“A mi szakmánk egy önmagát-megszüntető-szakma. – szokta mondani egy kedves edző barátnőm – Ha igazán jól dolgozunk, az a jutalmunk, hogy munka nélkülivé válunk”
Ugye arra gondolt, hogy a személyi edzők (ha jól végzik a munkájukat) sorra nevelik ki, majd engedik el a vendégeiket, vagyis minél ügyesebbek és sikeresebbek vagyunk, annál biztosabb, hogy bérletes vendéggel kevesebbünk lesz a következő hónapban…
Nos, ez persze egyáltalán nem olyan szomorú hír! 🙂 Hiszen a jó edzőt így is úgy is megtalálják, ajánlják egymásnak a vendégek, és hiába is engedi el az egyik vendége kezét, az biztos, hogy nem marad munka nélkül – sőt, talán már időpontot sem tud adni…
Úgyhogy a (jó) edzők miatt ne aggódjatok, és ne kezdjetek el gyűjteni nekik 😀 viszont gondoljuk csak át, hogy valójában mire is való a személyi edző, és egyáltalán: kell-e? Nem elég csak önállóan edzeni?! Nem csak pénzkidobás az edzőhöz járkálás????
Mikor valaki edzővé válik, elfogadja azt a hivatási etikai kitételt, hogy minden körülmények között, a legjobb tudásom szerint segítem a vendégem a fejlődését.
Szerintem ebbe nem csak a szakmai tudás tartozik, hanem pl. az is, hogy segítek neki kiszámolni: mennyibe is fog fájni a személyi edzés, a kiegészítők, és ha nem engedheti meg magának, akkor keressük a megoldást.
Ugyanis vannak, akik azért kezdenek edzőhöz járni, mert tényleg abszolút tanácstalanok. Fogalmuk sincs hogyan lássanak az edzéshez, motiválatlanok, valami egészségügyi probléma miatt felügyelettel kell, hogy edzenek… Szóval valóban szükséges az edző.
Nos, a valóság az, hogy velük is baromi gyorsan lehet haladni, de a cél mindig az, az eredményességen kívül, hogy önállóságra neveljük a vendéget. Én mindig magyarázom, mit miért csinálok, mi a koncepció, mi az oka, hogyan működik az izom, miért csináljuk most így, legközelebb amúgy… Van akit egyáltalán nem érdekel, és inkább beszélget, de sokakat elkápráztat, hogy milyen érdekesen működik is a test! Elkezdi látni az összefüggéseket és hamarosan…
…hamarosan nagyjából önállóan képes edzeni. Az új gyakorlatnál automatikusan tudja mire figyeljen (tartás, légzés, végtagok helyzete…), változatossá teheti saját edzését, képes lesz önmagát motiválni, és eredményesen edzeni. Edző nélkül.
Ez persze nem is olyan “hamarosan” – lehet hogy hosszú idő, hetek, hónapok. És az sem probléma, ha valaki évekig jár, mert szeret járni, társaságra vágyik, velünk kapcsol ki… Sőt, megtisztelő.
De alapvetően az edzés lényege a fejlődés – az pedig egy nagyon is dinamikus dolog, tart valamerre a folyamat, és igen, előbb-utóbb elengeditek az edzővel egymás kezét.
Az edző addig is segít neked helyesen végezni a gyakorlatokat, eredményes programot összerakni, kontrollálni, visszacsatolást ad (és vár), biztat, terelget.
Viszont az önálló edzés gondolatát is meg kell szokni, hiszen az önálló edzés közben magadat motiválod, megtanulsz egyedül küzdeni, magaddal időt tölteni, odafigyelni, koncentrálni…
Én mivel csak heti 3 napot dolgozom, azzal szoktam a vendégeim “kinevelni” hogy heti 2x várom őket – és heti 1-2 alkalmat önállóan kell edzeniük. Vagyis: már gyakorolni, hogy milyen magunkat rávenni a mozgásra, elvégezni, egyedül… Aztán persze várom tárt karokkal két napra rá, a kis fészkünkbe, hogy elmesélje hogy ment. 🙂
Mindenkinek jó edzést, kellemes őszt!
Blanka
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: