A múlt héten 2 emailt is kaptam a címben szereplő kérdéssel, így szeretném nagyon határozottan kijelenteni, hogy ATTÓL FÜGG! 🙂
Mármint a céljainktól és a módszereinktől. Először is nézzük, hogy mit is jelent a kardiózás: általában aerob edzést értünk alatta, amelyet önálló edzésként, vagy az erőedzés előtt / után végzünk: futás, gyaloglás, biciklizés, taposás, stb. formájában.
Nem szolgálja a céljaidat, főleg edzés végén, amennyiben a célod izom tömeg növelés, ugyanis ha 1,5 órában erősítesz (nagy súlyokkal, kis ismétlés számmal súlyzós, gépes gyakorlatokat végezve), akkor az ezt követő kardió során a szervezet már izomból tud csak energiát nyerni. Magyarán a nehezen építgetett izmaidat fogja sorvasztani. Ettől függetlenül egyébként iktathatsz be egy jó futást mondjuk önálló edzésként, ha szereted / vagy állóképességet szeretnél növelni (egyébként ezt az erősítés bizonyos fajtái is fejlesztik) / vagy kifejezetten szálkásítasz.
Kifejezetten jó a kardió mozgás (de NEM CSAK!), ha a fogyás, általános kondi elérése a cél. Ez esetben főleg kondi edzés végén, vagy önállóan 1 órában érdemes végezni, de tudni kell, hogy az izomzat fejlesztésével, az erősítéssel (főleg ha dinamikusan: köredzésben, szuper- és triszettekben dolgozol, kevés pihenővel, nagy ismétlés számokkal) is gyönyörűen meg lehet oldani az alakformálást. Vagyis a zsírégető zónában, órákat gyalogolni típusú kardió edzések, mint kifejezetten zsírégető módszer: már hitelüket vesztették.
Ha most kezded az életmódváltást, azt javaslom, hogy az egyszerűség mellett a fokozatosság legyen a szempont, és ne bonyolítsd az életed azzal, hogy pontosan hány perc kardiót kell végezned, hány perc erősítéssel vegyítve. A fitness szabályai, a sok tipp és ezerféle edzésmódszer körbejárása nagyon megterhelő – ne is stresszelj rajta!! Egyszerűen
Ha kell egy sorvezető mindehhez, mégis koncepcióra, konkrétumokra vágysz, átlátva az alapokat, de nem időt pazarolva az 1000.fitt-tippre, akkor válaszd a 4 hetes e-bookomat, vagy a 8 hetes fullos programomat.
Majd 2. lépésként kezdj arra figyelni, hogy milyen mozgásforma, milyen hatásokkal, milyen célokhoz passzol. Te hol vagy az egészben, miért működhet nálad más, mint másoknál. Itt kezdődik, hogy mikor, hány percet érdemes kardiózni (vagy neked kell-e egyáltalán), miért más nálad a diéta és hogyan is vagy te a testeddel. Ez már a folyamat (edzettségben, akár önismeretben) haladó része. Ehhez a személyre szabott szolgáltatásokat vagy pedig a Prémium Programomat ajánlom.
Blanka
aerobik és személyi edző, coach