fitneszanyu

Az erőedzés eszközei

A közhiedelemmel ellentétben nincsenek jó vagy rossz edzésformák. Sokféle módszerrel fejleszthetjük az izomerőt, és csak a személyes célok és ízlés dönti el, hogy melyik lesz a nekünk való eszköz! Bizonyos eszközök a maximális erőt fejlesztik, növelve ezzel az izmok keresztmetszetét, látványos erősödésre szolgálnak. Más eszközök hatékonyan erősítik a core-izmokat, vagyis stabilizáló mélyizmokat. Mindegyik eszközrendszenek megvan a maga előnye, érdemes többfélét kipróbálni, bevetni az alakformálás érdekében!

1. Saját testsúlyos erőgyakorlatok: Mindenki számára elérhető eszköz, és a legtöbb gyakorlatnak van kezdő-haladó változata. Nagy előnye, hogy általában több izomcsoport dolgozik egyszerre, tökéletesen megtanulhatjuk uralni a testünket.

fit-girls-random-pics-part20-9

Húzódzkodás saját testsúllyal

 

2. Súlyzós edzés: a gravitációt kihasználva, kondíciónknak megfelelően kiválasztott súllyal edzhetünk egyszerre vagy több izomcsoportra. Nagy előnye, hogy végtelenszámú súlyzós gyakorlat létezik kézi súlyzóval vagy kétkezes rúddal. Lányoknak is kötelező! 🙂

Tricepsz fej fölé

Tricepsztolás fej fölé kézi súllyal

3. Súlyterheléses gépek: a kábelnek köszönhetően megváltozik a súlyerő iránya, immár nemcsak a gravitációt használhatjuk ki az edzéseken. Nagy előnye, hogy kondíciónknak megfelelően minimalizálható vagy maximalizálható a terhelés.

Lehúzás hátgépen

Lehúzás hátgépen

4. Elasztikus ellenállás: sokan a gumikötelet gyógytornás eszköznek gondolják, pedig egy szuper alakformáló eszköz. Óriási előnye, hogy az izom nemcsak összehúzódáskor, hanem visszaengedésnél is dolgozik.

Guggolás gumikötéllel

Guggolás gumikötéllel

5. Instabil alátámasztás: ha nem a talajon állva/ülve, hanem valamilyen instabil alátámasztáson dolgozunk, a core-izmok (stabilizáló izmok) folyamatos munkára vannak kényszerítve. Ilyen eszköz lehet a trambulin, core-board, fitt-ball, vagy a vibrációs tréning gépek.

 

Instabil alátámasztás - vibrotréning

Instabil alátámasztás – vibrotréning

6. Funkcionális eszközök:funkcionális edzésen számtalan eszközzel színesíthetjük a saját testsúlyos gyakorlatokat: pl. TRX-szel, kettlebellel, medicinlabdával, kötelekkel, homokzsákokkal. A saját testsúlyos edzés marad, mégis adhatunk egy nagyobb terhelést a szervezetnek ezekkel az eszközökkel.

trx-image

Bolgár kitörés TRX-szel

 

Akár hiszitek, akár nem, még a fent felsoroltakon kívül is sok-sok módszer létezik az erőfejlesztésre: pl. az elmozdíthatatlan ellenállás kihasználása (ajtófélfák kifelé tolása nagy erővel), vagy a közegellenállás kihasználása (aquafitness). Az elektro-stimulációs eszközök is idetartoznak, hiszen izom-összehúzódásokat eredményeznek, a szakvélemény megoszlik ezek rendszeres használatáról.

Neked melyik a kedvenc eszközöd erőfejlesztésre?? Mondd el a facebook-oldalunkon! 🙂 Üdv, Blanka

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!