látványos, de a legtöbb esetben nem ad elég kitartást, lendületet, és a plusz stressz destruktívan hat a fejlődésünkre.
(Ha tehát az a lány vagy, aki szakításkor bosszúból érsz el bombaalakot, akkor nagyobb eséllyel hízol vissza a nyugis párkapcsolatban, mert nem oldottad meg a valódi problémát: nem belső motivációt és belső egyensúlyt találtál.)
A CÉLMOTIVÁLT embert ezzel szemben a “valami felé” jelszó hajtja, valami pozitív, jobb irányába akar haladni, arra koncentrál, ami jobb lesz. A megoldásra koncentrál.
Példa: magabiztosan kommunikálok, ha jobban beszélek angolul, rákapcsolok a tanulásra. Tónusosabb formákat, nagyobb terhelhetőséget akarok, elkezdek edzeni.
Érzelmei: pozitívak és építőjellegűek, így komplexen fejlődünk általa, néha azonban nem elég kézzelfogható a vízió, mert távolinak érezzük.
Eredménye: látványos és komplex és konstruktív, hosszútávon ad kitartást, mert szeretünk benne lenni a pozitív érzelmi zónában, fejlődni, vagyis hosszútávon sokkal jobb eredményt ad.
Egy szakértő edző főleg célmotivációval dolgozik
A edzők célmotivációt igyekeznek kialakítani Benned, de a hiánymotivációra is azonnal szakértői választ adnak. Vagyis megértik ha a motivációd az edzésre pl.hogy szégyelled a túlsúlyod, de nem megerősítik ezt a destrujtív érzelmet, hanem igyekeznek átbillenteni a sportszeretet, önismeret, kisebb sikerek felé.
Ezt, mi edzők, tanuljuk is, sportpszichológia és -pedagógia órákon, pontosan azért mert a komplex fejlődéshez, valódi egészséghez nem szégyen és negatív érzéseken át vezet az út, hanem a sport szeretete, az önismeret és önbecsülés, testtudat és általános jobb közérzeten keresztül. (Az értékesítők szeretik jobban a tyúkszemet nyomogatni, de alapvetően náluk is alaptétel, hogy utána nem benne hagynak a negatív érzelemben, hanem pozitívvá fordítják, mert az emberek abban szeretnek vásárolni.)
Ebből a posztból jobban megérthetted a saját motivációid (újra is keretezheted akár), illetve egy újabb aspektusból láthatod a híres Norbi-ügyet is!
Hámori Blanka edző és coach vagyok, anyuka, blogger. A jelszavam a TUDATOSSÁG, vagyis hogy úgy tudj működni, változni (olyan eszközökkel, tempóban, eredménsért) ami valóban a Te javadat szolgálja!
Kommentek