fitneszanyu

Holtpont

Holtpont. Nincs az a sportoló vagy fogyókúrázó, aki ne ismerné ezt a fogalmat. Azonban sokan anélkül használják, hogy valóban tudnák, mit is jelent. Azt az elején leszögezzük, hogy többféle holtpont létezik:
— egy edzésen belül
— egy programon (több hetes-hónapos) belül

 

1. Az edzésen belüli holtpont

A legtöbb ember esetében az edzés felénél lép fel a holtpont: az a fáradtság, amit az extrém helyzet (vagyis edzés) okoz a szervezetnek. Ez a fáradtság nem csak fizikai, de pszichés is lehet, és minél “kezdőbb” az ember annál valószínűbb, hogy találkozik vele – és abba is hagyja az edzést. Pedig ha ilyenkor még egy picit kitartunk, és egyenletes légzéssel, egyenletes terheléssel tovább dolgozunk, a szervezet tovább lép, és ez a FEJLŐDÉS alapja! Érdekesség: felmérések szerint az élsportolók később (kb. az edzés háromnegyedénél) érzik csak a holtpontot, és könnyebben túllépnek rajta. Ennek oka a rutinosság és hogy nem ijednek meg a kritikus-szakasztól!

A holtpontot a ZSÍRÉGETÉS megindulásával is összefüggésbe hozzák: a 20-40. perc között kiürülnek a szénhidrát raktárok, és ekkor kezd a szervezet zsírraktárakból energiát nyerni. Ezt az “átállást” is érzékelhetjük holtpontnak.

 

2. A programon belüli holtpont

A hosszútávú programon belül is jelentkezhet egy vagy több holtpont. Ennek többféle oka is lehet, ám a lényeg is is a kitartás, és hogy rendületlenül (a terv szerint) haladjunk tovább!! Mégis, nézzük  meg mi lehet a háttérben:

A legtöbb ember (akár tudattalanul) az első leadott kilók után picit elbízza magát, lazít a gyeplőn: TÖBB KALÓRIÁT visz be. Érdemes néha 2-3 napig étkezési naplót vezetni, hogy tudatosuljanak az apró csalások!

Van, aki pont ellenkezőleg: gyorsítani akar, és ezért a meghatározottnál KEVESEBB KALÓRIÁVAL igyekszik előrébb haladni. Ez rosszul is elsülhet, hiszen a kevesebb kalóriával “raktározó üzemmódra” kapcsol a szervezet, és lelassul a fogyás! Valószínűleg a túl kevés kalória miatt kisebb teljesítményre leszel csak képes az edzésen, így azt hiszed gyorsítottál a folyamaton, pedig csak 2-t hátra léptél.

A stagnálás oka lehet a TÚLEDZÉS  is: visszaüthet ugyanis, ha aránytalan nagy edzésterheléssel akarsz gyorsabban változni. Erről bővebben itt olvashatsz.

VÁLTOZIK A TESTED: a fejlődést nemcsak a leadott kilók jelentik, de a teljesítmény-növekedés is, az izmosodás, stb. Lehet, hogy kilóban “állsz”, de más szempontból igenis haladsz előre!

LELASSULT ANYAGCSERE is állhat a háttérben: iszol te eleget? Viszel be elég rostot? Számtalan módja van az anyagcsere gyorsításnak az étkezésben, és ezenkívül a sportolás is segít!

 

A holtpontok hátterében (egy edzésen és egy programon belül is) számtalan egyéb ok állhat! Ha végképp tanácstalan vagy, kérdezz meg egy edzőt vagy dietetikust a további teendőkről! (Íme a blog szakértői csapata: kattints)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!