fitneszanyu

5 dolog, amit kerülj el a fitnesz-piacon

A fitnesz, mint irányzat, mint szakma, mint életstílus a szívem csücske. Ismerem kívülről-belülről, az öltözőszekrények legkisebb csavarától a legújabb irányzatokig mindenét. A szakmát, a résztvevőket, a lehetőségeket, mindent. Van azonban 5 dolog, amit BELÜLRŐL NÉZVE nem szeretek a fitness piacon, és akár fogyasztóként (kliensként, vasárlóként), akár edzőként olvasod ezt, érdemes Neked is odafigyelni minderre!

 

1. EGO ÉS FELSZÍNESSÉG

A fitness valójában NEM csak az alakformálásról szól, de ezt kevesen tudják, mert a legtöbb edző még mindig a “Legyen meg a bikiniformád“-üzenetet tartja a legfontosabbnak, esetleg mellé biggyeszt olyan bölcsességeket, mint “Meg tudod csinálni, higgy az álmaidban!!” A csodás forma a fitnesz-stílus egyik szelete lenne, mellette számtalan egyéb dolgot lehet tanulni, tapasztalni az önismerettől kezdve, az alázaton át, a kitartásig… De ezt az edzők apró rétege tudatosítja csak – pont ezek azok a dolgok, amiket az élet MÁS területein is bevethetsz a siker érdekében, nem a lekockásított has! 🙂

Amit csinálj: nézz mögé! Mit nyersz még az edzésekkel? Miben fejlődsz a diétával? Miért nem megy (vagy megy nehezen) a lemondás? Vagy az elindulás? Fókuszálj a felszín mögötti (de)motivációkra is, keress olyan edzőt, aki ehhez is ért!

 

2. AZ EDZŐ-SZÜLŐ JÁTSZMA

A fitneszedzők nagy játszmája a szülő gyermek játszma. Ez persze nem tudatos, de máris megérted, miért káros. Amikor Te vendégként belépsz a “gyermek”-szerepbe (=”Kérlek segíts, mondd el pontosan mit egyek, mikor feküdjek le, mikor sportoljak és hogy üljek egyenes háttal!“), és az edző a “szülő”-szerepbe (“Mondd el minden este, mit ettél, most húzd ki magad, gyerünk legyél kemény, ne add fel!“), akkor elindul egy olyan folyamat, ami eleinte nagyon hasznos: a változás megkezdődik, a test formálódik. Egy dolog azonban marad a régi: az igényed, hogy valaki KONTROLLÁLJON. (Ez történik akkor is, mikor mindennapra reggeltől-estig a rendelt kaját esszük.) A döntéseket valaki más hozza meg, és felügyelve vagyunk.

Amit csinálj: vállald a felelősséget! Ha egyszer véget ér a személyi edzővel, dietetikussal, házhoz szállító kajással a szerződésed, akkor neked kell meghoznod a napi többszáz döntést az életviteleddel kapcsolatban. Ezért inkább tanulj! Tanuld meg, vidd magaddal, amire tanít a szakember – de egy idő után kontrolláld te magad.

 

3. A SZAKMAIATLAN ÉS KIÉGETT EDZŐK

A fitneszedzők korszakát éljük: a kétezres évek elején az okosabb edzők már látták, hogy nem maga a fitnesz szolgáltatás, hanem az oktatás lesz a nagy biznisz, ezért sorra nyíltak a fitnesz iskolák, ma már boldog boldogtalan edzőket képez. (Pont most szigorítanak a képzési rendszeren – pont a fent leírtak miatt egyébként.) Számtalan edző rohangál képzetlenül vagy a legminimálisabb anatómiai tudás nélkül, és fogalma sem lenne, mit kezdjen veled, ha egy egyszerű egészségügyi problémádat felfeded előtte. Az edzők másik típusa (a maradék 10%) pedig sok esetben a kiégés szélén áll, mert reggel 7-kor már a teremben van és este 10-kor még a teremben van… Egyszóval: mindenhol edzők rohangálnak, de tű a szénakazalban a jó edző!

Amit tegyél: a számtalan edző közül szűrd ki a tényleg képzett, tapasztalat és lelkes, elhivatott edzőt. Ebben nagyon nehéz általános tanácsot adni, hogy csináld, mert LÉTEZNEK szuper edzők, de megbújva, és nem feltétlen a legnagyobb instagramm-követőtábor jelzi őket… Mi például összegyűjtöttük őket, ez lehet egy támpont 🙂

 

4. A FOGYASZTÓK MEGTÉVESZTÉSE

Meséltem már a fehérje-turmixról, ami az én előtte-utána képemmel reklámozta magát? Miközben életemben nem is hallottam róluk – csak épp lelopták a képem a blogomból? Legyen gyanús az a “webshop”, amelynél sem  cégnév vagy ügyfélszolgáltai elérhetőség sem szerepel sehol, és számtalan “komment hirdeti”, hogy milyen fantasztikus a termék.

Amit tegyél: járd körbe a termékeket, a származási helyét, a szakértők véleményét róla. Ne feledd, hogy bizonyos cégek nulla szakmai tudással és elhivatottsággal annyit látnak, hogy a fitnesz egy jól működő piac, mérhetetlen fogyasztóval (Te vagy az egyik), és nem a valódi fejlődésed érdekli.

 

5. A CIRKUSZ

Persze a szórakoztatás kell – de amikor valami átmegy a cirkusz-kategóriába, akkor ott tipikusan a “Mivel töltöd az időd a valódi fejlődés helyett?“-kérdésbe kell belenézni. Szerintem bizonyos zenés-óratípusok is ezt a műfajt képviselik, bizonyos versenyek is, egyes videók is “extrém” gyakorlatokról (például itt szembekötve, tűzön át küldik a résztvevőket, fej fölött cipelt súllyal…), és egyébként a “katonai kiképző” jellegű edzések/táborok is, ahol az összes edzéselvet száműzve (pl. fokozatosság elve) edzetlen, felkészületlen háziasszonyok szubmaximális pulzussal fetrengenek a sárban. De nem baj, mert van dögcédula meg terepszínű gatya, mint cirkuszi kellék…. Majd egy jó sérülés visszaránt a valóságba. (Megjegyzés: nálunk van tényleg kiképsző tiszt kolléga, aki edző. Nem hord dögcédulát.)

Amit tegyél: ha valami életszerűtlennek tűnik, akkor az az is. Rengetegféle módon próbálják izgalmassá tenni a fitneszt, hogy eladható legyen – de azért a szervezeted érdekében próbálj a realitás talaján járni.

 

Imádom a fitneszt és csodás változásokat értünk el számtalan klienssel, most pedig coachként ugyancsak a változás szolgálatában állok. Újra és újra fel fogom hívni a figyelmet azokra a “veszélyes” vagy legalábbis nem hasznos magatartásokra, amik hátráltatnak a fejlődés útján! 🙂 Kérdés esetén keress bátran!

Blanka

 

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!