fitneszanyu

Új szerepben is frissen - jóga a szülés után

Amint egy nő magához öleli kisbabáját, az anyaság teljesen új szerepében találja magát. Közhely, de valóban igaz, hogy az addig megszokott élete, a mindennapok rendszere fenekestül felfordul. Fontos azonban, hogy a kezdeti kihívások, a szoptatás-pelenkázás-büfiztetés huszonnégy órás körforgásában az anya ne feledkezzen meg arról, hogy naponta néhány percet saját magára is szánjon. Ez az ún. “anya-idő” sokat segíthet abban, hogy a szülés utáni lelki és testi változásokat könnyebben föl tudja dolgozni az anyuka, valamint a pihenést, feltöltődést, regenerálódást is szolgálja.

Az “anya-idő” hasznos eltöltését segítheti néhány jóga gyakorlat is, azonban itt is érdemes néhány alapszabályt szem előtt tartani.

1. Mikortól?

Általában a betöltött 6. héttől térnek vissza az anyukák a jógához, amikor már a babával is aktívabban el tudják tölteni az időt, illetve a mamák maguk is eléggé megerősödtek ahhoz, hogy ismét mozogjanak.

Ugyanakkor a gátizomtorna, valamint az egyes légzőgyakorlatok már közvetlenül a szülés után végezhetőek, mivel nem jelentenek a testre nézve különösebb megerőltetést. A gátizomtornát egyébként is érdemes minél hamarabb újból elkezdeni, hogy a medencealapi izmok regenerálódása a lehető leggyorsabban végbe menjen, elkerülve a maradandó kötőszöveti elváltozásokat.

Emellett a korábbi bejegyzésekben említett légzőgyakorlatok segítik az anyukát a pihenésben, oldják a stresszt, segítik a test működését ismét harmóniába hozni.

Ezek a gyakorlatok végezhetőek szoptatás alatt is, nem zavarják meg a kisbabát a szopizásban.

A gyermekágyi időszak letelte után (6 hét) pedig vissza lehet térni az aktívabb mozgáshoz, az ászanák végzéséhez.

Sokan kérdezik, hogy a gyermekágy alatt lehet-e mozogni. Ebben a kérdésben érdemes szem előtt tartani, hogy az első hat hét elsősorban a pihenésről, a gyógyulásról, az új életvitel kialakításáról szól, és csak sokadlagosan  az aktív mozgásról. Ugyanakkor ha az anyuka évek óta aktívan sportolt, jógázott, edzett, s csillapíthatatlan vágyat érez a mozgás iránt, akkor talán többet árt magának, ha ezt megvonja magától. Azonban fontos betartani, hogy inkább csak finom nyújtások, frissítő átmozgatások legyenek eleinte a repertoárjában, és csak a gyermekágy után növelje a terhelést.

2. Mennyit?

A kulcsszó itt a FOKOZATOSSÁG. Eleinte sok anyukának szokatlan újból mozogni, hiszen a hirtelen megváltozott, pocak nélküli testtel, a kötöttebb ízületekkel ismét meg kell tanulni bánni. Mivel szülés után teljesen mások a testhatárok, így érdemes fokozatosan növelni a terhelést, egy-egy ászanát többször rövidebb ideig gyakorolni, figyelve a testérzeteket. Az, hogy kinél mennyire gyorsan zajlik le a visszatérés az erőteljesebb gyakorláshoz, egyénenként változó és függ a testalkattól, valamint attól is, ki mennyit és mit mozgott a várandósság előtt és alatt. A tapasztalat azonban az, hogy néhány hónappal a szülés után az anyukák döntő többsége képes rá és igényli is az aktívabb gyakorlatokat.

3. Hogyan?

A szülés utáni jóga gyakorlatai úgy vannak összeállítva, hogy azok segítsék a női test (pl. hasfal és mell izmai) regenerációját, valamint erősítsék a mamákat azokon a tájakon, amik a babával való foglalkozás során fokozott munkának vannak kitéve (pl. hát és karok). Számos gyakorlat van átemelve a kismama jógán tanultakból, azonban szülés után már szabad és érdemes is hasizomerősítő gyakorlatokat, hátrahajlásokat, gerinccsavarásokat végezni. Lehetőség van több, klasszikus ászana gyakorlására is, mint pl. ez:

 

DSCF5779Fa tartás babával 🙂

 

Fontos továbbá, hogy a napnak egy olyan szakaszát válasszuk a gyakorláshoz, amikor nyugodtan belemerülhetünk a jógába, a baba nem éhes, nem jön látogató, nem fő az ebéd, stb. Kellemes közös élmény lehet a babával együtt gyakorolni úgy is, ha gyermekünk csak fekszik mellettünk a szőnyegen és figyel, úgy is, ha bevonjuk őt néhány gyakorlatba (pl. ülő, csípőnyitó gyakorlatok alatt lehet a karunkban). Ez segíti az egymásra hangolódást, a kölcsönös bizalom, kötődés kialakulását.

 

A következő bejegyzésekben bemutatok néhány konkrét gyakorlatot. addig is jó gyakorlást!

Namasté!

Niki

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!